Mnoho ľudí žije z výplaty do výplaty. Rodiny nezvládajú svoje rodinné financie a nevedia si manažovať svoj rozpočet. Aj preto sme pre vás pripravili článok, kde sa pozrieme na to, ako správne zostaviť a manažovať rodinný rozpočet tak, aby ste na konci mesiaca neboli na nule či nebodaj v mínuse.
Základy hospodárenia v domácnosti
Naučiť sa minúť menej, ako zarobíme, je základom, od ktorého sa všetko odvíja. Ak sa to naučíme, budeme si vedieť vytvárať úspory a časom svoje peniaze aj zhodnocovať.
Samozrejme, mnoho z nás si povie, však ani nemám z čoho šetriť. No výška príjmov nie je pri šetrení peňazí až tak podstatná. Stačí si najskôr odložiť a potom míňať to, čo nám na účte zostalo. Ak totiž budeme najskôr míňať a spoliehať sa na to, že však ušetrené peniaze si odložím, tak verte, že si nič neodložíte. Na konci mesiaca totiž nebude čo odkladať.
Prečo je dobré si odkladať
V prípade neočakávaných výdavkov budete mať vďaka vhodne zostavenému rodinnému rozpočtu vždy niečo v zálohe a s ich vykrytím tak nebude problém. Ak by ste si však nevytvorili rezervy, tak v prípade takých výdavkov, a to ani nemusia byť horibilné sumy, by ste ich nemali ako vykryť a museli by ste siahnuť po pôžičkách.
Rodinný rozpočet je akýsi finančný plán domácnosti, pričom jeho vytvorením a manažovaním získate väčší prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Vďaka rodinnému rozpočtu budete mať väčšiu kontrolu nad finančnou situáciou vašej rodiny, než keby ste sa venovali iba osobnému rozpočtu.
Ako správne zostaviť rodinný rozpočet
Tvorba rodinného rozpočtu je jednoduchá, ak viete, ako na to. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako si krok za krokom vytvoriť rodinný rozpočet na každý mesiac tak, aby nám bol čo najviac nápomocný.
#1: Zhrnutie všetkých príjmov
Najskôr si treba spísať jasný zoznam všetkých mesačných príjmov v rodine. Ak dostávate prémie, sociálne dávky, prípadne máte zisk z nájomného, zaraďte aj tieto prijmy do tabuľky rodinného rozpočtu. Sčítaním týchto príjmov máte kompletný mesačný rozpočet domácnosti, vďaka ktorému presne viete, akú sumu máte k dispozícii, a teda aj to, akú sumu by ste nemali v danom mesiaci prekročiť. Ak teda nechcete žiť na dlh.
#2: Zhrnutie všetkých výdavkov
Akonáhle máte vaše príjmy pokope, prejdite na výdavky. Vhodné je vytvoriť si čo najpresnejší zoznam toho, na čo míňate vaše peniaze.
Začnite pravidelnými výdavkami za vodu, plyn, elektrinu, internet a mobilné telefóny. Ak máte finančné záväzky, ako je napríklad hypotéka či spotrebný úver, takisto ich pridajte do zoznamu. Následne pridajte výdavky na oblečenie, šport, jedlo či kultúru a na konci mesiaca tak budete presne vedieť, koľko mesačne miniete.
#3: Porovnanie príjmov a výdavkov
Ak chcete mať dlhodobo ziskový rodinný rozpočet, je potrebné držať sa jednoduchého princípu. Príjmy musia byť vyššie ako výdavky. Teda peňazí, ktoré prinesiete do domácnosti, by malo byť viac ako tých, ktoré z nej pustíte.
Tým, že budete mať vyššie príjmy ako výdavky, budete si môcť šetriť. Ak by však nastala opačná situácia, je na čase uskromniť sa a znížiť svoje výdavky, prípadne rozmýšľať nad tým, ako si zvýšiť príjem.
#4: Priebežná kontrola a prehodnotenie
Pri pravidelnej aktualizácii máte neustály prehľad o vašom rodinnom rozpočte a viete s ním tak narábať. Môžete si uviesť priemerný rozpočet na stravu či napríklad na koníčky pre deti.
TIP: Rozdeľte si výdavky na nevyhnutné a vedľajšie. Medzi nevyhnutné patrí napríklad nájomné, energie, prípade hypotéka, jedlo či doprava a medzi vedľajšie zasa výdavky na kultúru, šport a jedlo v podnikoch. Ak budete mať vo výdavkoch systém, ľahšie sa zameriate na to, ktoré výdavky znížiť a ktoré ponechať.
Tipy, ako manažovať svoj rodinný rozpočet a dokázať tak ušetriť
Jedno je o tom rozprávať a druhé je to aj naozaj urobiť. Aj preto sme si pre vás pripravili niekoľko tipov na nie až tak extrémne šetrenie, vďaka ktorým dostanete svoj rodinný rozpočet pod kontrolu a finančne tak začnete prosperovať.
Odkladajte si už na začiatku mesiaca
Ako sme už vyššie spomenuli, úspešne šetriť sa dá iba v prípade, že si odkladáte peniaze čo najskôr po tom, ako vám príde výplata. Pretože ak si poviete, že si odložíte financie, ktoré vám ostanú na konci mesiaca, je viac než pravdepodobné, že si neodložíte nič.
Vhodné je nastaviť si automatické strhávanie z účtu pár dní po výplate. Začnite kľudne menšími sumami, napríklad 5 či 10 eur. Ak budete vidieť, že ste na tom dobre aj bez nich, môžete postupne skúsiť túto sumu navyšovať. V prípade potreby tak budete mať rezervu a zbavíte sa zbytočného stresu z vybavovania pôžičiek.
Zbavte sa svojich dlhov
Každý, kto má dlhy, vie, že je to naozaj nepríjemná záležitosť. Či už splácate úvery, hypotéku, alebo máte povolené prečerpanie na účte, zbytočne tým preplácate a míňate viac, ako je potrebné.
TIP: Vyskúšajte sa informovať o refinancovaní vašich pôžičiek. Vďaka refinancovaniu splatíte svoje dlhy oveľa rýchlejšie a váš rodinný rozpočet tak dostanete skôr opäť pod kontrolu.
Plánujte na viac mesiacov dopredu
Kľúčom k úspešnému rodinnému rozpočtu, ktorý ide do plusu, je plánovanie. Stačí pritom, ak si len na pol hodinku až hodinku sadnete s partnerom či s deťmi k rozpočtu a zameriate sa na to, čo vás čaká.
Plánujete ísť na letnú či zimnú dovolenku? Pôjdu deti počas školského roka do školy v prírode? Ktoré mesiace budú určite finančne náročnejšie? Pri správnom plánovaní budete vedieť, ktoré mesiace je vhodnejšie byť miernejší, aby ste si následne mohli dovoliť ísť napríklad na vytúženú rodinnú dovolenku.
Naučte sporiť aj vaše deti
Oboznámte so svojím rodinným rozpočtom aj vaše deti a zapojte ich do jeho zostavovania. Čím skôr objavia hodnotu peňazí, tým skôr sa naučia narábať s financiami a takisto zistia, že príjmy ich rodičov nie sú nekonečné.
Vybudujte u nich zodpovednosť k peniazom a finančnú gramotnosť. Ukážte im, ako a koľko si mesačne odložiť. Povedzte im aj o problémoch, ktoré by mohli nastať, keby sa v rodine minie viac peňazí, ako sa zarobí.
Vyskúšajte lacnejšie varianty vašich výdavkov
Koľko míňate na svoje koníčky a iné voľnočasové aktivity? Ak potrebujete ušetriť na výdavkoch, skúste sa zamerať na lacnejšie varianty a neinvestovať zbytočne do drahých koníčkov. Voľný čas sa dá využiť aj inak.
Takisto je to aj pri ostatných výdavkoch. Tie, ktoré sa dajú ovplyvniť, ako je napríklad jedlo či rôzne spotrebiče do domácnosti, vždy sa dá nájsť lacnejšia varianta. Takisto niektoré banky majú zbytočne vysoké poplatky za vedenie účtu či za výbery z iných bankomatov.
Pri kúpe produktov či služieb si vždy porovnajte viacero variant. Aj šetrenie energie vám vie pomôcť ušetriť. Dokopy tak ušetríte aj stovky, ba až tisícky eur ročne.
Aký vyzerá ideálny rozpočet?
Na záver asi mnohých z vás zaujíma, ako by mal taký rodinný rozpočet vyzerať. Nastaviť si ho môžete rôzne, no najlepšie je začať nasledovným spôsobom:
- najskôr zaplaťte nevyhnutné výdavky
- 10 % si vložte na sporenie a postupne si tak vytvárajte finančnú rezervu
- približne 10 % príjmu si nechajte na zábavu
- ďalších 10 % vložte do svojho vzdelania
- ostatné peniaze využite na vašu priamu spotrebu (základné potreby)
TIP: Vedeli ste, že rodinný rozpočet môžete mať aj na mobile? Budete ho tak mať kedykoľvek pri sebe a môžete si doň zapisovať výdavky ihneď po ich zaplatení. Stačí si nainštalovať aplikáciu rodinný rozpočet, prípadne si vytvoriť tabuľku rodinný rozpočet v exceli, alebo cez Google Tabuľky.
Neskôr si budete môcť šetriť viac, prípadne šetriť na viac vecí súčasne. Vyskúšajte aj sporenie na bývanie či stavebné sporenie pre vaše deti.
Tento článok sme vám poskytli v spolupráci s finančným portálom financnymagazin.sk.