Športové legíny sú neoddeliteľnou súčasťou šatníka takmer každej ženy. Vyrábajú sa v mnohých verziách, z rôznych materiálov a so zaujímavými funkčnými prvkami. Pokiaľ chcete mať istotu, že si vyberiete skutočne ten najideálnejší kúsok pre vaše potreby, mali by ste si pri kúpe všímať niekoľko základných vecí. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, na čo konkrétne dbať.

Na materiáli záleží

Moderné legíny sa vyrábajú zo širokého spektra rôznych materiálov. Stretnúť sa môžete napríklad s bavlnenými, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako perfektná voľba, ale na športovanie sa v skutočnosti veľmi nehodia. Bavlna umožňuje koži dobre dýchať a je príjemná na dotyk, no nemá potrebnú pružnosť a schopnosť odvádzať pot. Iba ho nasáva, čo pri fyzickej aktivite nie je žiaduce.

Zapamätajte si: Ak kupujete legíny na športovanie, vyhýbajte sa bavlneným kúskom, prípadne verziám vyrobeným z teplákoviny alebo fleecu. Na niektoré aktivity síce môžu byť fajn, ale nemajú práve ideálne vlastnosti z hľadiska odvádzania potu, pružnosti a odolnosti voči namáhaniu.

Legíny zo syntetických látok

Na športovanie sú najlepšou voľbou legíny vyrobené z funkčných syntetických materiálov, najčastejšie nylonu, elastanu, polyesteru či spandexu. No žiadny strach. To, že ide o umelé materiály, neznamená, že sú menej kvalitné, nepríjemné na dotyk a podráždia vašu pokožku. Výrobcovia kvalitných športových legín dlho vyvíjajú optimálne kombinácie materiálov, aby výsledok spĺňal tie najnáročnejšie požiadavky na funkčnosť a komfort.

Funkčné syntetické materiály majú vysokú odolnosť voči strate tvaru alebo farby a špičkovú elasticitu, veľmi dobre sedia na tele, perfektne odvádzajú pot a zároveň sú príjemné na dotyk.

Praktický tip: Ak hľadáte kvalitné a pohodlné legíny na športovanie, nájdete ich v ponuke Astratex. K dispozícii je široký výber rôznych modelov so zaujímavými dizajnmi.

Legíny na konkrétne športy

Existujú univerzálne športové legíny, ktoré môžete nosiť pri rôznych športoch. Pokiaľ sa však pravidelne venujete len jednému športu, za zváženie stoja modely určené na konkrétnu aktivitu.

Bežecké legíny

Bežecké legíny tesne priliehajú na telo, aby nedochádzalo k ich vyhŕňaniu pri dlhšom behu a aby držali svaly v teple. Navyše, v oblasti rozkroku majú štandardne odolnejšiu látku, ktorá sa len tak ľahko nezoderie.

Natrafíte aj na tenšie bežecké legíny do teplejšieho počasia, ale aj špeciálne zateplené verzie na zimu. Zvyčajne majú aj vodoodpudivú vrstvu na povrchu. Ak vás zastihne prehánka, nepremoknete úplne na kosť.

Legíny na fitness

Na cvičenie sú dobrou voľbou špeciálne kompresné legíny, ktoré sú ešte tesnejšie ako bežecké. Vďaka tomu znižujú hromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch, čím zmierňujú svalovicu po tréningu.

Naša rada: Ak chcete zvýrazniť krivky vašej postavy, zvážte špeciálne push-up legíny.

Čo si všímať pri výbere legín?

Pri výbere legín si všímajte aj prevedenie pásu. Stretnúť sa môžete s elastickou gumou, šnúrkou na dotiahnutie alebo vyšším pásom. Je len na vás, čo uprednostníte. V každom prípade, pri kúpe legín si starostlivo prezrite veľkostnú tabuľku a vyberte si veľkosť, ktorá bude presne sedieť na váš obvod pása a bokov. Vyhnete sa tak nepríjemnému padaniu legín pri športových aktivitách.

Vrecká, švy a bezpečnostné prvky

Všimnite si, či dané legíny majú vrecká na zips, ktoré pri športe pravdepodobne neraz oceníte. Kvalitné modely by mali mať švy zosilnené lepením alebo zvarom. Nemusíte sa tak obávať, že sa po pár vypratiach začnú rozpadávať. V neposlednom rade, keď vyberáte legíny na nosenie v exteriéri, dbajte na to, aby mali reflexné prvky.