Na prvý pohľad neznáma choroba postihuje každé druhé dieťa na svete. Čo sa deje v tele našich ratolestí, keď ich napadne šiesta choroba?
Čo sa skrýva za šiestou chorobou?
Nie veľmi známu šiestu chorobu, odborne nazývanú aj Exanthema subitum, či Roseola infantum ľudia riešili už v minulosti. Práve vtedy vznikol aj jej názov, keď sa choroby sprevádzajúce vyrážkou a kožným výsypom radili číselne.
V zozname ich bolo celkom šesť: 1. osýpky, 2. šarlach, 3. rubeola, 4. pravé kiahne, 5. erythema infectiosum alebo piata choroba a 6. exanthema subitum, šiesta choroba. Číselné radenie posledným dvom chorobám ostalo dodnes.
Šiesta choroba je vírusové ochorenie a veľmi často sa nazýva aj detská choroba. Postihuje najmä malé deti od šiestich mesiacov do dvoch, až troch rokov. Celkovo býva dosť rozšírená a vyskytuje sa až u 50 % detí. Mnohé z nich ju dokonca prekonajú bez toho, aby rodičia vedeli, že sa práve jedná o túto chorobu.
Šiestu chorobu spôsobuje vírus typu 6 (HHV-6) a typu 7 (HHV-7) patriacich do čeľade Herpesviridae. Nejedná sa o rovnaký vírus, ktorý máme v tele, keď dostaneme “horúčku” na perách, alebo pásový opar na tele.
Prenos a nákazlivosť šiestej choroby
Šiestu chorobu môže dostať dieťa veľmi jednoducho. Prenáša sa totiž kvapôčkovou infekciou a nakaziť sa od chorého môže človek už len rozprávaním či pri kýchaní.
Najviac rozšírená je rovnako ako chrípka a iné vírusové choroby najmä v jarných mesiacoch. Taktiež sa môže vyskytnúť epidémia šiestej choroby, kedy sa deťom neodporúča navštevovať kolektív.
Najviac ohrozené bývajú deti v čase oslabenej imunity. Býva to zväčša pri raste prvých zúbkov, alebo po prekonanej chorobe, keď má dieťa podlomený organizmus.
Aké sú príznaky a prejavy šiestej choroby?
Šiestu chorobu sprevádza viacero príznakov, ktoré môžu potrápiť nejedného rodiča. Najväčším strašiakom býva teplota. Tá sa často vyšplhá až k 40 °C a trvá približne 3 až 4 dni. Teplota pri tejto chorobe býva veľmi nepríjemná, pretože často neklesne pod 39°C.
Chorobu tiež sprevádza výsyp na tvári, končatinách, hrudníku a krku. Vyrážky majú podobu ružovo červených fľakov a do štyroch dní by mali zmiznúť. Pozitívom býva fakt, že vyrážky dieťa nesvrbia ani nebolia.
Pri šiestej chorobe môže mať dieťa tiež nádchu aj kašeľ, a tak ako pri iných ochoreniach môže byť nervózne, unavené, úzkostlivé a nemusí mať chuť do jedla. V niektorých prípadoch mávajú deti aj zväčšené lymfatické uzliny.
Ako si nepomýliť vyrážky šiestej choroby
Pre správnu diagnostiku choroby, je veľmi dôležité poznať, ako vyzerajú vyrážky Šiestej choroby. Pri prvom výsype sa mnohí zľaknú, že dieťa dostalo rubeolu či osýpky, ale vyrážky šiestej choroby majú iný vzhľad.
Aj keď sa rodičia snažia získavať rady aj z mnohých internetových diskusií či fór, spoznať výsyp šiestej choroby nemusí byť až tak komplikované. Vyrážky sú ružovo – červenej farby, majú priemer 2 až 5 milimetrov a po ich zatlačení fľak zbledne. Vyrážky sú väčšinou ploché, no na niektorých miestach môžu byť mierne vyvýšené.
V niektorých prípadoch sa okolo ružovej vyrážky objaví presvetlený okraj. Za dôležité poznávacie znamenie je považované aj to, že vyrážky nesvrbia a neprinášajú dieťaťu nepríjemný pocit na koži.
Priebeh šiestej choroby je náhly
Šiesta choroba býva pre rodičov strašiakom najmä pre jej priebeh. Pri nakazení sa totiž rodičia nemôžu na chorobu pripraviť ako napríklad pri chrípke či angíne, pri ktorých sa objavujú prvé známky nachladnutia postupne.
Šiesta choroba prichádza náhle a rovno s vysokými teplotami, ktoré tak isto neohlásene po cca 4 dňoch zmiznú. Teploty mnohokrát nesprevádzajú žiadne iné príznaky.
Po tom ako teploty odídu prichádzajú na rad už spomenuté vyrážky. Tie sa na tele dieťaťa “držia” približne 3 dni a po ich zmiznutí odznieva celá choroba.
Ako lekár odhalí šiestu chorobu?
Rodičia dieťaťa by pri vyššie spomenutých príznakoch mali navštíviť lekára. Ochorenie sa najčastejšie potvrdí vyšetrením zápalových hodnôt v tele. Ak sú hodnoty nízke, znamená to, že sa jedná o vírusové ochorenie, na ktoré nie je potrebné nasadiť antibiotiká.
Šiesta choroba sa diagnostikuje tiež odberom krvného obrazu, v ktorom sa pri ochorení mení zloženie bielych krviniek a znižujú sa hodnoty krvných doštičiek.
Určiť chorobu je ťažšie v prípade, že má dieťa zapálené hrdlo. Vtedy často lekári nasadzujú antibiotiká, ktoré sú pri šiestej chorobe zbytočné. Ružové vyrážky, ktoré prichádzajú po teplotách, sa tak často pripisujú alergii na antibiotiká a sťažuje sa tak liečba dieťaťa v budúcnosti.
Liečba šiestej choroby a inkubačná doba
Najväčším strašiakom šiestej choroby býva vysoká teplota, ktorá sa má zrážať bežne dostupnými liekmi obsahujúcimi paracetamol alebo ibuprofen. Teplota by sa mala udržiavať pod 38 stupňou celzia. Ak sa teplota nedá znížiť liekmi, na rad by mali prísť studené obklady, zábaly a sprcha.
Dôležitým opatrením pri teplotách a šiestej chorobe je dodržiavanie pitného režimu. Dieťa teplotou stráca vodu z tela, a veľký prísun tekutín zabezpečuje, aby neostalo dehydrované. Najvhodnejšia je čistá alebo citrónova voda, či vývar. Ak sa dieťa ešte dojčí, mamička by ho mala čo najčastejšie prikladať k prsníku.
K správnemu vyliečeniu šiestej choroby nepochybne patrí aj pokoj na lôžku a oddych. Dieťa by sa malo vyvarovať vyčerpávajúcim aktivitám a samozrejmosťou je obmedzenie športu.
Veľký pozor by si mali dávať rodičia na podávanie Alcylpyrínu. Pri jeho požití totiž môžu nastať problémy v podobe Reyovho syndrómu. Vtedy často prichádza k zlyhaniu pečene a v niektorých prípadoch môže dokonca nastať smrť.
Kedy von po šiestej chorobe?
Inkubačná doba šiestej choroby býva zväčša 1 až 2 týždne. Pri otázke rodičov, kedy pustiť deti von po šiestej chorobe je tak odpoveď jasná. Deti by si mali dopriať oddych v domácom prostredí a najlepšie v posteli minimálne 10 až 14 dní.
Známi a príbuzní by sa tiež mali vyvarovať návštevám, keďže šiesta choroba sa prenáša vzduchom. Ak bolo nakazené dieťa posledné dva týždne s inými rovesníkmi, je na mieste upozorniť ich rodičov na výskyt tohto ochorenia.
Komplikácie šiestej choroby
Len málokedy býva šiesta choroba spojená s komplikáciami. I napriek tomu by sa mali mať rodičia na pozore. Neprijemnosti často spôsobuje vysoká teplota, ktorá môže priniesť febrilné kŕče. Vtedy horúčka dráždi mozog a ten vysiela pokyn na striedavé napínanie svalov. Jedná sa najmä o deti do jedného roku života.
Veľké býva aj riziko dehydratácie, keďže pri chorobe dieťa odmieta piť aj jesť. Rodičia by v žiadnom prípade nemali mávnuť rukou nad nechutenstvom do pitia či jedenia. Ak následne dieťa málo močí a má suchý jazyk viac ako 6 hodín, treba kontaktovať lekára.
U malého percenta postihnutých sa objavujú dokonca infekcie ako zápal mozgových blán, zápal pečene či zápal pľúc.
Šiestu chorobu môžu dostať aj dospelý
Šiesta choroba môže dospelých postihnúť len málokedy. Preto sa často nazýva aj choroba detí. V Štúdiách sa uvádza, že protilátky na šiestu chorobu má až okolo 90 percent dospelých.
Ak sa však výnimočne stane, že ju dostane aj dospelí, rozozná sa ťažšie. Neobjavujú sa už totiž tak ako u detí ružovo červené vyrážky. Choroba pripomína už len klasickú virózu s mierne zvýšenou teplotou a kašľom. Sprievodným javom bývajú aj zväčšené uzliny. Tak ako u detí, ani pri dospelých nebýva nebezpečná.
Môže sa šiesta choroba objaviť druhýkrát?
Ak dostane šiestu chorobu dieťa či dospelý, získava na ňu doživotnú imunitu. Znamená to, že v tele človeka sa po chorobe vytvoria protilátky, a v budúcnosti už chorobu nakazená osoba nedostane.
Po prekonaní šiestej choroby sa tak môže človek zdržiavať v blízkosti nakazeného a choroba by ho mala obísť.
Prevencia
Najdôležitejšou prevenciou šiestej choroby je rozhodne obmedzenie kontaktu s nakazenou osobou. Rodičia by zároveň nemali zabúdať na dodržiavanie základných hygienických návykov, ku ktorým patrí najmä časté umývanie rúk.
Dôležité je tiež posilňovanie imunity dieťaťa zdravým stravovaním. Jedná sa o dostatočný prísun ovocia a zeleniny, či zvýšený prísun vitamínu C. K celkovému zdraviu dieťaťa nepochybne patria aj každodenné pohybové aktivity, ktoré majú nahrádzať vysedávanie pred televízorom.
Pozor aj na piatu chorobu
Pri šiestej chorobe sa veľmi často spomína aj piata choroba. Jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré je taktiež spojené s vyrážkami. Vírus postihuje horné dýchacie cesty a veľmi ľahko sa prenáša.
V prvý deň choroby mávajú deti červenú tvár, pričom oblasť okolo úst ostáva biela.Vyrážka má tvar motýľa, sprevádza ju svrbenie a môže sa rozšíriť aj na ruky a nohy. Po maximálne 4 dňoch zbledne a do 7 dní by sa mala stratiť. Práve vtedy choroba prestáva byť infekčná. Chorobu sprevádza mierna horúčka.
Piata a šiesta choroba v tehotenstve
Aj keď šiesta choroba niekedy postihuje aj dospelých, tehotné ženy môžu podľa posledných štúdií ostať pokojné. Vírus nie je nebezpečný v tehotenstve, a neohrozuje život matky, ani nenarodeného dieťaťa.
Tehuľky by však mali zbystriť pozornosť pri piatej chorobe, ktorá im môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak budúca mamička piatu chorobu v detstve neprekonala a dostane ju v druhom trimestri, môže potratiť, porodiť choré alebo dokonca mŕtve dieťa.
Vírus dokáže prejsť cez placentu a napadnúť nenarodené dieťa. Ak teda príde tehotná žena do kontaktu s osobu postihnutou piatou chorobou, mala by vyhľadať lekára. Štatistika je však k tehotným ženám pozitívne naklonená a veľké problémy sa vyskytujú u menej ako 5 percent.