Zápal prsníka (mastitída) je častým strašiakom dojčiacich mamičiek. Bolestivý zápal prsní ich môže prinútiť s dojčením skoncovať a obvykle sa nezaobíde bez užívania antibiotík. 

Ako so zápalom prsníka účinne (za)bojovať?

Zápal prsníka spôsobuje baktéria, ktorá sa do tela dostane drobnou rankou. Kvôli nie príliš zreteľným príznakom ho sprvu rozoznáte iba ťažko. Najčastejšie sa prejavuje naliatím prsníkov, zadržiavaním mlieka a bolesťou. Zápal prsníka pri dojčení spoznáte podľa horúčky a začervenania postihnutého miesta. Všimnúť si môžete i červené pruhy, tiahnuce sa od podpazušia k spodnej časti prsníka alebo dvorca. Vo chvíli, keď chcete mlieko odstreknúť alebo si prsník namasírovať, objaví sa silná bolesť. Tú je však potrebné prekonať a nahromadené mliečko odsať.

Bolesť ustúpi

V tom momente totiž príde veľká úľava. Odstriekavanie mlieka vykonávajte minimálne 1x denne, ale pokojne aj po každom dojčení. Vytrvajte v tom až do doby, kým sa vám celkom uľaví. Že sa procedúra podarila spoznáte podľa toho, že odstriekané mlieko je žlté, husté. Spravidla býva nevyhnutné  zopakovať ju do úľavy po každom dojčení, inokedy stačí raz za deň – počas trvania ťažkostí.

Pri zápale prsníka ležte čo najviac v posteli a pite veľa vody. Nezriedka sa stáva, že zápal prejde z jedného prsníka do druhého. Pokiaľ vysoká horúčka neustúpi ani po 48 hodinách, vyhľadajte lekára, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu. Tá pozostáva predovšetkým z užívania antibiotík.

Objaviť sa môže kedykoľvek

V súvislosti s bolestivými prsníkmi ste už zrejme počuli aj termín retencia. Retencia vznikne, keď sú mechúriky prsnej žľazy preplnené, nedostatočne a nepravidelne vyprázdňované, hromadí sa v nich mliečko a tlačia na okolité tkanivo, ktoré pre stupňujúci sa tlak opuchne. Opuch okolitého tkaniva spôsobí zúženie mliekovodov, odvádzajúcich mlieko do bradavky a von z prsníka, čím sa ešte viac obmedzí dobré vyprázdňovanie prsníka a daný problém narastá. V prsníku poklesne tok mlieka, dieťa ho prirodzene odmieta. V dôsledku opuchu i tlaku prsník červená, tkanivo je podráždené, bolesť sa stupňuje. Organizmus sa začne brániť zvýšením telesnej teploty, ktorá mu pomáha prvotne riešiť tento stav,  no ak riešenie nepríde včas, zápalu sa pravdepodobne nevyhnete.

Retencia, alebo neskôr zápal prsníka, vzniká spravidla pri veľmi dobrej tvorbe mlieka, často krátko po pôrode, no môže nastať aj neskôr, keď prsník nie je dostatočne vyprázdňovaný. Mastitída postihuje vonkajšie prsné žľazy a aj lymfatické uzliny v oblasti podpazušia. Nástup takéhoto zápalu pŕs býva ozaj rýchly a k jeho rozšíreniu dochádza v priebehu pár hodín. Ako sme zmienili, zápal spôsobí stvrdnutie postihnutej časti prsníka. Tieto príznaky ďalej sprevádza celková malátnosť, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, pocity na zvracanie aj horúčka, neraz znásobená  zimnicou.

Zápal prsníka (respektíve prsnej alebo mliečnej žľazy) pri kojení vie postihnúť ženu kedykoľvek – po návrate z pôrodnice s novorodencom, ale aj po roku dojčenia či odstavení dieťaťa od mlieka. Niekedy sa zápal prsnej žľazy pri dojčení môže prinavrátiť.

Dá sa mu predísť?

Prevencia je základ a platí to aj pri ťažkostiach tohto typu. Zápalu možno predísť úzkostlivou čistotou pri dojčení, starostlivosťou o bradavky i používaním dezinfekčných mastí. Mliečnu žľazu pravidelne a dokonale vyprázdňujte mechanicky – dojčením, odsávaním, odstrekovaním. Pomôžu i ďalšie účinné kroky:

  • Počas tehotenstva si nechajte u gynekológa skontrolovať typ bradaviek. Ak ich máte ploché, respektíve vpáčené, lekár vám môže odporučiť tzv. formovače bradaviek.
  • Pri dojčení dodržiavajte hygienu prsníkov. Ošetrujte ich vhodnými mastičkami, ktoré zabránia vzniku trhliniek a ďalších zranení.
  • Dbajte na správnu techniku dojčenia a prisania dieťaťa. V prípade potreby vám poradí laktačná poradkyňa alebo dula, v pôrodnici zas zdravotná sestra.
  • Nenoste tesné oblečenie a siahnite po bavlnenej dojčiacej podprsenke.
  • Neobmedzujte svoje dieťa v dojčení a nepredlžujte pauzy medzi dojčením. Pravidelné odsávanie mlieka je kľúčovým bodom prevencie.
  • Využívajte maximálne množstvo kontaktu koža na kožu s bábätkom, ktoré je vyzlečené do plienky, pričom mamička je vyzlečená do pol pása.
  • Nepoužívajte náhrady prsníka – čiže cumlíky, fľaše či klobúčiky, ktoré vytvárajú jeden z predpokladov pre vznik bolestivých prsníkov.

Rady starých materí

Medzi dojčením je vhodné aplikovať chladivé zábaly. Výborným pomocníkom je prekvapivo tvaroh. Pridajte do neho pár kvapiek levanduľového éterického oleja, prípadne na kolieska nakrájanú cibuľu. Tvaroh by mal byť vychladený, rozprestretý na kus látky a priložený na boľavý prsník po dojčení. Pôsobiť sa nechá, kým vyschne. Zábal je vhodné opakovať. Na chladenie aj zmiernenie bolesti sú vhodné i rozdrvené kapustové listy a listy viniča, zabalené do utierky. Octanova masť na zápal prsníka a vínny obklad na zápal prsníka sú síce staršími, ale rovnako obľúbenými metódami našich babičiek.

Masáž bolí, ale uľaví

Napriek tomu, že masírovanie pŕs býva pri zápale ozaj bolestivé, v konečnom dôsledku sa vám vďaka tomu výrazne uľaví. Na masáž použite levanduľový olejček, postupujte jemne, pomaly. Pre zmiernenie počiatočných bolestí môžete urobiť takúto masáž vo vani.

Antibiotiká na zápal prsníka

Na liečbu zápalu sa najčastejšie používajú antibiotiká na báze penicilínu. Pri vysokých horúčkach je lepšie použiť antipyretiká s obsahom paracetamolu, než lieky s účinnou látkou ibuprofén.

Účinná látka dihydroergotoxini mesilas, aplikovaná približne 10–15 minút pred dojčením, zas spôsobí, že sa mliekovody stiahnu a vytlačia zadržiavané mlieko z prsníka von. Postupne uľavíte problémovým oblastiam bez vyčerpávajúcej i časovo náročnej domácej samoliečby.

Ďalšie babské rady na zápal prsníka:

  • občas sa môže mliekovod zablokovať a na bradavke viete nájsť bielu bodku. Tú treba so sterilnou ihlou prepichnúť,
  • ak dieťa nevyprázdni prsník pri jednom dojčení, tak je dobré ponúknuť ho i viac krát (aspoň kým ten druhý nebolí). Príliš časté striedanie prsníkov zvyšuje tvorbu, čo je teraz nežiadúce,
  • mierne teplo (fén, sprcha,) pred dojčením pomáha zmierniť bolesť,
  • prírodný prostriedok z lekárne – lecitín, môže uľahčiť tok mliečka,
  • odsávačku mlieka použite iba po bod bolesti. Prebytočné odsávanie zvyšuje tvorbu mlieka a znásobuje problém.

Nemusíte prestať dojčiť

Zápal prsníka (mastitída) spôsobuje mnohým mamičkám vrásky na čele a mnohé z nich pod tlakom bolesti neraz zvažujú, či vôbec pokračovať v dojčení. Zohráva v tom úlohu skutočnosť, ako dlho trvá zápal prsníka?

Nie. Odporúčania odborníkov znejú jasne, a síce: dojčiť dieťa z bolestivého prsníka, pokiaľ to bolesť dovolí. Pred dojčením či odstriekavaním je vhodné prsník prehriať teplými obkladmi, alebo prúdom teplej vody. Pre teplo je umožnený ľahší priechod mlieka mliečnou žľazou, dochádza k uvoľneniu napätia vo vnútri prsníka a dieťa sa lepšie prisaje.

V postihnutom prsníku sa často znižuje produkcia mlieka, keďže pri retencii sa mliečko nedokáže postačujúco uvoľňovať a znížený dopyt sa prejaví zníženou ponukou. Tento prsník treba pri dojčení uprednostňovať – začínať a končiť s dojčením vždy na ňom.

Zvýšená teplota nie je prekážkou k dojčeniu

Mamičky nemusia mať obavy, dojčenie pre dieťa nie je nebezpečné, pretože telo matky uvoľňuje do mlieka v tomto stave prekvapivo ešte viac protilátok. Dojčiť môžete i pri horúčke do 38 stupňov Celzia. No pokiaľ ste vyčerpaná, je možné mlieko odstreknúť.

V neskorších mesiacoch dojčenia, keď už materská výživa nie je nutná a množstvo mlieka obmedzené, je lepšie dojčenie prerušiť a tvorbu mlieka zastaviť. To dosiahnete prikladaním ľadových obkladov a prechodným obmedzením sýtených alebo sladkých nápojov. Inou alternatívou je návšteva lekára, ktorý vám podá hormonálnu injekciu.

Zápal prsníka sa môže opakovať

Pri nedostatočne liečenom akútnom zápale môže tento stav prejsť až do chronickosti. Chronický zápal mliečnej žľazy môže vzniknúť i pri opakujúcom sa mechanickom stláčaní (najčastejšie nesprávnou podprsenkou), pri akútnom zápale sa prsia miesto podprsenky vyväzujú čistou plienkou.

Neliečený zápal prsníka môže prejsť v tzv. absces prsníka. To znamená, že v prsníku vznikne uzavreté ložisko naplnené hnisom, ktoré je nutné odstrániť operatívne (drenážou, punkciou). Asi vás prekvapí, že za príčinou vašich ťažkostí s dojčením môže stáť i vaša psychika. Možno sa problémy objavili veľmi krátko po tom, ako vášmu mužovi skončila dovolenka a vrátil sa naspäť do práce. Môže byť, že máte problém s bradavkami a pochybujete o svojej schopnosti dieťa dojčiť, respektíve v podvedomí dojčiť vôbec nechcete. A možno je vaše dieťa plačlivé, máte obavy, či prijíma mlieko dostatočne výživné, respektíve v potrebnom množstve.

Časté zamieňanie pojmov

Pozor na zamenenie mastitídy s upchatým mliekovodom. Upchatý mliekovod býva v šestonedelí oveľa častejší, no nejde o skutočný zápal, preto nevyžaduje liečbu antibiotikami. Zápalové ochorenie prsníka patrí medzi najvážnejšie problémy pri dojčení. Ako zápalové ochorenie prsníka, tak aj upchatý mliekovod, sú typické bolestivým zdurením v prsníku. 

Ďalšou príčinou zápalu sú plesne, parazity alebo upchatie a následná blokáda vývodov žľazy, spôsobená zmnožením buniek. Výnimočným nie je ani zápal prsníka v menopauze, keď mliečna žľaza produkuje bezfarebnú tekutinu, kvôli čomu býva vskutku nenápadná. No problém nastáva vo chvíli, keď sa rozšíria vývody z mliečnej žľazy a tekutina neodteká. Vtedy je už zápal takpovediac na spadnutie. Mnohé ženy a dievčatá potrápi zápal prsníka mimo dojčenia. Ten je najčastejšie spôsobený úrazom či ochorením (napríklad sarkoidóza, syfilis, tuberkulóza).

Mamičky, ako ste zvládali začiatky dojčenia? A boli to práve začiatky, ktoré vás potrápili? Aký dlhý čas ste napokon dieťa dojčili a mali ste občas chuť „vzdať“ to? Napíšte nám. ☺