Kliešťa nájdeme striehnuť v našich lesoch a na lúkach, preto by sme mali byť pri každej prechádzke ostražití. Ak vám pred parazitom nepomôže vhodné oblečenie či repelent, musíte kliešťa v koži čo najskôr správne vytiahnuť. Ako vlastne zistím že mám kliešťa? A čo pri vyberaní kliešťa v žiadnom prípade nerobte? 

Čo vieme o kliešťoch?

Makro fotografia kliešťa na zelenej tráve. Parazit šíriaci nebezpečné choroby ako zápal mozgových blán a borelióza.

Kliešte sú stavovce živiace sa krvou a patria medzi roztoče príbuzné pavúkom. ”Majú štyri vývojové štádiá: vajíčko, larva, nymfa, imágo a sú prenášačmi pôvodcov ochorení zvierat aj ľudí,” vysvetľujú v Slovenskej akadémii vied.

K najznámejším druhom kliešťov na Slovensku patrí kliešť obyčajný, pričom u nás žije až 11 druhov kliešťov. Vo svete sa nachádza až okolo 250 rôznych druhov. Malý kliešť môže byť rôzne sfarbený od červenej , hnedej až po čiernu farbu. Známy je však aj biely kliešť, ktorý je svetlejší, ako iné druhy. 

Výskyt kliešťov je najviac priraďovaný k oblasti pozdĺž Váhu, ale nájsť ho môžeme aj na juhozápade Slovenska, v okolí Vtáčnika, Malých Karpát, v blízkosti Nitry, Trenčína či Levíc. Menej rozšírený je vo vyšších oblastiach, avšak aj tam ho poslednú dobu nájdeme v nemalých počtoch.

Kliešť si svoju obeť hľadá podľa dychu a pachu. Na pravom páre končatín má zmyslové časti, ktorými zachytáva vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého, ktoré vydychuje človek aj zvieratá. Vníma tiež vypudzované látky z potu človeka. 

“Kliešte obľubujú fajčiarov, ale aj ľudí, ktorí si doprajú alkohol. Ak máte studené ruky či nohy, kliešť vás pravdepodobne ohrdne. Svoju činnosť začínajú od apríla a končia väčšinou v októbri. Po tele vám môžu liezť aj niekoľko hodín, pričom im nemusíte “sadnúť” a kliešť jednoducho zlezie,” vysvetľujú na Národnom portáli zdravia.

Ako zistím že mám kliešťa?

dáma si umýva vlasy

Zbadať uhryznutie kliešťom nie je vôbec jednoduché. Prisatý kliešť totiž svoju “misiu” na tele človeka robí veľmi opatrne a nenápadne. “Miesto vpichu najskôr znecitlivie anestetikom, kožu bezbolestne prereže, následne podá antihistaminikum aby rana nesvrbela. 

Výlučkami cementových žliaz sa prilepí na telo a vďaka látkam obsiahnutých v slinách rozširujú cievne kapilári, zrýchľujú tok krvi a blokoje imunitný systém,” vysvetľuje vo svojej prednáške Kliešte Slovenska  odborník Branislav Peťko.

Príznaky, že máme kliešťa sú tak zo začiatku nulové, avšak po dlhšej dobe sa na mieste, kde sa nachádza kliešť pod kožou, objavuje mierne svrbenie. Reakcia na kliešťa sa tak môže kľudne objaviť až neskôr, keď začneme pociťovať prvé príznaky ochorenia, ktoré nám kliešť privodil. 

“Larvy a nymfy sajú krv iba dva až tri dni, zatiaľ čo dospelá samička až dva týždne, pričom jej objem sa zväčší až 200×. Okolo prisatého kliešťa sa objaví erytém často v mieste vpichu so zdvihnutím do papuly. Táto reakcia môže dlho pretrvávať aj po odstránení kliešťa,” vysvetlila  Eva Máderová Kliešťová Encefalitída na Slovensku 

Ak chceme zistiť, či máme kliešťa, musíme  po prechádzke v prírode vykonať základnú kontrolu tela. A ako vyzerá kliešť v koži? Jedná sa o malú čiernu vypuklú bodku, ktorá pripomína menšie znamienko.

”Hneď po návrate domov musíme vyzliecť šaty a na 15 minút ich vystaviť slnku, alebo teplému miestu, ktoré kliešťe zabíja. Po sprche si dôkladne skontrolujte telo, hlavne intímne miesta, slabiny, podpazušie a podkolenné jamky,” vysvetlila lekárka Katarína Bergendiová v článku o Kliešťoch a potvrdila, že úplne bežne sa vyskytuje  aj kliešť na hlave.

Na niektoré miesta môžete kľudne použiť aj lupu, keďže niektoré kliešte bývajú veľmi malé. Pozornosť pri kontrole tela venujte tiež okoliu pupku či krku a rúk, pri čom najčastejšie nájdeme kliešťa na nohe. 

Ako vybrať kliešťa?

Kliešť ricínový (Ixodes ricinus)

Prvá pomoc pri uštipnutí kliešťom spočíva v tom, že kliešťa vyberieme. Teórie a rady o tom ako správne vybrať kliešťa zapĺňajú internet.

Ľudia často hľadajú videá ako vybrať kliešťa a zisťujú ako vybrať kliešťa mydlom, pinzetou či tampónom. Nesprávne a hlavne neodborné rady majú za následok, že kliešťova hlavička ostáva v koži alebo je kliešť nesprávne odtrhnutý.

Ak hľadáte rady ako vybrať kliešťa bez pinzety, veľmi nepochodíte. Správny spôsob ako vytiahnuť kliešťa vysvetľuje odborník Branislav Peťko v prednáške Kliešte Slovenska. “Špeciálnou alebo obyčajnou pinzetou uchopíme kliešťa čo najbližšie pri koži. Najprv pootočíme pol otáčky na jednu a druhú stranu a pomaly kolmo ťaháme proti koži,” vysvetľuje Peťko a dodáva, že samičku nikdy nevyberáme tampónom, kliešť sa môže vylomiť “skoba” zostane v koži kde sa následne opúzdry.

Červený fľak po kliešťovi musíme vydezinfikovať najlepšie jódom. Špeciálna pinzeta na kliešťa pre ľudí neexistuje, stačí ak použijete obyčajnú pinzetu na vytrhávanie obočia. Pred úkonom ju však vydezinfikujte.

“Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovanie krúžením pomocou navlhčeného tampónu,” upozorňujú na Národnom portáli zdravia. Ak sa vybratie nepodarilo a pýtate sa ako vybrať hlavičku kliešťa, stačí len zopakovať predchádzajúci úkon s pinzetou ešte raz a hlavička by mala povoliť.

Rana po kliešťovi môže byť niekoľko dní začervenaná, avšak neskôr by malo podráždenie zmiznúť. Ak je zapálené miesto po kliešťovi viditeľné dlhšiu dobu, mali by ste navštíviť lekára. Vyrážku po kliešťovi však neškrabte a nešúchajte, aby ste nepodráždili kožu ešte viac. 

Kliešte choroby

Klišť prisatý na ľudskej koži

Uštipnutie kliešťom prináša dve najviac vyskytujúce sa ochorenia, ktorými sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Menej často sa hovorí o anaplazmóznej tulerámii, Q horúčke či tibole. Choroby vznikajú uštipnutím kliešťom, pri ktorom môže vzniknúť opuch.

“Kliešte sa môžu infikovať krvou cicavcov, plazov alebo vtákov, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy a potom prenášať lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu,” vysvetlil Branislav Peťko v prednáške Kliešte Slovenska , kde predkladá tiež obrázky uštipnutia kliešťom.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je jedným z prejavov uštipnutia kliešťom. Prejavuje sa zmenenou ranou po uštipnutím kliešťom. Objaví sa červenkastá škvrna okolo miesta uštipnutia a má tvar kruhu s bielym stredom. 

Človek býva pri lymskej borelióze unavený, slabý, bolia ho svaly a hlava. V niektorých prípadoch sa objavuje suchý kašeľ, horúčka či obrna lícnych nervov. 

Boreliózu liečime antibiotikami a neliečenie môže spôsobiť doživotné problémy s nervovým systémom, so srdcom či kĺbmi . Proti lymskej borelióze nie je možné sa zaočkovať.

Kliešťová encefalitída

obrázok frustrovanej mladej tmavovlasej ženy študujúcej pokožku na ruke po tom, čo na nej objavila kliešťa

Prvé príznaky kliešťovej encefalitídy prichádzajú do 10 dní od uštipnutia kliešťom. Jedná sa o chrípkové príznaky ako horúčka, únava a bolesť svalov. Môžu sa objaviť tiež žalúdočné problémy.

Ak ste boli na prechádzke v prírode a objavia sa u vás tieto príznaky ochorenia navštívte lekára, ktorý vám môže diagnostikovať kliešťovú encefalitídu.

“Druhá fáza trvá až do 20 dní a charakteristické sú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému ako zápal mozgu a zápal mozgových blán. Prejavuje sa horúčkou, bolesťami hlavy, stuhnutím šije,” vysvetlila Eva Máderová v článku Kliešťová Encefalitída na Slovensku.

Z ochorenia sa väčšinou človek vyzdravie a len málokedy sa končí smrťou. Môžu sa však objaviť nepríjemné následky ochorenia ako je obrna svalov či bolesti hlavy. Ľudia v skúsenostiach s kliešťovou encefalitíde opisujú ochrnutie niektorých nervov, či už na tvári, alebo v iných častiach tela. 

Proti kliešťovej encefalitíde sa môžete brániť očkovaním.  Cena očkovania proti kliešťovej encefalitíde sa pohybuje okolo 30 eur. Niektoré poisťovne ponúkajú na toto očkovanie príspevok.

“O vakcínu môžete požiadať svojho praktického lekára, hradíte si ju sami. Základné očkovanie pozostáva z podania troch očkovacích látok. 

Kompletné očkovanie vás ochráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až štrnásť dní po podaní druhej dávky,” vysvetľujú v Národnom portáli zdravia.

“Prenos vírusu na človeka sa uskutočňuje nielen pri cicaní kliešťov, ale aj tráviacim traktom konzumáciou surového nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a mliečnych výrobkov predovšetkým v prírodných ohniskách kliešťovej encefalitídy,” hovorí odborníčka Eva Máderová v prednáške Kliešťová Encefalitída na Slovensku 

Ako sa chrániť pred kliešťom?

Detailný záber muža, ktorý si zaviazal šnúrku na zemi, koncept pevnej obuvi

Ak sa chcete chrániť proti kliešťom mali by ste sa do prírody správne obliekať. Pevnú obuv by mali dopĺňať vysoké ponožky proti kliešťom a dlhé nohavice. Na nezakryté miesta by ste mali použiť repelent. Vyhýbajte sa pri prechádzke vlhkému prostrediu a vysokým trávam. 

Po každej prechádzke je potrebné sa dobre skontrolovať, či sa na kožu neprisal kliešť, alebo či nie je zachytený na odeve. Na záhrade sa snažte udržiavať prírodné prostredie úpravou krovia, kosením trávy a odstraňovaním buriny.

Ak ste si všimli, že sa na vašej záhrade objavili kliešte, môžete použiť postrek na kliešte, ktorý nájdete na internete či v záhradníctvach. Postrek proti kliešťom vydrží na nastriekanom mieste aj po dažďoch.  

Niektorí odporúčajú aj b-komplex proti kliešťom. Jedná sa o vitamíny skupiny B obohatené o dávku thiaminu. Väčšinou sú tabletky odporúčané na komáre, no niektorí ľudia si ich pochvaľujú aj v boji s kliešťami. 

Repelent proti kliešťom

repelent proti kliešťom

Výborným bojovníkom proti kliešťom je repelent, ktorý je najpoužívanejším prípravkom proti kliešťom. Kúpiť môžete tiež prírodný repelent proti kliešťom pre deti, ktorý nedráždi pokožku a je založený na báze aromatických olejov. 

Kliešťom nevonia eukalyptus aj levanduľa s rozmarínom, ktoré bývajú hlavnými zložkami prírodných repelentov. “Stačí ak si pripravíte odvar na domáci repelent proti kliešťom, ktorý následne použijete ako rozprašovať. Rovnako účinným odpudzovačom je jablčný ocot,” vysvetlila lekárka Katarína Bergendiová v článku o  Kliešťoch 

Náramky proti kliešťom

Proti kliešťom v tele sa môžeme brániť aj náramkom proti kliešťom a komárom. Plastový náramok je napustený prírodným repelentom a môžu ho užívať aj deti do 3 rokov. Podľa popisov lekárni vydrží aj 350 hodín a po prechádzke v prírode ho môžete uzavrieť v plastovom vrecúšku. 

Elektronický ultrazvukový repelent

Najnovšou prevenciou proti kliešťom je elektronický ultrazvukový repelent, ktorý stačí pridať na oblečenie a vysiela ultrazvukové impulzy, ktoré odpudzujú kliešťa. 

Repelent by nemal vylučovať žiadne chemické látky a vône. Repelent je teda vhodný aj pre deti proti kliešťom a v žiadnom prípade nie je toxický.

Očkovanie proti kliešťom

očkovanie proti kliešťom

Chrániť pred kliešťom sa môžete tiež vakcínou proti kliešťom, ktorá sa podáva pri očkovaní proti kliešťovej encefalitíde. Všetko o očkovaní sme spomenuli už v časti o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde.

Kliešť v tehotenstve

Ak sa objaví kliešť u tehotnej ženy, pristupujeme k nemu ako u iných dospelých. V literatúre sa zatial neobjavili poznatky o závažnom priebehu či prenose ochorenia na plod.

Precíznejší by sme mali byť pri kontrole miesta, kde bol kliešť prisatý. Ak sa objavia príznaky boreliózy, lekári ju riešia antibiotikami vhodnými pre tehotné ženy. 

Kliešť u psa

Veterinárny lekár skúma srsť domáceho maznáčika na prítomnosť parazitov. Odpudzovač bĺch a kliešťov sa kvapká na psa.

Kliešte v teplých obdobiach napádajú aj našich domácich maznáčikov. Najviac rozšíreným je kliešť psí, ktorý sa prisáva na kožu psa. Proti kliešťom môžeme využívať obojok proti kliešťom, tabletky proti kliešťom pre psov či kvapky proti kliešťom. 

Skúsiť môžete tiež chemické prípravky proti kliešťom pre psov, alebo zvoliť miernejšiu cestu domáceho repelentu proti kliešťom pre psov. Domáci repelent vyrobíte už vyššie spomenutým spôsobom. 

Ak už sa kliešť prisal na nášho psa na výber máte niekoľko možností ako vybrať kliešťa. V lekárni nájdete pinzetu či pipetu na kliešte pre psa, alebo tiež háčik na vyberanie kliešťov.

Kliešť môže nášmu psovi privodiť ochorenia ako anaplazmóza, mykoplazmóza či borelióza.