Pocit suchých a popraskaných pier pozná asi každý. Suché pery často prichádzajú s prvými mrazmi, niekedy však celkom nečakane – v akomkoľvek ročnom období. Čo stojí za týmto nepríjemným fenoménom? Ako sa zbaviť štípania pier a vrátiť im stratenú jemnosť?

V tomto článku sa pozrieme na hlavné príčiny suchých a popraskaných pier a ponúkneme tipy, ktoré vám pomôžu udržať si pery v perfektnom stave. Pretože zdravé pery sú krásne.

Popraskané a suché pery – aké sú príčiny?

Možných príčin, prečo máte suché pery, existuje viacero. Predstavíme vám tie najčastejšie.

Vplyvy vonkajšieho prostredia

Problémy so suchými perami zvyčajne prichádzajú s príchodom chladného počasia, alebo, naopak, letných horúčav. Chladné a veterné počasie môže pery vysušiť. Pri dlhšom pobyte na slnku sa pokožka pier môže tiež veľmi rýchlo vysušiť, ale aj spáliť, pretože neobsahuje toľko melanínu, ako pokožka kdekoľvek inde na tele.

Jej stav ovplyvňuje aj kúpanie v slanej či chlórovej vode, pri ktorom dochádza k vysušeniu pokožky.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Ak sú vaše pery suché počas celého roka, môže to byť signálom nedostatku určitých vitamínov a minerálov v tele. Najčastejšie sa jedná o nedostatok vitamínov skupiny B a železa. Tieto látky sú kľúčové pre zdravú pokožku a sliznice, vrátane pier:

 • Vitamín B2 je dôležitý pre rast a obnovu buniek. Jeho nedostatok môže spôsobiť problémy s pokožkou, vrátane popraskaných pier.

 • Vitamín B3, alebo niacín, je potrebný pre správne fungovanie kože a nervov. Jeho deficit môže viesť k stavu zvanému pelagra, ktorý zahŕňa aj suchú pokožku a poruchy slizníc.

 • Vitamín B6 sa podieľa na mnohých metabolických procesoch v tele a jeho nedostatok môže taktiež ovplyvniť stav pier.

 • Vitamín B7, biotín, pomáha hydratovať pokožku. Okrem toho dodáva pevnosť aj vlasom a nechtom.

 • Nedostatok železa spôsobuje, že sú pery bledé a náchylné na popraskanie. Železo je dôležité pre prenos kyslíka v krvi, čo je kľúčové aj pre zdravie pokožky a slizníc.

Ak máte podozrenie na nedostatok vitamínov alebo minerálov, je dobré konzultovať to s lekárom. Ten vám môže odporučiť testy na zistenie hladiny týchto látok v tele, prípadne vám odporučí výživové doplnky a zmeny v stravovaní.

Zlozvyky

Keď cítime, že máme suché pery, máme tendenciu si ich častejšie olizovať. To však môže situáciu ešte zhoršiť. Ak si často olizujete pery, môžete ich mať ešte viac vysušené.

Ďalším zlozvykom, ktorý tento stav spôsobuje, je pitie alkoholu a fajčenie. Tieto zlozvyky vyvolávajú nadmernú spotrebu vitamínu B a dehydratáciu. Pravidelné fajčenie a pitie alkoholu vedie k predčasnému starnutiu pokožky.

 žena, brunetka, hryzúca si peru

Zbavte sa štípania a pálenia pier

Pery, popraskané až do krvi, sú veľmi bolestivé. Na tento problém obyčajné balzamy na pery nestačia.

Stavte na intenzívne regeneračné masky s obsahom prírodných zložiek. Najobľúbenejšie sú balzamy s obsahom medu, olivového a kokosového oleja, prípadne CBD. Sú bohaté na vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré jemnú pokožku intenzívne vyživujú a uľavia vám od bolesti a štípania.

Okrem toho pomôže, ak stravu obohatíte o vitamíny skupiny B, vitamín E, kolagén a železo.

usmievajúca sa žena drží v rukách otvorenú nádobku s balzamom na pery

Suché a popraskané pery – ako im predísť?

Predchádzanie popraskaným perám je jednoduchšie, než si myslíte. Tu je pár tipov, ako udržať pery hydratované a zdravé:

 • Pite dostatok vody: Hydratácia je základ. Voda pomáha hydratovať celé telo, vrátane pier.

 • Používajte balzam na pery: Kvalitný balzam vytvorí ochrannú vrstvu na perách, ktorá zamedzí strate vlhkosti.

 • Ochrana pred mrazom a priamym slnkom: V zime noste šál a v lete používajte balzam s UV filtrom. Oboje pomôže predísť vysušeniu.

 • Nefajčite a nepite alkohol: Obe tieto činnosti môžu pery vysušiť. Ak sa im nechcete vyhýbať, aspoň zvýšte príjem vody.

 • Vyvarujte sa oblizovania pier: Možno sa vám to zdá intuitívne, ale sliny rýchlo vyschnú a pery vysušia ešte viac.

 • Jedzte zdravo a vyvážene: Strava bohatá na vitamíny a minerály podporí zdravie pokožky a pier. Zvážte doplnky, ak máte nedostatok vitamínov B2, B3, B6 alebo železa.

 • Používajte zvlhčovač: V suchom prostredí, najmä v zime, môže zvlhčovač vzduchu pomôcť predísť suchým perám.

 • Skúste domáce masky: Med, kokosový olej alebo aloe vera gél sú prírodnými “liekmi” na hydratáciu pier.

 • Navštívte dermatológa, ak problémy neustupujú: Ak máte chronické alebo závažné problémy a pery vás bolia, určite sa poraďte s lekárom.

Tieto jednoduché kroky môžu pomôcť udržať vaše pery v top stave a predísť nepríjemnému popraskaniu.

Pamätajte si, že prevencia je kľúčová a s drobnými zmenami v každodennom živote môžete dosiahnuť dlhotrvajúci efekt. Hydratácia, správna starostlivosť a strava, bohatá na vitamíny, vám pomôžu udržať pery zdravé a hydratované. V prípade chronických alebo závažných problémov však neváhajte vyhľadať pomoc dermatológa.

 

Zdroj obrázkov: Freepik.com