Mimomaternicové tehotenstvo – graviditas extrauterina patrí k nepríjemným zdravotným komplikáciám. Na začiatku sa veľmi podobá klasickému tehotenstvu a rozdiel zväčša prichádza až v 6. týždni od počatia. Vtedy mnohé ženy bohužiaľ zisťujú, že cez mimomaternicové tehotenstvo cesta k vytúženému bábätku nevedie.

Čo je to mimomaternicové tehotenstvo?

Diagnóza – mimomaternicové tehotenstvo, ktoré štatisticky tvorí 1 až 2 percentá všetkých tehotenstiev, o sebe veľa prezrádza už zo samotného názvu. Jedná sa totiž o proces, kedy sa vajíčko oplodnené spermiou uhniezdi mimo maternice, a novým domovom sa mu najčastejšie stáva vajíčkovod, výnimočne brušná dutina či priestor medzi orgánmi v panve. 

Oplodnené vajíčko sa pri mimomaternicovom tehotenstve neprirodzene usídli mimo maternice, v dobre prekrvenej sliznici, kde nie sú vhodné podmienky na neskorší vývoj plodu. Ten po určitom čase v nehostinnom prostredí odumiera, a ženám v radostnom očakávaní spôsobuje život ohrozujúce komplikácie.

Prečo dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu?

Mnohé ženy na internetových fórach a diskusiách zisťujú, prečo mimomaternicové tehotenstvo vôbec vzniká a postihlo práve ich. Jednoznačná odpoveď však pri tejto diagnóze neexistuje. Odborníci sa ale zhodujú na hlavných faktoroch, ktoré k mimomaternicovému tehotenstvu prispievajú. 

Najčastejším dôvodom mimomaternicového tehotenstva býva nepriechodnosť vaječníkov, ktoré prekonali zápal, pohlavné choroby či chirurgické zákroky. Na vaječníkoch vtedy zostávajú cysty či zrasty, ktoré ich zužujú, alebo sa kvôli nim úplne upchajú.  K úsidleniu vajíčka mimo maternice prispieva aj porucha sliznici mimo maternice.

Náchylnejšie k mimomaternicovému tehotenstvu sú tiež fajčiarky a ženy po 35. veku života. Vajíčkovody vtedy fungujú pomalšie, a nie sú v top forme vhodnej na tehotenstvo. 

Riziko mimomaternicového tehotenstva je väčšie u žien, ktoré prekonali umelé či spontánne potraty, majú obmedzenú pohyblivosť a rôzne svalové ochorenia. Hrozbou sú tiež vnútromaternicové teliesko a pesar, ktoré najčastejšie spôsobujú  mimomaternicové tehotenstvu pri ich zlyhaní.

Aké sú príznaky a prejavy mimomaternicového tehotenstva?

Mimomaternicové tehotenstvo má veľmi podobné príznaky ako klasická gravidita. Prvých 6 týždňov sa tak presvedčivo skrýva za bežne tehotenstvo, že dokonca aj tehotenský test ukazuje pozitivny výsledok. Spôsobuje ho vysoká hladina tehotenského hormónu HCG, ktorý produkuje embryo v tele ženy pri normálnom a aj mimomaternicovom tehotenstve. K zhodným príznakom patria tiež bolesť prsníkov, vynechaná menštruácia či ranná nevoľnosť.

Ak chce žena odhaliť, či sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo, mala by sa sústrediť na odlišné príznaky, ktoré by klasickú graviditu sprevádzať nemali. Tie sa v niektorých prípadoch objavujú aj skôr ako v 5. či 6. týždni tehotenstva. Varovným signálom je silná bolesť v podbrušku, tmavočervený výtok, závraty, slabosť, mimoriadne citlivé brucho na dotyk, či časté pocity na odpadnutie.

Kedy a ako sa dá zistiť mimomaternicové tehotenstvo?

Aj keď je pre podobnosť príznakov oboch tehotenstiev ťažké určiť, kedy sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo, existujú spôsoby ako ho včas odhaliť. Jedným z nich je sledovanie už spomenutého HCG hormónu. Ten je síce na začiatku tehotenstva v oboch prípadoch rovnaký, no postupom času pri mimomaternicovom tehotenstve už nerastie, alebo rovno klesá. Ak teda žena zistí, že je tehotná,  je namieste dať si vyšetriť krv a sledovať hormón HCG.

K najviac využívaním metódam odhaľujúcim mimomaternicové tehotenstvo ale patrí ultrazvukové vyšetrenie. V 6. týždni tehotenstva je totiž na ultrazvuku vidieť, či sa vajíčko v maternici nachádza, alebo nie. Ak teda HCG hormón nestúpa a ultrazvuk ukazuje prázdnu maternicu, veľmi pravdepodobne sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo. 

Skúsení lekári dokážu zistiť mimomaternicové tehotenstvo aj klasickým pohmatom. Vďaka nemu doktor určí ako veľmi citlivé je brucho pacientky na bolesť, a či sa nenachádza v blízkosti vajíčkovodu neprirodzená hrčka.

V prípade, že sa tehotenstvo u ženy nevyvíja správnych smerom, a žiadna zo spomenutých metód neodhalí mimomaternicové tehotenstvo, odporúča sa u ženy endoskopia brucha. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze, kedy sa do brucha zavedie tenká hadička s kamerou a lekár vďaka nej vidí, kde sa vajíčko uhniezdilo.

Najčastejšie riziká spojené s mimomaternicovým tehotenstvom

Najväčším a najnebezpečnejším rizikom mimomaternicového tehotenstva je krvácanie do brušnej dutiny, ktoré môže byť tak silné, že ohrozuje život ženy. Krvácanie spôsobuje narušená cieva, ktorá je vo vajíčkovode tenšia ako v prostredí maternice a nedokáže sa prispôsobovať rastúcemu embryu. 

Krvácanie do brušnej dutiny môže spôsobiť aj prasknutie samotného vajíčkovodu. To vyvoláva u ženy silné kŕče a bolesti. V mnohých prípadoch môže pacientka stratiť vedomie a pre veľký šok jej hrozí dokonca smrť. Tento scenár je pravdepodobný najmä vtedy, keď sa na mimomaternicové tehotenstvo nepríde včas. 

Prasknutie vajíčkovodu má v mnohých prípadoch za následok aj jeho odobratie, čím sa znižuje šanca na ďalšie otehotnenie.

Ďalším rizikom pre ženy s mimomaternicovým tehotenstvom je samovoľný potrat, ktorý sprevádzajú bolesti v podbrušku. Vajíčkovod sa vtedy snaží plod vypudiť a sťahy vyvolávajú u žien nepríjemné bolesti.

Existuje liečba na mimomaternicové tehotenstvo?

Aj keď sú v súčasnosti internetové fóra plné diskusií ako mimomaternicové tehotenstvo vyliečiť, a plod zachrániť, veda má v tomto prípade jasnú odpoveď. Tehotenstvo, ktoré sa nevyvíja v maternici je nemožné udržať. Doposiaľ sa totiž neprišlo na to, ako zachrániť oplodnené vajíčko a zabezpečiť jeho zdravý vývoj.

Liečba, ktorá sa žene podáva, má za úlohu pomôcť jej samotnej vrátiť sa do pôvodného stavu a nie zachrániť plod.

Mimomaternicové tehotenstvo nemusí ukončiť len operácia

Ukončenie mimomaternicového tehotenstva sa často odohrá bez toho, aby o tom pacientka vedela. Vajíčkovod jednoducho plod zo svojho prostredia vypudí a ženy krvácanie pripúšu meškajúcej menštruácii. Jedná sa o spontánny potrat, a možno ho podľa klesajúceho hormónu HCG sledovať aj pod dohľadom lekárov. 

Iný scenár čaká pacientku s mimomaternicovým tehotenstvom v prípade, že má silné krvácie a bolesti. Doktori vtedy žene znehybnia dolnú časť tela a pomocou špeciálnych nástrojov sa cez malé otvory v bruchu vyberie z vajíčkovodu embryo. Pacientka ostáva v nemocnici maximálne 2 dni. Táto metóda je pre ženy prijateľná vďaka menším bolestiam počas operácii a faktu, že môže zas otehotnieť.

Takýto scenár ale nie je možný pri akútnych prípadoch. Tie často nastávajú pri prasknutí vajíčkovodu, kedy musia lekári operačne otvoriť brucho a ranu ošetriť. V mnohých prípadoch sa už vajíčkovod zachrániť nedá a žena sa tak o bábätko musí snažiť len s jedným vaječníkom. Táto operácia patrí k väčším a vyžaduje si o niečo dlhšiu hospitalizáciu

Vo svete je na ukončenie mimomaternicového tehotenstva známe aj liečivo metotrexát. Tento liek sa zavádza žene cez injekciu do svalu a zastavuje vývoj plodu. Do dvoch týždňov by mal u pacientky nastať spontánny potrat a nemusí podstúpiť nepríjemnú operáciu. Na Slovensku však liečivo nie je registrované.

Sterilizácia a IVF

Mimomaternicové tehotenstvo postihuje tiež ženy, ktoré podstúpili umelé oplodnenie – IVF. Aj keď sa oplodnené vajíčko pri zákroku vkladá budúcej mamičke priamo do maternici, môže sa i napriek tomu počas krátkej doby presunúť do vajíčkovodu, alebo na iné miesto v brušnej dutine. Takéto riziko je väčšie pre ženy, ktoré prekonali zápal a majú poškodený vajíčkovod. Štatisticky sa takéto prípady stávajú v 3 – 10 percentách IVF. Znížiť riziko mimomaternicového tehotenstva pri IVF je možné, ak pacientka počúva rady lekárov a tesne po zákroku strávi určitý čas na lôžku. 

Mimomaternicové tehotenstvo rovnako nemusí obísť ani ženu po sterilizácii. Aj keď je u pacientky správne fungovanie vaječníkov umelo prerušené, nie vždy je zákrok vykonaný dobre. Oplodnené vajíčko sa môž uhniezdiť v brušnej dutine, alebo dokonca prejsť do odstavených a ťažšie prechodných vajíčkovodov. Ani sterilizácia by tak nemala nechať ženu lahostajnou pri starostlivosti o svoje telo.

Mimomaternicovému tehotenstvu sa dá predísť

Aj keď väčšina žiena za spustenie mimomaternicového tehotenstva nemôže, v súčasnosti existujú spôsoby ako mu predísť. Minimálne každých šesť mesiacov by sa mala každá z nás objednať na gynekologické vyšetrenie, kde môže lekár objaviť zápal či inú chorobu spúšťajúcu mimomaternicové tehotenstvo. 

Rovnako svedomití by mali byť rodičia aj pri plánovaní bábätka, kedy by mala žena podstúpiť komplexnú lekársku prehliadku. Na nej často odborníci zisťujú neliečené zápaly a infekcie.

Čo čaká ženu po mimomaternicovom tehotenstve?

Po prekonaní mimomaternicového tehotenstva by mala mať žena minimálne trojmesačnú prestávku v “snažení” sa o bábätko. Všetky postihnuté orgány sa totiž musia zregenerovať a pripraviť na bežné fungovanie. Svoj čas budú potrebovať aj hormóny, ktoré počas mimomaternicového tehotenstva spôsobujú v tele ženy veľké výkyvy. Po regenerácii a nástupe menštruácii sa  rodičia môžu opäť snažiť o otehotnenie.

Mimomaternicové tehotenstvo často ženu neodstaví len fyzicky, ale i psychicky. Pre mnohé pacientky je veľmi ťažké prijať fakt, že šanca donosiť zdravé dieťa sa mierne znižuje. Veľkým psychickým strašiakom býva aj informácia, že mimomaternicové tehotenstvo sa môže objaviť zas a jeho pravdepodobnosť sa zvyšuje. Lekári preto odporúčajú, aby sa žena po ukončení mimomaternicového tehotenstva do seba neuzatvárala. O probléme by mala diskutovať či už s rodinou alebo odborníkmi. 

Každá žena by v konečnom dôsledku nemala zabúdať na to, že po mimomaternicovom tehotenstve môže väčšinou opäť otehotnieť a donosiť zdravé dieťatko