O tehotenstve sa hovorí ako o jednom z najkrajších období v živote ženy, hoci je to často fyzicky náročné, pretože v tele sa odohráva množstvo zmien. Je plné krásnych okamihov, tie však dokáže veľmi nepríjemne narušiť bolesť chrbtice, ktorá môže mať často veľmi nebezpečné následky.
Prirodzené zmeny v tehotenstve
Je prirodzené, že telo ženy počas tehotenstva prechádza množstvom zmien. Príznaky tehotenstva z prvých dní sa väčšinou vytratia a postupne prichádzajú väčšie zmeny. Vplyvom týchto zmien sa mení aj držanie tela, ťažisko, čo má za následok bolesti v rôznych oblastiach. Môžu to byť bolesti chrbtových svalov, chrbtice, ramien, nôh, ale aj mnohé ďalšie. Menej časté, ale rovnako nepríjemné môžu byť aj bolesti v hornej časti chrbta, medzi prsníkmi alebo v hrudnom koši. Dôležité je hneď od začiatku vymeniť tesné a neelastické oblečenie za pohodlný odev, nepremáhať sa no snažiť sa udržať telo v kondícii primeranými cvikmi.
Nepodceňujte žiadne príznaky
Hoci je počas tehotenstva prirodzená celá rada zmien, nikdy nezanedbávajte vaše telo. V prípade že dlhodobo pociťujete určité neprirodzené bolesti, máte kŕče, problémy pri chôdzi, alebo väčší problém s držaním tela, určite navštívte lekára.
Signály tela
Samotné telo vždy veľmi dobre vie, čo mu je. Preto je dôležité počúvať jeho signály a vedieť sa zariadiť. Telo vám môže napovedať najmä:
Ako správne držať telo – správne držanie tela doslova ucítite. Ak sa vystriete, ramená dáte do prirodzenej polohy, tak zaberú tie správne svaly a chrbtici tak poskytnete úľavu.
Čo telo potrebuje – ak sa cítite celá ubolená a vaše telo na to nemá žiadny dôvod, skúste si dopriať prechádzku. Ak pociťujete bolesti nôh či panvy po celom dni, doprajte si oddych, prípadne požiadajte partnera o masáž nôh. Ak máte bolesti v oblasti krížov a veľa šoférujete alebo máte sedavé zamestnanie doprajte si prechádzku.
POZOR: Dlhodobé bolesti krížov počas 3. trimestra môžu byť aj príznaky začínajúceho pôrodu.
Pomoc boľavému chrbtu
V prípade, že vám prevencia nepomohla a bolesti sa napriek tomu dostavili, skúste niekoľko jednoduchých tipov.
- Predchádzajte bolestiam – odsledujte si polohy a činnosti, ktoré vám spôsobujú nepríjemnosti a snažte sa ich vymieňať za iné. Zjednodušene platí nepísané pravidlo striedania rôznych polôh v sede, ľahu, ale aj samotných činností. Napr. striedať prechádzku s oddychom, zmena polôh počas spánku a podobne.
- Nedvíhajte nič ťažké! V prípade, že musíte niečo zodvihnúť zo zeme nepredkláňajte sa, ale skúste to v podrepe. Ak dvíhate niečo ťažšie, napríklad nákup, rozložte si ho váhovo rovnomerne do oboch rúk.
- Pravidelný strečing, denne 5 minút, vám dokáže veľmi pomôcť. Venujte sa najmä oblastiam, ktoré najviac zaťažujete, avšak vynechajte cviky, ktoré naťahujú telo smerom nahor.
- Nebojte sa športu, primerané cvičenia vám vedia veľmi pomôcť. Okrem strečingu, prechádzok, jogy je vhodné napríklad aj plávanie.
Bolesť kostrče v tehotenstve
To, ako sa vaše telo mení a ako rastie dieťa má vplyv na spôsob, akým je zaťažená vaša kostra, kĺby a svaly. To môže mať za následok napríklad aj bolesti v oblasti kostrče a panvy. Okrem zmien fyzických však za bolesti kostrče môžu aj zmeny hormonálne. Najčastejšou príčinou bolestí kostrče je totiž hormón relaxín, ktorý pripravuje kostrč matky na pôrod tak, že ju postupne čiastočne vyrovnáva. V prípade, že bolesti neutíchajú, ale práve naopak sa stupňujú, určite navštívte svojho lekára.
Čo na bolesti krížov v tehotenstve?
Bolesť väčšinou prichádza kvôli chybnému držaniu tela, prílišnému vysedávaniu, státiu alebo dlhej či nesprávnej chôdzi. Hlavným spôsobom ako dokážete predísť bolestiam chrbtice počas tehotenstva je počúvať svoje telo. Ak cítite únavu, nepremáhajte sa, pohodlne sa usaďte a oddýchnite si. Ak práve naopak cítite napätie a bolesť po dlhom sedení v oblasti kostrče a panvy, skúste prechádzku. Je dôležité, aby ste sa nepremáhali ale zároveň nie je dobré ani celé dni sedieť či ležať, pokiaľ vám to samozrejme lekár neurčil inak. V prípade, že striedanie aktivít nepomáha, sú aj ďalšie tipy na bolesť chrbta.
Tehotenská joga
Gravidjoga alebo inak tehotenská joga dokáže byť veľmi dobrým spôsobom ako bolestiam predchádzať, prípadne ich často dokáže aj úplne utlmiť. Dôležité však je cvičiť s mierou a nepreceňovať sa. Táto forma cvičenia nie je náročná, ale pri každom cviku musíte myslieť na seba aj dieťa, a preto sa určite nepúšťajte do cvičenia takpovediac „po hlave“.
Konzultácie sú dôležité
Termíny návštevy u vášho lekára vždy dostanete, avšak jedná sa o odporúčané termíny. Lekár je tu pre vás vždy keď ho budete potrebovať, preto sa nehanbite ho navštíviť, v prípade že dlhšie trpíte bolesťami chrbtice. Prípadne sa opýtajte aj na odborného fyzioterapeuta alebo vzhľadom na váš stav odporúčané cvičenia.
Staré bolesti
Mnoho žien má problémy s bolesťami chrbta alebo krčnej chrbtice aj predtým ako otehotnejú. Ak tieto bolesti nepodchytíte včas, môže sa stať, že počas tehotenstva sa budú stupňovať. Pravidelné cvičenie, vzpriamená chôdza a prechádzky vám môžu pomôcť vyvarovať sa týmto nepríjemnostiam. Jedným z naozaj efektívnych riešení je v takomto prípade aj návšteva skúseného fyzioterapeuta.
Suma – sumárum
Životný štýl
Bolesti chrbtice v tehotenstve sú normálne. Vieme ich však zmierniť alebo im predchádzať. Je len a len na vás akým spôsobom pristúpite k príprave na tehotenstvo a tehotenstvu samotnému. Ak bolesti nie sú akútne a neznesiteľné, ide často len o unavené svalstvo, namáhané platničky a podobne. Tomuto dokáže predísť, prípadne utlmiť, pravidelné cvičenie a aktívna životospráva.
Návšteva doktora
Je vždy dobré mať doktora na dosah. Hoci nie je potrebné konzultovať s ním úplne všetko a môžete sa spoľahnúť aj na vlastné telo, prehliadky zbytočne neodkladajte. Ak cítite, že sa bolesti chrbta stupňujú a bežné cviky vám nepomáhajú, navštívte doktora, prípadne si od neho nechajte odporučiť fyzioterapeuta.
Článok vznikol v spolupráci s https://www.medical-uniforms.sk/.