Určite si spomeniete na svoje detstvo, kedy ste sa dokázali zahrať prakticky s čímkoľvek. Najobľúbenejšie hračky boli často tie najjednoduchšie alebo tie, s ktorými sa spájali rôzne detské príbehy. Jedným z príbehov môže byť napríklad to, ako ste tú hračku dostali alebo spoločne s rodičmi vytvorili. Hoci je dnešná doba naozaj plná rôznych špeciálnych a prepracovaných hračiek, nič nenahradí čas, ktorý môžete svojim deťom venovať ako rodičia. Prečo tento čas nespojiť napríklad s výrobou novej hračky? Vy si tak spestríte svoj deň a deti vďaka takémuto programu prídu k pekným zážitkom a novým zručnostiam. V spolupráci so Spojak.sk sme pre vás pripravili zopár tipov, ako na to.

Ručne robené hračky 

Vytvoriť si hračku môžete prakticky z čohokoľvek, čo máte doma. Od jednoduchých zámkov postavených z kartónových krabíc až po detailne prepracované origami. Aj v dnešnej dobe však majú veľký úspech klasické gumipušky či meče pre chlapcov a rôzne pletené venčeky pre dievčatá. Dôležité je to, aby sa deti zabávali aj počas procesu výroby. Nebojte sa teda dať im zatĺcť klinec, preložiť papier či vymaľovať prázdne miesta. Pokojne ich nechajte aj vymyslieť plán ich vysnívanej ručne vyrobenej hračky. Samotná hračka a aj celý deň, ktorý strávia vo vašej spoločnosti pre nich bude zážitkom, na ktorý určite nezabudnú ani v dospelosti. 

Ako vytvoriť hračky pre deti? 

Nech vám napadne čokoľvek, čo by sa vášmu dieťaťu páčilo, určite sa to vyrobiť dá. Často nemusíte zúfať alebo sa dlho trápiť a pokiaľ vám to nejde osamote, pozvite si veľmi praktického pomocníka – Youtube.
Nech už uvažujete nad tvorbou čohokoľvek, vždy sa dopredu zamyslite nad tým, kde sa tá vec bude používať. Pokiaľ ide o hračky, ktoré sa budú používať mimo interiéru, tak sa nemusíte obávať menej detailné spracovania. Pokojne môžete používať aj silnejšie lepidlá, väčšie klince či sýte farby. Ak sa jedná o hračky do detskej izby, snažte sa vyhnúť používaniu materiálov, ktoré by mohli spôsobiť akékoľvek zdravotné problémy. Rovnako si dajte pozor na ostrejšie hrany alebo iné nedokonalosti, ktoré by mohli vaše dieťa ohroziť. Hračky určené do detskej izby budú totiž súčasťou každodenného života detí a tak musia určite spĺňať vyššie štandardy ako niečo, čo bude mať svoje miesto v garáži alebo kôlni. 

Neklaďte medze kreativite

Najlepšie vám to pôjde, keď sa na chvíľu opäť stanete deťmi. Spomeňte si s čím ste sa vo veku svojich detí hrali vy a skúste to napodobniť. Veľa malých chlapcov by sa chcelo stať rytierom a vy im z niekoľkých kusov dreva poľahky dokážete vyrobiť atrapu legendárneho Excaliburu. Pokiaľ zas chcete potešiť vaše dievčatko, určite sa oplatí vyskúšať vytvoriť napríklad bábiku zo šúpolia, prípadne ak je už vaša dcérka väčšia, skúste si základy šitia na plyšových hračkách, ktoré si viete poľahky vyrobiť napríklad zo starších ponožiek. 

Tip: Inšpiráciu na výrobu hračiek môžete nájsť aj na eshope NajlepšieHračky.sk

Prírodné hračky

Hračky viete jednoducho vyrobiť aj z prírodných materiálov. Mnoho z vás si určite pamätá napríklad jednoduché malé krúžky zo zrniek sušenej kukurice či arašidov, ktoré slúžili napríklad na tréning žonglovania. Aby ste vytvorili 5 takýchto krúžkov, stačí vám ihla, pevnejšia niť, nožnice a jedna kukurica alebo balenie arašidov. Na nitku ich potom navlečiete iba toľko, aby bola veľkosť krúžku dostatočná. Žonglérske krúžky takto budú asi rovnako veľké, nebudú ťažké, a tak sa nemusíte báť, že vám pri tréningu vaše dieťa niečo zničí. 

Veľmi jednoduchou môže byť aj alternatíva slamenej bábiky, pre chlapcov to môže byť slamený vojačik. Postačí vám slama a pevnejší špagát. Pri výrobe tejto hračky si aj deti osvoja jemné práce, takže je len dobre keď ich zapojíte do procesu výroby. Na celú hračku vám stačí iba trs dlhšej trávy, nožnice a pevný špagát. Postup je jednoduchý, trs iba prehnete v polovici a následne preväzujete a skracujete kusy sena tak, aby vám vznikla postavička ako na obrázku. 

Hračky nášho detstva

Nebojte sa ani hračiek, s ktorými sme sa hrali v detstve. Ak máte dostatočne veľký dvor, pokojne vytvorte pre vášho nezbedníka napríklad prak. Ten sa dá jednoducho vyrobiť z gumy do nohavíc, pevnejšieho drievka rozdeleného do Y a kúsku nepotrebnej kože, napríklad zo starej rukavice. 

Potom stačí už iba pár plechoviek, ktoré môžete napríklad rôznofarebne nasprejovať aby to bolo pestrejšie. Za pár minút máte na svete celodennú zábavu, pri ktorej môžete vyučovať streľbu na terč.