Človek sa učí narábať s peniazmi celý život. Ak chcete, aby s nimi vedeli správne hospodáriť aj vaše deti, učte ich tomu hneď od útleho veku.

Ako sami dobre viete, v školách sa vedomosti ohľadom financií neučia. Teda, aspoň také, ktoré sú aj praktické do života. Práve preto vaše deti nemajú odkiaľ vedieť, ako správne hospodáriť so svojimi peniazmi. Keď dostanú vreckové, prirodzene by ich minuli na prvú vec, ktorú uvidia. Nie je to však správne. Tento zvyk by si mohli preniesť aj do dospelosti a svoju výplatu by tak minuli hneď pri prvej príležitosti.

Zapamätajte si: Ak chcete dávať svojim deťom životné rady, ktoré sa budú týkať finančnej gramotnosti, mali by ste dôkladne ovládať aj vy. Preto sa neváhajte rozprávať s rôznymi finančnými poradcami, ktorí častokrát ponúkajú bezplatné konzultácie. Nestratíte tak ani euro a v konečnom dôsledku budete bohatší, pretože sa naučíte správne pracovať so svojimi peniazmi.

Buďte vzorom pre svoje deti

Verte či nie, vaše deti od vás prevezmú mnoho zvykov. Taktiež pozorne sledujú, ako vy sami narábate so svojimi peniazmi. Pokiaľ vidia, že peniaze míňate na veľmi drahé veci a zbytočne, budú to robiť tiež, len čo sa k nim nejaké prostriedky dostanú. Preto sa správajte zodpovedne a narábajte so svojimi financiami rozumne. Deti si to všimnú a tieto dobré zvyky si vezmú aj k srdcu.

Otvorene komunikujte

Hovoríte si, že sú to len deti a nemôžu tomu ani rozumieť? V tom prípade ste na omyle. Deti všetko veľmi pozorne vnímajú a s pribúdajúcim vekom sa aj učia. Mnohé štatistiky hovoria o tom, že rodičia sa zďaleka vyhýbajú témam, ktoré sa týkajú peňazí.

Keď budú mať vaše ratolesti akékoľvek otázky týkajúce sa financií, pokojne im odpovedajte. Samozrejme, zložitým definíciám sa radšej vyhnite. Sú to deti, preto je ideálne vysvetlenie vo forme prirovnaní a jednoduchých príkladov.

Zarobenie si peňazí

Deti by mali pochopiť hneď na začiatku, že peniaze sa jednoducho nezískavajú len tak, zadarmo. Samozrejme, nenúťte ich do žiadnych ťažkých prác. Môžete ich napríklad motivovať.

Ak si budú celý týždeň upratovať svoju izbu a vynášať smeti, na konci týždňa dostanú malú finančnú odmenu. Budete v nich formovať dobré návyky a zároveň ich naučíte, že aj vy musíte pracovať, aby ste získali peniaze.

Praktický tip: Ak sú vaše deti staršie, zoberte ich cielene do obchodu na nákup. Napríklad, keď si pozriete Lidl leták, zistíte, že je tam veľa výhodných akcií. Deťom tak môžete pripraviť zoznam vecí, čo majú kúpiť a samé sa tak naučia, ktoré potraviny sú v domácnosti skutočne nevyhnutné a v neposlednom rade aj potrebné.

Cesta k investovaniu

Investovanie je cesta k úspechu. Ak chcete, aby vaše deti hospodárili s financiami správne, vo vyššom veku ich naučte, čo je investovanie a ako a kam investovať. Ak ich oboznámite s týmito vedomosťami, určite sa v budúcnosti ľahšie vyhnú problémom, ktoré sa týkajú napríklad inflácie.