Sex v tehotenstve je častokrát pre ženy tabu z dôvodu skreslených informácií, ktoré sa k nám počas tehotenstva dostávajú. Čo patrí k prekonaným mýtom o sexe v tehotenstve? A kedy si naozaj dávať pozor? Prečítajte si hlavné výhody a riziká sexu v tehotenstve, a nezabúdajte počúvať vaše telo, ktoré vám samo napovie, či máte na sex v tehotenstve chuť, alebo nie. 

Sex v tehotenstve áno, či nie?

záber nôh páru pod bielou posteľnou bielizňou v spálni, ako si doma užívajú

Keď žena otehotnie, veľmi často nastane zmena v sexuálnom živote oboch partnerov. “Problémy sexuálnej funkcie sú bežne hlásené u tehotných žien a sexuálna dysfunkcia sa u žien javí ako veľmi častý zdravotný problém,” vysvetľujú odborníci v štúdii o sexualite počas tehotenstva. 

Ženy sa podľa štúdie obávajú o zdravie svojho dieťaťa, sú unavené a nechcú si sexom privolať komplikácie. Podľa odborníkov však takéto myslenie nie je správne, a ak ženám zdravotný stav a myseľ sex “dovoľuje”, nemali by sa mu vyhýbať.

Podľa lekárov je bezpečné mať sex počas celej doby tehotenstva, ak to nie je vyslovene zakázané zo strany  gynekológa. Zbaviť by ste sa mali tiež obáv, že sexom ublížite dieťaťu.

Plod je pri pohlavnom styku chránený nielen plodovou vodou, ale tiež uzavretým krčkom a plodovou membránou. Na sex v tehotenstve sa môžeme pozerať ako na pozitívne uvoľnenie, a tiež podporu vzťahu s našim partnerom. Naopak by sme sa mali zbaviť predsudkov a zavádzajúcich mýtov. 

“Je žiaduce zlepšiť informovanosť o sexualite počas tehotenstva a zefektívniť emocionálnu podporu zo strany odborníkov v zmysle chápania zmien a zníženia obáv v súvislosti so sexualitou počas tehotenstva, a tak prispieť k zníženiu miery sexuálnej dysfunkcie a celkovému zlepšeniu kvality života žien počas tehotenstva,” vysvetľujú odborníci v štúdii o sexualite počas tehotenstva. 

Sex a predčasný pôrod

budúci rodičia sa tešia na bábätko

Najviac diskutovanou je pri sexe v tehotenstve otázka, či môže pohlavný akt urýchliť nástup pôrodu. Aj v štúdii o sexualite počas tehotenstva uviedli ženy obavy zo sexu spôsobené strachom z predčasného pôrodu. 

Hlavným dôvodom je fakt, že ejakulát obsahuje prostaglandin, ktorý zvyšuje kontraktilitu maternice, radí sa medzi tzv  uterokinetiká. Podľa odborníkov je však len malá šanca spustenia pôrodu prostredníctvom sexu. Môže sa skôr jednať o spustenie krátkodobých sťahov maternice.

“Neskôr v tehotenstve môže orgazmus alebo dokonca samotný sex spustiť mierne kontrakcie. Ak sa to stane, budete cítiť, že svaly vášho lona stvrdnú. Tieto kontrakcie sú známe ako Braxton Hicksove kontrakcie a môžu byť nepríjemné, ale sú úplne normálne a nie je potrebné sa znepokojovať,” píšu v článku Sex v tehotenstve. 

Mení sa nám chuť na sex počas tehotenstva?

Tehotná žena spí v posteli so svojím manželom

Sex v tehotenstve nemusí byť obmedzovaný len pre strach. Dôvodom môže byť aj fakt, že žena naň nemá jednoducho chuť. Strata, alebo naopak posilnenie libida u žien v tehotenstva je rôzna.

Rovnako zmeny prichádzajú aj v jednotlivých trimestroch tehotenstva, pričom za najviac “náruživejší” sa považuje druhý trimester. V prvom trimestri mnoho žien prežíva nevoľnosti, ktoré im bránia cítiť sa v pohode, a v treťom trimestri zas mnohé považujú za prekážku zväčšujúcu sa váhu a veľkosť brucha. 

Kým u niektorých sa chuť na sex zvýši, u iných môže nastať pokles, ktorý by mala rešpektovať nielen budúca mamička, ale tiež jej partner. “Páry sa musia prispôsobiť novým podmienkam a zmenám, ktoré sú spojené so sexualitou v priebehu tehotenstva a sú považované za dočasné,”  vysvetľujú v štúdii o sexualite počas tehotenstva.

Za zvýšenou chuťou na sex v tehotenstve môže u niektorých žien prekrvenie panvovej oblasti, či už sa jedná o vagínu, maternicu či samotný klitoris. Takéto zmeny na ženskom tele však u niekoho môžu spôsobovať naopak nechuť k sexu. 

Chuť na sex u niektorých tehotných vyvoláva tiež psychika a pocit spokojnosti so súčasným stavom. Žena sa tak najmä v druhom trimestri môže viac uvoľniť a užiť si napríklad orgazmus v tehotenstve, ktorý je pre ženy veľmi prospešný, najmä čo sa týka psychiky. 

Muž a tehotná žena držia topánky pre novorodenca

Zvýšenie chuti na sex môžu mať na “svedomí” tiež hormóny, ktoré ale môžu byť spolu s ostatnými faktormi prekážkou sexuálneho života. K nim sa najčastejšie radí:

  • únava,
  • nevoľnosti na začiatku tehotenstva,
  • bolesť a citlivosť pŕs,
  • opuchy nôh a zväčšenie hmotnosti,
  • obavy z predčasného pôrodu a ublíženiu dieťaťu v maternici,
  • zmena celkového vzhľadu,
  • zväčšujúce sa brucho, najmä v treťom trimestri,
  • strach manžela z toho, ako zvládne rolu otca.

Výhody a riziká sexu v tehotenstve

Šťastný pár s úsmevom po zistení pozitívneho tehotenského testu

Normálny pohlavný život počas tehotenstva neohrozuje tehotenstvo a prináša so sebou aj výhody, ktoré vám môžu “požehnaný” stav zlepšiť.  

Výhody sexu v tehotenstve

  1. Pohyby pri sexe môžu bábätko svojím spôsobom ukľudniť a uspať. Zvýšená fyzická aktivita plodu v žiadnom prípade neškodí a naopak ho môže upokojiť. 
  2. Telesné zmeny vás “prinútia” experimentovať s polohami, ktoré sú vám príjemné. Môžete tak spolu objaviť nové polohy a spôsoby sexu, ktoré ste predtým neskúšali.  
  3. Praktizovanie orálneho sexu. V prípade, že nemôžete pre zdravotné problémy či iné komplikácie s partnerom sexuálne žiť, môžete sa preorientovať na orálny sex.
  4. Orgazmus v tehotenstve pomáha zlepšiť psychiku budúcim mamičkám, a keďže nespôsobuje predčasný pôrod, môžete si ho užívať plnými dúškami.
  5. Počas sexu sa podľa niektorých odborníkov môže stimulovať tvorba mlieka v prsníkoch.
  6. Vďaka sexu sa budete cítiť fit a udržiavať sa v kondícii s minimálnym rizikom úrazu, ktorý hrozí napríklad pri bicyklovaní či iných športoch. 
  7. Podľa informácii v článku Sex during pregnancy sex posilňuje imunitný systém, keďže štúdia z roku 2004 potvrdila, že zvyšuje IgA, čo je protilátka, ktorá pomáha držať ochorenia na “uzde”.

Riziká sexu v tehotenstve

Tehotná žena s manželom na fotení, držiac rastúce bruško budúcej mamičky

V prípade, že vám lekár odporučí, aby ste obmedzili sex, mali by ste sa držať jeho odporúčaní. Sex v tehotenstve totiž môže spôsobiť budúcim mamičkám komplikácie v prípade, že je gravidita označovaná za rizikovú. 

Najčastejším rizikom je predčasný pôrod, krvácanie,otvorenie krčka maternice či odtok plodovej vody. V tehotenstve sa neodporúča tiež análny sex, ktorým si môžete privodiť neželanú infekciu. 

Rizikom sexu v tehotenstve môže byť aj prehnané experimentovanie, a to najmä “krkolomné” polohy, pri ktorých by ste si mohli ublížiť. Nemusíte sa báť skúšania nových polôh, avšak všetko by malo byť v rámci bezpečnosti. 

Portrét veselej svetlovlasej budúcej mamičky v útulnom domácom oblečení, držiac sa rukami za brucho.

Na pozore by ste sa mali mať v prípade, že:

  • máte nízko položenú placentu. V tomto prípade by vás mal aj sám lekár upozorniť na riziká spojené so sexom v tehotenstve,
  • pozor by si mali dávať mamičky, ktoré majú problémy s krčkom maternice. V poslednom či druhom trimestri by sa mali “vzdať” sexu ženy, ktoré majú predčasne otvorený krčok,
  • v prípade, že čakáte dvojčatá, je na mieste konzultovať praktizovanie sexu s lekárom,
  • stop sexu v tehotenstve by mali dať mamičky, ktoré majú hrozbu predčasného pôrodu. Žena by si mala v tomto prípade, čo najviac udržiavať v kľude, 
  • na sex v tehotenstve by ste sa mali opýtať svojho lekári aj v prípade, že po styku často krvácate. Nemusíte sa však ihneď strachovať, keďže menšie krvácanie je pri gravidite bežné, najmä pre väčšie prekrvenie pohlavných orgánov,  
  • Sex v tehotenstve sa neodporúča ženám, ktorým uniká plodová voda. Aj tu by mal byť nastavený skôr kľudový režim.

Sex po pôrode

Romantický pár ležiaci v posteli, objímajúci a bozkávajúci sa

Otázky ohľadom sexuálneho života má mnoho žien aj po pôrode. Obmedziť sex, by mali mamičky v šestonedelí. Nejedná sa však o striktné pravidlo.

“Začiatok sexuálneho života je veľmi individuálny a mal by sa riadiť najmä pocitmi a potrebami ženy. Zvyčajne sa so začiatkom pohlavného života čaká do kontrolného vyšetrenia po šestonedelí, určite však nie je závažnou chybou, ak sa začne aj skôr, “ vysvetľujú odborníci v publikácii Sprievodca tehotenstvom.

Podľa odborníkov môže byť prvý sex po pôrode spojený s nepríjemnými pocitmi ako je tlak, bolesť či ťahanie v pošve. Tieto stavy sú však len dočasné a maximálne do pol roka by mali zmiznúť.