Mäta je veľmi vyhľadávanou bylinou, a to nielen pre jej osviežujúce vlastnosti. Túto užitočnú rastlinku nájdeme v takmer každej záhrade a ponúka nám svojimi liečivými účinkami mnoho benefitov. Ako najlepšie uskladniť mätu a na čo ju využívať?

Mäta je bylinka tvorená štvorhrannými stonkami, ktorá dorastá aj do jedného metra. Listy sú zelenej až tmavozelenej farby s pílkovým zakončením. Na lístkoch sa nachádzajú maličké chĺpky.

Mäta má drobné fialové kvietky nachádzajúce sa na vrchole stoniek. Mäta kvitne od júna do septembra a niektoré druhy majú bledšie alebo tmavšie kvietky.

Bylinka má veľmi prenikavú mentolovú vôňu a preto sa používa aj v kozmetike či osviežovačoch vzduchu. Chuť lístkov je výrazne aromatická s osviežujúcim účinkom.

Nájdeme ju najmä v záhradách, ale pestuje sa aj vo veľkom na poliach či plantážach.

Mäta obsahuje mentol, železo, draslík, vápnik či fosfor. Bylinka obsahuje tiež meď, zinok, omega mastné kyseliny či triesloviny. 

V mäte nájdeme množstvo vitamínom ako je vitamín A, vitamín C a tiež vitamín B. Mäta obsahuje antioxidanty a kyseliny, ale tiež bielkoviny, tuk a horčiny. 

Mäta pestovanie

Ženská ruka sa zblízka dotýka čerstvej organickej mäty v záhrade. Koncept zdravého jedla a života.

Mäta je veľmi často zamieňaná s medovkou a často ich ľudia sadia v tesnej blízkosti. Mäta a medovka je však rozdielna bylinka, avšak obe potrebujú vlhkú pôdu, najlepšie v polotieni alebo na slnečnom mieste. 

Sadenie mäty je najlepšie zo sadeníc, ktoré kúpime na trhovisku, internete či v bežnom obchode. Mäta sa nepestuje zo semien, ale prostredníctvom koreňových sadeníc či odreskov, ktoré sa vysádzajú na jeseň. 

Nič sa nestane ak mätu zasadíte na jar, alebo dokonca v lete, ale nezabudnite na každodennú zálievku. 

Mäta zber

Pozadie zelených listov mäty piepornej.

Ak potrebujete väčšie množstvo mäty, ktoré si sami nedopestujete môžete hľadať inzeráty s označením “predaj mäty”. Ak sa vám však doma či na balkóne mäta dobre zakorení, môžete mať celkom peknú úrodu, s ktorou si vystačíte na celú zimu.

Zbierať listy, kvety alebo celú vňať môžeme začiatkom kvitnutia počas júna až septembra. Mätu zbierame za suchého počasia a sušíme ju v tieni, nie na slnku, pretože by sa lístky spálili. 

Po odstrihnutí môže mäta opäť narásť a môžete ju znovu pozbierať. Tento proces môžete opakovať kľudne aj trikrát do roka. Niekedy sa na mäte nachádzajú hnedé fľaky, ktoré sú označované za hrdzu a sú príznačné pre staršie odrody. 

Ako uskladniť mätu?

Spôsobov ako uskladniť mätu je niekoľko. Všetky spôsoby zachovávajú väčšinu živín, avšak najviac z nich ostane v mrazenej či sušenej mäte. 

Sušená mäta

Čaj s mätou, sušené bylinky, citrón, sladkosti

Mätu sušíme na veľkých dierovaných sitkách v špajzi, alebo v tmavých miestnostiach. Vysušenie trvá približne 5 dní a následne mätu uskladnite v sklenenom poháry, ktorý sa dá dobre uzavrieť. 

Mätu môžeme tiež jednoducho zviazať do kytičky a zaväsiť do špajzi, kde prirodzene vyschne. 

Mrazená mäta

Čerstvo nazbieranú mätu môžeme uskladniť v mrazničke. Stačí ak odtrhnuté stonky uložíme do plastového vrecúška a vložíme do mraziaka. Takto uchovanú bylinky môžeme skladovať približne rok.

Sirup

citronovo-matova limonada

Veľmi dobré využitie mäty je určite aj vyrobenie domáceho mätového sirupu. Do 1 l prevarenej vody namočte 200 gramov mäty a nechajte lúhovať 24 hodín. 

Následne vodu prelejte cez sitko, pridajte 500 gramov cukru a nechajte prejsť varom. Ešte horúcu tekutinu plnte do sklenených fliaš a uložte do tmavej miestnosti. 

Tinktúra

Mätová tinktúra, ktorá je dobrá na kožné vyrážky či bolesti hlavy, je medzi ľuďmi veľmi vyhľadávaná. Mätu nasekajte na drobné kúsky a ponorte do alkoholu. Všetko dobre premiešajte a nechajte macerovať 6 týždňov.

Fľašu s mätou a alkoholom by ste mali nechať na svetlom, teplom mieste a každý deň by ste ju mali párkárt prevrátiť, aby sa tekutina premiešala. Následne tinktúru precedíme a uskladníme na tmavé chladné miesto.

Mäta účinky

vetvička mäty so zelenými listami na bielom pozadí

Okrem toho, že mäta nádherne sviežo vonia, ponúka množstvo benefitov pre naše telo. Hlavnou zložkou mäty je mentol a ten sa používa pri zápaloch ústnej dutiny, bolesti zubov, ale tiež pri herpese. 

Mäta nám svojimi účinkami pomáha s rôznymi problémami:

  • bojuje proti svalovým kŕčom, 
  • upokojuje žalúdok a používa sa ako liek proti hnačke,
  • užíva sa pri bolestiach zubov,
  • podporuje tvorbu a vylučovanie žlče,
  • zmierňuje kašeľ a lieči dýchacie cesty, 
  • znižuje obsah cholesterolu v tele,
  • má antibakteriálny účinok,
  • podporuje správne trávenie, 
  • používa sa pri liečbe zápalu ďasien a áft, 
  • pomáha pri problémoch s vracaním,
  • pomáha pri bolestiach hlavy, 

Veľmi pozitívne pôsobí na sliznicu, keďže má antiseptický účinok. Vhodná je tiež na inhaláciu. “Používa sa zvonka, extrakty z nadzemnej časti na symptomatickú liečbu kataru dýchacích ciest a kašľa, podporuje potenie. Extrakty majú protibakteriálne, protifungálne a protizápalové účinky, mierny anestetický účinok – potlačenie reflexu kašľa, zmierňujú bolesť, svalové kŕče,” píše odborníčka Daniela Košťálová v článku Herbálne prípravky

Mäta druhy

druhy maty

Najznámejšia v našich “končinách” je jednoznačne mäta pieporná, ktorá je charakteristická svojou sviežou vôňou a sýto zelenou farbou. Popri klasickej mäte však poznáme aj iné druhy, ktoré sú buď výraznejšie, alebo s ovocnou príchuťou.

Mäta kučeravá

Ďalším druhom voňavej mäty je určite mäta kučeravá, ktorá taktiež obsahuje mentol a antioxidanty. Čaj sa užíva najmä pri tráviacich problémoch. Má malé zelené kučeravé lístky. Tiež je veľmi vhodná do nápojov či na varenie. 

Marocká mäta

Veľmi výrazne aromatická je marocká mäta, ktorej listy majú svetlejšiu farbu ako pri klasickej mäte. Odporúča sa pri žalúdočných problémoch, ale výborná je tiež do  nápojov či do čerstvého čaju. 

Mäta vodná

Mäta vodná je mrazuvzdorná rastlinka, ktorá má rada vlhko spolu s vodou a oplatí sa ju pestovať v blízkosti jazierka. Aj mäta vodná má bohaté liečivé účinky a používa sa kuchyni. 

Mäta sivá

Mäta sivá má tmavozelené listy s miernym sivým odtieňom. Listy sa tak ako pri inej mäte zbierajú v lete a výborná je na žalúdočné problémy, ale tiež do nápojov. 

Mäta roľná

Čerstvé lístky mäty roľnej na bielom pozadí.

Mäta roľná sa pestuje v záhradách a patrí k nenáročným bylinkám. Pochádza zo severnej Afriky a výborná je v kuchyni, ale tiež do šalátov. Výškovo je nižšia a listy sú úzke. 

Mäta dlholistá

Aj mäta dlholistá sa vyskytuje najmä vo vlhkých pôdach v blízkosti jazier či rybníkov. Listy sú dlhé a úzke, pokryté malými chĺpkami. Kvety majú fialové zafarbenie. Kvitne až do konca septembra.

Mäta klasnatá

Mäta klasnatá nazývaná aj mäta pepermintová dorastá aj do výšky jedného metra. Má vysoký obsah vonných silíc a veľmi často sa z nej vyrábajú aromatické oleje. Mäta klasnatá neobsahuje mentol, ktorý je príznačný najmä pre mätu piepornú.

Ovocné mäty

zväzok mäty na drevenom stole

Veľkým hitom sú pre záhradkárov ovocné mäty, ktorý majú zaujímavú nasladlú vôňu a ovocnú dochuť.

Známa je mäta citrónová, mäta pomarančová, mäta mandarínková a mäta zázvorová. K zaujímavým odrodám mäty patrí aj mäta čokoládová či mäta kolínska. 

Mäta použitie?

Mäta má bohaté využitie nielen v liečiteľstve a v kuchyni, ale môžeme ju konzumovať ako čaj, tinktúru či tabletky. 

Mäta čaj

Šálka horúceho čaju s mätou a citrónom

Mätový čaj má vynikajúce ukľudňujúce vlastnosti s mimoriadnou podporou žalúdočných ťažkostí. Čerstvé lístky stačí zaliať vriacou vodou a nechať cca 15 minút lúhovať. 

Ideálne je vypiť šálku čaju po jedle, ale ak chcete podporiť chuť do jedla, môžete si ho pripraviť aj pred jedlom.

Mätový čaj si môžete pripraviť aj zo sušenej mäty. Do pohára dáme dve lyžičky sušených lístkov a zaleje opäť vriacou vodou. Pohár zakryjeme a necháme lúhovať do 15 minút. 

Kým zelené čaje sa luhujú len krátko, bylinkové nápoje by sa mali lúhovať dlhšie a vôbec nie je naškodu nechať lístky vo vode aj 15 minút. Pri mätovom čaji tak platí, že trpezlivosť ruže prináša. 

Tip: Mätu na prípravu čajov zoženiete tiež online v lekárni etabletka.sk

Mätové tabletky

V lekárňach nájdete tiež mätové tabletky. Tie sa v čreve postupne uvoľňujú a pomáhajú pri rôznych tráviacich problémoch. Nájdete ich v každej dobrej lekarni aj na internete.

Mäta recepty

Mäta sa vo veľkom používa tiež kuchyni. Nemusíte ju dávať len do nápojov, ale veľmi sa hodí do šalátov, polievok, ale tiež na grilované ryby či pečené mäso. 

Mäta je výborná do bylinkového masla, na ochutenie uvarenej ryži či do dressingov. Nezabúdajte, že výborná je tiež do dezertov či koláčov. 

Mätový olej

Esenciálny olej z mäty piepornej vo fľaštičke

Mätový olej má výborné antibakteriálne a antiplesňové účinky. Mätový olej, ktorý je kvalitný má vysoký obsah mentolu. Môžete ho používať v kuchyni, do nápojov ale tiež na osviežovanie vzduchu.

Mäta a kozmetika

mäta v kozmetike

Samotnú mätu alebo jej extrakt môžete nájsť v zubných pastách, v pleťových a telových krémoch, osviežovačoch vzduchu, ale tiež v rúžoch či balzamoch na pery. 

V kozmetickom priemysle je známy tiež v chladivých mastiach a krémoch, na zmiernenie bolesti. Nájdete ju tiež v ústnych vodách na osvieženie a čistenie ústnej dutiny. 

Mäta nežiadúce účinky

Samotná mäta či mätový čaj môže mať nežiaduce účinky, ktoré nám môžu skomplikovať náš zdravotný stav. K najznámejším nežiadúcim účinkom mäty patrí:

  • niekedy sa môže prejaviť alergia opuchom či vyrážkami na koži, 
  • pri problémoch s pálením záhy zhoršuje diagnózu,
  • mätový olej nemôžu konzumovať pre vysoký obsah mäty ľudia so zápalom žlčníka a deti do jedného roka,
  • mäta v tehotenstve sa veľmi neodporúča. Ženy by nemali užívať viac ako jednu šálku denne,
  • mäta bráni správnemu vstrebávaniu železa.