Príchodom horúcich letných dní téma potenia začína byť stále aktuálnejšou. Je bežným javom, a pri dodržiavaní základných hygienických opatrení nezasahuje do komfortného fungovania v bežnom živote. V tomto článku vám prezradíme, kedy hovoríme o nadmernom potení, čo je hyperhidróza a ako môžete bojovať s týmto symptómom. 

muž sa potí v kancelárii

Čo je vlastne potenie?

Potenie síce môže byť celkom otravné, v skutočnosti ide o nevyhnutný fyziologický proces. Zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri regulácii teploty celého tela. Potné žľazy teda produkujú pot vtedy, keď sa organizmus potrebuje ochladiť.

Tieto situácie poznáme v podstate všetci. Napríklad, dáme si nejaké štipľavejšie jedlo, na ktoré nie sme zvyknutí. Ten istý efekt vyvoláva aj alkohol, u niekoho i kofeín. Stáva sa to, keď vykonávame intenzívnejšiu fyzickú aktivitu so zapájaním väčšieho množstva svalov. Pri cvičení to dokonca aj očakávame, a ak sa tento jav nedostaví, pre mnohých to môže byť zdrojom obáv. Aj strach a stres stimulujú termoreguláciu tela. A potíme sa jednoducho vtedy, keď sa zdržiavame v teplom prostredí. Sú to typické okolnosti, a rovnako je to aj s časťami tela, ktoré vylučujú pot. Je to tak kvôli už vyššie spomínaným potným žľazám, teda miestam, kde ich je najviac. Čiže dlane, chodidlá, čelo a podpazušie.

krásna žena sa ovieva vejárom počas horúcich letných dní

Kedy hovoríme o nadmernom potení?

Nie je možné presne definovať, čo je „veľa potu“. Nejde o množstvo, ale o okolnosti. Pokiaľ nadmerné potenie nie je opodstatnené situáciou a/alebo narúša fungovanie v každodennom živote, je to stav, ktorý sa vymyká bežnému. Vtedy už ide o tzv. hyperhidrózu. 

Takže, nadmerné potenie v lete, v horúčavách je úplne v poriadku, akurát môžete potrebovať silnejšiu ochranu vo forme silnejších deodorantov alebo antiperspirantov. Síce tie bežné sú dostupné v drogériách, teplejšie mesiace si vyžadujú kvalitnejšie opatrenia, aké ponúka napríklad webová stránka Drmax.sk.

Pokiaľ však vaše telo začne produkovať podobné symptómy aj bez zmeny počasia, situácii nie náročnej na telo alebo psychiku, mali by ste spozornieť. V prípade, že príznaky budú pretrvávať, skúste nájsť dôvod tohto problému. Dávajte si ale pozor na to, že keď sa budete pozorovať, tiež to môže byť stresujúce, a to podnecuje potné žľazy k usilovnej práci.

žena si dáva guličkový antiperspirant

Ako na nadmerné potenie?

Môže sa stať, že musíte čeliť náročnému životnému obdobiu, že z dôvodu vyčerpanosti ťažšie bojujete s vysokými teplotami alebo sa viac potíte kvôli liekom na drobné zdravotné problémy. V takýchto prípadoch budú stačiť menšie zmeny bežného fungovania:

  1. Noste oblečenie a obuv z prírodných materiálov. Ak váš šatník je plný syntetických látok, dokúpte si ľanové a bavlnené odevy, resp. kožené topánky. Neuškodí vždy mať pri sebe aj náhradné tričko a ponožky. Vašou vernou pomôckou môže byť aj menší uterák alebo zvlhčené utierky.
  2. Existujú špeciálne produkty, ktoré uľahčujú bežné fungovanie ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Vyznačujú sa zvýšenou schopnosťou vstrebávať vlhkosť. Takými sú absorpčné vankúšiky/vložky na podpazušie alebo froté ponožky, napríklad.
  3. Na teplotné zmeny počas celého dňa sa pripravte vopred. Sledujte predpoveď počasia a naplánujte si to najvhodnejšie oblečenie. Rozumné vrstvenie vás určite nesklame.
  4. Skúste nájsť vhodné a účinné prostriedky na zvládanie stresu a psychicky náročnejších situácií. Pri pocite nadmerného napätia vyrazte na krátku prechádzku alebo si uvarte upokojujúci čaj.
  5. Vymeňte svoju bežnú kozmetiku. Kúpte si špeciálne prípravky na zmiernenie potenia a v prípade potreby aj silnejšie mydlo.
  6. Stravujte sa zdravo, nekonzumujte alkohol a vyhýbajte sa štipľavému. Pite dostatok čistej vody.

deodorant

Čo spraviť s hyperhidrózou?

Poznáme 2 formy hyperhidrózy. Primárnu spôsobuje zvýšená funkcia potných žliaz. Tento zdravotný problém sa zvyčajne objaví už v pubertálnom veku a nie zriedka ide o frekventovaný jav v rámci rodiny. Sekundárna hyperhidróza je „len“ symptóm nejakej inej zdravotnej ťažkosti, ktorá môže byť skrytá, niekedy aj celkom závažná. V tomto prípade je teda dôležité nájsť zdroj potenia, liečba potom môže tento nepríjemný symptóm zmierniť.

V prípade primárnej hyperhidrózy alebo sekundárnej, pri ktorej nie je možné stlmiť funkciu potných žliaz, je zvyčajne potrebná nejaká vážnejšia intervencia. Pomôcť môže napríklad botox, a to najmä tým pacientom, ktorí sa najintenzívnejšie potia v oblasti podpazušia. Iontofréza je ďalšou bežnou metódou odstránenia hyperhidrózy, ktorá je v skutočnosti typ elektroliečby. Chirurgický zákrok je opodstatnený iba v tých najzávažnejších prípadoch.

kvapky potu