Zápal priedušiek odborne nazývaná Bronchitída je zápal bronchov (výsteliek dýchacích ciest v pľúcach). Ochorenie môže byť akútne, alebo chronické. Čo nás čaká keď ochorieme na zápal priedušiek? A ako proti bronchitíde bojovať?

Zápal priedušiek u starých ľudí a detí býva veľmi rizikový. Patria k ohrozenej skupine pacientov spolu s ľuďmi trpiacimi respiračnými ochoreniami, či srdcovými chybami. Veľmi často chorobu “chytia” deti z nízkych socioekonomických pomerov, ktoré sa dostávajú do kontaktu s fajčiacov osobou.

Diagnóza zápal priedušiek

Bearded sick man with flue sitting on sofa at home covered with warm blanket and using an inhaler when coughing. The illness, influenza, pain concept. Relaxation at Home. Healthcare Concepts.

Čo vlastne spôsobuje zápal priedušiek? V prvom rade je dôležité upresniť, že bronchitída môže byť akútna alebo chronická.

“Akútna bronchitída býva vyvolaná veľmi často infekciou. Najčastejšie ju spúšťa chrípkový vírus, ktorý je vyvolávateľom zápalu v oblasti bronchov,” vysvetľuje lekár Norbert Pauk v odbornom článku Terapia akútnej bronchitídy. Pauk zároveň uvádza, že zápal priedušiek môžu vyvolať aj iné respiračné vírusy alebo baktérie. 

Opakovaný zápal priedušiek akútnej bronchitídy môže prejsť až do chronickej bronchitídy. Tá vzniká dlhodobým dráždením dýchacích ciest, respektíve dlhodobým kašľom.

“Chronický zápal priedušiek sa prejavuje trvalým kašľom a vykašliavaním žltého až zeleného hlienu 3 mesiace v roku,” vysvetľuje Pauk v Terapia akútnej bronchitídy

Chronický zápal priedušiek býva tiež veľmi často označovaný za fajčiarsky kašeľ a môže viesť k vážnym komplikáciám. Každý dlhodobejší kašeľ by mal človek riešiť so svojím lekárom, pretože môže ľahko prísť k prechodenému zápalu priedušiek. 

Zápal priedušiek príznaky

I feel bad! Man caught cold , flu, running nose. Healthcare and medical concept isolated over beige background. Checking temperature.

Ako sa prejavuje zápal priedušiek? Ochorenie je charakteristické niekoľkými symptómami. Lekár Norbert Pauk v publikácii Terapia akútnej bronchitídy uvádza tieto príznaky zápalu priedušiek:

  • Začína ako chrípka alebo nachladnutie škriabaním v krku,
  • neskôr sa pridáva suchý kašeľ, ktorý sa mení na vlhký,
  • pacient vykašliava žltý až zelený hlien,
  • objavuje sa únava a slabosť spolu s nádchou,
  • človek sa môže nadmerne potiť,
  • v niektorých prípadoch sa môžu dostaviť problémy s dýchaním,
  • zápal priedušiek často sprevádza tiež teplota,
  • objavujú sa vyššie zápalové hodnoty CRP
  • pri počúvaní hrudníka môžeme počuť piskot až sykot.

Pri zápale priedušiek sa môže objaviť aj bolesť na hrudi a v niektorých prípadoch môže byť ochorenie bez kašľa. Rovnako by sme sa nemali fixovať na teplotu, keďže v niektorých prípadoch môže byť zápal priedušiek bez teploty.

Diagnostika zápalu priedušiek

Doctor with face mask and rubber gloves looking at x-ray of lungs during corona virus.

Ak máme podozrenie na zápal priedušiek, alebo nás trápia iné spomenuté príznaky, navštívte lekára. Ten okrem zisťovania vášho životného štýlu vyšetrí dýchanie cez fonendoskop, a v niektorých prípadoch sa robí rozbor hlienu, ktorý vykašliavate.

Pri diagnostike zápalu priedušiek sa realizuje tiež RTG pľúc a spirometria. Takéto vyšetrenie sa môže opakovať aj viackrát.

Zápal priedušiek liečba

Ako sa lieči zápal priedušiek, a aké lieky by sme mali užívať na bronchitídu? V prípade, že ste na sebe spozorovali príznaky, navštívte lekára, ktorý vám naordinuje vhodné lieky. Pri akútnom zápale priedušiek je doba liečenia od 10 do 14 dní.

Okrem liekov, ktoré dostanete u lekára, by ste nemali dodržiavať žiadnu špeciálnu liečbu. Udržujte sa v pokoji, nešportujte a pite veľa tekutín. Najlepšia bude voda alebo čaj. Často vetrajte, aby vás suchý vzduch zbytočne nedráždil.

Zápal priedušiek a domáca liečba spočíva tiež v pravidelnom odsávaní hlienov, pričom by ste sa mali vyvarovať fajčeniu. K lepšej liečbe vám pomôže tiež zvlhčovač vzduchu, ktorý bude s čerstvo vyvetraným vzduchom na nezaplatenie.

“Pre pacientov, ktorí majú výrazne príznaky ako je pokles saturácie kyslíku, sa odporúča hospitalizácia. Pacientovi sa dáva vdychovať zvlhčený vzduch obohatený kyslíkom a podávajú sa mu vhodné lieky,” píše MUDr. Norbert Pauk, Ph.D. Terapia akútnej bronchitídy

Zápal priedušiek a lieky

Closeup view of pharmacist hand taking medicine box from the shelf in drug store.

Najčastejšie sa na zápal priedušiek predpisujú nekodeínové antitusiká. Tie sú určené na tlmenie dráždivého kašľu, ktorý sa môže objavovať aj počas spánku. Lieky s obsahom kodeinu sa predpisujú už menej, keďže môžu tlmiť dychové centrum, a majú viac nežiaducich účinkov.

Veľmi užívanými liekmi sú mukoaktívne lieky, ktoré pomáhajú znižovať hlien. Tento typ liekov je možné podávať pacientovi pri zápale priedušiek tiež inhalačne.

Zápal priedušiek antibiotiká

young afro woman feeling ill with a sore throat and flu symptoms, coughing with mouth covered

Antibiotiká na zápal priedušiek nie sú pacientovi predpisované vždy. Lekár vám antibiotiká odporučí v prípade, že zápal priedušiek spôsobuje bakteriálna infekcia.

O bakteriálnu infekciu ide v prípade, ak sú zvýšené zápalové hodnoty. Vzorky pacienta by sa zároveň mali poslať na mikrobiologické vyšetrenie.

Ak je potrebné, aby ste užívali antibiotiká, nezabúdajte na kľudový režim a užívanie probiotík. 

Domáci liek na zápal priedušiek

Zápal priedušiek nie je novodobé ochorenie, a už v minulosti sa na liečenie využívali obklady na priedušky. Najznámejšia bola bravčová masť na priedušky, na ktorú sa položil sáčok, následne uterák, a priedušky sa tak dobre zohriali. Staré mamy odporúčajú aj ktorúkoľvek inú masť.

K starým receptom patrí aj olejový zábal na priedušky. Zmiešajte med, múku a následne pridajte olej. Zmes by mala mať konzistenciu ako masť. Zabalte ju do vreckovky a priložte na hrudník. Následne oblečte tielko a potom tričko.

Veľmi často sa spomína spojenie zápal priedušiek a sauna. Fínska alebo parná sauna sa pre vlhký vzduch odporúča pri respiračných problémoch, avšak treba byť opatrný. Chorý človek do sauny nepatrí, ak máte teplotu alebo extrémny kašeľ, vyvarujte sa kolektívu.

Zápal priedušiek a prírodná liečba

Man harvest / pick fresh green tea leaves at high land tea field in Chiang Mai Thailand - local people with agriculture in high land nature concept

Na zápal priedušiek pomáhajú tiež bylinky. Najväčšími pomocníkmi sú skorocel, podbeľ lekársky, tymián, šalvia a pľúcnik lekársky. Najlepšie bude ak si z nich urobíte čaj, ktorý bude na zápal priedušiek výborný.

Zápal priedušiek ale nemusíte liečiť len bylinkami. K obľúbeným  prírodným prostriedkom na zápal priedušiek patrí zázvor, cibuľový sirup, cesnak s medom, eukalyptový olej na masáž, borovicový kúpeľ. 

Zápal priedušiek a nákazlivosť

Young sick woman visiting doctor at the hospital. Female patient coughing while talking to her doctor

Akútny zápal priedušiek je medzi dospelými nákazlivý. Keďže ho spôsobujú rôzne vírusy a baktérie, nie je možné určiť presnú inkubačnú dobu. Pohybuje sa však v rozpätí od 3 dní do 4 týždňov podľa typu nositeľa ochorenia.

Zápal priedušiek ľahko “dostaneme”, keď máme oslabenú imunitu. Môže tiež vzniknúť ako dôsledok chrípky alebo iného ochorenia. 

Chronický zápal priedušiek nebýva nákazlivý a vzniká najmä u ľudí, ktorí žijú v prašnom prostredí, v domácnosti s fajčiarom, alebo sami fajčia. Rovnako nepriaznivý vplyv majú práce s textilom, obilninami či chemickými látkami. Takýto kašeľ býva dlhotrvajúci a objavuje sa viackrát za rok.

Zápal priedušiek u detí

Doctor Listening to Kids Chest with Stethoscope.

Zápal priedušiek u detí býva veľmi častým ochorením. Na rozdiel od dospelých poznáme akútny zápal priedušiek, recidivujúci, chronický a obštrukčný. 

Zápal priedušiek u detí vzniká infekciou dýchacích ciest. “Asi 50 – 90 % je vyvolaný vírusmi s maximom vyskytu behom zimných mesiacov. Najväčší výskyt býva v staršom veku u dospievajúcich,” vysvetľuje  doc. MUDr. František Kopřiva, Ph.D v článku Diagnostika a liečby bronchitídy u detí.

Príznaky zápalu priedušiek u detí sú podobné ako u dospelých. Všetky typy sú sprevádzané kašľom a v každom prípade je potrebné navštíviť lekára.

Tak ako dospelým aj deťom sa odporúča kľudový režim, mukolytiká a obklady na priedušky vhodné pre deti. Výborné sú už spomenuté bylinky, alebo olejovo – medový obklad.

Zápal priedušiek v tehotenstve

Zápal priedušiek vás môže postihnúť aj v tehotenstve. Ochorenie sa však radí k nebezpečnejším typom chorôb, keďže je vytvárané zápalom alebo infekciou.

Ak máte podozrenie na zápal priedušiek určite ihneď navštívte lekára, ktorý zhodnotí vhodnú liečbu. V prípade, že to bude potrebné, lekár vám predpíše antibiotiká. 

Prevencia a zápal priedušiek

Okrem budovania imunity, by ste sa mali vyhýbať kontaktu s nakazenou osobou. Ak sa nachádzate v spoločnej domácnosti vyvarujte sa dotýkaniu použitých vreckoviek. Vírusy, ktoré spôsobujú zápal priedušiek sa totiž šíria cez hlien. 

Veľký pozor tiež dávajte na používanie rovnakých pohárov alebo príborov. Výbornou prevenciou je umývanie rúk mydlovou vodou a taktiež obmedzte dotýkanie nosa či úst špinavými rukami.