Najpoužívanejšou voľbou ako zabrániť neželanému otehotneniu je v súčasnosti antikoncepcia, do ktorej patrí aj vnútromaternicové teliesko. Táto často najlacnejšia metóda antikoncepcie má množstvo výhod, ktoré uľahčujú život s menštruáciou. Ako sa zavádza, akú má účinnosť a kto by sa mal vnútromaternicovému teliesku vyhnúť? 

Čo je to vnútromaternicové teliesko?

mesacny cyklus zeny

Vnútromaternicové teliesko patrí k najčastejším formám antikoncepcie a v literatúre sa opisuje už od roku 1909. “Prvé telieska boli vyrobené z plastov, neskôr sa objavili telieska obohatené o meď,” vysvetľujú lekári v publikácii o antikoncepcii.

Vnútromaternicové teliesko má väčšinou tvar písmena T, ktorý najvhodnejšie ohraničuje tvar ženskej maternice. 

Vnútromaternicové teliesko sa vkladá žene do tela, kde môže pôsobiť až 5 rokov. “Jedná sa o metódu založenú na zavedení telieska do dutiny maternice. Na výber sú plastové, pokryté meďou, alebo také ktoré obsahujú hormóny,” vysvetlila lekárka Zuzana Nižňanská v odbornej prednáške Súčasné možnosti antikoncepcie.

Medzi ľuďmi sa rozšíril tiež názov “dana antikoncepcia” alebo “dana teliesko” jedná sa stále o vnútromaternicové teliesko, avšak s českým názvom. 

Komu sa odporúča vnútromaternicové teliesko?

menstruacny kalendar

Vnútromaternicové teliesko môžu podľa výskumov využívať takmer všetky ženy, avšak lekári prednostne odporúčajú teliesko určitej skupiny žien. “Ako metóda prvej voľby sa odporúča ženám, ktoré rodili, ženám so stálym partnerom a ženám, ktoré netolerujú, alebo si neželajú hormonálnu antikoncepciu,” vysvetlila Zuzana Nižňanská v odbornej prednáške Súčasné možnosti antikoncepcie.

Vnútromaternicové teliesko je tiež vhodné pre ženy, ktoré nerodili, avšak v minulosti sa neodporúčalo tínedžerkám. “Bolo to pre vyššiu pravdepodobnosť výskytu panvového zápalu v súvislosti s vyššou frekvenciou sexuálnych ochorení,” píšu lekári v článku o antikoncepcii pre adolescentky.

V súčasnosti je však vnútromaternicové teliesko považované za jednu z hlavným možností antikoncepcie v tejto vekovej kategórie. Zelenú má vnútromaternicové teliesko aj pri liečbe hormonálnych porúch. 

Vnútromaternicové teliesko by ste mali skúsiť ak máte silnú a dlhú menštruáciu, poruchy menštruácie či hormonálne problémy. Odporúča sa tiež ženám, ktoré majú vysokú výstelku dutiny maternice. 

Medzi odborníkmi však panujú jasné názory, komu vnútromaternicové teliesko nie je vhodné zavádzať. “Jedná sa o neobjasnené krvácania z dutiny maternice, uzatvorený cervikálny kanál, malá maternica, vrodené vývojové chyby maternice,” vysvetľuje Zuzana Nižňanská v odbornej prednáške Súčasné možnosti antikoncepcie.

Podľa Nižnanskej teliesko obsahujúce meď nie je možné vložiť ženám s alergiou na tento kov. Neodporúča sa tiež použiť teliesko u žien s myomatóznou maternicou, s častými gynekologickými zápalmi a u žien liečných imunosupresívami. 

Pozor by si mali dávať aj ženy s opakovanými ovariálnymi cystami či ťažkými ochoreniami pečene. 

Druhy vnútromaternicového telieska

Držanie vnútromaternicového telieska lekárom, používané na antikoncepciu

Ako vlastne funguje vnútromaternicové teliesko? Na výber máte hormonálne, alebo nehormonálne vnútromaternicové teliesko, ktoré pracuje na rozličných princípoch. Pre každú ženu je vhodné niečo iné a nedá sa tak presne povedať, ktoré vnútromaternicové teliesko je najlepšie. 

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko neobsahuje žiadne hormóny a pracuje na princípe cudzej látky v našom tele. Biele krvinky sa ho snažia vypudiť von a keď sa im to nedarí vrhajú sa na spermie.  Najznámejším je vnútromaternicové teliesko Ariana.

Vnútromaternicové teliesko s obsahom medi, striebra alebo zlata pracujú na inom princípe. “Vyvolávajú chronickú zápalovú reakciu sliznice maternice, čím zabraňuje premene sliznice a nedovoľuje uhniezdeniu oplodneného vajíčka,”  vysvetľujú v gynekologickej ambulancii.

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko býva tiež bariérou, ktorá zabraňuje preniknutie spermií do maternice. 

Hormonálne vnútromaternicové teliesko

Pacient s gynekológom počas konzultácie v gynekologickej ordinácii

Vnútromaternicové teliesko s obsahom hormónov je vhodné pre ženy, ktoré majú silné menštruačné krvácanie a u žien v perimenopauze. K najznámejším patrí vnútromaternicové teliesko Mirena.

Hormonálne vnútromaternicové teliesko uvoľňuje postupne – denne gestagén do dutiny maternice a obmedzuje tak rast sliznice. Teliesko pôsobí len lokálne na sliznicu a nespôsobuje zabrzdenie ovulácie.  

Na rozdiel od nehormonálneho vnútromaternicového telieska je u nej nižší počet mimomaternicového tehotenstva a tiež nižšie riziko vzniku zápalových ochorení panvy. 

Zavedenie vnútromaternicového telieska

Gynekologička sa chystá vložiť pacientke medené vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko môže lekár vložiť do maternice takmer každej žene. “Tam kde je cervikálny kanál priechodný pre zavádzač. Prísnejšie treba zvažovať zavedenie telieska u žien po cisárskom reze a u žien, ktoré ešte nerodili,” vysvetľuje Zuzana Nižňanská v odbornej prednáške Súčasné možnosti 

Pred zavedením vnútromaternicového telieska by žena nemala mať zápal v pošve, ktorý je kontraindikáciou pre vloženie telieska. Ak je žena v poriadku, najlepšie je zaviesť teliesko v prvých dňoch po menštruácii. 

“Zaviesť teliesko je možné tiež po spontánnom potrate a 8 týždňov po pôrode. Po zavedení je nevyhnutná následné ultrazvuková kontrola správnosti zavedenia, ako aj ultrazvuková kontrola mesiac po nasledujúcej prebehnutej menštruácii,” ozrejmujú  v gynekologickej ambulancii .

Odstránenie vnútromaternicového telieska sa vykonáva po dobu cca 5 rokov. Platí to pre hormonálne aj nehormonálne vnútromaternicové teliesko.Teliesko sa vyberá niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou.

Vnútromaternicové teliesko výhody a nevýhody

Zdravie ženy. Mladé dospievajúce dievča so symbolom úsmevu. Koncepcia zdravia intímnych partií.

Výhodou vnútromaternicového telieska je, že pôsobí len lokálne v maternici a nemá systémový účinok. Zároveň po jeho odstránení môže žena opäť bez problémov otehotnieť.

Po zavedení vnútromaternicového telieska môže byť krvácanie nepravidelné a po čase by mohlo úplne vymiznúť.

K najvýznamnejším výhodám vnútromaternicového telieska patrí:

  • zahusťuje hlien a predchádza tak vniknutiu baktérií do maternice
  • zmenšuje myómy a znižuje krvné straty pri menštruácii
  • akné, depresia či bolesti hlavy a prsníkov sú vzácne a vymiznú
  • v prepočte na mesiace sa jedná o najlacnejšiu formu antikoncepcie
  • nezaťažuje pečeň

Vnútromaternicové teliesko môže mať aj nežiadúce účinky, s ktorými by mala byť každá pacientka oboznámená. Ženy môžu pri vnútromaternicovom teliesku používať tampóny, ktoré nie sú prekážka pre tento typ antikoncepcie. 

Bolestivá menštruácia, žena má bolesť v podbrušku.

K najznámnejším nevýhodám vnútromaternicového telieska patrí:

  • nepravidelný menštruačný cyklus
  • zvyšuje riziku funkčných ovariálnych cýst 
  • nehodí sa pre ženy, ktoré by chceli do 5 rokov otehotnieť
  • v prvých troch mesiacoch môže dôjsť k vyvrhnutiu telieska
  • zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva
  • môže sa skôr prejaviť zápalové ochorenie krčka maternice či vajíčkovodu
  • riziko posunutia vnútromaternicového telieska do vajíčkovodov alebo do brušnej dutiny

Vnútromaternicové teliesko cena

Modré prasiatko s eurobankovkami na ružovom pozadí. Koncept úspory financií.

Cena vnútromaternicového telieska sa pohybuje okolo 200 eur. Keď si to rozpočítate na mesiace vnútromaternicové teliesko vás bude stáť okolo 3 až 4 eur na jeden mesiac. Bežná hormonálna antikoncepcia stolí približne 10 eur. 

Aj preto sa radí vnútromaternicové teliesko k najlacnejším formám antikoncepcie. Zavedenie telieska si lekári účtujú v cene okolo 50 až 80 eur. Ak je zákrok zdravotne nutný, býva väčšinou preplácaný zdravotnou poisťovňou.

Vybratie vnútromaternicového telieska stojí menej, a zákrok by vás nemal výjsť viac ako 20 eur.