Rekonštrukcia bytu je záležitosť, ktorá si vyžaduje veľa času, nervov a peňazí. Byt môžete prerobiť a osviežiť aj bez veľkých zásahov. So správnou kombináciou drobných zmien dosiahnete v byte veľké veci. Prezradíme vám, ako zrekonštruovať byt jednoducho a lacno.

Rekonštrukcia bytu je investícia. Aj malá.

V starších bytoch je najväčším problémom jadro. Vymeniť umakartové jadro za murované je jednou z finančne najnáročnejších zmien, s ktorými sa v bytoch stretávame, preto sa mu venovať nebudeme. Keď patríte medzi šťastlivcov, ktorí už murované jadro majú, veľa rekonštrukčných prác už nepotrebujete. Do výrazných stavebných zásahov sa nepúšťajte. Stojí to veľa času a peňazí a vy chcete byt zrekonštruovať jednoducho a lacno. Určite si finančný strop, ktorý chcete do rekonštrukcie investovať. Nedovolí vám bezhlavo míňať na veci, ktoré nie sú prioritou.

Zmena, ktorú postrehne každý

Nábytok nemusíte vymeniť. Dajte mu druhú šancu. Skúste ho premaľovať, vymeňte úchytky na nábytok a inak ho rozmiestnite. S citom zvolené dekorácie na stenu dodajú aj staršiemu nábytku úplne iný rozmer. Porozmýšľajte, či sa budú viac vynímať nad komodou, sedacou súpravou, prípadne krbom. Dekorácie na stenu nemusia byť len súčasťou obývačky. Využiť ich môžete v každej miestnosti v dome. Nenechajte steny zívať prázdnotou. Vymeňte závesy, luster a lampu. Do izby umiestnite výrazné kreslo, koberec, či iný dizajnový prvok. Oživte priestor niečím novým. Niekedy je to všetko, čo potrebujete.

S citom zvolené dekorácie na stenu dodajú miestnosti úplne iný rozmer

Viete, čo chcete v byte zrekonštruovať?

Ujasnite si, čo všetko chcete v byte zmeniť a na aký štýl sa chcete zamerať. V jednej izbe by sa mali stretnúť najviac 3 farby. Rozhodnite sa, do akých farieb svoje bývanie odejete a držte sa ich. Veľa farieb v jednej izbe pôsobí rušivo. Kombinácia štýlov je populárna, ale treba vedieť ako na to. Do domácnosti nemôžete dať všetko, čo sa vám páči. Spolu to nemusí vyzerať dobre.

Domáci kutil zvládne rekonštrukciu sám

Vymaľovať a položiť podlahy možno zvládnete aj sami. Dobrý kamarát vám s tým určite pomôže. Majstrov zavolajte len v tom prípade, že si na tieto činnosti netrúfate. Keď sa bez ich pomoci nezaobídete, poriadne si ich overte. Platíte im za dobre vykonanú prácu. Tak nech to stojí za to. Opýtajte sa známych, kto s rekonštrukciou pomohol im. Najväčšou istotou je osobné odporúčanie. Pozvite sa na návštevu a výsledok práce spomínaných majstrov si overte na vlastné oči.

Obklady na stenu jednoduchšie

Obklady z dreva či kameňa sú tiež krásnym doplnkom. Keď sa s obkladaním nekamarátite, nezúfajte. Dostať na stenu tapety s imitáciou dreva, tehly, kameňa a betónu je oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. Na prvý pohľad si rozdiel medzi obkladom a tapetou nikto nevšimne. Tapetu nalepte naozaj len tam, kde by ste za iných okolností dali obklad. Nedávajte ju všade len preto, že ste s tapetou výrazne ušetrili. Keď sa vám obklad na tapete prestane páčiť, tapetu odlepíte a vymeníte. S klasickým obkladom to nebude také jednoduché. Obklady sú finančne náročnejšie, ich aplikácia komplikovanejšia a vzniká pri nej oveľa viac neporiadku.

Fototapeta drevený obklad

Prepojenie obývačky s kuchyňou

Prepojiť kuchyňu s obývačkou nebude taký problém, ale poraďte sa so statikom. Môže sa stať, že stenu, ktorá vám zavadzia, odstrániť nemôžete. Otvorená dispozícia zväčšuje priestor a dáva viac možností na rozloženie nábytku. Na jedálenský stôl a stoličky je v byte hneď viac miesta. Výhodou prepojeného priestoru je, že ste aj počas varenia v centre diania. Nevýhodou sú výpary z varenia a vyrušovanie rodinných príslušníkov, ktorí oddychujú v obývačke. Ste presvedčení o tom, že vám to nebude prekážať?

Foto: Dovido.sk