Cystitída, alebo zápal močového mechúra, patrí medzi bolestivé ochorenia, ktoré by sme určite nemali podceňovať a dúfať, že odznejú samovoľne. I keď zápal močových ciest u detí nie je častý a poznajú ho hlavne dospelé ženy, toto ochorenie sa nevyhýba ani tým najmenším. V článku si prečítate, čo stojí za týmto nepríjemným ochorením a ako pri ňom pomôžete vašim deťom.
Čo spôsobuje zápal močových ciest u detí a dospelých?
Vo väčšine prípadov sú príčinou infekcie baktérie Escherichia coli, ktoré sa vyskytujú v ľudskej stolici. No akonáhle sa dostanú do pošvy či močového ústrojenstva, premnožia sa tam a vyčerpávajú imunitu močového systému. U dievčat býva náchylnosť k infekciám daná anatómiou pohlavných orgánov. Majú totiž krátku močovú trubicu, tá sa nachádza v blízkosti konečníka, čo umožňuje relatívne jednoduchý prístup baktérií zo stolice. Potom už stačí iba prechladnúť a problém je na svete.
Infekciu močových ciest nespôsobujú „iba“ baktérie, ale i plesne a vírusy, ktoré sa dostanú do močovej trubice a putujú ďalej do močového mechúra. Z močového mechúra sa však zápal ľahko dostane až do obličiek. U dievčat sa môže zavše objaviť aj tzv. asymptomatická bakteriúria (bezpríznaková infekcia močových ciest), pri ktorej sa baktérie nachádzajú dlhšie v mechúre, ale nespôsobujú akútne ťažkosti.
Infekcia močových ciest sa u bábätiek i malých detí odhaľuje len ťažko. Všimli ste si, že vaše dieťa chodí častejšie na toaletu a sťažuje sa na pálenie pri močení? Začalo sa dieťa pocikávať, hoci už dávno vykonáva potrebu na nočníku? Aj to sú signály, ktoré indikujú zápal močových ciest. Máme pre vás rady, ako nad ním vyzrieť.
Hlavné príznaky zápalu močových ciest u detí
Poznáte ich? Patria k nim:
- častejšie močenie, ktoré páli a bolí,
- bolesť brucha,
- ťažkosti s chrbticou,
- moč môže byť zakalený s prímesou krvi.
Nepodceňujte ani ďalšie príznaky
Horúčka
…kvôli infekcii, ktorá je prítomná v tele. Niekedy je známkou toho, že dieťa trpí infekciou močových ciest .
Nedostatok chuti do jedla
…jesť menej, než je obvyklé, býva u niektorých detí rovnako známkou infekcie močových ciest.
Hnačka
…hnačka je jedným z príznakov infekcie močových ciest u detí. Dojčenskú hnačku môže byť náročné odlíšiť od bežnej mäkkej stolice. Zvýšenie frekvencie čreva ale môže upozorniť na problém s močovým mechúrom.
Únava
…deti, ktoré sú bežne aktívne a hravé, sa stávajú apatické a nepokojné, ba dokonca ich nezaujímajú ani ich obľúbené animované rozprávky. Prekvapivým dôvodom môže byť práve cystitída.
Problém je rozoznať infekciu močových ciest u dojčiat a malých detí, pretože absentujú zreteľné príznaky takýchto ťažkostí. U dojčiat sa ochorenie prejaví obvykle iba horúčkou, bábätko môže horšie piť, je nepokojné a bledé.
Staršie deti majú jasnejšie symptómy
Častejšie močia, sťažujú sa na pálenie a aj bolesť pri močení. Ak infekcia zasiahne obličky, zvyčajne sa objaví vysoká teplota aj bolesť v spodnej časti chrbta. Moč býva zakalený, neraz až krvavý. Dostatočne neliečená infekcia vie spôsobiť nezvratné poškodenie obličiek. Ak už dieťa bolo naučené na nočník a opäť sa pocikáva, overte si, či nie je dôvodom infekcia močových ciest. Liečba môže byť jednoduchšia, než by ste čakali.
Ťažkostiam sa dá vyhnúť
Aj v prípade týchto zdravotných peripetií platí, že prevencia je základ. V prípade zápalu močových ciest u detí pozostáva z jasne stanovených krokov:
- U detí dodržujte pravidelný pitný režim, nedostatok tekutín môže viesť k infekcii.
- Zadržiavanie moču dokáže taktiež spôsobiť infekciu.
- Dodržujte hygienu. Dievčatká naučte utierať si zadok spredu dozadu, aby nehrozilo zanesenie baktérií z konečníka do močovej trubice.
- Dbajte na pravidelnú stolicu dieťaťa.
- Pokiaľ dieťa trpí na zápaly močových ciest, kupujte mu produkty s brusnicami (brusnicové džúsy, sušené brusnice a pod.).
- Bezprostredne po prekonanej infekcii močových ciest sa neodporúča kúpanie v prírode, ani vo verejných bazénoch.
- Obmedzte penové kúpele a použitie mydla v oblasti genitálií.
- Snažte sa obliekať dieťa do teplejšieho oblečenia, aby neprechladlo „zospodu“. Poučte ho, aby si nesadalo na chladné povrchy a nechodilo s odhaleným chrbtom a bruškom.
Diagnostika zápalu močových ciest u detí
Okrem fyzikálneho vyšetrenia je pri infekcii tohto typu hlavným diagnostickým nástrojom vyšetrenie moču dieťaťa. Dôležitý je správny odber moču, ktorý má jasné kroky:
- Moč odoberajte do čistej uzatvárateľnej nádobky.
- Pred odberom dôkladne umyte ústie močovej trubice vodou i mydlom.
- Odoberajte stredný prúd moču, tzn. že na začiatku nechajte časť moču odtiecť.
- Moč je nutné odobrať pred nasadením antibiotík.
- Moč je možné skladovať pri izbovej teplote maximálne dve hodiny, ak je potrebné moč pred laboratórnym vyšetrením skladovať dlhšie, uložte ho v uzavretej nádobke do chladničky, čím sa vyhnete znehodnoteniu vzorky.
- V niektorých prípadoch sa moč odoberá cievkou alebo punkciou. Pri horúčke lekár obvykle odoberie dieťaťu aj krv a nechá vyšetriť krvný obraz, sedimentáciu i CRP.
- Odborní lekári môžu využiť i ďalšie vyšetrovacie metódy, akými sú sonografické a röntgenové vyšetrenie.
Stanovenie diagnózy
U každého dieťaťa s horúčkou nad 38 °C by tak mal byť vyšetrený moč. V prípade prítomnosti infekcie močových ciest môžu byť v moči často preukázané vysoké leukocyty (zápalové bunky) a baktérie, občas krv, nitrit (dusitan), proteíny (bielkoviny) a bunkové valce. V ideálnom prípade sa testuje ranný moč. Vonkajšia genitálna oblasť by mala byť pred odberom vzorky moču čistá. Stane sa, že je potrebné stlačiť mechúr. Preto sa na kožu brucha nalepí náplasť tlmiaca bolesť. V nevyhnutných prípadoch sa moč odoberie pomocou katétra. U prebaľovaných detí nalepíte pri vývode močovej trubice sáčok na zachytenie moču. Ako sme spomenuli, je možné využiť aj zobrazovacie metódy – ultrazvuk, röntgen, aby sa u novorodencov spoznali hydronefróza obličky a vrodené anomálie. V dojčenskom veku by mala byť infekcia močových ciest vyšetrená ultrazvukom.
Zápal močových ciest u detí a lieky: Liečba antibiotikami
Na zápal močových ciest u detí sa neodporúča domáca liečba. Čo však môžete spraviť aj doma, je dávať vašej ratolesti čaj na močové cesty pre deti.
Základom liečby je antibakteriálna liečba, ktorá pozostáva z podávania antibiotík či sulfónamidov. Pri liečbe antibiotikami dajte dieťaťu probiotiká na podporu črevnej mikroflóry. Pri typických príznakoch ochorenia je liečba antibiotikami zahájená po odbere vzorky moču, v ostatných prípadoch sa čaká (24 až 48 hodín) na vyhodnotenie vzorky moču. Liečba infekcie močových ciest u novorodencov a malých dojčiat prebieha spravidla v nemocnici, no zápal obličiek si vyžaduje hospitalizáciu aj u starších detí. Ak sú opakujúce sa infekcie spôsobené niektorou vrodenou chybou močových ciest, lekár zvažuje tiež možnosť chirurgickej liečby.
Najmenšie deti nevedia správne odpovedať na cielené otázky k problémom. Niekedy si ale nemožno nevšimnúť nepríjemne zapáchajúci moč. V prípade problémov s obličkami je koža predovšetkým u dojčiat často šedivo bledá. Pokiaľ sa pridá horúčka, bolesti brucha, pichanie v boku a zvracanie, často ide o zápal obličkovej panvičky, ktorý si už vyžaduje celkom iné liečebné postupy.
Majte na pamäti, že…
Infekcie močových ciest majú sklon stať sa chronickým ochorením a často sa vracať. Následne môžu viesť k poškodeniu tkaniva i vytváraniu jaziev, a to najmä na obličkách. Z toho pramenia neskoršie zdravotné komplikácie, akými sú vysoký krvný tlak, chronické poškodenie obličiek, u žien neraz aj komplikácie počas tehotenstva. Preto by močové cesty mali byť vždy liečené po nevyhnutne potrebný čas a výsledok liečby pravidelne kontrolovaný. Akonáhle dieťa trpí opakovanými infekciami močových ciest, je potrebné urobiť aj ďalšie vyšetrenia, pri ktorých sa skontroluje stav močových ciest.
Častá, ale nie nákazlivá
Infekciou močových ciest sa nenakazíte, patrí ale k najčastejším ochoreniam v detskom veku. V prvom roku života sú dievčatá postihnuté menej často než chlapci, neskôr to býva opačne, pretože dievčatá majú kratšiu močovú trubicu a jej zakončenie je umiestnené bližšie k análnemu otvoru. Vo veku do 10 rokov prekoná infekciu močových ciest aspoň raz 1 % chlapcov a 3 % dievčat.
Ako ste zvládli infekciu močových ciest u vašich detí vy? Osvedčili sa vám iné rady, ktoré by ste rady odovzdali aj iným mamičkám? Napíšte nám.
Som lekárka a autorka niektorých článkov v magazíne Rodinka spolu. Vyštudovala som Univerzitu Komenského v Bratislave a v súčasnosti pracujem ako lekárka na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v DFN v Košiciach. Okrem toho som aj aktívnou mamičkou, ktorá rada cestuje, cvičí a podporuje zdravý životný štýl.