Celosvetovo patrí zápal pľúc k najčastejším príčinám úmrtí a pozor naň by si mala dávať každá veková skupina. Aké sú príznaky zápalu pľúc, ako sa prenáša a vďaka čomu sa môžeme zo zápalu pľúc vyliečiť?

Čo je to zápal pľúc?

Liečba zápalu pľúc. Portrét chorej mladej ženy zabalenej v šatke, ktorá pije horúci čaj, má zápal pľúc

Zápal pľúc nazývaný aj pneumónia môže postihnúť každého z nás. Ak sa pýtate čo spôsobuje zápal pľúc najčastejšie sú to mikroorganizmy nazývané pneumónie. Tie majú nízku odolnosť voči antibiotikám, ktorými tak zápal pľúc zväčša vyliečime.

“Zápal pľúc je klinicky definovaný ako nález čerstvého útvaru vzniknutého zo zápalu na rontgene hrudníka, spolu s najmenej dvoma príznakmi infekcie dolného respiračného traktu,”  napísal lekár Peter Kajtár v článku o pneumónii. Zápal môže byť rozšírený na oboch stranách pľúc, kedy hovoríme o obojstrannom zápale pľúc.

Zápal pľúc nemusí byť hneď spojený so smrťou, no pozor by si mala dávať ohrozená skupina ľudí. “Rizikovou skupinou sú pacienti so závažnými ochoreniami, onkologickí, ťažkí fajčiari, alkoholici, drogovo závislí, ľudia žijúci v sociálnych zariadeniach, psychiatrickí pacienti,” hovorí lekárka Mária Tamášová v článku o liečbe respiračných ochorení, pričom nepríjemný je aj zápal pľúc u starých ľudí, ktorí si väčšinou vyžadujú hospitalizáciu.

Rozdelenie zápalu pľúc

Detské ruky v dospeláckych, obrázok pľúc, koncepcia ochrany detí proti zápalu pľúc

Zápal pľúc rozdeľujeme na infekčný a neinfekčný. Neinfekčný zápal pľúc býva menej častý a je spôsobený najmä vdýchnutím cudzej látky do pľúc.

Známa je aspiračná pneumónia, ktorá vzniká po vdýchnutí potravy či tekutiny. Inhalačná pneumonia vzniká škodlivinami vo vdychovanom vzduchu a autoimúnna pneumonia vzniká tvorbou protilátkov proti vlastným tkanivám.

Častokrát v týchto prípadoch ani k zápalu nedôjde, pretože sa človek udusí zvratkami. Najšastejšie bývajú ohrození teenanagery pod vplyvom alkoholu či drog. 

Najrozšírenejší býva infekčný zápal pľúc, ktorý sa rozdeľuje do viacerých kategórii podľa  toho, čo zápal pľúc spôsobuje. Lekár Peter Kajtár  rozdeľuje v článku  o pneumónii zápal pľúc na viacero druhov:

Bakteriálna pneumónia

Najčastejšie býva zápal pľúc vyvolaný baktériou Streptococcus pneumoniae, pričom priebeh ochorenia býva rýchly s vysokými teplotami.

Bakteriálny zápal pľúc spôsobuje tiež Chlamydia a často sa o ňom hovorí ako o studenom zápale pľúc, pretože sa pri ňom často neobjavujú teploty. Chlamýdiový zápal pľúc býva často sprevádzaný dlhotrvajúcim kašľom. 

Vyvolávateľom bakteriálneho zápalu pľúc sú tiež baktérie staphylococcus, moraxella catarrhalis alebo legionella pneumophila.  

Vírusové pneumónie

Žena zakašľala, zakryla si ústa rukou a posadila sa na posteľ.

Vírusový zápal pľúc spôsobujú vírusy chrípky typu A, B a C, ale tiež rôzne adenovirusy či cytomegalovírusy. Vírus sa väčšinou lieči antivirotikami a sprevádzaný je suchým kašľom, slabosťou, bolesťou svalov a kĺbov či bolesťou hlavy.

Mykotické pneumónie

Mykotický alebo plesňový zápal pľúc vyvolávajú rôzne plesne a objavuje sa len veľmi výnimočne. Plesne sú po vdychovaní veľmi nepríjemné a môžu sa dostať až do cievnej steny.

Príznaky zápal pľúc

Mladá žena má kašeľ, chrípku, prechladnutie, zápal pľúc alebo priedušiek

Ako zistím, že mám zápal pľúc? Ak chceme vedieť, či máme zápal pľúc, mali by sme sledovať príznaky, ktoré sa objavujú na našom tele a následne navštíviť lekára, ktorý chorobu potvrdí a nastaví vhodnú liečbu.

Mnohokrát sa zápal pľúc prejavuje ako bežné nachladnutie a zo začiatku ho nie je veľmi ľahké rozlíšiť. “Pri chrípke je kašeľ zvyčajne suchý, pri zápale pľúc zvyčajne vlhký s vykašliavaním zeleného spúta, niekedy aj s prímesou krvi. Dýchanie je rýchlejšie a pridáva sa tlak na hrudníku,” píše lekárka Helena Horvátová  v príručke pre pacientov o zápale pľúc.

V niektorých prípadoch zápal pľúc nesprevádza vlhký kašeľ a pripomína bežné nachladnutie, vtedy častokrát hovorí o suchom zápale pľúc. Medzi ľuďmi sa spomína tiež tichý zápal pľúc u ktorého je absencia kašľu a príznaky sú taktiež podobné prechladnutiu.

Najbežnejšie prejavy zápalu pľúc:

  • zimnica, strata chuti do jedla a zvýšené potenie
  • náhly nástup s celkovou slabosťou a zvýšenou teplotou až horúčkou
  • zápal sliznice nosa, nosohltanu a hrtanu so suchým alebo vlhkým kašľom
  • bolesť hlavy najmä za očami 
  • zvýšený tlak a bolesť na hrudníku spojená s dýchavičnosťou
  • nádcha a zriedkavo hnačky s vracaním
  • vysoký hodnoty zápalových testov crp pri zápale pľúc
  • bolesť kĺbov a svalov spolu so zvýšenou únavou

Prenos zápalu pľúc

mladá žena, ktorá sa cíti chorá s boľavým hrdlom a príznakmi zápalu pľúc

Tým že je zápal pľúc infekčné ochorenie je nákazlivý a ľahko prenosný. Najčastejšie sa prenáša kýchaním a kašľaním od iných ľudí. “ K nákaze prichádza aspiráciou endogénnych mikróbov z nazofaryngu, kvapôčkovou infekciou od iného pacienta. V rozvoji zápalu pľúc majú vplyv prirodzené imunitné bariéry i zápalové bunky,” vysvetlila lekárka Mária Tamášová v článku o liečbe respiračných ochorení

Najčastejšie sa prenáša v zimných a studených mesiacoch. Častejšie sa objavuje pri epidémiách napríklad pri silnom rozšírení chrípkových vírusov. Pri zápale pľúc sa rozlišuje aj to, kde bol získaný. Či sa jedná o nemocničný zápal pľúc, alebo pneumóniu získanú mimo kliniky.

Zápal pľúc a inkubačná doba

Mladá žena so zápalom pľúc

Ako dlho sa lieči zápal pľúc? Dĺžka liečby je u každého jednotlivca iná, no zvyčajne sa udáva rozmedzie času, za ktoré dokážeme zápal pľúc poraziť. “Maximum nákazlivosti je 6 dní pred a 21 dní po objavení sa prvých príznakov, najčastejšie však 2 – 3 dni pred a 7 dní po objavení sa prvých príznakov,”  vysvetlil lekár Peter Kajtár v článku  o pneumónii.

Pri bežnom zápale pľúc by ste po nasadení liekov mali cítiť úľavu už po troch dňoch a celkovo by ste mali byť vyliečení za 10 až 14 dní. “Po liečbe sa kontroluje rtg snímok hrudníka a prípadne krvné testy na overenie vyliečenia infekcie. Po prekonaní infekcie sa môžete istý čas cítiť unavený,” píše lekárka Helena Horváthová v príručke pre pacientov o Zápale pľúc .

Zápal pľúc u detí

Domáca liečba. Boj s chorobou. Zima, chrípka, zdravie, bolesť, rodičovstvo, zápal pľúc u detí.

Zápal pľúc u detí ročne postihuje okolo 150 milióna detí vo veku do 5 rokov. Príznaky zápalu pľúc u detí sa určujú ťažko, lebo málokedy sa stáva, že príde dieťa s učebnicovými príznakmi. 

Najčastejšie sa u detí objavuje horúčka a kašeľ. Dieťa je slabé, plačlivé a unavené. Práve vtedy by ste mali navštíviť lekára, ktorý dieťatko vyšetrí a určí ďalší postup liečby.

Novorodencov so zápalom pľúc väčšinou hospitalizuju v nemocnici. Ak lekár určí, deti môžu byť ošetrené tiež doma. “ Matka musí byť dôsledne oboznámená s princípmi udržovania optimálnej hydratácie dieťaťa, termickom optime a zvlhčovaní prostredia, liečbe teplôt, a prípadnej symptomatickej liečbe. Používanie virostatík, resp. prípravkov proti chrípke u detí nepatrí do štandardov liečby,” vysvetlil lekár Svetozár Dluholucký v článku o liečbe pneumónii.

Ako liečiť zápal pľúc?

Elektronický teplomer v ruke, podozrenie na zápal pľúc.

Čo pomáha a je dobré na zápal pľúc? Ak máte podozrenie, že máte zápal pľúc urýchlene navštívte lekára, ktorý určí či bude pre vás vhodná ambulantná liečba v domácom prostredí, alebo musíte byť hospitalizovaný v nemocnici. 

Antibiotiká na zápal pľúc

Najdôležitejšia je antibiotická liečba, ktorú je potrebné podať do 8 dní od prepuknutia ochorenia. Antibiotiká sa podávajú pri bakteriálnom zápale pľúc. Lekári majú na výber niekoľko druhov antibiotík. 

Antibiotiká pri zápale pľúc by ste mali brať pravidelne spolu s probiotikami a akékoľvek zmeny je potrebné konzultovať s lekárom. Antibiotiká sa nepredpisujú v prípade, že je zápal pľúc spôsobený vírusmi. V tomto prípade sa podávajú antivirotiká.

Lieky na zápal pľúc

Antibiotiká pre človeka, ktorý má zápal pľúc

Okrem antibiotík na zápal pľúc sa súčasne podávajú antitusiká na tlmenie kašľa, ale tiež analgetiká na zníženie bolesti. Analgetiká a antipyretiká sú potrebné tiež na znižovanie horúčky.

Lekári vám často predpíšu aj mukolitká na vykašliavanie hlienov. Väčšinou sa jedná o lieky vo forme sirupov.

Zápal pľúc domáca liečba

Doktorka počúvajúca hrudník so stetoskopom.

Z domácich receptov na zápal pľúc je najlepšie dodržiavať pravidlá pokojového režimu. Tiež by sme mali ležať v polosede, ktorý nám zabezpečí, že nám nebude zatekat hlien.

Pri zápale pľúc by sme mali dodržiavať tiež stravu bohatú na vitamíny a minerály. Zvlhčujte vzduch v miestnosti, stopnite fajčenie a alkohol. Na zápal pľúc môžete použiť tiež obklady. Tie by mali mať jednu mokrú vrstvu, ktorá prilieha na tele a na nej druhú – suchú vrstvu. Obklady sa dávajú pre zníženie horúčky a tlaku na hrudníku. 

Pri liečení zápalu pľúc môžete vyskúšať aj liečbu bylinkami. K najznámejším bylinkám na zápal pĺuc patrí divozel veľkokvetý, izop lekársky, podbeľ lekársky či aníz. Bylinkári odporúčajú na zápal pľúc tiež bazu čiernu, pľúcnik lekársky či šalviu lekársku spolu s cesnakom.  

Z byliniek môžete vyskúšať čaj na zápal pľúc, ktorý slúži tiež na dopĺňanie tekutín. Tie sú potrebné na uľahčenie vykašliavania, ale tiež ako podpora potenia.

Zápal pľúc v tehotenstve

tehotná žena sediaca na pohovke s teplomerom v obývacej izbe, príznam zápalu pľúc

Zápal pľúc ženy veľmi ľahko dostanú tiež v tehotenstve, pretože žena má oslabenú imunitu. V prvom rade by mali byť budúce mamičky veľmi opatrné a dodržiavať kľudový režim s posilňovaním imunity. 

Ak vám ochorenie potvrdili, lekár určí, ktoré lieky sú vhodné na liečbu zápalu pľúc, aby neohrozili plod. Lekár väčšinou povolí niektoré druhy antibiotík alebo respiračnú liečbu.

Zápal pľúc je v tehotenstve nebezpečným ochorením, pretože môže ohroziť zdravie a vývoj novorodenca. V prvom trimestri môže zápal pľúc dokonca spôsobiť potrat.