Pálenie záhy v tehotenstve patrí k nepríjemným pocitom, ktorých sa chce zbaviť každá mamička bez toho, aby ublížila svojmu dieťaťu. Pálenie záhy je súčasťou gastroezofageáneho refluxu a trápi takmer polovicu tehotných žien. Ak sa chcete nepríjemných pocitov zbaviť, mali by ste z jedálnička vylúčiť niektoré potraviny a dodržiavať tieto hlavné zásady v boji s refluxom.  

Prečo nás páli záha v tehotenstve?

Dievča cíti bolesť a drží sa za hruď.

Presun žalúdočného obsahu do pažeráka spôsobuje nepríjemný pocit pálenie záhy, ktorý sa nemusí objavovať len pri refluxnej chorobe, ale tiež v tehotenstve.

“Medzi pažerákom a žalúdkom sa nachádza zvierač, ktorý je za normálnych podmienok uzavretý a bráni vniknutiu žalúdočného obsahu do pažeráka. Ak sa nám tento zvierač oslabí, kyslý obsah preniká do pažeráka,”  vysvetľuje lekárnička Marta Martičenková v článku o poruchách trávenia.

Počas tehotenstva sa ženám tento zvierač oslabuje za čo môže zvýšené množstvo tehotenských hormónom, najmä progesterónu a rast plodu, ktorý tlačí na žalúdok. Následne tak býva úplne bežné vracanie kyseliny v tehotenstve späť do pažeráka, ktorý je na žalúdočný obsah extrémne citlivý.

Hormóny ako progesterón majú na zvierač uvoľňujúci účinok, pre ktorý si neplní svoju úlohu zabraňovania návratu potravy zo žalúdka, a tá potom spolu s kyselinou dráždi pažerák. Píšu v odbornom článku o pálení záhy.

S pálením záhy v tehotenstve sa okrem nepríjemných pocitov spája aj povera, ktorú si mamičky posúvajú medzi sebou. Ak je vraj súčasťou tehotenstva pálenie záhy, môžete sa dozvedieť pohlavie bábätka, ktorým vraj má byť chlapec. Iná povera hovorí o pálení záhy v tehotenstve a vlasoch, ktoré vraj bude mať bábätko na hlave hneď po narodení. Žadne z týchto tvrdení samozrejme nemajú vedecký podklad ani súvis s pálením záhy.

Prejavy pálenia záhy v tehotenstve

Ranná nevoľnosť. Mladá tehotná žena sediaca na posteli, zakrývajúca si ústa a pocit nevoľnosti počas tehotenstva, Žena v bielom pyžame trpiaca kyslým refluxom, keď sa ráno prebúdza na posteli.

Prejavy pálenia záhy sa môžu objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, ale najčastejšie sa prejavujú v treťom trimestri tehotenstva.

V článku o poruchách trávenie počas tehotenstva patria k najčastejším príznakom pálenia záhy:

  • pocit pálenia alebo bolesť na hrudníku pretrvávajúca od niekoľkých minút až po hodiny,
  • pocity plnosti v oblasti žalúdka,
  • časté grganie alebo nutkanie na grganie,
  • slabosť s pocitom malátnosti,
  • vracanie jedla naspäť do ústnej dutiny,

Väčšina symptómom sa objavuje po jedle alebo pití. Niekedy ich však môžeme pociťovať aj po dlhšom čase od posledného prijatia stravy.

Čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve?

Tehotná žena s pohárom vody

Úľavu od pálenia záhy v tehotenstve nám môžu zabezpečiť pravidlá, ktoré budeme dodržiavať nielen počas jedenia, ale počas celého tehotenstva.

1. Voda a pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy v tehotenstve môže spôsobovať pitie vody počas jedenia. Mali by sme sa týmto úkonom vyhnúť a vodu prijímať vždy medzi jedením. Príliš veľké množstvo jedla a vody spôsobuje roztiahnutie žalúdku, čo spôsobuje pálenie záhy.

2. Pomaly ďalej zájdeš

Mladá tehotná žena je šalát . Koncept zdravého stravovania v tehotenstve.

Každé jedlo, ktoré počas dňa skonzumujete by ste mali dôkladne prežúvať. Pri pálení záhy v tehotenstve platí, že čím viac budeme prežúvať tým menej práce musí urobiť náš žalúdok a jedlo sa nebude vracať do pažeráku.

Rýchle jedenie môže tiež zapríčiniť prehĺtanie vzduchu, ktorý sa môže podpísať na pálení záhy a horšom trávení. Aj keď ste hladná, snažte sa jesť pomaly a menšie porcie.

3. Pred spaním pozor

Ak sa chcete vyhnúť páleniu záhy v tehotenstve, mali by ste obmedziť stravovanie tesne pred spaním. V prípade, že ste veľmi hladná, môžete si dopriať niečo malé a ľahko stráviteľné.

Všeobecne platí, že hodinu po jedle by sme mali zostať vo vzpriamenej polohe. Namiesto ležania by sme mali uprednosniť prechádzku na čerstvom vzduchu.

4. Pohodlné oblečenie

Mladá tehotná žena doma cvičí jogu s fit loptou v pohodlnom oblečení

Tesné oblečenie nie je vhodné pre budúce mamičky nielen preto, že môže zbytočne tlačiť tehotenské bruško, ale môže vytvárať tlak na žalúdok. Stopku by mali dostať najmä sťahujúce nohavičky či korzety.

Tehotné mamičky by mali zvoliť voľné oblečenie z prírodných materiálov, ktoré dovolia dýchať telu, ale tiež pokožke.

5. Správna poloha na pálenie záhy

poloha v spánku v tehotenstve

Ak v tehotenstve trpíte pálením záhy nemali by ste zabúdať na správne držanie tela. Obmedziť by ste mali hrbenie či prehnané naklánanie, ktoré môžu mať za následok vracanie kyseliny do pažeráka.

Pri ležaní by ste mali byť otočená na ľavom boku. Poloha ľahu na pravej časti tela spôsobuje vyššie umiestnenie žalúdka nad pažerákom, čo môže viesť k páleniu záhy.

Pomôcť v boji s pálením záhy v tehotenstve by malo aj vyvýšenie vankúša na ktorom spíme. Dôležité je, aby bolo horná časť tela oproti tej spodnej viac zdvihnutá ako obvykle.

6. Žuvačka na pálenie záhy v tehotenstve

Mnohým mamičkám pomáha na pálenie záhy v tehotenstve žutie žuvačky. Zvýšené slinenie môže mať neutralizačný účinok na kyseliny, ktoré sa vracajú do pažeráka. Pozor by ste si mali dávať na žuvačky s mätou, tá niektorým ženám ochorenie zhoršuje.

7. Vyhnite sa týmto potravinám

Pálenie záhy v tehotenstve ide ruka v ruke s voľbou jedálnička. Obmedziť by ste mali čokoládu, tučné a korenené jedlá. Pálenie záhy nám môžu spôsobovať aj citrusy, paradajky či kofeín spolu so sýtenými nápojmi.

Potraviny, ktoré zhoršujú pálenie záhy sú cibuľa, kyslé uhorky, čalamády a v podstate všetky kyslé a veľmi slané jedlá.

8. Udržujte si zdravú váhu

Portrét tehotnej ženy, ktorá odpočíva v spálni

Tlak na celý tráviaci trakt a tým zhoršenie pálenia záhy môže spôsobovať aj veľký hmotnostný prírastok. Je úplne bežné, že v tehotenstve máme väčšiu chuť do jedla a priberáme.

Aj počas tehotenstva by sme to však nemali preháňať s nezdravými a vyprážanými jedlami, ktoré nielen zvyšujú našu váhu, ale podporujú pálenie záhy.

9. Zbavte sa stresu

Obrázok tehotnej ženy užívajúcej lieky na pálenie záhy

Neblahé účinky stresu na naše zdravie sú známe, možno ale neviete že majú vplyv aj na pálenie záhy. Stres zvyšuje žalúdočné problémy a môže znásobovať pálenie záhy.

Ak sa vám nedarí zbaviť stresu vyskúšajte pravidelne prechádzky na čerstvom vzduchu, cvičenie pre tehotné, rozhovory s priateľmi či rodinou a akupunktúru alebo kúpeľ.

10. konzumujte tieto potraviny

Portrét krásnej mladej tehotnej ženy, ktorá má zdravé raňajky

Okrem toho, že poznáme potraviny, ktoré zhoršujú pálenie záhy v tehotenstve, na výber máte tiež jedlá, ktoré môžu problém s trávením zlepšiť.

Zmierniť pálenie záhy v tehotenstve môže kurkuma, ktorá urýchľuje trávenie a obnovuje sliznicu pažeráka. Vyskúšať môžete aj šťavu z aloe vera, ktorá znižuje tvorby kyseliny v žalúdku.

Výborné účinky na pálenie záhy majú mandle či mlieko. Mandle neutralizujú žalúdočné šťavy a zabraňujú páleniu záhy. Treba si však dávať pozor na horkú odrodu mandlí, ktoré obsahujú kyselinu kyanovodíkovú a sú toxické pre matku aj pre dieťa. Konzumovať by sme mali tiež jogurt či papáju.

Na zmiernenie pálenia záhy pomáha tiež zázvor, z ktorého si môžeme pripraviť jemný zázvorový čaj. Ak nie ste milovník čajov, môže vyskúšať zázvorové keksíky.

Výbornou je tiež sóda bikarbóna na pálenie záhy v tehotenstve. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, ktoré pri návrate do pažeráka nemajú takú silu. Nápoj z vody a jednej lyžičky sódy bikarbóny by sme mali piť maximálne 2 krát za týždeň.

Zmierniť pálenie záhy v tehotenstve môžeme banánom, čajom z rumančeka a feniklu či zemiakovou šťavou.

Aký je najlepší liek na pálenie záhy v tehotenstve?

pohľad zhora na tehotnú ženu užívajúcu pilulku s pohárom vody

Na pálenie záhy nájdeme v lekárňach veľké množstvo voľnopredajných liekov. Jedná sa najmä o antacidá, ktoré príležitostne pomáhajú v boji s pálením záhy. Počas tehotenstva by sme sa však mali liekom bez predpisu a odporúčaní lekárov vyhnúť a snažiť sa pálenie záhy dostať pod kontrolu vyššie spomenutými odporúčaniami a poradiť sa so svojim gynekológom.

Pálenie záhy v tehotenstve môže byť sprevádzané aj komplikáciami ako je poškodenie pažeráka. Jedná sa o komplikovanejšie problémy súvisiace s tráviacou sústavou. Vtedy je potrebné, aby ste boli pod pravidelným dohľadom lekára.

Lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie príznakov, ktoré nie sú nebezpečné pre bábätko. Väčšinou sa však lekár odhodlá k takémuto kroku až v prípade, ak nezaberá zmena režimu, ktorú by mala dodržiavať každá tehotná, ktorú trápi pálenie záhy.