Pásový opar odborne nazývaný aj herpes zoster je čoraz viac rozšírený medzi ľuďmi. Najviac sa vyskytuje medzi osobami nad 50 rokov, ale “dostať” ho môže každá veková kategória. Čo robiť, a naopak čomu sa vyvarovať, keď dostaneme herpes zoster? A dá sa ochoreniu vôbec predísť?

Čo je pásový opar

Za pásovým oparom stojí vírus varicella-zoster, ktorým v detstve či v puberte prešiel takmer každý z nás a spôsobuje známe ovčie kiahne. “Vírus varicella-zoster je humánny herpesový vírus typu 3. Je jedným z ôsmich známych ľudských herpesových vírusov,” opisuje Doc. MUDr. Martin Hrubiško PhD v odbornom článku  Herpes zoster, závažná ale preventabilná choroba.

Ovčie kiahne sú hlavnou infekciou varicelly – zoster. Keď sa nimi v detstve nakazíme, vírus nám už ostane v tele natrvalo, a už sa ho nikdy nezbavíme. Aj keď už druhý krát ovčie kiahne nedostaneme, vírus sa môže v tele reaktivovať na spomenutý pásový opar. 

“K reaktivácii dochádza u 10–20 % pacientov, ktorí prekonali kiahne. Počas reaktivácie sa vírus šíri pozdĺž nervových vlákien do kože. K zmenám dochádza nielen na koži, ale aj na centrálnom a periférnom nervstve,” hovorí Igor Stankovič v odbornom článku Pásový opar.

Ako vyzerá pásový opar

Pásový opar sa vytvára pozdĺž nervov, ktoré sú poškodené, a tesne predtým ako sa objaví, cítime na meste nepríjemné pocity v podobe štípania, mravčanie či pálenia. Nie každý už videl pásový opar na obrázkoch, no podľa lekárov ho ľahko spoznáte. 

“Herpes zoster sa môže objaviť kdekoľvek na tele, pozdĺž ktoréhokoľvek nervu. Najtypickejší je výsev vyrážok v oblasti trupu – na hrudi, alebo v oblasti drieku spredu alebo zozadu. Často býva postihnutá aj gluteálna oblasť, stehná, plecia a oblasť tváre, vzácnosťou nie je ani postihnutie oka,” opisuje pásový opar Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD v odbornom článku Herpes zoster, závažná, ale preventabilná choroba.

Ak máte pocit, že vaše telo prechádza ochorením pásového oparu, určite si všimnite. či sa na vašom tele nenachádza neostro ohraničené miesto, na ktorého povrchu sú zhluky priesvitných “pupáčikov”.

Vyrážky sa na postihnutej oblasti vysievajú postupne, a kým niektoré sú čerstvé, iné sú už prepadnuté. Podľa lekárov z vedeckého článku Herpes zoster, pásový opar aktuálne a prehľadne totiž neprechádzajú všetky pupáčiky naraz rovnakými fázami.

Príčiny vzniku pásového oparu

Najčastejším dôvodom prečo vírus varicella zoster reaktivuje na herpes zoster je oslabená imunita a organizmus človeka. Tá sa často objavuje pri strese, ktorý je taktiež považovaný za spúšťač pásového oparu.

Pásový opar má človek väčšinou len raz život, a viac ako dve tretiny nakazených tvoria ľudia starší ako 50 rokov. “Predpokladá sa, že vírus vzniká hlavne poruchou bunkovej imunity a môže zaň emočný a fyzický stres, poranenie nervov, šok, trauma, UV žiarenie či orgánová transplantácia,” približujú lekárky v článku Herpes zoster, pásový opar aktuálne a prehľadne. 

Lekári sa tiež zhodujú, že za pásovým oparom môže byť psychické vypätie, zmena hmotnosti v krátkom čase, vážne operácie a úrazy či náročné ochorenia.

Pásový opar a priebeh ochorenia

Pásový opar môže u každého prebiehať inak. Väčšinou však ochorenie sprevádza počiatočná nepríjemná bolesť, výsyp a liečba trvajúca približne 14 až 21 dní. 

Ešte predtým ako sa ochorenie prejaví sa na mieste poškodeného nervu vyskytne pálenie, svrbenie či intenzívna bolesť. Pokožka je v danej oblasti nepríjemná na dotyk a podľa lekárky Pavly Shimmerovej sa do 12 až 24 hodín objavia “pupáčiky” rôznych tvarov a veľkostí. Vysvetľuje v článku Herpes zoster klinický obraz a možnosti terapie a dodáva, že za 7 až 10 dní sa vyrážky zmenia na chrastu. 

Chrastičky by sme nemali násilne odtrhnúť, lebo môže po nich zostať jazva. Celkové hojenie trvá približne mesiac, počas ktorého by sme nemali pracovať. Okrem nepríjemných bolestí a prejavov na koži môže pásový opar sprevádzať migréna, bolesť zubov, bolesť ucha, žalúdka, či sťažené dýchanie.   

Pásový opar a jeho liečba

Ak máte vyššie spomenuté príznaky určite urýchlene navštívte vášho lekára. Ten väčšinou na prvý pohľad určí, či sa jedná o pásový opar. Ochorenie sa dá potvrdiť aj laboratórne, kedy sa z pľuzgierov urobí ster.  

Na liečbu pásového oparu sa používajú väčšinou antivirotiká, lieky proti bolesti, ale aj krémy a vitamíny. “Terapiu je možné doplniť vitamínmi skupiny B, imunitnými prípravkami. Z nefarmakologickej liečby je využívaná akupunktúra, laser, elektrická stimulácia, nervové blokády alebo psychoterapia,” vysvetľujú lekárky v článku Herpes zoster, pásový opar aktuálne a prehľadne.

Pásový opar bez bolesti

Pásový opar je veľmi nepríjemný čo sa týka bolesti. Proti nej sa najčastejšie používajú analegetiká rôznych druhov. Klasicky sa na bolesť predpisujú lieky s účinkami paracetamolu, diklofenaku či ibuprofenu.

Ak je bolesť väčšia lekári volia lieky so zložkou kodein či tramadol. “Pri silných bolestiach, ktoré nereagujú na vyššie spomenuté lieky sú predpisované aj antidepresíva,” ozrejmuje Jana Zímová a Mgr. Pavlína Zímová v článku Herpes zoster, pásový opar aktuálne a prehľadne. 

Masť na pásový opar

Okrem analgetík je potrebné na pásový opar nanášať krémy, ktoré svojím zložením pomáhajú vysušiť vyrážky a urýchliť ich liečbu. Veľmi často je spomínaná aj zinková masť na pásový opar, s ktorou majú ľudia veľmi dobré skúsenosti. 

Krémy tiež pomáhajú zmierniť svrbenie a bolesť. Lekári vám môžu  predpísať antiseptické či protizápalové roztoky. Úspešnými v liečbe a odstránenií bolestí sú chladivé gély.

Ak sa vám neosvedčil žiadny z liekov, môžete požiadať aj tekutý zásyp či zinkový olej. Liehové roztoky sa nedoporučujú. “Pri vzniku chrastičiek je vhodné aplikovať krémy a maste s antibiotikami. Ochorenie nezanecháva jazvy, ale niekedy môžu zostať na koži škvrny,” hovorí Lucia Ružičková Marešová v článku Varicella – Herpes zoster.

Antivirotiká na pásový opar

Liečba pásového oparu je založená na podávaní antivirotík, teda látok, ktoré priamo alebo nepriamo tlmia vírus v napadnutej nervovej bunke. Obzvlášť sa aplikujú ľuďom, ktorí majú závažný priebeh ochorenia.

“Medzi antivirotiká užívané pri pásovom opare patria aciklovir, valaciklovir, famciklovir, penciklovir, foscarnet a brivudin,“ približujú lekárky v článku Herpes zoster, pásový opar aktuálne a prehľadne. 

Pásový opar a sprchovanie

Pri pásovom opare treba byť opatrný pri sprchovaní. Aj keď sprchovanie nie je zakázané, niekomu môže zintenzívniť bolesť. Určite však ranu dlho nevystavujte vode, pretože by sa mohla ťažšie hojiť. 

Sprcha by mala byť nielen krátka, ale tiež bez zbytočných umývacích prípravkov.  Po sprchovaní je vhodné vaňu dezinfikovať, aby sa nenakazil ďalší člen rodiny.

Pásový opar a strava

Najlepšia prevencia proti pásovému oparu je posilňovanie imunitného systému. To môžeme robiť aj prostredníctvom stravy. Kvalitné a zdravé jedlo pomáha aj v boji pri už aktívnom víruse herpes zoster. 

Zamerať by ste sa mali na avokádo, šalát, špenát, hrušky, jablká či čučoriedky, špargľu a zelené fazuľky. Upokojiť zápal a detoxikovať telo vraj dokáže papája či kokos.

Okrem stravy je výbornou prevenciou aj očkovanie. Na očkovanie môžete ísť aj vtedy, ak ste už pásový opar mali. Látka, ktorá sa podáva pri očkovaní podľa dostupných informácií zaberá v 70 až 90 % prípadoch. Ak ste neprekonali ovčie kiahne, k dispozícií je aj očkovacia látka proti nim.

Pásový opar a bylinky

Mnohí z nás chodia pri pásovom opare na fórum, kde hľadajú prírodnú liečbu na herpes zoster. Odborníci sa zhodujú, že bylinky by mali byť len doplňujúcou liečbou a vždy je potrebné vyhľadať lekára. 

Odporúčaný je čaj zo sladkého drievka, alebo žihľavy dvojdomej, ktorá zmierňuje zápal a upokojí nervy. K známym pomocníkom patrí aj slncovka, ktorá zbavuje telo opuchov a upokojuje nervy.

Pásový opar a deti

Pásový opar sa môže objaviť aj u malých detí. Aj keď je priebeh takmer rovnaký ako u dospelých, bolesť nie je až taká výrazná. Pri deťoch sa tiež len málokedy stretávame s komplikovaným priebehom, avšak aj takýto scenár je možný.

Pásový opar u detí a jeho liečba je rovnaká ako sme spomenuli vyššie. Nie vždy sa však predpisujú antivirotiká. Podávajú sa skôr sirupy tlmiace bolesť a lokálne krémy na zmiernenie svrbenia a pálenia.

Deťom sa tiež odporúča podávať B – komplex vitamínov, ktorý posilňuje imunitný a nervový systém. Dôležité je dávať pozor, aby si deti pľuzgieriky nerozškrabali. 

Pásový opar sa môže kľudne vyskytnúť aj v tehotenstve, ale podľa vedeckých zistení nebolo preukázané, že by ochorenie bolo dôvodom na prerušenie tehotenstva. Nebezpečnejšie sú ovčie kiahne, ktoré v prvom trimestri môžu poškodiť plod. 

Je opar prenosný?

Ak sa pýtate ako sa prenáša pásový opar, a či je vôbec infekčný, ste na správnej adrese. “ Výsev je infekčný, aj keď nedosahuje takú silu, ako je to v prípade kiahní,” vysvetľuje Mudr. Pavla Shimmerová v publikácii Herpes zoster klinický obraz a možnosti terapie

Inkubačná doba pásového oparu je 7 až 14 dní pričom najvyššie nákazlivosť je dva dni pred výsypom, a trvá až do zaschnutia pupákov. Veľký pozor by si mali obzvlášť dávať ľudia, ktorí nemali ovčie kiahne. Ak máte herpes zoster, nakazíte ich vírusom varicelly a ich primárna reakcia budú ovčie kiahne. 

Komplikácie a pásový opar

Komplikácie sa vyskytujú len u 1–2 % pacientov s pásovým oparom “Najčastejšou komplikáciou je sekundárna bakteriálna superinfekcia herpetických lézií. Rozšírené je aj postihnutie oka, ktoré môže skončiť slepotou. Parézy lícneho nervu a okohybných nervov majú pri adekvátnej liečbe obvykle dobrú prognózu,” hovorí Igor Stankovič v odbornom článku Pásový opar.

Komplikácií, ktoré môže spôsobiť pásový opar je mnoho a patria do rúk odborníkom. Určite sa vyhnite samoliečbe v domácom prostredí a nechajte si pomôcť skúsenými lekármi.