Veľkonočné sviatky sú synonymom pre radostné chvíle strávené s rodinou, šibačku a samozrejme, spoločné stolovanie. Trávime viac času vonku, no srdcom každého domova počas týchto dní sa stáva kuchyňa. Je to miesto, kde sa miešajú vône veľkonočného pečiva, pripravujú sa tradičné dobroty a kde sa stretáva celá rodina. V tomto článku vám ukážeme, ako si môžete kuchyňu prispôsobiť tak, aby bola nielen funkčná, ale zároveň pôsobila útulne a sviatočne.

K obdobiu jari už odpradávna patrí jarné upratovanie. Je to preto, že jar symbolizuje nový začiatok. Po zime je čerstvý vzduch a svetlo lákavé. Otvoríme okná, pustíme dovnútra slnko a cítime potrebu obnoviť náš domov.

V kuchyni je jarné upratovanie obzvlášť dôležité. Trávime v nej veľa času a pripravujeme jedlo. Po zime môže byť v kuchyni nahromadený tuk, nečistoty a prach. Je dôležité vyčistiť všetky povrchy, skrinky, spotrebiče a dokonca aj miesta, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné.

Vyčistite obklady v kuchyni, pracovnú dosku aj spotrebiče

Čistenie kuchyne pred sviatkami je kľúčovým krokom k tomu, aby bol váš domov pripravený na hostenie rodiny a priateľov. Začíname obkladmi, ktoré sú často zanedbávané, ale zhromažďujú mastnotu a nečistoty z varenia. 

Pripravte si teda čistiace prostriedky a pomôcky, ako sú mäkká handrička, špongia, neutrálny saponát alebo prírodné alternatívy ako ocot alebo sóda bikarbóna. Zmiešajte vlažnú vodu s čistiacim prostriedkom. Pre prírodnú alternatívu zmiešajte vodu s octom alebo sódou bikarbónou, aby ste vytvorili čistiaci roztok.

Naneste roztok na obklad pomocou špongie alebo handričky. Nezabudnite čistiť jemne, aby ste nepoškodili povrch obkladu. Použite starú zubnú kefku alebo špeciálnu kefku na škáry, aby ste vyčistili škáry medzi dlaždicami.

 

žena stojí v kuchyni

Náročnosť čistenia obkladov závisí od toho, z akého materiálu sú vyrobené. Najpraktickejší výber obkladov do kuchyne je z keramiky, pretože na ich údržbu stačia bežné čistiace prostriedky. Prémiové materiály, ako je gres či mramor si vyžadujú špeciálny prístup. Na gresové obklady treba používať prostriedky, určené presne pre tento materiál, pri mramore  sú zakázané akékoľvek čističe s obsahom kyseliny, teda aj ocot. 

Pri čistení kuchynských spotrebičov sú najvhodnejšie šetrné, ale efektívne prostriedky. Na odstránenie mastnoty a nečistôt je ideálny jemný čistiaci prostriedok alebo zmes teplej vody s jemným saponátom. Pre odstránenie vodného kameňa a iných usadenín na kovových povrchoch sa odporúča použiť biely ocot alebo špeciálne prípravky proti vodnému kameňu, ktoré po nanesení necháte pôsobiť aspoň 15 minút. 

Na citlivé povrchy, ako je nerez, alebo sklokeramické varné dosky, je potrebné použiť špeciálne prostriedky a jemné handričky, aby sa predišlo poškriabaniu alebo poškodeniu.

Ako vyzdobiť kuchyňu na Veľkú noc?

Keď je čistenie hotové, je čas vykúzliť v kuchyni veľkonočnú atmosféru. Tento priestor si na Veľkú noc zaslúži byť oživený! Máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov. 

Využite kuchynské náčinie

Pekné pomôcky do kuchyne, ako sú drevené varešky alebo kovové sitká, môžete pretvoriť na dekoratívne prvky, zavesením ich na stenu alebo umiestnením do veľkonočne zdobených zátiší.

Vytvorte veľkonočný stred stola

Skombinujte sviečky, veľkonočné vajíčka, a prírodné materiály ako kvety, šišky a zelené vetvičky, aby ste vytvorili pútavý stred stola.

kvety v sklenenej váze

Využite sklenené nádoby

Naplňte priesvitné sklenené nádoby kvetmi, dekoratívnymi kamienkami a kraslicami a vytvorte tak jednoduchú, ale efektnú dekoráciu. Zvonka môžete nádoby vyzdobiť stuhami, nálepkami či drobnými drevenými ozdôbkami.

Dekoratívne uteráky a prestieranie

Vymeňte bežné kuchynské textílie a obrusy za tie s veľkonočnými motívmi, ktoré okamžite pridajú sviatočnú atmosféru.

Ozdobte okná

Zavesenie papierových girlánd s veľkonočnými motívmi ponad okná môže kuchyňu okamžite oživiť. 

príprava veľkonočnej výzdoby

Nech už sú vaše plány na Veľkú noc akékoľvek, nezabudnite, že každý malý detail v dekorácii alebo príprave môže pridať k čaru sviatkov. Tak nech sa vám darí vytvoriť útulný a pohostinný priestor, ktorý bude odrážať sviatočný duch a priniesie radosť vám aj vašim blízkym. Veselú Veľkú noc!

Zdroj obrázkov: freepik.com