Rady ako rýchlo otehotnieť sú pre ľudí túžiacich po bábätku veľmi dôležité a prínosné. Vyhnú sa totiž zbytočným chybám, a pri neúspechu si nezaplnia hlavu negatívnymi myšlienkami.

Niekomu sa podarí otehotnieť hneď na prvýkrát, iným zas počatie trvá aj roky. Netreba sa tak pri snahe o dieťa stresovať, a radšej si prečítajte najčastejšie odporúčania ako otehotnieť.   

Ako rýchlo môže žena otehotnieť?

Otázkou ako rýchlo otehotnieť sa zaoberá takmer každá “snažiaca” sa dvojica. Hneď na začiatku by ste sa však mali zmieriť s realitou, ktorá hovorí že zdravému páru trvá v priemere 6. mesiacov až rok, kým sa im podarí splodiť plod. Každý mesiac je tak zo 100 snažiacich sa párov úspešných okolo 20.

Bežne sa udáva, že ženy do 26 roku života majú okolo 92 % šancu na otehotnenie počas jedného roka. Do dvoch rokov je šanca u takto starých žien až 98 %. Čím vyšší vek, tým sa zároveň znižuje šanca na otehotnenie. Celkom vysoké šance však majú aj ženy vo veku od 35 do 39 rokov, kedy je možnosť otehotnieť do roka až 82 %.

Pozor na ovuláciu

Najdôležitejšou radou ako otehotnieť čo najskôr, je sledovanie ovulácie. Ovulácia zvyčajne prichádza v polovici menštruačného cyklu, medzi 12. až 16. dňom.

Bežne sa uvádza, že trvá okolo 24 hodín, kedy je vajíčko vo vajíčkovode. Čo sa však týka otehotnenia, to môže nastať aj mimo ovulácii. 

Plodné dni totiž trvajú o niečo dlhšie, keďže spermie sú schopné prežívať vo vajíčkovode aj 3 dni. Všeobecne sa tak udáva, že plodné dni trvajú 5 dní. Najpravdepodobnejšie je to 3 dni pred ovuláciou a 2 dni po ovulácii. 

Netreba však pri snahe o otehotnenie zabúdať na to, že ženské telo nie je stroj a ovulácia sa môže objaviť aj keď to nečakáme. Podľa odborníkov sa to výnimočne môže stať pri pohlavnom styku, kedy sa dráždením uvoľní vajíčko. Žena tak kľudne môže otehotnieť aj pred menštruáciou.

Prehliadka u lekára

Ak sa pár rozhodne “pracovať” na bábätku, žena by nemala na začiatku vynechať návštevu u gynekológa. Ten vylúči všetky prekážky, ktoré by mohli brániť prirodzenému počatiu, a poučí vás o vysadení hormonálnej antikoncepcii. Približne 3 mesiace až pol roka trvá, kým sa po jej vysadení stabilizujú hormóny. 

Nebezpečný pre ženy, ktoré zaujíma ako otehotnieť, býva tiež zápal či infekcia, ktoré často brzdia plynulé počatie. Lekár má s plánovaním tehotenstva veľké skúsenosti a môže vám odovzdať cenné rady z praxi. Pri dodržiavaní overených rád ako môžete otehotnieť, tak určite zaraďte prehliadku u gynekológa na prvé miesto. 

Pravidelný sex 

Veľmi opakujúcou sa otázkou pri snahe o bábätko býva: ako často mať pohlavný styk, keď chcem otehotnieť? Mnohé dvojice na oplodnenie veľmi “tlačia” a pohlavný styk tak majú takmer každý deň po menštruácii. To však nie je veľmi dobré, keďže sa tým u mužov znižuje kvalita spermií, ktoré nemajú dostatok času na ich obnovu.  

Odporúčanou metódou býva, aby sa pár miloval pravidelne každé 2 až 3 dni po menštruácii, a pokračoval tak až do stredu menštruačného cyklu. Pravidelný pohlavný styk je tiež veľmi dobrou odpoveďou na otázku ako otehotnieť pri nepravidelnej menštruácii. Vtedy je totiž ťažšie určiť ovuláciu, a tiež plodné dni. 

Odborníci tiež odporúčajú, aby ste si začali sex užívať. Podľa niektorých vznikne pri orgazme ženy v panve podtlak, ktorý pomáha spermiám dostať sa bližšie k vajíčku. Viacerí odborníci zároveň hovoria, aby ste po pohlavnom styku neutekali hneď do sprchy, a namiesto toho si užili partnerovu blízkosť.

Pri otázke ako otehotnieť tiež nezabúdajte na vedecky dokázaný fakt, že lubrikačné gély znižujú počet spermií aj ich pohyblivosť.

Tipy ako si ešte viac užiť milovanie s partnerom nájdete na stránke RužovýSlon.sk

Vhodné polohy na otehotnenie

Ak chcete rýchlo otehotnieť, mali by ste si dať podľa niektorých názorov záležať na polohe, v ktorej sex vykonávate. Zástancovia tejto teórii hovoria, že čím hlbšie muž vnikne do ženy, tým ľahšie sa dostanú spermie k vajíčku. K najpreferovanejším patrí misionárska poloha, ale vyskúšať vraj máte aj iné, pri ktorých je hlboký prienik. 

Fanúšikovia týchto rád ako otehotnieť, tiež odporúčajú, aby žena po styku urobila “sviečku” (známy cvik s nohami nahor), ktorou tiež pomôžu spermiám rýchlejšie oplodniť vajíčko. Tieto názory však nezdieľajú všetci, a mnohí pripomínajú, že spermie majú bičík, ktorý im pomáha v pohybe a tiež sú “privolávané” kontrakciami maternice.

Nezanedbávajte psychiku

Aj keď sa mnohé páry pýtajú ako otehotnieť čo najrýchlejšie, táto otázka počatiu nepomáha, ale skôr bráni. S každým “neúspešným” mesiacom sa totiž zvyšuje stres, ktorý môže brániť otehotneniu.

Zvýšenou hladinou stresového hormónu kortizolu môžete ovplyvniť ovuláciu, ktorá sa nemusí v daný mesiac vôbec dostaviť. Okrem rozhádzanej hladiny hormónov môže stres ovplyvniť vás milostný život, a cestu si k vytúženému bábätku zbytočne oddialite. 

Ak sa už pred “snažením” obávate, nezabudnite na preventívne vyšetrenia a nepochybujte o sebe. Dobre nastavená myseľ dokáže divy aj v prípade snahy o bábätko, a ak je všetko v poriadku, do roka by ste nemali mať problém otehotnieť. 

Vitamíny na podporu otehotnenia

Jedným zo spôsobov ako otehotnieť je určite podpora vitamínmi. Tie by mali ženy začať brať približne 3 mesiace pred “snažením” sa o bábätko. Najlepšie podporné tabletky by mali obsahovať rôzne vitamíny, rastlinné extrakty, minerály, aminokyseliny a fytohormóny.

Najviac preferovanou podporou na otehotnenie je kyselina listová. Vďaka nej môžete zvýšiť šancu na otehotnenie, znížiť riziko potratu a vývojových chýb plodu. U partnera zas môže zvýšiť kvalitu spermií. Nachádza sa v špenáte, brokolici, ružičkovom keli, zemiakoch či paradajkách. 

Dôležitý je tiež ďalší vitamín skupiny B inozitol, ktorý sa nachádza v ľudskom tele a je súčasťou bunkových membrán. Nachádza sa napríklad vo fazuli, pomarančoch, baklažáne či hruškách. Vhodné doplnky stravy vám môže odporučiť gynekológ, ktorý má s vitamínmi bohaté skúsenosti.  

Alchemilkový čaj na otehotnenie

Pri plánovaní dieťaťa využívajú mnohé ženy bylinky na otehotnenie. Tou najznámejšou a dokonca viacerými doktormi odporúčanou je alchemilka.  Bylinka upravuje ženský cyklus a posilňuje maternicu. Vďakej nej sa potom ľahšie udrží v maternici oplodnené vajíčko. 

Alchemilka tiež stimuluje hormóny a po pôrode pomáha sťahovať maternicu. Aj keď sa najviac využíva ako čaj na podporu otehotnenia, môžete vyskúšať tiež alchemilkový kúpeľ. Ten pomáha na zápaly a infekcie. Čaj môžete začať piť už niekoľko mesiacov predtým ako sa o dieťatko začnete snažiť. 

Babské rady a otehotnenie

Viaceré ženy hľadajú rady ako otehotnieť na fórach či v diskusiách. Tie by sme mali brať len ako inšpiráciu a vyskúšať ich skôr pre zábavu. Ženy často odporúčajú jógovú hormonálnu terapiu, ktorá má harmonizovať hormóny. Pravidelným cvičením vraj pomôže k otehotneniu.   

Niektoré babské rady odporúčajú, že ak chcete otehotnieť, mali by ste konzumovať čučoriedky či iné bobuľové ovocie, ktoré je zdrojom antioxidantov. K ovociu podporujúcich tehotenstvo vraj patrí aj grep, ktorý má zväčšiť produkciu plodného hlienu. K úspešnému uhniezdeniu oplodneného vajíčka má zas napomáhať ananás. 

Podpora plodnosti muža

Téma ako otehotnieť sa netýka len zdravia ženy, ale starať o seba by sa mali aj muži. Aby sa podarilo vajíčko oplodniť, muž by mal mať dostatok kvalitných spermií. K zlepšeniu kvality pomáhajú minerály, a to hlavne zinok, ktorý podporuje mužskú plodnosť.

Muži by sa mali vyhýbať tesnému oblečeniu, častému bicyklovaniu či noseniu mobilného telefónu vo vrecku nohavíc. Všetky tieto úkony totiž môžu negatívne pôsobiť na semenníky. Ak si chcú byť muži istí, že je u nich všetko v poriadku mali by sa nechať vyšetriť u urológa

Zdravý životný štýl

Ďalším spôsobom ako sa dá otehotnieť čo najjednoduchšie, je nezabúdať na zdravý životný štýl. Pár a hlavne žena by sa mala vyhýbať fajčeniu a pitiu alkoholu, ktorý negatívne pôsobí na otehotnenie. 

Rovnako dôležitá je strava. Obmedzte tučné, sladké a presolené jedlá. Je totiž vedecky dokázané, že nadváha a obezita znižujú plodnosť. Doktori tvrdia že až 12% neplodnosti súvisí s obezitou. Pri nadváhe totiž estrogén ovplyvňuje ovuláciu, ktorá nemusí chodiť pravidelne. 

Rovnako ako obezite sa vyvarujte tiež drastickým diétam, či podváhe. Aj tá sa môže podieľať na tom, že sa vám pri snahe otehotnieť nebude dariť.

Ako otehotnieť po 40-tke

Tému ako otehotnieť vo veľkom vyhľadávajú najmä ženy, ktoré už vekom nepatria k najmladším. Práve tie mávajú s otehotnením problémy, keďže po 35. roku u žien klesá produkcia vajíčok, ktoré nie sú úplné zdravé. Poškodené vajíčka následne nie sú schopné oplodnenia a vedú k potratom. 

Ženy, ktoré sú staršie a nemajú žiadnu zdravotnú prekážku pre počatie, by sa mali udržiavať v zdravej kondícii a podporovať ju pravidelným cvičením.

Ked sa nedarí otehotnieť

Ak máte problém s otehotnením mali by ste navštíviť lekára. Ženy do 35. roku života by mali prísť na prehliadku po roku snaženia, a ženy po 35. roku môžu podstúpiť vyšetrenie už po 6. mesiacoch. Odhaduje sa, že problémy s otehotnením má približne každý ôsmy pár. 

Najčastejším problémom býva zlyhanie ovulácie, problémy so spermiami, syndróm polycystických vaječníkov a metabolický syndróm. Jednou z možností ako otehotnieť, keď sa nedarí, býva umelé oplodnenie. 

Mnohé ženy tiež v súčasnosti riešia otázku ako otehotnieť po potrate. Ak ste o bábätko prišli a chcete to skúsiť zas, mnohí gynekológia odporúčajú so “snažením” počkať aspoň 3 mesiace, kým sa maternica nevráti do normálu.