Je úplne jedno či ste sami aktívni športovci alebo patríte medzi tých, ktorým pri pomyslení na rýchlejší pohyb naskočí husia koža, nikdy neurobíte chybu, ak sa budete snažiť viesť vaše dieťa k športovaniu. Vôbec to nemusí byť s cieľom mať doma druhého Cháru, Tótha alebo Hamšíka. Dôležité je, aby si dieťa zvyklo na to, že sa má hýbať a nesedelo doma pri počítači, mobile alebo tablete. Nechceme sa tu vôbec stavať do roly moralistov, ale sme presvedčení, že na všetky technické vymoženosti deti majú čas, ale na športové návyky už sa vo vyššom veku privyká ťažšie.

Ponuka športových krúžkov je dnes extrémne široká a vybrať si vhodnú aktivitu už nebýva problém ani v menších mestách. Do výberu športu odporúčame deťom príliš nezasahovať, nechajte, nech si dieťa vyberie samo, hoci samozrejme si nechajte poradný hlas. Jediné čo by malo byť na vás je nasmerovanie dieťaťa či bude robiť kolektívny alebo individuálny šport. Svoje dieťa poznáte lepšie, ako ktokoľvek iný a bude dobré, ak mu v tomto poradíte, keďže samo ešte asi ťažko odhadne či sa radšej pohybuje v kolektíve alebo je schopné spoliehať sa na vlastné sily.

Z individuálnych športov je veľmi populárny tenis, no ten býva drahý, ak máte pocit, že je to nad vaše finančné limity, skúste sa poobzerať po bedmintone. Je to rýchly, dynamický šport, oveľa lacnejší, ako tenis a z vlastnej skúsenosti vieme, že pre deti zaujímavejší. Navyše sa dá oproti iným športom robiť celoročne. 

Z kolektívnych športov si dovolíme upriamiť vašu pozornosť na florbal. Je to azda najprogresívnejšie sa vyvíjajúci kolektívny šport na Slovensku. Má širokú podporu na školách aj v organizáciách podporujúcich šport a v členskej základni patrí Slovensko už teraz medzi špičku na svete. Hrá sa v mestách aj na dedinách a vybavenie vás bude stáť pár Eur. Stačí sa pozrieť na špecializované obchody, ako napríklad www.florbal4u.com a sami uvidíte, že je to šport pre každú vrstvu obyvateľstva.

A prečo vlastne by deti mali športovať? Najmä preto, že je to pre ich vývoj a správny vývin dôležité. Áno aj my poznáme otrepanú frázu, že športom k trvalej invalidite, ale skúsme na tieto hlúpe klišé zabudnúť. Šport vykonávaný v rozumnej miere telu a zdraviu prospieva a to tak po fyzickej, ako aj mentálnej stránke. 

V podstate je jedno kedy dieťa so športovaním začne, no odborníci sa zhodujú, že najlepšie je to medzi 5 až 8 rokom života. Záleží, ale na konkrétnom športe. Napr. pre florbal a hokej je dobré začať o niečo skôr, s volejbalom zasa trochu neskôr.

Navyše a vždy to radi zdôrazňujeme, športovanie má pre deti mnoho benefitov, ktoré využijú počas celého života:

Odolnejšie voči chorobám

Tento bod už sme sčasti rozobrali vyššie. Šport je jeden z najlepších spôsobov, ako posilniť imunitu. Ak si máme opäť pomôcť trápnou floskulou, požičiame si tú, ktorá hovorí, že v zdravom tele, zdravý duch a k zdravému telu sa ešte nikto neprepracoval sedením na gauči.

Vybije si energiu

Čo si budeme klamať. Toto je asi jedna z najdôležitejších vecí prečo dieťa na nejaký šport dávate. Všetci vieme aké náročné je mať okolo seba jedno alebo viac hyperaktívnych malých stvorení. Nenadarmo sa vraví, že deti regenerujú behom. Na tréningoch si všetku prebytočnú energiu vybijú a hoci nechceme tvrdiť, že sa zrazu z lietajúcich torpéd stanú poslušní baránkovia, určite bude doma väčší pokoj.

Náš tip: V Decathlone nájdete všetko vybavenie pre vaše obľúbené športy.

Naučí sa vyrovnávať s prehrami

Jasné, všetci robíme šport aspoň sčasti kvôli výsledkom a víťazstvám. Ale veľká múdrosť hovorí, že človek sa najlepšie učí z chýb a prehier. A platí to aj u detí. Nie je ľahké prehrať a ešte ťažie je zvládnuť emócie, ak druhá strana svoju výhru zneužíva, no šport by mal byť aj o tom, ako sa naučiť s pokorou prijať to, že niekto bol jednoducho lepší. A samozrejme hlavne o tom, aby vás to motivovalo k tomu byť lepší a nabudúce vyhrať.

Pochopí čo je to fair play

Je to v tomto svete čoraz ťažšie, ale tak ako v živote, tak aj v športe by malo platiť fair play správanie. Priznať sa, že som niečo urobil, povedať rozhodcovi, že to bol faul, pomôcť súperovi na nohy, vrátiť loptu, to všetko šport deťom vštepuje, ak ich vedie dobrý tréner. V škole deti samozrejme tiež učia, aby sa správali slušne, ale šport by mal byť koncentrát slušného správania a rešpektovania súpera i rozhodcov. Deťom sa v budúcnosti určite hodí poznať mantinely.

Naučí sa spoliehať na seba alebo na kolektív

Tu samozrejme záleží od toho, aký šport si dieťa zvolí. Ide však o to, že šport deti naučí, že nie sú na všetko samotné (v kolektívnych športoch) alebo to, že je to iba na nich a ich sile a koncentrácii (individuálny šport). Deti majú často tendencie niektoré veci preháňať a tak sú často priveľmi sebecké alebo naopak až príliš submisívne. Oba tieto extrémy šport prirodzene obrúsi a každého naučí to čo treba.