Rozhodli ste sa, že si chcete vytvoriť svoj vlastný projekt a podnikať? Či už ste na materskej, alebo máte už väčšie deti a neviete sa zamestnať, prípadne prosto cítite, že je čas a zmenu, vždy máte možnosť rozhodnutia. To, kadiaľ povedú vaše ďalšie kroky, je pritom naozaj len na vás. Mnohé mamičky brzdí predstava toho, že by mali popri deťoch ešte niečo stíhať, no existuje veľa príkladov, že sa to dá.

Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, ako vziať život do svojich rúk, objaviť svoj talent a formou podnikania o ňom povedať svetu.

Výhody podnikania aj pri deťoch

Podnikanie má svoje výhody aj nevýhody. No najmä pri deťoch by sme vedeli rozprávať práve o tých výhodách. Je pritom jedno, či si chcete zarábať online, alebo sa budete venovať ručnej práci. Podnikať môžete vo veľa prípadoch rovno z domu, čo je jedna z tých najväčších výhod. Najmä, ak máte deti.

Ak chcete začať pracovať pri materskej dovolenke, urobte si doma malý pracovný kútik, kde budete mať dostatok priestoru pre počítač, tlačiareň a tonery.

Ste pánom svojho času

Ďalšou obrovskou výhodou je to, že budete pánom svojho času. Je teda jedno, aký máte denný plán s deťmi, kedy chodia spať či kedy sa vráti manžel z práce. Je len na vás, ako si svoj čas rozvrhnete. Pri vhodnom time manažmente zvládnete všetky svoje povinnosti a postupne si vybudujete svoj vlastný biznis.

Ako začať podnikať?

Nikto nehovorí, že podnikanie je jednoduché a že je pre všetkých. Asi by to v tom prípade vyzeralo úplne inak. Ak si chcete začať plniť sny a budovať niečo vlastné, určite nečakajte, že pôjde všetko ľahko. Ak sa ale na podnikanie chcete vopred pripraviť, máme pre vás niekoľko rád, ako na to.

Počítajte s tým, že nepôjde všetko ľahko

Pripravte sa na to, že podnikanie má svoje úskalia. Ak chcete niečo dosiahnuť, treba pre to aj niečo spraviť. Budú situácie, kedy budete musieť zaťať zuby a prekusnúť niektoré veci a situácie, a to najmä v prípade, ak na to budete sami. Pretože na začiatku asi nebudete mať práve vysoký budget a budete šetriť, kde sa dá. Prídu tak veci, ktoré bude treba urobiť, no nebudú to práve veci, ktoré by vás bavili.

Týmto vás ale, samozrejme, nechceme strašiť. Oproti tomu, čo vás čaká, sú to len drobnosti, ktoré sa prosto musia urobiť. Už zo života predsa viete, že príjemné obdobia sa striedajú s tými nepríjemnými. Stačí iba vydržať.

Poznajte svojich zákazníkov

Čo by ste chceli robiť? Chcete sa začať venovať svojmu hobby naplno a spraviť z toho úspešné podnikanie? V tom prípade zistite, či by mali o váš produkt či službu klienti záujem. Získavajte spätnú väzbu a učte sa z nej. Iba tak budete vedieť tvoriť niečo, čo budú ľudia naozaj chcieť.

Chce to trpezlivosť

Nič nepríde zadarmo a máločo sa rozbehne hneď. Aj preto netreba mať priveľké očakávania hneď na začiatku. Predídete tak sklamaniu. Postupne sa zdokonaľujte a snažte sa byť svojim zákazníkom stále na blízku. Ak budete trpezlivý a budete na sebe pracovať, isto sa dočkáte odmeny.

Pýtajte sa odborníkov

Na začiatku je vhodné zisťovať si o podnikaní čo najviac, ale zo správnych zdrojov. Ak si s ničím neviete dať rady, obráťte sa na odborníkov. Mnoho úspešných firiem vám vie poskytnúť poradenstvo v oblasti podnikania. Prípadne oslovte ľudí z rôznych internetových skupín s podobným zameraním, ako je to vaše. Vždy sa nájde niekto ochotný, čo vám poradí.

V čom podnikať?

Rozhodli ste sa, že chcete začať podnikať, no neviete presne, v čom? Na záver si dáme niekoľko tipov, v čom sa v dnešnej dobe oplatí podnikať, a to aj na materskej či pri deťoch.

 • handmade veci
 • blogovanie
 • e-shop
 • online marketing
 • tvorba webstránok 
 • zdravé pečenie
 • prírodná kozmetika
 • krajčírstvo
 • fotografovanie
 • doučovanie jazykov
 • rôzne kurzy a poradenstvo

Tak ako? Idete do toho? Možno budete časom aj vy inšpiráciou pre niekoho iného. Stačí si ísť za svojím snom.