Anémiou inak povedané chudokrvnosťou trpí približne 30% ľudí, a mnohí o nej ani nevedia. Keď už ale anémia prepukne, môže nám poriadne znepríjemniť život. Ako sa chudokrvnosť prejavuje a pomôže nám s ňou strava?

Čo je to anémia?

Anémia, nazývaná aj chudokrvnosť je znížený počet červeného farbiva – hemoglobínu v krvi. Hemoglobín sa nachádza v červených krvinkách, ktoré okysličujú telo. O anémii hovoríme vtedy, keď je norma hemoglobinu na liter krvi menšia ako 130 gramov u mužov, a 120 gramov u žien. 

Keďže pri anémii dochádza k poruchám okysličovania našich tkanív, znižuje vo väčšej miere kvalitu nášho života. Chudokrvnosť postihuje približne každú 4 osobu a zaznamenaná je u skoro 600 miliónov ľudí

Dôvodov prečo anémia vzniká je mnoho. Medzi hlavné príčiny patrí nedostatok železa, a s tým spojená nízka tvorba červených krviniek. Okrem nedostatku železa sa pri anémii spomína aj deficit kyseliny listovej či vitamínu B12 a B6. Všetky tieto látky sa v tele podieľajú na procese krvotvorby. 

Tip: Prísun vitamínov si zabezpečíte okrem stravy aj pravidelným užívaním výživových doplnkov. Ich veľký výber nájdete v eshope GymBeam.sk 

Anémia sa však nemusí objavovať len pri chýbajúcom železe či iných vitamínoch. Častokrát je chudokrvnosť spájaná s inými vážnejšími chorobami, pri ktorých je anémia len sprievodným javom.  

Príznaky chudokrvnosti

Chudokrvnosť sprevádzajú prejavy, ktoré sú pre človeka značne nepríjemné. Zo začiatku môžu byť nenápadné a človek si ich nemusí ani všimnúť. Medzi najčastejšie príznaky anémie patrí únava, ktorá býva väčšinou tak obmedzujúca, že človek má veľkú potrebu spánku. Čím je strata hemoglobínu väčšia, tým je väčšia aj únava. 

Pri chudokrvnosti sa často objavuje aj dýchavičnosť, ktorá je zapríčinená už spomínaným slabým okysličovaním tkanív nášho tela. Človek sa zadýcha veľmi rýchlo a akákoľvek fyzická námaha je pre neho záťaž. 

Keď anémia pretrváva dlhšie, objavuje sa u človeka aj bledosť kože, oslabenosť nechtov a vypadávanie vlasov. Chudokrvnosť sprevádzajú aj kútiky na ústach, ktoré sú  spojené s vysokou citlivosťou na infekcie. 

Príznaky anémie rýchlo spozorujú aj ľudia so srdcovými chorobami, ktorým sa problémy zvýrazňujú. Väčšinou sa jedná o búšenie srdca a zrýchlený tep

Ďalšími príznakmi chudokrvnosti bývajú aj bolesti hlavy, nechutenstvo do jedla, slabosť, poruchy spánku a koncentrácie. Veľký pozor dávajte aj na zníženie krvného tlaku, ktorý môže stáť aj za odpadnutím

Druhy anémie 

Anémia môže mať niekoľko stupňov, ktoré určujú jej závažnosť. O ľahkej anémii hovoríme pri poklese hemoglobínu na 100 gramov pri 1 litri krvi. Stredne ťažká anémia je v rozpätí 100 až 80 gramov hemoglobínu a ťažká anémia býva pri poklese pod 80 gramov

Existuje tiež niekoľko druhov anémií, ktoré sa rozdeľujú podľa príčin ich vzniku:

Anémia z nedostatočnej tvorby červených krviniek 

K najrozšírenejším anémiam patria tie, pri ktorých sa červené krvinky netvoria v takom množstve, aké je potrebné na okysličenie nášho tela. Ak máme v tele deficit železa hovoríme o sideropenickej anémii. Veľmi často sa objavuje u žien so silným menštruačným krvácaním.. 

K známej a rozšírenej anémii patrí aj chudokrvnosť pri ktorej je postihnutá kostná dreň. Objavuje sa ruka v ruke s leukémiou, metastázami a sklerózou multiplex. Anémia s názvom talasémia vzniká pri poruche tvorby bielkoviny nazývanej globín. 

Megaloblastová anémia sa objavuje pri chorobách pečene, kostnej drene,  alkoholizme, ale aj pri nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej. Môže sa objaviť aj pri niektorých kombináciách liekov. Ochorenie často sprevádza “mravčenie” v končatinách. 

U mnohých ľudí sa objavuje tiež sideroblastova anémia. Spomína sa pri otrave olovom, niektorých nádorových ochoreniach a pri liečbe antituberkulotík. 

Anémie z veľkej straty červených krviniek 

Jedná sa o takzvanú hemolytickú anémiu, kedy dochádza k náhlemu rozpadu väčšieho množstva červených krviniek. Väčšinou je príčina infekčné ochorenie alebo obrana imunitného systému. Pri tomto type chudokrvnosti sa hemoglobín mení na žlté farbivo bilirubín, a preto je sprievodným javom aj žltačka. 

Tento druh anémie sa môže objaviť aj pri niektorých liečbach a užívaní liekov. Kostná dreň zväčša nezvláda spracovať tak veľký rozpad červených krviniek a nastáva hemolytická anémia.  

Anémie ako jav chronických ochorení

K anémii ktorá sprevádza chronické opatrenia patrí najčastejšie normocytová a normochrómna anémia. Hemoglobín sa pri tomto type chudokrvnosti drží na hranici 90 gramov. 

Tento druh chudokrvnosti sa objavuje tiež pri zápalových a nádorových ochoreniach, pri chorobách pečene, obličiek a  endokrinologických ochoreniach.

Anémia v dôsledku silného krvácania

Chudokrvnosť sa veľmi často objavuje u ľudí, ktorý prekonali silné krvácanie. Jedná sa o akútne krvácanie, ktoré môže nastať pri úrazoch, tehotenstve, či problémoch s vredmi a dvanástnikom. 

Väčšia strata krvi môže prísť aj postupne. Jedná sa o takzvanú chronickú stratu krvi. Tá môže nastať pri hemoroidoch, nádorových ochoreniach alebo ochoreniach žalúdka a črevného traktu. 

Chudokrvnosť môžeme zdediť 

Anémiu nemusíme len získať, ale môžeme ju aj zdediť, alebo sa s ňou narodiť. K zdedeným anémiam patrí  aj už spomenutá sideroblastová anémia a talasémia. Pri vrodenej anémií sa jedná  o poruchu červených krviniek a odhaliť sa dá už pri narodení.  

Liečba anémie

Pri liečbe chudokrvnosti veľmi závisí od toho, aká je príčina jej vzniku. Najčastejšia sideropenická anémie, kedy nám chýba v tele železo, vyžaduje zaviesť do jedálnička diétu. Zvýšiť hemoglobín môžeme aj užívaním železa, ktoré dostaneme v každej lekárni. 

Pri chronickej anémii sa využíva aj transfúzna liečba, ktorá sa zvyčajne podáva trikrát do týždňa. Vhodný liek na chudokrvnosť pri megaloblastovej anémie je určite podávanie vitamínu B12 a Kyseliny listovej. 

Menej rozšírená sideroblastova anémia vyžaduje liečenie pyridoxínom vo vyššej dávke. Pri každej z už spomínaných anémii, treba byť v kontakte s lekárom a dohodnúť sa s ním na najvhodnejšej liečbe nielen chudokrvnosti, ale aj sprievodného ochorenia. 

K základným pravidlám, ktoré by mali dodržiavať chudokrvní pacienti, patrí nielen zdravá strava, ale aj zníženie fyzickej činnosti. Obmedziť treba nielen šport ale aj veľmi namáhavé činnosti. Telo nie je dobre okysličené a ťažká fyzická činnosť môže človeka ohroziť na živote

Čo jesť na nedostatok železa

Pestrá strava je pri liečbe anémii veľmi dôležitá. Do jedálnička je potrebné zaradiť uvarené strukoviny a zeleninu, ovocné a zeleninové šťavy, orechy, mak, pšeno a celozrnné výrobky. 

Denná dávka železa by mala byť okolo 20 miligramov a zdravý človek si ju bežne zabezpečí v dennej strave. Pri liečbe anémie nezabúdajte na čerstvú cviklu, paradajky, červenú kapustu, špenát a jablká. Odborníci odporúčajú sušené ovocie ale aj sušenú petržlenovú vňať, ktorá obsahuje veľa železa. 

Veľa červených krviniek si zabezpečíme konzumáciou bravčovej pečene, hovädzieho mäsa či iných vnútorností. Nevýhodou však je, že mäsové výrobky obsahujú aj viac cholesterolu ako rastlinné produkty.  

Chudokrvnosť v tehotenstve

Anémia je veľmi rozšírená u tehotných žien. Chudokrvnosť v tehotenstve sa hneď prejaví najmä zvýšenou únavou a slabosťou. Už na začiatku tehotenstva majú niektoré ženy veľkú potrebu spánku. 

Pri väčšom zaťažení tela sa u niektorých mamičiek zvykne objavovať búšenie srdca a problém s dýchaním. Chudokrvnosť v tehotenstve sa objavuje aj preto, že žena aj plod potrebujú viac živín. 

Každej budúcej mamičke sa kontroluje krvný obraz, aby sa zistilo aký stupeň anémie má. Ženy si zväčša nevedia dostatočný prísun železa zabezpečiť samy, a je potrebné užívať umelé železo vo forme tabletiek.

Ak v tehotenstve klesne hemoglobin pod 60 gramov na liter jedná sa o problém, ktorý by mal byť lekársky riešený. Hrozí totiž slabé okysličovanie plodu a je možné že sa spustí predčasný pôrod, alebo potrat. 

Chudokrvnosť sa môže objaviť aj u novorodencov, kedy sa často využíva zavádzanie transfúzie. Málokedy sa jedná o takú chudokrvnosť, ktorá by ohrozovala život plodu či mamičky.   

Chudokrvnosť u detí

Ako sme spomenuli, chudokrvnosť sa môže objaviť aj u dojčiat, kedy sa väčšinou jedná o dedičnú anémiu a dá sa pod lekárskym dohľadom pekne upraviť. 

Anémia u detí sa prejavuje najmä pre nedostatok železa v tele. Najviac sa vyskytuje u detí od pol roka do troch rokov. Anémia u detí sa väčšinou potvrdzuje z vyšetrenia krvného obrazu, keďže deti bývajú bežne unavené aj počas dňa a doprajeme im spánok. Najčastejším príznakom býva bledosť kože. 

Chudokrvnosť u detí sa najčastejšie lieči stravou, ktorá má obsahovať zvýšený prísun železa. Umelé železo deťom často spôsobuje zápchu, či tvrdu stolicu, ktorá prináša problémy s vyprázdňovaním. Tak ako aj pri anémie dospelých, aj pri deťoch platí, že najlepšie je svoju liečbu prediskutovať s lekárom.