Polyp na maternici môže postretnúť každú z nás. Aj keď sa nejedná o nebezpečný zdravotný problém, nemali by ste byť k ochoreniu ľahostajná. Prečo vzniká polyp na maternici? A ako sa polypov na maternici môžeme zbaviť?

Čo je to polyp na maternici?

preventivna zenska prehliadka u gynekologa

Polypy sú nezhubné vyčnievajúce útvary vo vnútri maternice (endometria), ktoré môžu niekedy presahovať až do pošvy. Polypy väčšinou vznikajú premnožením buniek v sliznici maternici. Ich veľkosť sa pohybuje od jedného milimetra až po niekoľko centimetrov. 

 “Polyp je excentricky rastúci útvar do dutiny maternice, rôznej veľkosti s telom a s tenkou stopkou (stopkatý polyp), alebo širokou stopkou (polyp na širokej báze). Polyp vyrastá z hyperplázie bazálnej vrstvy endometria, je tvorený strómou a žliazkam,” vysvetľujú odborníci v článku moderná hysteroskopia.

Polypy sa môžu nachádzať na ktoromkoľvek mieste výstelky maternice, ale ničím výnimočný nie je ani polyp na krčku maternice. Ak sa v maternici objaví väčšie množstvo polypov hovoríme o polypóze edometria. Polypóza sa často objavuje u žien liečených tamoxifenom.

Polyp v maternici nespôsobuje väčšie problémy, avšak väčšinou sa odporúča ho odstrániť, aby sa situácia nezvrtla. Polyp na krčku maternice býva viditeľný voľným okom a polypy v maternici sa “ukazujú” po vyšetrení ultrazvukom. 

Málokedy sa polypy vyvinú do zhubného nádoru a objavujú sa skôr počas reprodukčných rokov ženy. Polypy sa delia na stopkaté a prisadlé. 

Polyp je štrukturálne ohraničený hranicami sliznice endometria a nepresahuje tak do svalovej vrstvy maternice ani za okraje sliznice. 

Na zistenie polypov je ideálne navštíviť lekára hneď po skončení menštruácie. “Okolitá sliznica je nízka a hypoechogénna, kde sa práve polyp najlepšie zobrazí. U pacientkách s nepravidelne vysokou sliznicou, pozývame na vyšetrenie naopak po menštruácii,” vysvetľujú v gynekologickej ambulancii. 

Prečo vzniká polyp na maternici?

zena s bolestou brucha a intimkou naznacujucou zenske problemy

Čo spôsobuje polyp na maternici? Jedná sa o ochorenie, ktoré postretne takmer každú druhú ženu, pričom niektoré z nich ani nemuseli vedieť, že polyp prekonali. 

Polyp môže vzniknúť z dôvodu častých zápalov alebo premnožením buniek sliznice maternice, čím sa nadmerne zväčší. Polyp sa môže u žien objaviť aj v prípade, ak majú problémy s hormónmi, alebo sú v hormonálnej nerovnováhe. 

Rizikovým faktorom k vzniku polypu na maternice je obezita, vysoký krvný tlak či hormonálna liečba, ktorú pacientka postupuje. Aj keď to nie je bežné, v niektorých prípadoch sa môže stať, že polyp na maternici je zhubný a stojí za vznikom rakoviny. 

Polyp na maternici sa môže objaviť aj prípade ak trpíte ochorením polycystických vaječníkov, alebo je dôvodom genetika. Zvýšené riziko tvorby polypu majú aj ženy, ktoré sú bezdetné a nerodili.

Polyp na maternici príznaky?

vložka s tulipánom na ružovom pozadí

Polyp v maternici alebo polyp na krčku maternice sa môže u každej ženy prejavovať inak. Kým niektoré ženy netrápia žiadne príznaky a polyp na maternici zistia pri bežnej prehliadke, iné navštívia lekára práve pre nepríjemné prejavy.

Najčastejším prejavom býva nadmerné krvácanie, ktoré spôsobuje žene rôzne obmedzenia. Nemusí sa pritom jednať len o krvácanie počas menštruácie, ale aj o náhodné krvácanie, ktoré sa objavuje mimo cyklus.  

Okrem nepravidelného krvácania môžu mať ženy problémy tiež s krvácaním, ktoré sa objavuje pri pohlavnom styku. Väčšina polypov ako sme už spomenuli nie sú spojené s nádorovými ochoreniami, avšak objavujú sa tiež výnimky, ktoré potom sprevádzajú príznaky špecifické pre toto ochorenie. 

Ako sa zbaviť polypov na maternici?

operácia polypu

V prípade, že vám polyp robí problémy, gynekológ vám navrhne jeho odstránenie. V niektorých prípadoch sa polyp postupne vstrebe a nie je nutné ho fyzicky odstraňovať. Polyp na maternici tak zmizne sám, bez lekárskeho zásahu. 

Polyp môže lekár odstrániť tiež hormonálnou liečbou, ktorá by nemala byť dlhodobá a nemala by mať pacientka predispozíciu k vytvoreniu ďalších polypov. 

V prípade, že vám polyp robí nepríjemnosti, mali by ste podstúpiť chirurgický zákrok. Ešte predtým by mal ale lekár pomocou Doplerového vyšetrenia zistiť cievny prietok polypu, aby sa zistilo kde sa nachádza jeho prívodná cieva. 

Rovnako opatrní by mali byť lekári aj v prípade, ak je polyp nepravidelne ohraničený a prekračuje okraj sliznice. Vtedy sa môže jednať o vážnejší problém.

“Malý stopkatý polyp možno odstrániť nožničkami, klieštikmi, alebo bipolárnou twizzle elektródou. Veľký polyp a polyp na širokej báze sa odstraňuje resektoskopom s resekčnou kľučkou, keď sa polyp postupne kľučkou zmenšuje a resekuje sa bazálne endometrium z ktorého polyp vyrastá,” vysvetľujú odborníci  v článku moderná hysteroskopia.

Následne sa každý vytiahnutý polyp posiela na histologické vyšetrenie, aby sa zistilo, či náhodou nie je zhubný. Jedná sa o jednodňový zákrok, po ktorom by ste na druhý deň, nemali mať problém ísť do práce. Lekári však odporúčajú revitalizáciu doma aspoň jeden, nasledujúci deň. 

Mnohé ženy si predstavujú, že odstraňovanie polypu na maternici sa robí prostredníctvom kyretáži, ale nie je to tak. “Nejedná sa len o čistenie sliznice maternice ako to bolo v minulosti, ale o presnú a cielenú diagnostiku s okamžitým operačným riešením,” vysvetlili  v gynekologickej ambulancii. 

Mnohé ženy skúšajú na polyp na maternici liečbu bylinkami. Odborníci upozorňujú, že bylinkami sa polypy neliečia, avšak čajmi vhodnými pre zdravú maternicu, môžeme predchádzať mnohým ochoreniam. 

Najviac liečivé čaje na maternicu sú považované čaje z alchemilky, prasličky či pestrecu lekárskeho. 

Polyp na maternici a tehotenstvo

tehotna zena trpiaca polypom

Polyp na maternici sa môže u ženy objaviť aj v čase keď je tehotná. Lekári sa snažia polyp najskôr sledovať, či nerobí žene a vyvýjajúcemu plodu problémy, a až následne sa rozhoduje o jeho odstránení, alebo ponechaní. 

V niektorých prípadoch vám môže lekár predpísať lieky proti krvácaniu, alebo na podporu ciev a až následne zvažovať odstránenie polypu. Niektoré polypy môžu spôsobiť infekciu a preto je dobré ho z maternice odstrániť, ešte pred pôrodom.

V každom prípade sa snažte poradiť s lekárom, ktorý určí, čo je v danej chvíli pre vás najlepšie, niekedy je totiž aj samotná operácia väčším rizikom, ako donosenie bábätka s polypom v maternici. 

Polyp ako prekážka otehotnenia?

gynekologické vyšetrenie

Polyp na maternici sa častokrát spája aj s neplodnosťou. Podľa odborníkov sa stane, že polyp je dôvodom, že pár nemôže splodiť potomka, avšak nie je to až taký častý problém. 

Ak je problémom polyp, väčšinou je dôvodom zmenená sliznica maternice, v ktorej nie je vajíčko schopné uhniezdenia a väčšinou je z tela vyplavené spolu s menštruáciou.

Rozdiel medzi polypom a myómom

ženské orgány

Kým polyp je spájaní so sliznicou maternice, z ktorej vyrastá, myóm je ochorenie svaloviny maternice. Myóm je zhubný len v niektorých prípadoch a odstraňuje sa v prípade, že spôsobuje žene problémy. 

Tak ako polypy aj myómy môžu byť bezpríznakové, alebo sa môžu prejavovať nadmerným krvácaním, veľkým rastom, alebo bolesťou v oblasti podbruška.