Alergia. To sú chvíle, keď si iní ľudia užívajú príchod jari a vy sedíte doma s vreckovkami a s kvapkami do nosa. Keď zistíte, že v tom koláči, z ktorého vám tečú slinky, sú orechy. Žiaľ, väčšina dospelej populácie trpí na rôzne druhy alergií a v posledných rokoch má alergia rastovú tendenciu aj u detí. Prečítajte si, čo to vlastne alergia je a ako sa s ňou popasovať. 

Čo je alergia a ako jej predchádzať

Alergia je prehnaná reakcia organizmu na rôzne podnety z okolia, tzv. alergény, pričom najčastejšie príčiny alergie sú peľ, prach, plesne a roztoče. 

Prach

Hoci je prach prakticky všade v okolí a v domácnostiach a hlavne v mestách, dá sa s ním jednoducho vysporiadať v domácom prostredí. Proti prachu sa dá ochrániť pravidelným vysávaním. Dbajte na to, aby bolo povysávané kvalitne, do detailu a pokiaľ môžete, radšej zainvestujte do kvalitnejších vysávačov, ktoré prach nerozvíria, ale hlavne ho vysajú.

Plesne

Plesne sú najčastejšie spôsobené zvýšenou vlhkosťou. Ako ochrana proti nim pomôže častejšie vetranie a kontrola teploty a vlhkosti v domove. Ak chcete znížiť aj pravdepodobnosť alergických reakcií na plesne, ktoré mimochodom nemusíte ani vidieť voľným okom, odporúčame využívať domáci vlhkomer.  Plesne v byte dokážu zapríčiniť aj iné vážne zdravotné problémy, preto je dôležité snažiť sa proti nim chrániť.  

Peľ

Alergia je peľ je viac menej sezónou záležitosťou. Ak máte doma alergika, vždy začnite s preventívnou liečbou 2 až 3 týždne predtým, ako začne jeho „peľová sezóna“. Telo tak má dostatok času na to, aby sa pripravilo a vďaka tomuto predstihu sa vaše dieťa lepšie vyrovná s kvitnúcim obdobím. Ak máte preukázanú peľovú alergiu, je dôležité zistiť aj konkrétny peľ, na ktorý je vaše dieťa alergické. Lepšie sa vám tak bude predchádzať alergickým reakciám. 

Roztoče

Roztoče sú veľmi zákerným pôvodcom alergie. Pokiaľ máte doma silného alergika na roztoče, bude potrebné vysťahovať z vnútra domácich miláčikov a vymeniť posteľné matrace, prádlo a periny za antialergénne alternatívy.

Dedičnosť alergií 

Alergia je podobne ako množstvo ďalších vlastností dedičná. Nie je však pravidlom, že ak ste alergici musí sa vám narodiť dieťa s alergiou. Totiž ak sú obaja rodičia bez alergií, stále je možnosť, že sa im narodí dieťa s nejakou alergiou. Táto šanca je asi 1 k 10 teda 10%. V prípade že je z páru alergický iba muž šanca že bude alergik aj budúce dieťatko je 40% ak je alergička budúca mamička šanca je okolo 50%. Ak sú alergici obaja, je potrebné počítať so 70 až 100% šancou, že aj ich dieťa bude alergikom. 

Prejavy alergie

Prejavy alergií môžu byť rôzne, najčastejšie sa jedná o rôzne formy začervenaní a vyrážky, opuchu, nádchy alebo črevných problémov. Pozor si dajte zvlášť na to, že nie každá alergická reakcia je okamžitá a jej príznaky sa nemusia objaviť tam, kde by ste čakali. Napríklad potravinové alergie môžu spôsobiť nepríjemné vyrážky a červené fľaky po tele. Alergia na peľ zas môže spôsobiť dlhotrvajúci kašeľ. 

Zvlášť nepríjemné dokážu byť alergické reakcie na tvári. Peľ dokáže u silných alergikov spôsobiť napríklad opuch očí, slzenie a potravinové alergie môžu viesť k  začervenaniu alebo fľakom a vyrážkam na pokožke. Práve pri alergii na peľ dochádza k silnému opuchu a slzeniu očí, ktoré najviac obmedzuje v bežnom živote a môže byť až ohrozujúce. 

Obzvlášť dievčatá znášajú tento druh alergických reakcií veľmi ťažko, pretože okrem zdravotných nepríjemností je táto alergia aj na prvý pohľad viditeľná. Okrem jedla ju môže spôsobiť napríklad alergia na make-up, kozmetické prípravky, krémy na/po opaľovaní. 

Sezónna alergia

Alergia na sezónne kvitnúce byliny je úplne bežnou súčasťou dnešného života. V prípade, že si všimnete ako vaše dieťa soplí, kašle, alebo si častejšie pretiera oči, určite by ste mali navštíviť alergológa. Okrem toho, že vám pomôže určiť konkrétnu príčinou alergických reakcií vášho dieťaťa, vyberie pre neho aj najvhodnejšie lieky a vysvetlí vám, kedy je najvhodnejšie mu ich podávať. V princípe však platí, že lieky by sa mali začať užívať niekoľko týždňov pred začiatkom kvitnúceho obdobia. S konkrétnou dobou vám pomôže váš lekár ale vo všeobecnosti sa jedná o 2-3 týždne. 

Alergia na rukách a pokožke

Príznaky alergie sú rôzne od malých bodiek až po plošné začervenanie. Takáto kožná alergia je veľmi nepríjemná a často ju okrem začervenania sprevádza aj svrbenie alebo pálenie. Okrem klasických liekov proti alergii tu je možné využiť aj rôzne iné prípravky na upokojenie pokožky, ako sú napríklad rôzne krémy a mastičky, avšak je dôležité vybrať ten správny. 

Žihľavka

Žihľavka sa delí na viacero druhov. Alergická reakcia, ktorá sa zjaví nečakane a časom zas zmizne, sa volá spontánna žihľavka. Tá môže mať viacero príčin. Môže sa jednať o reakciu organizmu na jedlo, chlad, agresívne látky, slnko, spôsobiť ho dokáže aj uštipnutie alebo infekcia. Pri dospievajúcich dievčatách to zas môže byť kozmetika.
Príznaky väčšinou ustúpia samé, avšak vždy je dobré navštíviť lekára. Dôležité je to hlavne kvôli kontrole a budúcemu vedomiu, že vaše dieťa môže byť alergické na konkrétne podnety. 

Pozor aj v dospelosti

Alergia dokáže znepríjemniť život vašim deťom a aj vám. Pre budúci život je dôležité o nej vedieť a byť pripravený na alergické reakcie, ktoré môžu nastať. Prehliadku u lekára však nestačí absolvovať iba raz za život. Počas života meníme prostredie, meníme sa my a kým sa naše telo dostane do dospelosti prejde si mnohými zmenami. Práve preto by návštevu u alergológa nemali zanedbávať ani rodičia. Práve vekom totiž alergie často pribúdajú a dokážu telo viac oslabiť. Silná alergická reakcia napríklad pri šoférovaní dokáže byť veľmi nebezpečnou ako pre vás, tak aj pre ľudí vo vašom okolí.