Propolis – živicová hmota, je prírodný produkt včiel, ktorý sa pred pár rokmi začal využívať aj v medicíne. Použiť na liečbu ho môžete vo viacerých formách avšak pozor na alergie. Aké sú najväčšie účinky propolisu a prečo ho užívať?

Čo je to propolis?

Peľ z kvetov v drevenej lyžičke.

Propolis pochádza z gréckeho slova ochrana, keďže včely ho využívajú ako štít pred nebezpečenstvom. “Včely, ktoré produkujú propolis, zbierajú z pukov, kríkov a stromov lepkavú živicovú hmotu, ktorú neskôr miešajú s voskom. Pôsobením včelích enzýmov obsiahnutých v slinných žľazách vzniká propolis. Včely ho využívajú ako stavebný a ochranný materiál,” hovorí skupina lekárov v odbornom článku Využitie propolisu.

Podľa odborníka Karola Šmejkala pomáha propolis udržiavať teplotu úlu okolo 35 °C. “Propolis je polykomponentný produkt včiel obsahujúci celú radu biologicky aktívnych látok. Zloženie propolisu je veľmi rôznorodé,”  vysvetlil Šmejkal v článku  Propolis ako protizápalový a antibakteriálny prostriedok.

Propolis včely vyrábajú  najmä v strednom pásme Európy a živicu na jeho výrobu zbierajú prevažne z topoľov. 

Zloženie propolisu

Pracujúce včely medonosné

Presné zloženie propolisu neexistuje. To, z čoho je propolis vytvorený, záleží od rastlín a stromov, ktoré včely navštevujú. “Zaujímavé je ale zistenie, že účinky propolisu nie sú priamo závislé od miesta a pôvodu zloženia,” vysvetľujú lekári v prednáške Využitie propolisu.

Propolis je priemerne tvorený z približne z 30 zložiek a viac ako polovicu tvorí živica obohatená o fenomolické látky. Podľa Šmejkala zvyšok tvoria vosky, zlúčeniny pelu, aromatické zlúčeniny, minerály a vysoký obsah vitamínov B a E. Z minerálov je prítomný vápnik, horčík, železo, meď či zinok.

“Je v ňom prítomnosť cukrov, enzýmov a steroidných látok. Je v ňom bohatá zmes fenolických látok obsahujúcich flavonoidy, fenolické kyselin a ich estery,” píše Šmejkal v publikácii  Propolis ako protizápalový a antibakteriálny prostriedok a dodáva, že propolis obsahuje tiež aglykony.

Druhy propolisu

Sezónne včelárstvo vonku na záhrade, produkcia medu.

Surový propolis sa nepoužíva priamo, ale ako ako extrakt. Ten sa následne rozpúšťa vo vode alebo etanole. Alkohol by mal mať viac ako 60 % a keď sa odparí, vzniká propolisový balzam.

Výrobu propolisovej masti tak mnohí zvládnu aj doma.  “Premytie propolisu vodou spôsobuje odstránenie hydrofilných súčastí,  a do vysokej miery odstraňuje možné alergény,”  napísal Karol Šmejkal v článku Propolis ako protizápalový a antibakteriálny prostriedok.

Aj keď panujú názory, že čistý propolis je najlepší, mnohé propolisové receptúry majú v sebe aj iné bylinky či látky. “Propolis je súčasťou mastí, krémov roztokov, ústnych vôd či iných kozmetických prípravkov avšak koncentráciá propolisu v týchto výrobkoch nemusí byť dostatočná pre klinický efekt,” zdôrazňuje odborník Šmejkal.

Veľmi využívaná je propolisová tinktúra. Patrí k najlepším domácim receptom na propolis. Pomer pre propolisovú tinktúru je bežne uvádzaný ako zmiešanie litra alkoholu s 20 dkg rozdrveného propolisu. Zmes luhujeme 15 dní a následne precedíme do uzatvárateľnej fľaši.  Ak chcete pre deti propolisovú tinktúru bez alkoholu, nájdete ju v každej lepšej lekárni.

Ak ste sa rozhodli na domácu receptúru propolisu, nezabudnite ho správne skladovať. Fľaša by mala byť umiestnená v tme, suchu a chlade, pričom by mala byť dobre uzatvorená. Domáci propolis vám tak vydrží dlho a uchová si svoje základné liečivé vlastnosti. 

Účinky propolisu

Včelárske výrobky. Propolis, peľ, plást.

Určite vás zaujíma na čo je dobrý propolis a aké sú jeho účinky. Kým lekári a odborníci vymenúvajú radu predností propolisu, táto látka sa neustále skúma a vedci prichádzajú s novými účinkami. Nedávno sa hovorilo o silnom antioxidančnom účinku propolisu.

Propolis a jeho účinky rieši aj kolektív lekárov v odbornom článku o látkach prírodného pôvodu. Propolis má podľa nich antimikrobiálny, antimykotický, antivírusový a protizápalový účinok. Lekári tiež vyzdvihujú synergický účinok propolisu s antibiotikami. “Dôležitou, novo skúmajúcov oblasťou je imunostimulačné pôsobenie propolisu,” píšu lekári o účinkoch včelieho propolisu.

Propolis má tiež antimykózne účinky, keďže úspešne bojuje proti plesniam. Niektoré publikácie hovoria o anestetických účinkoch keďže tlmí bolesť. Propolis býva označovaný tiež ako antitoxický liek, lebo vďaka nemu sa z tela vyplavujú neželané toxíny.

Ústna dutina

Propolis sa používa na liečbu infekcie v ústnej dutine. Veľmi používané sú ústne vody, ktoré môžeme užívať aj preventívne. Niektorí lekári ju tiež odporúčajú ako prevenciu pred zubným kazom.

Dýchacie cesty

Dámu v bielej košeli sprevádza bolesť hrdla

Propolis sa vo veľkom využíva aj na liečbu dýchacích ciest. Sliznica dýchacích ciest býva po užití propolisu zlepšená a propolis pomáha aj pri chronických zápaloch. Propolis sa odporúča aj pri chrípke , zápale nosohltana a mandlí. 

Vírus herpes

Propolis sa odporúča aj na liečbu herpesu a herpetických vírusov. Väčšinou sa odporúča lokálne použitie mastí alebo propolisová tinktúra.

Popáleniny

Propolisová masť je výborným pomocníkom pri popáleninách  či iných kožných infekciách, keďže urýchľuje hojenie pokožky. Najčastejšie sa používa sprej s aerosolom a propolisom.

Ochorenie žalúdka

Chorá žena v sivom domácom oblečení sedí na posteli a drží si ruky na bruchu.

Mnohí pacienti siahnu po propolise aj pri probléme so žalúdkom. Propolis užívajú zmiešaný s medom alebo mliekom. Účinný by mal byť aj pri žalúdočnom vrede či zápale žalúdka.

Ekzém a propolis

Ak si neviete poradiť s atopickým či iným ekzémom na koži, skúste výrobky, ktoré obsahujú propolis. Najčastejšie sa odporúča propolisový balzam. Aj ten by sme však mali používať s mierou a výsledok bude veľmi účinný.

Preležaniny

Propolisová masť je využívaná aj  v zdravotníctve, či pri domácej liečbe dekubitov. Môžete ho používať zmiešaním s olivovým olejom. Pri kožných ochoreniach je účinná aj pri liečbe lupienky.

Ušné problémy

žena, ktorá má zatvorené oči a zakrýva si boľavé ucho rukou

Propolisová tinktúra sa používa aj pri ekzémoch vo zvukovode alebo zápale ucha. Ak máte problémy a bolesti s ušami, určite navštívte najskôr lekára, s ktorým môžete užívanie propolisu prediskutovať.

Močové cesty

Liečba močových ciest je pre mnohých behom na dlhé trate a mnohokrát vyskúšajú všetko, len aby ochorenie prešlo. Niektorí odborníci odporúčajú propolis na infekciu obličiek, močových ciest či zápalom prostaty. 

Poranenia a odreniny

Pacientka má poranené a obviazané koleno.

Propolis je výborný nielen na liečbu rán, ale tiež na ich dezinfekciu. Najlepšia býva propolisová tinktúra, ktorá ranu pekne ošetrí a následne zahojí. Ak máte na koži trhlinku, môžete použiť propolisovú masť či krém.

Gynekologické problémy a propolis

Svoje miesto má propolis aj pri liečbe gynekologických problémov ako sú zápaly či svrbenia. Odporúča sa tiež na plesňové ochorenia, kedy je lekármi odporúčaná masť obsahujúca propolis. Liečbu gynkologických problémov určite nevykonávajte bez konzultácii s lekárom.

Cievy a propolis

Aj keď má vyskum propolisu neprebádané miesta, mnohí ho odporúčajú aj pri liečbe vysokého tlaku či pri zlepšení priechodností ciev. Propolis sa spomína tiež pri liečbe trombózy dolných končatín. 

Propolis na bradavice

Propolis je vyhľadávaný aj pri liečbe bradavíc a na kurie oko. Odporúča sa propolisová masť , ktorá sa prikladá na vzniknutý defekt obväzom. Masť môžeme používať aj niekoľko dní za sebou.

Propolis na akné

žena s uterákom na hlave zväčšuje problémy s pupienkami prostredníctvom lupy.

Propolis je v neposlednom rade odporúčaný aj pri liečbe akné. Antiseptický a hojivý účinok je znásobený ak primiešame kyselinu salicylovú.  Okrem samotného propolisu nájdete v lekárňach aj iné prípravky na akné, ktorých súčasťou je táto všestranná zložka.

Alergia na propolis

Suchá pokožka, alergia. Žena si škriabe začerveňané predlaktie.

Aj keď je propolis u väčšiny ľudí veľmi dobre znášaný, aj jeho užívanie má pre niektorých svoje limity. Jedná sa najmä o možné kožne alergie, ktoré sa môžu pri užívaní propolisu objaviť.

“Alergénne môžu byť kyseliny kávové, kyseliny škoricové či iné látky, ktoré propolis obsahuje. Pred používaním propolisu je nutné vždy urobiť test znášanlivosti na pokožku ruky a sledovať možnú reakciu ako začervenanie či výsyp,” vysvetľuje Šmejkal možné prejavy alergie na propolis v článku Propolis ako protizápalový a antibakteriálny prostriedok.

Lekári nespomínajte možnosti predávkovanie propolisu, preto ho môžete užívať aj vo väčších dávkach. Propolis užívajú tiež tehotné ženy či deti. Okrem alergie sa neuvádzajú žiadne vedľajšie účinky, ktoré by boli spojené s propolisom.

Alergia na propolis sa vyskytuje už len vo veľmi malom množstve, keďže bol v roku 2011 schválený biotechnologický postup na získavanie nealergénneho propolisu. “Pri tomto procese zároveň dochádza k zachovaniu prítomných aktívnych látok. Využíva sa tzv. bakteriálna biotransformácia pomocou probiotických mikroorganizmov,”  hovorí skupina lekárov v odbornom článku Využitie propolisu. 

Cena propolisu

Propolisový med v sklenenej nádobe.

Cena propolisu sa líši nielen podľa výrobku, ale tiež podľa váhy propolisu. Mnohí uprednostňujú domácu tiktúru z propolisu a hľadajú inzeráty s názvom predám propolis. Cena suchého propolisu sa pohybuje od 10 eur za 10g.

Nenechajte sa pomýliť vysokou cenou, keďže častokrát predajcovia uvádzajú cenu propolisu za kg. U podomových predajcov mnohokrát natrafíte na med s propolisom, ktorého cena býva okolo 6 eur za 200 gramov. 

Propolis nájdete tiež v lekárňach najčastejšie v podobe tinktúr. Cena sa pohybuje od 10 eur za 100 ml.