Biele až žltkasté fľaky pod nechtom nám môžu znepríjemňovať život a okrem nepekného estetického vzhľadu sa môžu podpisovať pod iné problémy v našom tele. Reč je o plesni na nechtoch, ktorá sa môže objaviť kedykoľvek. Prečo vzniká pleseň na nechtoch? Koho najčastejšie postihuje? A ako pleseň na nechtoch liečiť? 

Čo je to pleseň na nechtoch?

plesnivy necht

Pleseň na nechtoch odborne nazývaná onychomykóza patrí k najčastejším ochoreniam nechtov. Jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje zmeny na našej nechtovej platničke. “Pôvodcami ochorenia sú početné rody a druhy mikroskopických húb, prevažne dermatofyty, zriedka non-dermatofyty a kvasinky,” píše lekárka Monika Heizerová v článku Onychomykózy – stále aktuálny problém.

Pleseň na nechtoch na rukách býva skôr raritou a častejšie sa stretávame s pojmom nechtová mykóza – pleseň na nohách. Dôvodom je tiež rýchlejší rast nechtov na rukách ako nohách a baktérie sa tam nestihnú usadiť. 

“Je to chronické ochorenie s vysokou prevalenciou a signifikantnou záťažou. Je dôležité ju liečiť, pretože nemizne spontánne, zhrubnutý a zdeformovaný necht môže v uzavretej obuvi spôsobovať bolesť,” píše lekárka Katarína Poláková v článku Súčasné možnosti liečby onychomykózy.

Poláková upozorňuje, že neliečená pleseň na nohách sa môže ľahko preniesť na ktorúkoľvek časť kože, alebo na nechty rúk a spôsobovať nepríjemné problémy. Pleseň na nechtoch môže dokonca stáť aj za celulitídou, ktorá sa objavuje na našom tele. 

Prečo vzniká pleseň na nechtoch?

doktorka dermatologie osetruje plesen na nohach.

Ako sme spomenuli pleseň na nechtoch nôh spôsobujú mikroskopické huby dermatofyty, non-dermatofity a kvasinky. Výnimočne môže za plesňou na nechtoch stáť iná choroba, úraz alebo chemikálie.

“Viac než 80 % mykóz nechtov spôsobujú dermatofyty, celosvetovo dominantný je T. rubrum. Pôvodcami sú viaceré rody /druhy hyalinných húb alebo tmavopigmentovaných húb,” vysvetľujú odborníčky v článku Superficiálne mykózy

Podľa lekárky Heizerovej je spektrum húb veľmi široké a ovplyvňuje ho tiež geografická oblasť s klimatickými podmienkami, hospodárske a sociálne faktory, ale aj úroveň mykologickej diagnostiky. 

“Non-dermatofyty (NDM), druhy oportúnne patogénnych vláknitých húb, spôsobujú 1,5 – 6 % všetkých onychomykóz. Celosvetovo sa uplatňujú najmä druhy rodov Scopulariopsis, Aspergillus, Fusarium, zriedka Onychocola a ďalšie,” píše lekárka Monika Heizerová v článku Onychomykózy – stále aktuálny problém.

Podľa nej je zas spomedzi kvasiniek najčastejším pôvodcom Candida albicans a to až v 70% prípadoch. Kvasinka ako pôvodca postihuje prevažne nechty rúk.

Ostražití by sme mali byť pred plesňou na nohách najmä na kúpaliskách, vo wellness, telocvičniach, saunách či posilovniach. Pleseň na nechtoch sa rýchlo šíri v spoločných domácnostiach, ale tiež v zariadeniach so spoločnou kúpeľňou. 

“Virulentné spóry húb prežívajú mesiace na podlahách takýchto zariadení alebo na kúpacích podložkách. Spóry alebo vlákna húb sa ľahko pri chôdzi naboso prenesú do kože, kde spôsobia v interdigitálnych priestoroch nôh mykózu kože, odtiaľ sa po čase infekcia môže preniesť aj na nechty,”  píše lekárka Katarína Poláková v článku Súčasné možnosti liečby onychomykózy.

Ako vyzerá pleseň na nechtoch?

plesnivy necht

Na pleseň na nechtoch nás často upozorní iné sfarbenie nechtov na aké sme zvyknutí. Väčšinou sa jedná o ohraničené matné biele až žlté ložiská. Nechty sú drsné a pod nimi sa nachádza drobivá biela hmota. 

Častokrát sa s plesňou spájajú aj zhrubnuté nechty na nohách, či nechty bez lesku. Väčšinou sa pleseň šíri od okraju bližšie k stredu nechta. V niektorých prípadoch a postupujúcej plesni môže byť belavý celý necht a následne môže ochorenie spôsobiť jeho stratu.

“Postihnuté nechty sa základnými symptómami podobajú na distálno-laterálnu formu spôsobenú dermatofytmi. Nechtová platnička – môže ale nemusí byť výrazne zhrubnutá – sfarbuje sa ako huba rastúca in vitro belavá, žltkastá až sivá, čierna s pruhovitými škvrnami,” vysvetľujú odborníčky v článku Superficiálne mykózy.

Ak si chceme potvrdiť, že na nechtoch máme skutočne pleseň, mali by sme zájsť za lekárom, ktorý ochorenie potvrdí, alebo vyvráti. “Odber sa väčšinou uskutočňuje kyretážou, výber miesta odberu vzorky závisí od typu onychomykózy. Často sa realizuje z distálneho konca nechta,” píše lekárka Monika Heizerová v článku Onychomykózy – stále aktuálny problém.

Koho postihuje pleseň na nechtoch?

osetrenie nechtov

Pleseň na nechtoch môže postihnúť ktorúkoľvek vekovú kategóriu, avšak najčastejšie sa vyskytuje u starších pacientov, a to konkrétne až u 60 % z nich. “ U starých ľudí môže spôsobovať celulitídu, a u diabetických pacientov aj diabetickú nohu,” píše lekárka Monika Heizerová v článku Onychomykózy – stále aktuálny problém.

Medzi rizikové faktory plesni na nechtoch podľa lekárov Polákovej a Heizerovej patria:

  • poruchy prekrvenia dolných končatín,
  • fajčenie a diabetes mellitus,
  • psoriáza,
  • aktívne vykonávanie športov pri ktorých sa môže poškodiť nechtové lôžko,
  • kostné zhybové deformovanie nôh,
  • uzavretá alebo malá obuv,
  • porušená imunity najmä u pacientov HIV, či pri transplantácii orgánov
  • mykóza na koži nôh,
  • nedostatočná hygiena.

Pleseň na nechtoch a liečba

poraneny necht

Ako sa zbaviť plesni na nohách? Táto otázka nás trápi najmä v letné mesiace, kedy máme nechty na nohách vystavené cudzím pohľadom. Ak sa chceme plesni naozaj zbaviť, mali by sme namiesto hľadania mykózy nechtov na fórach, osloviť lekárov. Tí vám odporučia najlepšiu lekársku liečbu.

Spôsobov ako odstrániť pleseň na nechtoch ruky či nohách je neúrekom. Ak nechcete využiť rady lekárov môžete skúsiť výrobky z lekárne bez predpisu, babské recepty alebo vybrané bylinky. 

Liečba plesne na nechtoch lekármi

V prípade, že vám lekár diagnostikoval nechtovú mykózu, môže vám podľa stupňa ochorenia odporučiť niekoľko spôsobov, ako problém vyliečiť. Najnovšie techniky a postupy vysvetlila lekárka Monika Heizerová v odbornej publikácii Onychomykózy – stále aktuálny problém.

1. Lokálna antimykotická terapia

Lekár vám predpíše prípravky vo forme roztokov a krémov, kde je hlavná zložka antimykotická látka, ale tiež imidazol, alylamín či polyény. Krémy pomáhajú narušiť nechtovú platničku a preniknúť tak do vnútra nechtu. Väčšinou sa krémy musia aplikovať minimálne 6 mesiacov.

2. Systémová antimykotická liečba

Táto liečba sa odporúča pacientom ak je postihnutých viac ako 50 % nechtovej platničky. Okrem mastí a krémov sa používajú aj orálne antimykotiká. 

3. Kombinovaná antimykotická liečba

Používa sa najmä v prípadoch keď sa plánuje zlepšiť liečený výsledok, ale tiež znížiť riziko recidívy.

4. Sekvenčná antimykotická liečba

Pri používaní tejto liečby plesni na nohách sa ordinuje užívanie dvoch orálnych antimykotík s dvoma rôznymi mechanizmami.

5. Chirurgický zákrok

Pri totmto zákroku sa odstraňuje čiastočne alebo kompletne celá nechtová platnička. Jedná sa o bolestivý zákrok s množstvom rizík infekcie. Nechtové lôžko musíme následne ošetrovať vhodnými regeneračnými krémami. 

6. Chemický zákrok

Chemickým odstránením sa pomocou keratynolytických prípravkov odstráni nechtová platnička. Tento spôsob sa odporúča ľuďom, ktorý majú veľmi hrubé nechty.

7. Fotodynamická liečba

Tento spôsob liečby kombinuje použitie kyselín a ožiarenia nechtov pulzným laserovým svetlom. Odporúča sa pacientom, ktorým nepomohla klasická liečba.

8. UV-C žiarenie

osetrenie nechtu

Jedná sa o menej náročnú metódu pri ktorej sa veľmi nezasahuje do problémového miesta. 

9. Laserová liečba

Odstránenie plesne na nechtoch laserom používajú lekári veľmi často. Absorbovanie svetelnej energie hubami vedie k premene energii na teplo pričom huby nevydržia vyššiu teplotu ako 55 °C.

10. Iontoforéza

Liečba je založená na nízkych úrovniach elektrického prúdu, ktorý zvyšuje prienik liečiv cez bariéry. Využíva sa tak na zvýšenie koncentrácie použitých antimykotík. 

Výrobky z lekárni bez predpisu

pedikura

Pri liečbe mykózy môžeme použiť voľne dostupné prostriedky, ktoré dostaneme v každej lekárni.

Veľmi žiadaný je lak na nechty proti plesni alebo inak povedané lak na mykózu nechtov. Výrobok sa odporúča používať minimálne 6 mesiacov, kedy necht nie je veľmi poškodený. Hlavnou zložkou je amorolfín a používa sa na pleseň spôsobenú hubami či kvasinkami.

Pri otázke čo na pleseň na nechtoch určite použite krémy s bifonazolom alebo s hubou mudrá. Krémy stačí natierať raz denne a pri roztokoch s hubou sa jedná o prípravok, ktorý preniká do plesní a vysáva z nich živiny. 

Medzi ľuďmi je známy aj sprej na pleseň na nohách. V lekárni kúpite spreje s výťažkou silíc, napríklad silice brezy bielokôrej.

Tip: Výrobky na mykózu nechtov nájdete aj online v BenuLekáreň.sk

Pleseň na nechtoch domáca liečba

Ako odstrániť pleseň na nechtoch s domácimi prípravkami? Niektorí pacienti odporúčajú na pleseň na nechtoch ocot, alebo kúpeľ nôh v sóde bikarbóne. 

Domácim pomocnikom je podľa niektorých aj rozdrvený cesnak s olivovým olejom. Na pleseň na nohách vraj pomáha aj roztok s jódom, ktorý prikladáme na postihnuté miesto.

Ak máte kokosový olej, môžete ho podľa niektorých naniesť na pleseň a nechať pôsobiť pomaly cca 15 minút, kým celý do postihnutého miesta nevsiakne. 

Babskou radou je tiež použitie prášku do pečiva, ktorý zmiešame s vodou a pastu nanesieme na miesto, kde sa nachádza pleseň.

Bylinky proti plesni na nohách

Ak hľadáte čo na pleseň na nechtoch na fórach či v knihách určite nájdete recepty z byliniek. Na pleseň pomáha obklad z malinových listov či z medovky. 

Doma si môžete pripraviť tiež masť z nechtíka a kapucínky. Výborné vlastnosti na liečbu plesne má tiež brečtan či oregano. 

Pleseň na nechtoch u detí

Pleseň na nechtoch sa vyskytuje aj u detí, avšak v menšom množstve, keďže deťom rastú nechty rýchlejšie a huba sa tam nestihne usadiť. 

Najčastejšie deti “chytia” pleseň na spoločných výletoch, kde zdieľajú spoločné sociálne zariadenia. Na liečbu plesní u detí môžeme vyskúšať bylinky alebo prípravky z lekárne, ktoré sú určené pre deti. Veľmi dobrá je spomenutá jódová tinktúra alebo odvar z malinovníka.