Uhniezdenie vajíčka v maternici, odborne nazývané nidácia, je finálnou fázou počatia. Viete, kedy k nej dochádza, ako dlho trvá, či ktorým symptómom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť?

Kedy sa začína celý proces a ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici?

Proces nidácie začína spravidla šesť dní po oplodnení vajíčka spermiami. V danej fáze sa zárodok s veľkosťou približne 1 milimeter vnára do sliznice maternice. Pre lepší náhľad si predstavte rozohriatu kovovú guľôčku, ktorá sa zabára do vosku. Proces končí okolo 12. dňa od jeho začiatku, čím nastáva skutočné tehotenstvo, hoci sa týždne tehotenstva oficiálne počítajú od posledného dňa menštruácie. Uhniezdenie vajíčka v maternici tak trvá zhruba šesť dní. U niektorých žien ale snahy o otehotnenie opakovane zlyhávajú presne v tomto bode. K oplodneniu vajíčka síce dôjde, k jeho zahniezdeniu už nie.

Čo ak sa embryo neuhniezdi?

Ak nie je uhniezdenie úspešné, vajíčko sa odplaví z tela s ďalšou menštruáciou. Podľa štatistík zaniká v dôsledku zlého vývoja či poruchy nidácie 30 – 60 % oplodnených vajíčok.

Oplodnenie vajíčka teda neznamená, že si môžete spokojne vydýchnuť. K tehotenstvu totiž vedie, ako sme načrtli, podstatný krok: uahniezdenie oplodneného vajíčka do maternice. Na interpretáciu tohto procesu uhniezdenia vajíčka je nutné vrátiť sa k pravidelnému menštruačnému cyklu. Ten má podľa odborníkov 4 fázy: menštruácia (1. — 5. deň), folikulárna (proliferačná) fáza (5. — 14. deň), ovulácia (14. deň) a luteinizačná fáza (15. — 28. deň).

Pre nás je, v nadväznosti na ďalšie riadky, dôležitá folikulárna fáza vo vaječníku. Počas nej dochádza k zreniu vajíčok a selektovaniu toho najvhodnejšieho, ktoré vaječník vypustí. Tým sa spúšťa ženská ovulácia. Bunky okolo vajíčka produkujú estrogény, pričom tie spôsobia, že sliznica v maternici začína rásť i hrubnúť. Hlavný folikul, dostatočne veľký aj zrelý, praská, vajíčko sa konečne uvoľňuje. Začína jeho putovanie vajíčkovodom. Potom má 12 – 24 hodín na to, aby sa stretlo s dominantnou spermiou, čiže došlo k jeho oplodneniu. Šanca na otehotnenie je vysoká, ak ste mali pohlavný styk tri dni pred ovuláciou, prípadne do dvadsaťštyri hodín po nej. Po ovulácii nastáva vo vaječníku fáza luteálna – miesto na vaječníku, kde bol najskôr folikul, sa mení na žlté teliesko (corpus luteum) a začína tvoriť hormón progesterón.

Práve gestagény spôsobujú, že sa výstelka maternice zmení tak, aby mohla prijať a živiť oplodnené vajíčko. Ide o sekrečnú fázu menštruačného cyklu. A tu sa dostávame k jednej z „najnapínavejších“ biologických udalostí tehotenstva – správnemu uhniezdeniu, čo znamená jeho implementáciu do tehotenskej sliznice v dutine maternice. Ako prvé putuje po maternici a akonáhle si vyberie vhodné miesto, vajíčko sa pripevní na bod, ktorý sa stane jeho „domovom“ na nasledujúcich deväť mesiacov. Presne to je ten moment, keď žena otehotnie. O pár dní sa dá na základe pozitívneho tehotenského testu potvrdiť tehotenstvo a o pár týždňov vám v ambulancii gynekológa potvrdia tehotenstvo ultrazvukom. Keď dôjde k uhniezdeniu vajíčka, ženské telo začne produkovať tehotenský hormón hCG.

Najčastejšie príznaky uhniezdenia vajíčka

O príznakoch uhniezdenia vajíčka sa zvykne tvrdiť, že sú na nerozoznanie od blížiacej sa menštruácie. Veľmi často sa objavuje tzv. implantačné krvácanie sprevádzané slabšími kŕčmi v podbrušku. Toto krvácanie býva spôsobené narušením drobných ciev v dôsledku uhniezdenia vajíčka, avšak je miernejšie v porovnaní s klasickou menštruáciou. Okrem toho trvá iba niekoľko hodín, maximálne tri, krv je svetlejšia než pri menštruácii a v brušných partiách možno pociťovať mravenčenie. Nidácia je typická i zmenami nálad, citlivosťou v prsiach, občas sa vyskytne bolesť hlavy či nevoľnosť. Medzi najčastejšie príznaky uhniezdenia vajíčka zaraďujeme vynechanie pravidelnej menštruácie.

Kedy vyhľadať lekára?

Akonáhle tehotenský test potvrdí tehotenstvo, môžete zavolať vášmu gynekológovi a objednať sa na prvé tehotenské vyšetrenie. Netreba sa nikam ponáhľať, pretože niekoľko týždňov potrvá, kým lekár bude môcť zaznamenať srdcový tep pomocou ultrazvuku.

Doktora by ste mali vyhľadať zakaždým, keď je krvácanie silné, alebo ho sprevádzajú prudké kŕče. Nidácia nemá byť intenzívna! Ak nejde o klasickú menštruáciu a ste bez najmenších pochýb tehotná, krvácanie vie byť známkou vážnejších ťažkostí, akými sú potrat či mimomaternicové tehotenstvo.

Môžem cítiť oplodnenie vajíčka?

Uhniezdenie vajíčka zvyčajne nesprevádza bolesť v podbrušku, pre ranné tehotenstvo neexistujú žiadne jednoznačné príznaky úspešného uhniezdenia oplodneného vajíčka. Kým niektoré ženy ani nezistia, že sú tehotné, iné sú si isté, že presne vedeli, kedy k uhniezdeniu vajíčka prišlo. Tesne po oplodnení vajíčka, teda po splynutí mužskej i ženskej pohlavnej bunky, a kombinácii genetického materiálu matky a otca, dôjde k jeho deleniu. Ako prvé sa stáva dvojbunkovou zygotou, ďalším delením a množením buniek, a to o tri dni neskôr, morulou. Po zhruba päť dní trvajúcom putovaní vajíčkovodom sa dostáva ako blastocysta (s dvoma unikátnymi typmi buniek: z jedného sa vyvinie placenta, z druhého embryo) k maternici. Bez kyslíka, výživy, vitamínov aj spolupráce tela matky, s ktorým sa vplyvom hormónov dejú veľké zmeny, by vajíčko neprežilo.

Čo pomáha na uhniezdenie vajíčka: Dôležitosť zdravej životosprávy

Prvým krokom, čo pomáha na uhniezdenie vajíčka a žena môže pri opakovaných neúspešných pokusoch o dieťa urobiť, je zamyslieť sa nad doterajšou životosprávou. Podľa východnej medicíny konzumácia istých potravín totiž vedie k nadmernej vlhkosti organizmu. To zapríčiňuje nižší nárast sliznice maternice, do ktorej sa embryo uhniezdi len s ťažkosťami. Medzi potraviny, ktoré preukázateľne stoja za nadmerným a vnútorným vlhkom, radíme sladkosti, biele pečivo, výrobky z kravského mlieka, vyprážané jedlá, sladené nápoje aj tvrdý alkohol.

Vhodné sú naopak obilniny i strukoviny, varené alebo dusené hydinové mäso, ryby, zelená zelenina, mrkva, tekvica a rôzne iné potraviny s obsahom kyseliny listovej, ktoré priaznivo pôsobia na slezinu a tráviacu sústavu. Rovnako dôležitá ako vyvážená strava je taktiež vyrovnaná psychika. Tú viete efektívne podporiť eliminovaním stresových spúšťačov či pravidelným cvičením.

Uhniezdenie vajíčka v maternici po embryotransfere

Embryotransfer, definovaný ako prenos oplodnených spermií do maternice, je záverečným krokom pri úkonoch asistovanej reprodukcie (umelého oplodnenia). Pre zabezpečenie presného umiestnenia embrya do maternice zákrok prebieha s využitím ultrazvukovej kontroly.

Aby mohlo byť zabezpečené uhniezdenie vajíčka po IUI a oplodnené vajíčko tak mohlo byť uhniezdené v maternici, musí opustiť ochranný obal. Ten ho chránil pred preniknutím viacerých spermií súčasne. Ak je obal pevnejší, prípadne silnejší, k čomu dochádza u čoraz väčšieho počtu žien s ťažkosťami s otehotnením, môže nastať stav, že sa od vajíčka neoddelí a tým zabráni nidácii.

Pri asistovanej reprodukcii embryológ dokáže pomocou mikroskopu vykonať tzv. asistovaný hatching (AH). Ide o mikromanipulačnú techniku, pri ktorej sa na malom mieste naruší obal (zóna pellucida) embrya. Pre uhniezdenie embrya v sliznici maternice je nutné vypudiť embryo zo zóny pellucidy, ktorou je chránené po celý čas kultivácie. Nie je ničím výnimočným, ak nastane zlyhanie implantácie embrya kvôli príliš tvrdej zóne pellucidy. Pomocou laserového lúča dôjde k šetrnému narušeniu obalu a uvoľneniu cesty pre embryo.

A na úplný záver ešte jedno odporúčanie od odborníkov. Špecialistu by žena mala vyhľadať vtedy, ak sa o dieťatko s partnerom pokúšajú bez výsledku približne rok, v prípade žien starších ako 33 rokov je návšteva znalca vhodná skôr, ideálne po pol roku.

 

… a ako je to s vami, dámy?

Cítili ste uhniezdenie vajíčka v maternici? Alebo vás tehotenstvo prekvapilo? Absolvovali ste umelé oplodnenie, no napokon sa vám podarilo otehotnieť prirodzenou cestou?

Podeľte sa s nami o vlastné zážitky v diskusii. ☺