Syndróm polycystických vaječníkov (tzv. PCOS syndróm) trápi nejednu ženu v plodnom veku. Nejde pritom o presne definovanú chorobu, ale kombináciu viacerých porúch. Čo sa skrýva za týmto ochorením? Aké sú jeho príznaky? A čo robiť ak plánujete otehotnieť?
Syndrom polycystických ovárií
Takmer každý odborník na polycystické vaječníky vám potvrdí, že ochorenie patrí k najčastejším ženským problémom u žien v strednom veku. Ženy s PCOS syndrómom prichádzajú väčšinou do ambulancie s problémom nepravidelnej menštruácie, alebo v prípade, že sa im nedarí s partnerom otehotnieť.
„Syndróm polycystických ovárií je charakterizovaný poruchami ovulácie. Diagnostické kritériá sú splnené, ak sú prítomné 2 z 3 uvedených znakov: anovulácia, hyperandrogenémia alebo hyperandrogenizmus,“ vysvetľuje lekárka Hana Šarapatková v článku o pohľade na PCOS syndróm.
Pri syndróme polycystických vaječníkov majú ženy v tele nízku hladinu ženských hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré bránia ovulácii. Zvýšené sú mužské hormóny, hlavne testosterón, ktoré zapríčiňujú „rozhádzanie“ menštruačného cyklu.
PCOS syndróm často sprevádza tvorba cýst vo väčšom množstve, ktoré gynekológ pri stanovení diagnózy pozoruje pri ultrasonografickom vyšetrení. Pri syndróme je často prítomná až chronická anovulácia, a tým pádom je ťažšie otehotnieť.
Koho trápi PCOS syndróm?
Syndróm polycystických ovárií môže postretnúť ktorúkoľvek ženu, pričom sa objavuje najmä u žien stredného veku a mladších ročníkov. „Syndróm sa vyskytuje u žien reprodukčného veku a zároveň je vedúcou príčinou ženskej infertility s maximom výskytu medzi 20. a 30. rokom života. Uvádza sa, že približne 80 % žien s anovulačnou infertilitou má PCOS,“ vysvetľujú lekári v publikácii Syndróm polycystických ovárií.
Celkovo syndróm polycystických vaječníkov postihuje približne 5 – 10 % žien v plodnom veku. Ochorenie sa môže prejaviť aj u starších žien, väčšinou však do 45. roku života.
Príčiny vzniku polycystických ovárií
Príčiny vzniku PCOS syndrómu nie sú medzi lekármi a odborníkmi úplne jasné. Existuje však okruh dôvodov, ktoré stoja za vznikom polycystických ovárií. Rozoberieme ich v nasledovných riadkoch.
Inzulínová rezistencia
Za vznikom polycystických ovárií môže stáť inzulínová rezistencia. Ide o stav, kedy telo nereaguje správne na produkciu inzulínu a pankreas ho zvýšene produkuje. Jeho vysoká hladina však spôsobuje vysoký nárast mužských hormónov, čo bráni normálnej ovulácii.
Inzulínová rezistencia častokrát vedie k zvýšeniu hmotnosti, čo problém viac komplikuje, keďže tuk zapríčiňuje opäť väčšiu produkciu inzulínu.
Genetika
Za PCOS syndrómom častokrát stojí genetická predispozícia. V prípade, že máte v rodine ženu, ktorá trpí týmto ochorením, existuje určitá pravdepodobnosť, že sa s ním počas svojho života stretnete.
Prevládanie mužských hormónov
Ďalšou príčinou PCOS syndrómu môže byť aj prevládanie mužských hormónov nad ženskými. Nárast týchto hormónov môže zapríčiňovať porucha hypotalamu, ktorý v mozgu riadi činnosť vaječníkov a spôsobuje nadmerný rast mužských hormónov.
Mužské hormóny nemusia byť u žien produkované len prostredníctvom mozgu, ale môžu ich vytvárať samotné vaječníky. Tie sa totiž taktiež podieľajú na produkcii mužských pohlavných hormónov.
Nárast váhy v období puberty
Aj keď samotná obezita nie je považovaná za dôvod PCOS syndrómu, predsa len je s týmto ochorením spájaná . „Obezita môže viesť k sprievodným reprodukčným a metabolickým poruchám. Svoju rolu hrá tiež váhový prírastok v období puberty,“ vysvetľuje lekárka Hana Šaparaptková v článku o pohľade na PCOS syndróm.
Nesprávny životný štýl
Tak, ako pri iných chorobách, aj pri PCOS syndrome hrá svoju rolu životný štýl. Okrem zdravej stravy by sme mali dodržiavať pravidelný pohyb a dbať na dostatočný prísun vitamínov.
„PCOS syndróm je spájaný s diétou, obezitou, sedavým spôsobom života, deficitom vitamínu D, environmentálnymi toxínmi – xenoestrogény, napr. bisfenol A a užívaním rôznych liekov,“ vysvetľujú lekári v publikácii Syndróm polycystických ovárií.
Ako sa prejavuje PCOS syndróm?
PCOS syndróm sa prejavuje u každej pacientky inak. Aj keď existujú spoločné znaky polycystických ovárií, nie vždy sa musia objaviť u každej ženy. Ide najmä o:
- nepravidelný menštruačný cyklus,
- časté potraty,
- obezita,
- kožné problémy, akné, mastná pleť,
- nadmerné ochlpenie alebo naopak vypadávanie vlasov,
- preeklampsia,
- diabetes mellitus,
- problémy so spánkom,
- riziková gravidita,
- hormonálna nerovnováha
- metabolické problémy,
- slabé krvácanie až strata menštruácie,
- problémy s otehotnením,
- stmavnutie pokožky na tele,
- vyšší sklon ku kardiovaskulárnym ochoreniam.
Ako zistím že trpím PCOS syndrómom?
To, že trpíte PCOS syndrómom nemusíte v mladom veku ani zistiť. Prvé problémy ženy väčšinou vnímajú pri snahe o bábätko. V prípade, že máte podozrenie na syndróm polycystických ovárií, navštívte svojho lekára, ktorý vám môže spraviť tieto úkony:
- skontroluje krvný tlak či BMI index telesnej hmotnosti,
- odber krvi na hormonálny profil, krvné testy môžu odhaliť zvýšenie mužských hormónov,
- preskúma výkyvy v oblasti panvy, pošvy či maternice a vaječníkov,
- lekár vykonáva tiež ultrazvuk panvy prostredníctvom sona, ktoré môže odhaliť zväčšené vaječníky, prítomnosť väščieho množstva folikul, ktoré nedozrievajú,
- lekár kontroluje hladinu cukru v krvi,
- skontroluje výstelku maternice, ktorá býva vtedy hrubšia.
Ako prebieha liečba PCOS a je vôbec možná?
Syndróm polycystických vaječníkov si vyžaduje komplexnú liečbu, ktorá nemusí byť vždy úspešná. Väčšinou ide o zmiernenie príznakov, ktoré PCOS sprevádza. Každá žena by však mala začať zmenou režimových opatrení.
Zmena životného štýlu
Ak chceme zmierniť príznaky PCOS syndrómu, mali by sme začať zdravšie žiť. Okrem zdravého jedálnička by sme mali upraviť svoju aj hmotnosť, začať sa viac hýbať a vynechať fajčenie a pitie alkoholu.
V prípade, ak trpíte nadváhou, je veľmi dôležité chudnutie. Chudnutie nám pomôže zlepšiť hladinu cholesterolu či inzulínu v tele. Konzumovať by sme mali viac strukoviny, zeleninu, ovocie či celozrnné výrobky.
„Opakovane bolo prostredníctvom klinických štúdií dokázané u obéznych žien s PCOS, že redukcia hmotnosti vedie k obnove ovulačného cyklu, poklesu hladine androgénov, zlepšenie lipidového profilu a inzulínovej senzitivite,“ potvrdila lekárka Jana Vrbíkova v článku Syndróm polycystických ovárií.
Lieky na PCOS
PCOS syndróm lieči mnoho lekárov prostredníctvom hormonálnej antikoncepcie. Tá je pomocníkom aj pri kožných problémoch, ktoré ho sprevádzajú. Rovnako efektívna býva aj pri poruchách menštruačného cyklu.
Antikoncepcia však, prirodzene, nie je voľba v prípade, že sa snažíte otehotnieť. V tomto prípade sa ženám často odporúča podávanie gestagénov. Niektorí odborníci zas na liečbu PCOS odporúčajú inzulínové senzitizéry.
Ženám, ktoré chcú otehotnieť sa odporúča tiež liek s klomifenom či metformínom. V niektorých prípadoch lekári odporúčajú gonadotropíny, ktoré však môžu stáť za viacpočetným tehotenstvom.
Polycystické vaječníky a prírodná liečba
V prípade, že nechcete užívať lieky a problém PCOS chcete zmierniť zdravým životným štýlom, skúste ho podporiť bylinkami vhodnými pri ženských problémoch.
Veľmi známa a účinná je alchemilka, majoránka či mäta. Ženy siahajú tiež po fenikli, pivonke čínskej, ostružine malinovej, chmele či šalvii lekárskej. Bylinkári odporúčajú tiež hluchavku bielu.
PCOS syndróm a laparoskopia vaječníkov
Ak nepomohla v liečbe PCOS zmena režimu či lieky s bylinkami, lekári vám môžu odporučiť razantnejší krok – laparoskopický zákrok.
Vykonáva sa v celkovej anestézii, počas ktorej sa do brucha zavedie laparoskop. Pomocou neho sa odstráni časť tkaniva, ktorá produkuje viac mužských hormónov ako je potrebné.
Polycystické vaječníky a otehotnenie
Ženy s PCOS syndrómom majú ťažkosti s otehotnením. Dôvodom je už spomínaný nepravidelný menštruačný cyklus či chýbajúca ovulácia. Pri PCOS syndrome má takmer 80 % žien problémy s otehotnením.
Takmer každý odborník na polycystické vaječníky odporúča ženám, ktoré nemôže otehotnieť, zmenu režimu, ale tiež vyššie spomenuté lieky, ktoré zvyšujú šancu na otehotnenie, a tiež zdravé donosenie bábätka.
Syndróm polycystických vaječníkov je u žien citlivá téma. Ak ste sa však stretli ešte s nejakým iným spôsobom liečby či zmiernenia symptómov, ktoré sme v článku nespomenuli, pokojne sa o ne s nami podeľte v komentároch. Možno tým pomôžete aj iným pacientkám.
Zaujímavosť
Vedeli ste, že skúsený akupunkturista a praktik klasickej či tradičnej čínskej medicíny dokáže taktiež zistiť, či ste tehotná? V mnohých prípadoch dokonca ešte predtým, než sa v krvi vytvorí dostatočné množstvo hCG, ktoré zasvieti na pozitívnom krvnom teste. Ide o viac ako 2 000 rokov starú metódu merania pulzov na zápästí, pričom okrem tehotenstva je takto možné zistiť aj pohlavie dieťaťa a mnohé ďalšie informácie o ľudskom tele. Pohlavie je možné určiť už okolo 7. týždňa tehotenstva, čo dáva budúcim rodičom cca 13 týždňov nákupov farebných dekorácií k dobru.
Som lekárka a autorka niektorých článkov v magazíne Rodinka spolu. Vyštudovala som Univerzitu Komenského v Bratislave a v súčasnosti pracujem ako lekárka na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v DFN v Košiciach. Okrem toho som aj aktívnou mamičkou, ktorá rada cestuje, cvičí a podporuje zdravý životný štýl.