Rozprávky na dobrú noc sú vynikajúci prostriedok ako deti pripraviť na spánok a zároveň zlepšiť ich logické myslenie, či obohacovať ich slovnú zásobu. Či už zvolíte klasické rozprávky pre deti, alebo netradičné príbehy deti búdu vďačné, spokojné a odzrkadlí sa to ich vývoji. 

Prečo počúvať rozprávky na dobrú noc?

Počúvanie príbehov má pre deti vzdelávací charakter, keďže sa vďaka nim dokážu učiť nielen hodnotám, ale tiež rôznym situáciám, ktoré ich v živote čakajú. 

Každý prečítaný príbeh im obohacuje slovnú zásobu, ktorá sa buduje u malých detí veľmi rýchlo. Rozprávky na dobrú noc sú vstupnými dverami do ríše snov a navodzujú príjemnú atmosféru, ktorá je pred spánkom veľmi dôležitá.

V neposlednom rade, je čítanie rozprávok na dobrú noc výborný prostriedok, ako stráviť plnohodnotný čas s deťmi a zároveň podporiť ich fantáziu a rozvoj reči.

Pravidelné čítanie pred spaním pomáha deťom budovať zdravý spánkový režim, ktorý dá každý večer ich telu a hlave “pokyn”, že je čas ísť spať. 

Rozprávky na čítanie pre deti

Zaujatá a nadšená školáčka, ktorá číta zaujímavý príbeh, sníva a predstavuje si udalosti.

Rozprávky na dobrú noc na čítanie patria k najviac obľúbeným u detí, ale tiež u rodičov. Na výber máte mnoho krásne ilustrovaných rozprávkových knižiek s pestrou ponukou rozprávok. 

Rozprávky na dobrú noc o zajačikoch

Krásna ilustrovaná knižka, v ktorej nájdete množstvo veselých príbehov o zvedavých zajačikoch v lese. Rozprávky sú plné dobrodružstva, ktoré potešia každého malého nezbedníka.

Zajko, ktorý chce zaspať

Ak sa chcete zamerať na overené psychologické postupy, ktoré slúžia na lepšie zaspávanie dieťaťa, skúste jedinečnú rozprávku Zajko, ktorý chce zaspať. Príbeh je zaujímavý a dieťa sa dozvie niečo nové.

Rozprávky na dobrú noc

Táto krásne ilustrovaná kniha je plná rozprávok o zúbkovej víle, uspávacom škriatkovi či anjelovi splnených prianí. Rozprávky sú jednoducho písané s veľkými písmenami a zrozumiteľným štýlom.

Spinkaj malý ježko

Zaujímavá rozprávka pre tie najmenšie deti o ježkovi, ktorý sa chystá na zimný spánok. Čo musí urobiť pred zimou? Ako sa musí pripraviť, a čo všetko ho čaká? V knižke nájdete interaktívne prvky a môžete tak s ježkom odfukovať, klopkať, ovoniavať či štekliť.

Rozprávky na sladké sníčky

Osvedčené uspávacie techniky nájdete tiež v knižke od Alice Gregoryovej, pomocou ktorých sa deti dokážu uvoľniť. V knihe nájdete rozprávky o ospalom okruhliačikovi, unavenom slimáčikovi či nevyspatom prasiatku. 

Anjelske rozprávky

Krásni anjeli

Ak nechcete klasiku skúste tajomné rozprávky o anjeloch. Tajuplné príbehy a úžasné postavy rozvinú predstavivosť každého dieťaťa. Kniha ponúka tiež meditačné a vizuálne techniky, ktoré posilnia detskú tvorivosť a sebavedomie.

Známe animované rozprávky

Ak chcete deti viac učiť na čítanie ako pozeranie televízora, skúste im prečítať ich obľúbenú animovanú rozprávku. Tlapková patrola na dobrú noc ponúka množstvo nádherných rozprávok plných dobrodružstva. 

Nové rozprávky o Máši a medveďovi zas ponúkajú príbehy o tom ako sa Máša postarala o kamaráta, či ako sa hrala s mobilným telefónom.

Rozprávky na počúvanie

Roztomilé dievčatko sladko spí v posteli pri počúvaní rozprávky

Okrem čítania môžete deťom pustiť tiež rozprávky na dobrú noc na počúvanie. Audio rozprávky na dobrú noc nájdete v takmer každom obchode, ale vypočuť si môžete tiež audio rozprávky online. 

Veselé audio rozprávky na počúvanie nájdete online na stránke veselérozprávky. Vypočuť si môžete rozprávku o troch kozliatkach, Ako išlo vajce na vandrovku či Kocúr v čižmách.

Známe audio rozprávky nahrala aj slovenská autorka Mária Podhradská, ktorá prerozprávala klasické rozprávky na dobrú noc, ale tiež nové príbehy plné dobrodružstiev.

Rozprávky na dobrú noc od deduška večerníčka

Ak si chcete zaspomínať na detstvo a zároveň dopriať deťom pekné počúvanie pred spaním vyskúšajte audio rozprávky od deduška večerníčka. 

Rozprávky Krónerovci

Máte radi rozprávky od Boženy Nemcovej, Pavla Dobšinského, Ezopove bájky či rozprávky od bratov Grimmovcov? Tak si určite zaobstarajte najznámejšie audio rozprávky, ktoré narozprávala rodina Krónerovcov. V predaji sú už dve série, plné dobrodružstiev.

Pinocchiove dobrodružstvá

Audio kniha pinocchiove dobrodružstvá upútajú všetky deti. Príbehy o tatkovi Geppetovi a jeho vystrúhanom synovi Pinocchiovi, ktorý vedel tancovať, šermovať a robiť saltá nenechajú chladné žiadne deti. 

Slovenské rozprávky

malý chlapec sa zamýšľa nad rozprávkovým príbehom

Rozprávky na dobrú noc o láske, dobrodružstvách či čaroch nájdete v knihách autorky Dany Hlavatej. Veľmi obľúbenou je rozprávka o popletenom drakovi, ktorý robil všetko naopak, alebo Rozprávky dúhového dáždnika, ktorý sa priplietol do cesty zvieratkám a zažil s nimi nekonečné dobrodružstvá. 

Najkrajšie slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského ponúkajú známe rozprávky, ktoré autor zozbieral a víťazí v nich dobro nad zlom. Rozprávky sú plné mágii a fantázie a upútajú každého čitateľa.

Deti určite zaujmú aj rozprávky od Milana Rúfusa či Ľubomíra Feldeka. Skúste im prečítať tiež knihu o psíčkovi a mačičke, Danka a Janka alebo Môj macík. 

Klasické rozprávky na dobrú noc

Traja malí chlapci čítajú knihu na pohovke

Deti vždy zaujmú klasické rozprávky, ktoré sú jednoducho napísané, obsahujú bohaté ilustrácie a rozvíjajú ich fantáziu. Najznámejšie sú rozprávky na dobrú noc o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch, Popoluška, Princezná na hrášku, Škaredé káčatko, Kráska a zviera či Janko a Marienka. 

Náš tip: Veľký výber rozprávok nájdete aj v internetovom kníhkupectve Panta Rhei.

Kniha 101 rozprávok pred spaním

Zbierka rozprávok plná bájok, povestí či tradičných rozprávok z celého sveta poteší každého malého čitateľa. Kniha je pekne ilustrovaná a príbehy sú prerozprávané jednoduchou formou. Nájdete v nej rozprávky bratov Grimmovcov, ale tiež Ezopove bájky ako Zajac a Korytnačka. 

Rozprávky na dobrú noc

Knihu rozprávky na dobrú noc z vydavateľstva SUN nájdete takmer v každom kníhkupectve a nachádza sa v nej množstvo obľúbených rozprávok o princeznách či iných rozprávkových bytostiach.

Nechýba v nej rozprávka o Palčeku, Šípková Ruženka, Začarovaný žabiak či Dvanásť princezien, Malá morská víla a Kocúr v čižmách. 

Krátke rozprávky na dobrú noc

otec, ktorý číta rozprávku pred spaním malému synovi

Veľmi obľúbené rozprávky na dobrú noc sú krátke rozprávky pre deti. Jedná sa o jednoduché a nie prekombinované príbehy, ktoré dieťa príjemne naladia na spánok. Krátke rozprávky na čítanie nájdete v knižnej podobe:

Gabko a jeho rodina

Kniha obsahuje krátke príbehy o chlapcovi Gabkovi, ktorý chodí do škôlky, býva s mamičkou, ockom a plyšovým kamarátom šaškom Jaškom. Prečítajte si o narodeninovej torte či rozhádzaných kockách. 

Mamička prečítaj nám rozprávku

Medvedík a Zajačik každý večer žiadajú mamičku o rozprávku pred spaním. Tá im potom hovorí príbehy plné dobrodružstva, krásnych zážitkov a úsmevných príhod. Kniha je taktiež krásne ilustrovaná a získa si každého, kto hľadá peknú rozprávku a na dobrú noc.

Martinka krátke príbehy pre pekné sny

Napínavé, ale tiež poučné rozprávky na dobrú noc ponúka kniha Martinka, krátke príbehy pre pekné sny. Dievčatko objavuje zvieratká v prírode, spoznáva ale tiež mesto a učí sa zdvorilosti a slušnosti. 

Netradičné rozprávky na dobrú noc

mladý človek s baterkou si číta knihy v noci v posteli

Ak vás nebavia už klasické rozprávky na dobrú noc či audio rozprávky na dobrú noc, skúste naše netradičné tipy na zaspávanie.

Moje prvé klasické uspávanky

Malá hudobná kniha obsahuje ukážky známych skladateľov ako Strauss, Wagner, Bah či Mozart. V knihe sa tiež zoznámite s hudobnými nástrojmi, ale tiež s významnými dielami, ktoré napísali známy skladatelia. Všetko je opísané hravou a jednoduchou formou s peknými ilustraciami. 

Maňuškové rozprávky na dobrú noc

Maňuškové rozprávky na dobrú noc pochádzajú z dielne YoYo books. Nájdete tam Červenú čiapočku, Tri prasiatka, Knihu džunglí a Snehulienku. Všetky sú veľmi pekne ilustrované so zaujímavým príbehom.

Kúzelná baterka

Niečo nové zažijú deti s knihami Dobrú noc levíča a Dobrú noc medvieďa. Keď do knihy zasvietite baterkou môžete nájsť zvieratká, ktorým treba dať dobrú noc. Texty sú vo veršoch a v knihe sa nachádzajú aj okienka, ktoré pomáhajú deťom hľadať skryté zvieratká. 

Vtipné rozprávky na dobrú noc

mama s dcérou si čítajú príbeh pod dekou

Aj keď mnoho ľudí hľadá krátke vtipné rozprávky na dobrú noc, takýto žáner sa veľmi pred spaním neodporúča, keďže môže deti rozrušiť a “rozblázniť”. Ak, ale máte doma drobca, ktorý sa potrebuje pred spaním pozitívne naladiť skúste knihu Opičiak na úteku či iné vtipné rozprávky, ktoré nájdete tu.

Rozprávky na dobrú noc online

Pinocchio

Ak hľadáte rozprávky na dobrú noc online, ste na správnom mieste. Veľmi obľúbený medzi rodičmi aj deťmi je portál rozprávky na dobrú noc. Nájdete tam zaujímavé príbehy o odkaze vo fľaši, kúzelnom karavane, ružovej vločke či rozprávky o dinosauroch na dobrú noc. 

Všetky rozprávky môžete deťom prečítať, alebo prehrať prostredníctvom audionahrávky. Rozprávky na dobrú noc nájdete tiež na stránke šikovnámamina, kde si ich môžete prečítať, ale v niektorých prípadoch aj vypočuť.

Klasické, ale tiež nové rozprávky nájdete na stránke zones, kde môžete deťom prečítať rozprávky od Kristy Bendovej, Márii Ďuríčkovej či Pavla Dobšinského. Na stránke nechýbajú tiež bájky či známe rozprávky od zahraničných autorov ako Kráska a zviera, Martinko Klingáčik a Lietajúci kufor. 

Ak hľadáte klasické rozprávky, môžete vyskúšať web najprvdeti, kde si môžete prečítať o Aladinovi, Budkáčikovi a Dubkáčikovi či Zlatovláske.

Rozprávky na dobrú noc v TV

Ak nie ste “vyznávačom” čítania, alebo chcete len jednoducho zmenu, môžete si pozrieť rozprávku na dobrú noc v televízii. Medzi deťmi je obľúbený Krtko, Bing, Tlapková patrola, O psíčkovi a mačičke.