Odsávačky mlieka sú čaraz viac využívané medzi novopečenými mamičkami a pomáhajú podporovať a udržiavať dojčenie. Na trhu je nespočetné množstvo takýchto pomocníkov, medzi ktorými si môžete vybrať takú odsávačku mlieka, ktorá vám najviac vyhovuje. Ktorá odsávačka mlieka je najlepšia, a ako správne odsávať?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neustále opakuje dôležitosť a potrebu dojčenia, ktoré má blahodárny efekt nielen pre bábätká, ale aj samotné matky. Podľa WHO by sa mala každá mamička snažiť aspoň minimálne 6 mesiacov kojiť svoje narodené dieťaťa. 

“Počas prvých šiestich mesiacov života významným spôsobom posilňuje imunitu a chráni pred infekciami, voči ktorým dieťa ešte nemá vybudovanú prirodzenú alebo očkovaním navodenú imunitu,” opísali lekári v knihe o materskom mlieku.

Kedy použiť odsávačku mlieka?

odsavacka na podporu tvorby materskeho mlieka

Kúpiť, či nekúpiť odsávačku na mlieko? To je otázka takmer každej mamičky, ktorá sa chystá do pôrodnice. Dôvodov prečo použiť odsávačku na mlieko sa môže po pôrode vyskytnúť niekoľko a preto je dobré mať po ruke takéhoto “pomocníka”. 

Kedy odsávať mlieko pomocou odsávačky:

  • Bábätko sa nechce, nevie alebo nemôže prisať ani po niekoľkých dní skúšania
  • predčasné narodenie bábätka, ktoré mamička nemôže mať pri sebe,
  • komplikovaný pôrod, po ktorom mamička nemôže byť pri svojom dieťatku,
  • nadbytok materského mlieka, ktoré môže spôsobiť mamičke zápal prsníka,
  • psychické problémy mamičky,
  • v prípade, že si chcete mlieko odložiť na dni keď nebudete s bábätkom celý deň,
  • na rozbehnutie kojenia a pre zvýšenú tvorbu mlieka.

Ako často odsávať mlieko?

odsávanie mlieka

Ak ste sa rozhodli používať odsávačku na mlieko, určite sa pýtate ako často si mlieko odstávať. Aj tu však záleží na dôvode, prečo ste sa pre odsávačku mlieka rozhodli a podľa toho nasaďte intenzitu odsávania. 

Ak nemôžete z rôznych dôvodov vaše bábätko kojiť vôbec, mali by ste si mlieko odstriekavať v intervale kojenia. Pediatri odporúčajú používať odsávačku na mlieko pravidelne 6 – 8 krát počas 24 hodín, kedy by ste bábätko mali kojiť. 

Odsávačku mlieka by ste tak mali používať aj v noci, aby sa vám nezapálili prsníky, a tiež z dôvodu, že prvé mesiace by malo byť bábätko kojené aj v noci. “Skúste odsávať odsávačkou na mlieko ihneď, ako sa zobudíte a predtým, kým vás začne niečo rušiť. Vždy je dôležité riadiť sa pokynmi zdravotníkov, aby nenastali prípadné problémy,” píšu odborníci  v článku Sprievodca dojčením .

Ak sa vám zdá, že máte málo mlieka, bábätko je plačlivé a ani po použití odsávačky nemáte dostatok mlieka, používajte odsávačku na mlieko každú cca hodinu niekoľko dní. 

Používať odsávačku na mlieko môžete tiež len vo výnimočných situáciách, keď máte napríklad tvrdé a naliate prsníky aj po kojení. Alebo v prípade, že sa vám zdá, že bábätko nevytiahlo dostatočné množstvo mlieka. 

Odsávačka na mlieko sa vám zíde aj v prípade, keď sa vyskytnú dni, počas ktorých bude bábätko choré, nepokojné a nebude sa chcieť prisať na prsník. 

Druhy odsávačiek na mlieko

manualna odsavacka na mlieko

Ak sa rozhodnete odsávať mlieko, na výber máte niekoľko techník. Každej žene môže vyhovovať niečo iné, preto si pozrite, čo sa hodí k vašej situácii.

Odsávanie rukou

V pôrodnici vám niektoré laktačné poradkyne, či pediatrička môžu odporučiť odstriekavanie mlieka rukou. Jedná sa o prvotnú masáž, po ktorej by si mala mamička uchopiť prsník na rozhraní dvorca palcom a ukazovákom, a rytmicky túto oblasť stláčať. 

Táto technika je najmä pre ženy, ktoré chcú len spustiť tvorbu mlieka na začiatku kojenia. Ak vám táto technika vyhovuje, väčšie množstvo mlieka si odsajete za približne 30 minút. 

Manuálna odsávačka na mlieko

Manuálna odsávačka na mlieko

Manuálna alebo ručná odsávačka mlieka býva odporúčaná len na občasné odsávanie mlieka, keďže sa môže jednať o náročný úkon.  Odsávačka sa skladá z piestu, balónu a páčky, ktorú mamička po priložení na prsník manuálne stláča. 

Na prsníku sa musí vytvoriť podtlak a po manuálnom stláčaní, pumpovaní by sa malo postupne uvoľnovať mlieko. Manuálna odsávačka mlieka je vhodná skôr pre mamičky, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka. 

Tieto odsávačky na mlieko bývajú veľmi cenovo dostupné, majú menšie rozmery a nízku hmotnosť. Výhodou je tiež nízka hlučnosť.  Odsávanie mlieka s ručnou odsávačkou väčšinou trvá okolo 15 až 20 minút.

Elektrická odsávačka na mlieko

Elektrická odsávačka na mlieko

Elektrická odsávačka mlieka sa radí k efektívnym odsávačkám mlieka, pretože po priložení odsávačky na prsník pracuje sama, väčšinou na baterky, alebo sieťové napájanie 

Pri kvalitnej odsávačke na mlieko môžete nastaviť intenzitu odsávania a je ideálna na dlhodobé odsávanie, keďže sa vyhnete pracnému ručnému odsávaniu. 

Elektrická odsávačka na mlieko býva väčšia a tiež drahšia. Na internete môžete nájsť ale možnosť prenajať si takúto odsávačku a po skončení kojenia ju vrátiť pôvodnému majitelovi. 

Jednofázová a dvojfázová odsávačka na mlieko

Jednofázová a dvojfázová odsávačka na mlieko 

Ak ste sa rozhodli pre elektrickú odsávačku na mlieko, môžete si vybrať jednofázovú odsávačku alebo dvojfázovú odsávačku na mlieko. 

Jednofázová odsávačka je určená skôr pre mamičky, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka. Jedná sa o klasické odsatie prostredníctvom regulácii vákua.

Dvojfázová odsávačka na mlieko je vhodná najmä pre ľahké rozbehnutie laktácii ale tiež odsávania. Tento typ odsávačky napodobňuje satie bábätka. Odsávanie prebieha v stimulačnej a laktačnej fáze, a je veľmi jemné k bradavkám mamičiek. 

Tip: Porovnajte si rôzne druhy odsávačiek na mlieko. Ich veľký výber nájdete na BenuLekáreň.sk

Ktorá odsávačka mlieka je najlepšia?

Aj keď je na trhu veľké množstvo odsávačiek na mlieko, vyberte si takú, ktorá vám vyhovuje najviac. Nemusíte sa riadiť výhradne recenziami na odsávačky mlieka, keďže každému vyhovuje niečo iné. 

Ako sme už spomenuli vyššie, ak nemáte problém s tvorbou mlieka, môžete zvoliť ručnú odsávačku mlieka. Na mechanickú odsávačku stavte tiež vtedy, ak veľa cestujete a potrebujete niečo spratné a ľahké. 

Ak chcete ušetriť čas, určite siahnite po elektrickej odsávačke, pričom v ponuke sú aj odsávačky na oba prsníky naraz. Pred kúpou odsávačky sa pozrite tiež na jej čistenie, ktoré môže byť zbytočne zložité a bude vám zaberať drahocenný čas.

Pri kúpe odsávačky na mlieko si pozorne pozrite tiež príslušenstvo, aby vám nechýbali nádoby na uskladnenie či ostatné komponenty, ktoré by ste si museli neskôr dokupovať. 

Ako odsávať mlieko?

ako odsať mlieko

Ak ste sa rozhodli investovať do odsávačky mlieka, veľmi dôležité je jej správne použitie. Pred každým odsávaním mlieka by ste mali mať umyté ruky a čisté prsníky s bradavkou. 

Prsníky nemusíte dezinfikovať, stačí ak si ich umyjete čistou vodou, dodržiavate dennú hygienu a vymieňate vložky vždy keď sú mokré. Staroslivo umývajte tiež nádobu, kde smeruje odsaté mlieko. 

Nádoba by mala byť vždy umytá saponátom, následne vypláchnutá v horúcej vode a nakoniec vyvarená. Mlieko by si mamička mala vždy odsávať v súkromí, aby sa ľahšie spustil vylučovací reflex mlieka.

“Základom úspešného odstriekavania (odsávania) je vytrvalosť a trpezlivosť. Určite prejde niekoľko dní, kým si mamička nájde vyhovujúci spôsob pre odstriekavanie a zo začiatku bude vedieť odstriekavať len malé množstvo mlieka,” vysvetľujú v článku Odstriekavanie a odsávanie materského mlieka.

Množstvo odsatého mlieka by malo byť približne také, ako keď dojčíte. Zbytočne potom nemusíte skladovať malé a zostatkové množstvá mlieka. 

Problémy s odsávaním mlieka

materské mlieko

Na začiatočných odsávaniach sa môžu vyskytnúť menšie problémy, kedy nám mlieko netečie, odsávanie je bolestivé, alebo neviete odsávačku na mlieko správne používať.

“Odstriekavanie mlieka je ľahké. Aj napriek tomu s tým má veľa mamičiek ťažkosti, ak nezvládne správnu techniku: odstriekavanie je pre ne bolestivé a málo účinné. Opakovaným zlým odstriekavaním sa prsník potom zbytočne pohmožďuje, vznikajú modriny a odreniny,” vysvetľujú v článku Odstriekavanie a odsávanie materského mlieka

Aj pri odsávaní materského mlieka sa musíte naučiť zo začiatku potrebnej zručnosti, ktorá nám neskôr prinesie úžitok. Pri odsávačke si dôkladne sledujte striedanie záberu a uvoľnenia, kedy sa prsník vyprázdňuje a mlieko tečie do fľaše.

Zo začiatku sa odporúča prsník najskôr rozťahať rýchlym mechanických pumpovaním a následne odsávačku na mlieko plynulo stláčať a striedať záber s uvoľnením.

Rovnako sa pri odsávaní vyvarujte stresu, ktorý môže zabraňovať správnemu odsávaniu mlieka. Výsledok potom nie je taký efektívny, akoby ste z odsávania mohli dosiahnuť.

Pomoc pri používaním odsávačky na mlieko môžu poskytnúť tiež teplé obklady na prsia pred odsávaním, ktoré pomáhajú ľahšie vyprázdňovanie prsníkov. 

Veľmi odporúčané sú tiež relaxačné techniky ako uvoľňujúce dýchanie do žalúdka s hlbokým rýchlym nádychom a pomalým dlhým výdychom. Pomôcť v uvoľnení si môžete tiež prítomnosťou alebo fotografiou bábätka. 

Skladovanie odsatého mlieka

nádoby na uskladnenie odsatého mlieka

Ak odsávané mlieko nie je pri kŕmení z flaše celé spotrebované, môžete ho uložiť do chladničky na 24 hodín. Teplota v chladničke by mala byť okolo 5 stupňov. Následne zvyšky mlieka zamrazte v mraziaku, v ktorom je teplota okolo -19 stupňov celzia. 

Do mrazničky môžete ukladať tiež prebytočné materské mlieko, ktoré sa vám zíde v prípade, že nie ste pri bábätku a nemôžete ho kojiť. Rozmrazujte len také množstvo mlieka, ktoré použijete. Zvyšok mlieka už totiž nemôžete zamraziť. 

“K ohriatiu materského mlieka použite ohrievač alebo teplý kúpeľ. Nezabudnite premiešať, pretože tukový obsah sa časom rozdelil. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru, ktorá mlieko nezohreje rovnomerne,” vysvetľujú v článku sprievodca dojčením 

“Mlieko je vhodné zmrazovať v nádobách, ktoré možno vopred vyvariť – v sklenených, plastových. Výhodnejšie sú plastové – tuky a ochranné imunoglobulíny priľnú viac na sklo. Ak chcete pridať do zmrazeného mlieka ďalšie mlieko, treba čerstvé mlieko najprv ochladiť. Do jednej nádoby neodstriekavajte dlhšie ako 12 hodín,”  vysvetlili v článku Odstriekavanie a odsávanie materského mlieka

Skladovať môžete odsaté mlieko tiež v sáčkoch, ktoré sú sterilné. Tieto originálne vrecká na materské mlieko nájdete v lekárňach, ale tiež na internete.

Kde kúpiť odsávačku na mlieko?

sterilné sáčky na materské mlieko

Odsávačku na mlieko kúpite v lekárni, kde však musíte rátať s menším výberom a vyššou cennou. 

Väčší výber a rozpätie cien nájdete v špecializovaných predajniach, alebo na internete. Ak si nechcete odsávačku na mlieko kupovať, môžete si ju cez internet prenajať za poplatok. 

Ručnú odsávačku na mlieko kúpite od 16 eur a elektricku nájdete na internete od 40 eur vyššie. Kvalitné odsávačky s rozsiahlym príslušenstvom vás môžu vyjsť až do 200 eur. 

Údržba odsávačky na mlieko

Veľmi dôležité je pri odsávačkách na mlieko ich čistenie a údržba. Zaschnuté a zle očistené mlieko je živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu dieťatku privodiť infekciu. 

Vyčistiť odsávačku na mlieko musíte po každom odsávaní, tak že ju rozoberiete podla postupu od výrobcu a starostlivo ju vyumývate a sterilizujete.

S čistením vám pomôže malá kefka, ktorá býva súčasťou balenia, alebo ktorú si môžete dokúpiť ako príslušenstvo k odsávačke na mlieko.