Zdravie v tehotenstve je to najdôležitejšie, po čom túži každá budúca mamička. Nepríjemným ohrozením najmä pre plod býva toxoplazmóza, na ktorú by si mala každá tehotná dávať pozor. Ako zistím, že mám toxoplazmózu, a ako sa ochorenie prejaví na dieťati?  

Čo je to toxoplazmóza?

tehotná žena má otázky ohľadom rodičovstva

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná sa o celosvetovo rozšíreného parazita, ktorý sa radí do kmeňa Apicomplexa.

Definitívnym hostiteľom toxoplazmy sú hlavne mačky, ale tiež psy, vtáky či dobytok. “Medzihostiteľom bývajú najmä hlodavci, ktorí sú bežnou korisťou mačiek a mačkovitých šeliem. Parazit dokáže infikovať prakticky všetky teplokrvné stavovce,” vysvetľujú lekári v článku Toxoplazmóza.

Toxoplazmóza je veľmi nebezpečná najmä pre ženy tesne pred tehotenstvom, alebo počas tehotenstva. Dôvodom je transplacentárny prenos na plod a jeho následné poškodenie. 

Ako sa môžem nakaziť toxoplazmózou v tehotenstve?

stredne prepečený steak

Nakaziť toxoplazmózou sa môžeme kedykoľvek, preto by sme mali byť opatrní a dodržiavať hygienické návyky. Dôsledné by mali byť najmä tehotné ženy, keďže toxoplazmóza sa vyskytuje v priemere u jednej z 1000 tehotných žien.

Nakaziť toxoplazmózou sa môžeme najmä z výkalov mačiek, ktoré často nechávajú exkrementy na záhrade a môžeme s nimi prísť ľahko do kontaktu. Nebezpečné je tiež surové mäso, ktoré môže preniesť toxoplazmózu samotným konzumovaním, alebo tiež cez poranenú kožu.

Opatrní by sme mali byť aj pri krájaní surového mäsa. Po práci by sme mali dosku aj nôž dôkladne očistiť. Rovnako by sme mali dezinfikovať špongiu, ktorou sme riad umývali. 

Veľký pozor by si mali ženy dávať na konzumovanie nepasterizovaného mlieko a mliečnych výrobkov. Nebezpečné môže byť aj ovocie či zelenina, ktorú odtrhneme zo záhrady a dôkladne ju neumyjeme, pretože mohla prísť do kontaktu s výkalom zvieraťa.

Samozrejmosťou pre tehotné by mal byť zákaz konzumovať surové mäso ako je napríklad “tatarák” či steak. Takýto spôsob nákazy je veľmi rozšírený medzi ľuďmi a približne 60 % pacientov s toxoplazmózou sa nakazilo týmto spôsobom.

V raritných prípadoch sa môže toxoplazmóza preniesť z človeka na človeka, a to konkrétne pri transplantácii orgánov či transfúziou krvi. 

Ako zistíme, že mám toxoplazmózu?

tehotná žena drží skumavku svojej krvi

V prípade, že ste tehotná, testy na toxoplazmózu vám vyšetrí váš gynekológ. Jedná sa o povinný sérologický skríning, ktorý sa u nás robí od roku 2006, pričom nie všetky krajiny Európy majú tento skríning povinný.

A kedy sa robia testy na toxoplazmózu v tehotenstve?  “Podľa tohto programu je každá tehotná žena sérologicky vyšetrovaná na začiatku tehotenstva a negatívne ženy opakovane minimálne raz v každom nasledujúcom trimestri,” vysvetľujú lekári v príručke Prevencia toxoplazmózy v tehotnosti na Slovensku .

Bežný test na toxoplazmózu diagnostikuje protilátky proti toxoplasma gondi. “Najčastejšie metodikou zisťovania hodnôt IgG, IgM, IgA či IgE. Zatiaľ čo pri akútnej infekcii je v sére vysoký titer protilátok IgM, IgA a IgE.  Hladiny IgG  sú spočiatku nízke a stúpajú po odznení akútnej fázy a udžujú si vysoké hodnoty a len pomaly klesajú.” píše lekárka Markéta Geleneky v článku Toxoplazmóza v klinickej praxi .

Test na toxoplazmózu sa podľa Geleneky môže vyšetriť tiež z plodovej vody, likvoru či endomyokardiálnou biopsiou. Takýto spôsob sa ale v praxi používa v prenatálnej diagnostike u tehotných s akútnou fázou infekcie. 

V prípade, že sa nakazíte toxoplazmózou, testy by mali ochorenie ukázať 2. týždne po nakazení infekciou. Maximálne hodnoty sa objavujú po 3 mesiacoch od nakazenia a následne budú nízke hodnoty pretrvávať už celý život. 

Ako sa prejavuje toxoplazmóza v tehotenstve?

tehotná žena ležiaca na posteli

Toxoplazmóza sa prejavuje v tehotenstve podobne, ako pri bežnom ochorení. Prejavy nemusia byť úplné rovnaké a u každého sa môžu mierne líšíť. Veľmi často však ochorenie nesprevádzajú žiadne symptómy, a práve preto je v tehotenstve veľmi dôležitý test na toxoplazmózu.

“V klinickej praxi sa veľmi často stretávame s uzlinovou formou v krčnej oblasti. Veľkosť uzlín je rozličná, často v rozmeroch sliviek. Uzliny bývajú citlivé a bolestivé . Objavujú sa asymetricky a v prvých mesiacoch sa môžu rôzne zväčšovať, zmenšovať či pobolievať,” opisuje lekárka Markéta Geleneky v článku Toxoplazmóza v klinickej praxi.

K najčastejším príznakom toxoplazmózy patrí :

  • zvýšená únava a malátnosť,
  • zvýšená teplota,
  • bolesť hlavy a svalov,
  • nočné potenie,
  • pri vyšetrení môže lekár zistiť zväčšenú pečeň,
  • bolesť v krku,
  • neurologické poruchy ako tŕpnutie končatín či neschopnosť sústredenia.

Objaviť sa môže aj komplikovaný priebeh toxoplazmózy, avšak je veľmi zriedkavý. V takom prípade sa jedná o agresívnejší postup ochorenia a môže spôsobiť myokarditidu, pneumóniu či hepatitídu.

Prekonaná toxoplazmóza a tehotenstvo

rodina sa teší na prírastok štvrtého člena

V prípade, že sa nakazíte toxoplazmózou v tehotenstve, hrozí že nakazíte aj plod, ktorý sa tak bude musieť “popasovať” s takzvanou vrodenou toxoplázmozou. ”Plný rozsah postihnutia je typický tríadou príznakov, známou pod spojením “Sabinova triáda” do , ktorej patrí: chorioretinitída, hydrocefalus a kalcifikácie v mozgu. Táto triáda sa však nemusí prejaviť kompletne a môžu sa objaviť aj  iné príznaky,” píšu lekári v článku o Toxoplazmóze.

V prípade, že vám diagnostikujú toxoplazmózu v tehotenstve, nemusíte ihneď panikáriť. “Riziko prechodu infekcie na plod sa pohybuje okolo 50 % a pri pôrode sú klinické príznaky prítomné len u 6 – 10 % detí. Vyššie spomínaná triáda príznakov -Sabinova triáda je prítomná len v 2 %,” vysvetľujú lekári v článku Toxoplazmóza. 

Toxoplazmóza v tehotenstve v 1. trimestri

tehulka tesne pred pôrodom v treťom trimestri

Najviac rizikové pre dieťa je, keď sa budúca mamička nakazí toxoplazmózou v 1. trimestri tehotenstva.  “Pri infekcii v prvom trimestri, alebo pri infikovaní vysokou dávkou T. gondii dochádza k vážnym klinickým následkom ako sú spontánny potrat, predčasný pôrod, narodenie mŕtveho dieťaťa, mikroftalmia, mikrocefalus, hydrocefalus, poruchy CNS, kalcifikácie v mozgu a bilaterálna chorioretinitída,” upozorňujú lekári v článku o toxoplazmóze.

Jedná sa však stále o riziko, ktoré nemusí byť naplnené a aj v prípade, že ste prekonali toxoplazmózu, môže sa vám narodiť zdravé dieťaťa.

Toxoplazmóza v tehotenstve v 2. trimestri

tehotenské nevoľnosti a bolesť hlavy

V prípade, že ste sa nakazili toxoplazmózou v druhom trimestri, dieťa môže mať len mierne alebo žiadne klinické prejavy. Väčšinou sa takéto deti narodia  s protilátkami proti toxoplazmóze, ktoré získali od matky.

Niekedy sa môžu objaviť aj závažnejšie prejavy ako narušenie mozgového vývoja alebo postihnutie oka. Známe sú tiež defekty psychomotorického vývoja, či rozvoj epileptických záchvatov.

Toxoplazmóza v tehotenstve v 3. trimestri

Keďže postupom času intenzita prejavov toxoplazmózy klesá, nakazenie v 3. trimestri býva najmenej agresívne. Toxoplazmóza väčšinou nespôsobí zásadné zmeny vo vývoji dieťaťa, avšak v najhoršom prípade môže byť oneskorený telesný či emočný vývoj.

“Neskôr v dospelosti sa môžu objaviť klinické príznaky ako chorioretinitída, encefalitída, psychické poruchy a oneskorený duševný vývin. Odhaduje sa, že toxoplazmóza je v 20-30% príčinou chorioretinitídy, ktorá sa objavuje v neskoršom veku života,” vysvetľuje odbornik v článku o toxoplazmóze.

Liečba toxoplazmózy

tehotenské vyšetrenie

Liečba toxoplazmózy v tehotenstve je odporúčaná celosvetovo. Tehotným sa najčastejšie podáva spiramycin. “V prvom trimestri sa používa iba spiramycin. Kombinácia pyrimethamin – sulfodiazin sa doporučuje až od druhého trimestra, ak sú preukázateľné známky infekcie plodu. U novorodencov sa podáva kombinácia pyrimethamin – sulfodiazin. V priebehu terapie sa doporučuje podávať prípravok kyseliny listovej,”  vysvetľuje odborník v článku o toxoplazmóze.

Takáto liečba žien je odporúčaná celosvetovo a väčšinou sa zahajuje od 12. týždňa tehotenstva. Alternatívna liečba sa väčšinou nedoporučuje a vždy by ste sa mali o akomkoľvek postupe radiť s vašim lekárom.

Prevencia toxoplazmózy v tehotenstve

hygiena počas tehotenstva

Ak sa chceme vyhnúť toxoplazmóze v tehotenstve, mali by sme veľmi dôkladne dodržiavať hygienické zásady a preventívne opatrenia.

  1. Počas tehotenstva by ste mali obmedziť styk s mačkami. Upratujte po nich len v gumených rukaviciach. Fekálie by mala odpratávať ďalšia osoba v domácnosti.
  2. Dávajte si pozor, aby ste mačku nekŕmili surovým mäsom.
  3. V stravovaní sa vyhnite nepasterizovaným mliečnym výrobkom, surovému, alebo nedopečenému mäsu, zle umytému ovociu a zelenine.
  4. V prípade, že máte na rukách škrabance alebo odreniny, pri manipulácii so surovým mäsom použite ochranné rukavice.
  5. Ak máte na záhrade detské pieskovisko, dôkladne ho na noc prikrývajte. Mačky tam môžu zahrabať fekálie, ktoré sa môžu dostať cez dieťa priamo k vám.
  6. Nenechávajte v kuchyni odkryté jedlo, na ktoré by mohli sadnúť muchy či iný hmyz.
  7. Dbajte na dôkladnú hygienu rúk, najmä po manipulácii s mäsom.