Po úspešnom nakupovaní darčekov prichádza čas na ich efektné zabalenie. Zo skúseností vieme, že umelecké balenie rôznych prekvapení je väčšinou časovo náročná úloha, a navyše často spôsobuje značné ťažkosti. Našťastie na pomoc prichádzajú osvedčené spôsoby, ktoré zvládne doslova každý, dokonca aj osoba, ktorá v sebe nevidí dostatočný potenciál. Ak uvažujete, ako najlepšie zabaliť darček, aby vyzeral úhľadne, upútaval pozornosť, nabádal k rýchlemu rozbaleniu, určite si prečítajte tipy Pepco.

Naozaj je umenie balenia darčekov také užitočné?

Krásne zabalené darčeky lákajú svojím vzhľadom v novinách, reklamných blokoch či vianočných filmoch. Vyzerajú mimoriadne vkusne a bezchybne, a pôsobia dojmom skutočných umeleckých diel. Avšak rovnaký efekt môžete dosiahnuť aj vy sami, stačí niekoľko nekomplikovaných trikov. Hoci jednou z prvých príležitostí, ktoré vás isto napadnú, sú jednoducho Vianoce, garantujeme, že nápady, ako nápadito zabaliť darček, využijete aj pri mnohých iných príležitostiach. Narodeniny, meniny, špeciálne príležitosti (deň detí, deň matiek, deň otcov, deň starých mám, deň starých otcov, Valentín), uvítanie do života, rôzne výročia či oslava nového domu či bytu, to sú len niektoré príklady, pri ktorých využijete umenie balenia darčekov.

Ak chcete dosiahnuť ohromujúci efekt, kedy obdarovaná osoba nebude vedieť, ako otvoriť prekvapenie takým spôsobom, aby čo najmenej poškodila vynaložené úsilie, máme pre vás niekoľko osvedčených spôsobov. Vyberte si jeden z nich a naučte sa, ako zabaliť darček na Mikuláša a prichádzajúce sviatky, ktorý ohromí každého, dokonca aj toho najpedantnejšieho a najdôslednejšieho člena rodiny.

Sprievodca balením darčekov – kde začať?

Vianočné darčeky na pozadí šišiek a jarabiny

Po výbere darčeka prichádza čas na jeho správne zabalenie. Akým spôsobom sa darček zdobí sa väčšinou vyberá na základe konkrétnych rozmerov a tvaru prekvapenia. Jedným z najobľúbenejších spôsobov balenia darčekov je ich vloženie do darčekovej tašky. V súčasnosti je na výber množstvo rôznych tašiek, s rôznymi vzormi, veľkosťami, takže isto hravo nájdete správny variant. Túto možnosť odporúčame najmä zaneprázdneným osobám, ako aj tým, ktorí sa necítia až tak isto v umeleckých, trochu technickejších činnostiach, akým je balenie darčekov v celofáne.

Medzi najpopulárnejšie spôsoby balenia darčekov jej isto balenie prekvapení do rôznych ozdobných darčekových papierov. Na zabalenie balíka stačí, keď si jednoducho vymeriate primeraný kus vyššie spomenutého doplnku, darček umiestnite v strede a s najvyššou dôkladnosťou zaviniete predmet do papiera a zalepíte rohy dvojstrannou páskou. Zaručuje najestetickejší a trvalý efekt.

Ako zabaliť darček? Tradičné spôsoby

Ručné balenie darčekov

Darčeky s pravidelnými tvarmi, ako je napríklad kniha či škatuľa, v ktorej je nejaká drobnosť, môžete previazať farebnou stuhou, a na vrch prilepiť krásnu mašľu. Tento jednoduchý, hoci stále štýlový spôsob má množstvo fanúšikov. Vôbec to neprekvapuje – darček zviazaný stuhou vyzerá mimoriadne pôvabne a mašľa mu navyše dodáva svojský pôvab.

Nezabúdajme na tradičné darčekové škatule, ktoré v okamihu úplne vyriešia problém s balením darčekov. Ak sa na to necítite alebo nemáte trpezlivosť na dôkladné balenie darčekov do papiera, tento spôsob sa vám určite zapáči. Pred vložením prekvapenia dovnútra odporúčame, aby ste škatuľu dodatočne naplnili špeciálnou výplňou, pričom odtieň zvoľte príslušne podľa danej príležitosti. Napríklad pri balení darčekov na Vianoce sa najlepšie hodia červené, biele, zelené, zlaté, strieborné alebo tmavomodré výplne. Iným materiálom, ktorý pekne doplní škatuľu, môže byť aj drevitá vlna, pokrčený papier, mach, obyčajná vata, či dokonca seno. V tomto prípade nezaškodí štipka kreativity – zaujímavé vyplnenie škatule s darčekom isto prekvapí, samozrejme, v pozitívnom zmysle slova.

V Pepco nájdete rôzne obaly, škatule, papiere, tašky a textílie, pomocou ktorých krásne zabalíte darčeky a zorganizujete rôzne slávnosti. Pripravené škatule a vianočné darčekové koše na to, aby rýchlo a efektívne zabaliť darček bez ohľadu na príležitosť, nájdete v Pepco.

Originálne spôsoby balenia darčekov

Ekologické balenia na vianočné darčeky

Pre všetkých, ktorí hľadajú iné, trochu vyberanejšie spôsoby na zabalenie darčekov, máme niekoľko zaujímavých návrhov, ktoré blízkych určite prekvapia. Predtým, než sa pustíte do danej činnosti, odporúčame, aby ste sa vybrali na nákupy a našli zaujímavé doplnky, vďaka ktorým darček ozdobíte a stane sa ešte krajší.

Infografika Pepco: Ako zabaliť vianočný darček

Hľadajte netradičné materiály na balenie darčekov

Premýšľate, ako zabaliť darček, aby vynikal medzi ostatnými darčekmi? A možno chcete vyjadriť svoju kreativitu a ukázať svojmu blízkemu špeciálnu pozornosť? Jednou z možností, ktorá nepochybne upúta pozornosť a dodá darčeku nezvyčajný charakter, je použitie originálnych doplnkov. Namiesto tradičného darčekového papiera môžete použiť iný, netypický materiál, do ktorého starostlivo zabalíte kúpený darček. Perfektne sa hodia čiernobiele noviny, ktoré vytvoria efektné duo previazané sivou šnúrkou. K tomu sa oplatí priložiť malý lístok s menom osoby, pre ktorú je dané prekvapenie pripravené. Ďalšími doplnkami, ktoré skvele nahradia darčekový baliaci papier, môžeme spomenúť:

  • bublinkovú fóliu,
  • celofán – priehľadný, farebný alebo s výraznými vzormi a motívmi, zdôrazní charakter konkrétnej príležitosti,
  • mapu,
  • časopis či komiks.

Iná inšpirácia, ktorú odporúčame pri príprave darčeka pre priateľa, polovičku či člena rodiny, ktorý je otvorený na rôzne žarty a má zmysel pre humor, je balenie darčekov do niekoľkých škatúľ, začínajúc od maličkej a končiac na veľkej, objemnej. Síce je pravda, že otváranie darčeka bude trvať dlhšie než zvyčajne, avšak zaručujeme – taký „unboxing“ určite prinesie množstvo radosti a vyvolá úsmev na tvári!

Zaujímavé doplnky, ktoré sa zídu pri balení darčekov

Žena zdobí vianočnú darčekovú škatuľu

Okrem samotného obalového materiálu sa oplatí pouvažovať aj nad doplnkami, ako sú mašle, stuhy, nálepky, výplne, pečiatky či kvetinové prvky. Môžete ich upevniť k balíku lepidlom alebo dvojstrannou páskou.

Pri výbere originálnych doplnkov na zabalenie darčekov odporúčame, aby ste zohľadnili vkus obdarovanej osoby. Nejde len o paletu odtieňov, ale aj o záujmy. Napríklad osobu, ktorá miluje cestovanie, určite poteší darček zabalený do mapy, a osobu, ktorá miluje zvieratá, isto potešia nálepky s motívom jeho obľúbených zvierat nalepené na škatuli.

Ako zabaliť darček? Ekologické spôsoby

V súčasnosti čoraz väčší dôraz kladieme na ekológiu a starostlivosť o prírodu. Je to úžasný trend, ktorý chceme podporovať, v záujme o dobro našej planéty, ale aj našej spoločnej budúcnosti. Ukazuje sa, že aj balenie darčekov môže byť šetrnejšie k životnému prostrediu. Namiesto toho, aby sme zakaždým kupovali nové darčekové tašky či darčekové papiere, radšej použime tie, ktoré už máme.

Vyberte recyklovaný papier alebo papier označený certifikátom FSC, ktorý zaručuje, že drevo bolo získané zo zodpovedných lesných hospodárstiev. Ak máte umelecké sklony a nebojíte sa ručných prác, perfektným, ekologickým, a navyše originálnym spôsobom zabalenia darčeka je svojpomocne vyrobený obal darčeku zo starých látok a materiálov.

Od výberu náležitého papiera a stúh, cez techniky skladania a viazania, až po pridanie osobných akcentov, ako sú kartičky či ozdobné prvky – takto vkusne a esteticky môžete zabaliť darčeky na rôzne príležitosti, a tak pridať každému darčeku osobitý nádych. Starostlivo zabalený darček nielen krásne vyzerá, ale je to aj prejav starostlivosti a pozornosti venovanej obdarovanej osobe. Všetky potrebné doplnky a škatule na balenie darčekov nájdete v predajniach Pepco.