Hemoroidy alebo zlatá žila je nepríjemné ochorenie, ktoré nám komplikuje život. V západných krajinách postihuje až 50 % populácie nad 50 rokov. Neobchádza však žiadnu vekovú kategóriu. Čo pomáha na hemoroidy? A čo robiť aby sme ich vôbec nedostali? 

 

Čo sú hemoroidy

Hemoroidy, ľudovo nazývané zlatá žila, sú rozšírené žily v oblasti konečníka. Hemoroidy vytvárajú v análnom kanáli “cievne vankúšiky” alebo akýsi žilový pletenec,  ktorý má slúžiť na udržanie stolice. V tele ich má každý človek, no o tom že existujú, dávajú vedieť až po ich zväčšení či rozšírení.

Ak sa pýtate, kto lieči hemoroidy, nemusíte po odpoveď chodiť ďaleko. Na vyšetrenie stačí zájsť k praktickému lekárovi, ktorý spolu s gastroenterológom liečia menej závažné prípady. Ak je ochorenie horšie, lekár vás pošle k proktológovi, teda chirurgovi, ktorý sa zaoberá liečbou hemoroidov.

Keďže sa ochorenie týka konečníka mnohí sa pýtajú ako lekár hemoroidy vyšetruje. Najčastejšie sa kontrola vykonáva pohmatom, teda rukou, ale používa sa tiež rektoskop alebo anaskop. Oba prístroje sa zasúvajú do konečníka. Hemoroidy delíme podľa toho kde v tele sa nachádzajú a podľa stupňa závažnosti.

Vnútorné a vonkajšie hemoroidy

“Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú smerom dovnútra od análneho zvierača, sú uložené pod sliznicou,” hovorí PhDr. Marta Martinčeková v článku o liečbe hemoroidov. Vnútorné hemoroidy nebývajú bolestivé a dávajú o sebe vedieť krvácaním. Krv býva čerstvá, červená a často sa o nich hovorí ako o krvácajúcich hemoroidoch.

Vonkajšie hemoroidy sú pri análnom otvori viditeľné voľným okom. “Vidíme ich ako purpurové mäsité zdurenia tvorené rozšírenými žilkami. Môžu sa veľmi bolestivo zapáliť, a taktiež krvácať. Napokon, latinský výraz haimor-rhoides flebes, pochádzajúci z gréčtiny, doslova znamená krvácajúce žily,” vysvetľuje Martinčeková.

Pri vonkajších hemoroidoch môže byť bolestivé aj sedenie či chôdza. Ak sa neliečia, časom väčšinou stvrdnú a získajú na veľkosti.

Hemoroidy podľa stupňa závažnosti

Hemoroidy majú 4.stupňe závažnosti, ktoré sú potvrdené lekármi:

Prvý stupeň hemoroidov

Pri 1. štádiu hemoroidov sa príznaky veľmi slabo prejavujú. Môžeme cítiť mierne nepohodlie a bolesť sa nemusí vôbec prejavovať. Občas sa môže po stolici objaviť krv na toaletnom papieri.

Druhý stupeň hemoroidov

Druhé štádium je sprevádzané vyklenutím žily z konečníka pri tlačení, no následne sa sama vtiahne späť. V tomto štádiu môžeme cítiť pálenie, svrbenie a krvácanie.

Tretí stupeň hemoroidov

Hemoroidy v 3. stupni síce sprevádza len občasná bolesť, no vytlačená žila sa už do konečníka sama nevráti. Môžeme si ju však rukou zatlačiť späť. Tretí stupeň sprevádza opuch konečníka a výtok.

Štvrtý stupeň hemoroidov

Hemoroidy sú v 4. štádiu veľmi nepríjemné. Konečník sprevádzajú ťažké zápaly, gangréna i trhliny v análnom otvore.

Hemoroidy príčina vzniku

Ako vznikajú hemoroidy a čo je hlavnou príčinou nie je dodnes presne známe. Lekári však uvádzajú mnoho faktorov, ktoré môžu hemoroidy vyvolať. Za najviac rozšíreným stojí zvýšený krvný tlak v konečníku.

K vyvolávajúcim faktorom patrí častá zápcha, alebo častá hnačka, tehotenstvo, pôrod či nadmerné fyzické preťažovanie. “Spúšťačom hemoroidov je tiež sedavé zamestnanie, bicyklovanie, nedostatok fyzickej aktivity, častá aplikácia čapíkov, menštruácia, nadmerný abúzus alkoholu, korenené jedlá, nedostatočná hygiena. Rovnako aj emočné faktory majú určite vplyv, aj keď neboli vedecky overené,”opisujú odborníci v publikácii Hemoroidálne ochorenie z pohľadu lekárnika.

Hemoroidy z alkoholu nie sú žiadnou raritou a bežne sa s takouto príčinou vzniku môžeme stretnúť. “Súvis sa tiež častokrát opisuje s vyšším socioekonomickým statusom, kde je nižší príjem vlákniny v potrave,” vysvetľuje doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc. v odbornom článku Hemoroidy.

Ak sa chceme vyvarovať hemoroidom mali by sme tiež vsadiť na zdravý životný štýl. “V rozvoji ochorenia hrá svoju rolu tiež prejedanie, obezita, nedostatok tekutín, vlákniny či nedostatok pohybu,” vysvetľujú lekári v článku Hemoroidy časté a nepríjemné ochorenie.

Hemoroidy príznaky

Aj keď príznaky zlatej žily na svojom tele ľahko spozorujete, zo začiatku sa nemusia prejavovať bolesťou, skôr tupým tlakom na konečník.

Nielen vonkajšie hemoroidy vykazujú príznaky ako pálenie, svrbenie, bolesť či krvácanie v oblasti konečníka. Aj vnútorné hemoroidy sa prejavujú podobnými príznakmi, pričom môžete pociťovať vlhko a svetlú krv na toaletnom papieri.

Svrbenie, býva veľmi častým príznakom hemoroidov. Ak sa pýtate prečo hemoroidy svrbia, odborníci vám väčšinou povedia, že je to spôsobené podráždením konečníka, ktoré ochorenie spôsobuje.

Častým príznakom hemoroidov býva rovnako zápcha. “Ďalšou nepríjemnosťou môže byť sťažené vyprázdňovanie čriev. Hemoroidy často bránia ľuďom, aby sa dôkladne vyprázdnili. Môžu blokovať análny otvor a sťažovať vyprázdňovanie,” hovorí PhDr. Marta Martinčeková v článku o liečbe hemoroidov.

Ochorenie sa môže prejavovať tiež prepadnutím hemoroida von z konečníka, a v prvých štádiách sa dá zatlačiť naspäť. V pokročilom štádiu to však už nie je možné.

Ak príznaky podceníme môže sa nám to vrátiť v podobe komplikácií. “Medzi možné komplikácie hemoroidálneho ochorenia patrí trombóza, nekróza, infekcia a sekundárna anémia,” varujú odborníci v článku Hemoroidálne ochorenie z pohľadu lekárnika 

Ako Vyzerajú hemoroidy

Že máte hemoroidy zistíte vďaka vyššie spomenutým príznakom. Mnoho ľudí však zaujíma ako zväčšené hemoroidy vyzerajú. Keďže sa jedná o prekrvené a rozšírené žily, hemoroidy môžeme porovnať s kŕčovými žilami, ktoré vznikajú na nohách, a sú viditeľné voľným okom.

V oboch prípadoch sú žily namáhané a hromadí sa v nich krv, v ktorej je znížení prietok. Podobne teda ako pri kŕčových žilách aj pri hemoroidoch sa jedná o vystúpenú, mäkkú časť v podobe hrbolčeka.

Hemoroidy liečba

Ak sa pýtate ako liečiť hemoroidy, a ako sa zbaviť hemoroidov na výber máte niekoľko možností. Skôr ako začnete hľadať však navštívte lekára s ktorým sa o liečbe poradíte. “Hemoroidy sú jednou z najčastejších príčin návštevy pacienta u lekára. Často však pred touto návštevou pacient absolvuje „samoliečbu“, čím môže dôjsť k nevšimnutiu rôznych stavov,” zhodujú sa lekári v publikáciách.

Podľa lekárnikov je niekoľko druhov prípravkov na hemoroidy. Celkovo však udávajú tri druhy možností, čo na hemoroidy:

Konzervatívna liečba

Ku konzervatívnej liečbe patrí nefarmakologická a farmakologická pomoc. Ak nechcem siahať po liekoch mali by sme dodržiavať správne režimové opatrenia ako veľa pohybu a zdravú stravu.

Ak sa nám objavia mierne príznaky môžeme siahnuť po bylinkách. K najúčinnejším patrí aloe vera, dub letný, kostihoj lekársky, repík lekársky alebo rumanček kamilkový. Bylinky môžete využiť na teplé obklady alebo sedací kúpeľ.

Prípravky s protizápalovým účinkom sa užívajú  vo forme mastí a čapíkov, znižujú zápal a bolesť. Čipky na hemoroidy patria k veľmi obľúbeným a najmä účinným. Mnohí skúšajú tiež glycerínové čípky na hemoroidy. Tie však slúžia len na zmäkčenie stolici, ktorú by sme mali z dlhodobého hľadiska zmäkčovať pridaním vlákniny do stravy.

Najviac využívaná a vyhľadávaná je však masť na hemoroidy. Na trhu je niekoľko druhov. Najlepšia masť na hemoroidy je pre každého iná, no v lekárni vám môžu ponúknuť lokálne anestetiká, či prípravky s glukokortikoidmi.

Dobrá masť na hemoroidy bez predpisu by mala určite obsahovať lanolín, ktorý pri liečbe pomáha. K účinným mastiam sa tiež radia prípravky z kakaového masla či oxidu zinočnatého.

Pri krémoch na zlatú žilu nezabúdajte na parafín, bielu vazelínu či propolis. Známa mastička na hemoroidy je tiež z oleja zo žraločej pečene. Veľký prehľad liečiv na hemoroidy opísala PhDr. Marta Martinčeková v článku o liečivách na hemoroidy.

Semiinvazívna liečba

Pri semiinvazívnej liečbe hovoríme o zákroku, ako napríklad liečbe infračerveným svetlom, laserovej terapii, ischemizácii hemoroidov či sklerotizáciou. Využíva sa najmä pri ťažších formách hemoroidov. Hlavné semiinvazívne zákroky podrobne vysvetľujú lekári v článku Hemoroidy, časté a nepríjemné ochorenie.

Zlatá žila a operácia

Ak nezabrali ani tie najlepšie lieky na hemoroidy alebo semiinvazívne zákroky, zrejme sa budete musieť podrobiť operácii. Chirurgické odstránenie hemoroidov patrí k najradikálnejším krokom a bežne ho podstúpi okolo 5 až 10 % pacientov.

Operácia hemoroidov je náročný úkon s možnosťou dočasných alebo trvalých komplikácií, pričom musí byť vykonávaná skúsenými operatérmi. Ak sa však všetko vydarí, hemoroidy po operácii výrazne ustúpia.

Domáce recepty na hemoroidy

Zlatá žila a domáca liečba je niečo, čo sa používa s veľkou intenzitou. Kým niekto odporúča med na hemoroidy či bravčovú masť, iné gazdinky hovoria o ľade na hemoroidy či čínskej masti.

Okrem už spomínaného pohybu má proti hemoroidom bojovať aj jóga. Na internete nájdete cviky, ktoré pomáhajú hemoroidy zmierniť. Vedci zo zahraničia dokonca hovoria o tom, že pomáha akupunktúra na hemoroidy.

Ak nechcete veľmi experimentovať skúste octanovú masť na hemoroidy alebo kokosový olej. Niektorí odporúčajú cesnak, jablčný ocot alebo tea tree olej na hemoroidy.

Hemoroidy a strava

Odporúčaná strava pri hemoroidoch je rozhodne strava založená na vysokom obsahu vlákniny. Konzumovať by sme mali najmä strukoviny, ovocie a zeleninu.

Ak chceme zabrániť hemoroidom mali by sme sa vyvarovať zápche či hnačkám, ktoré spôsobujeme nekvalitnou stravou. Veľmi dôležitý je tiež pitný režim. Ak zabúdame piť, stačí si osvojiť pravidlo, že každé tri hodiny vypijete 3dcl vody, alebo iného nápoja.

Ak nie ste fanúšikom zdravej stravy, skúste aspoň nahradiť večerné pojedanie chipsov čerstvým popcornom. Ten je totiž známy vysokým obsahom vlákniny.

Kedy zmiznú hemoroidy

Ako rýchlo dokážeme vyliečiť hemoroidy? To je otázka takmer všetkých ľudí, ktorý prežívajú diskomfort spojený s ochorením.

Ak máme prvý či druhý stupeň hemoroidov a spolupracujeme s lekárom, ochorenie by malo do týždňa zmiznúť. Za pár dní by tiež mal pri správnom dodržiavaní liečby odznieť topuch, sprevádzaný krvácaním.

V prípade, že problém neliečime, prerušované hemoroidy sa nám môžu vracať aj mesiace či rok.

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode

Zlatá žila v tehotenstve je nepríjemné ochorenie, ktoré je medzi budúcimi mamičkami veľmi rozšírené. Veľmi často sa objavujú hemoroidy v 3. trimestri, kedy je už tlak na konečník výraznejší.

Ak sa pýtate čo pomáha na hemoroidy po pôrode? Odpoveď vás zrejme nepoteší. Zlatá žila po pôrode sa lieči najmä homeopatickými masťami na hemoroidy.

Mnoho výrobkov a liečiv je totiž nevhodných pre dojčiace matky. Ak si neviete rady a problém vás veľmi obťažuje, navštívte lekára, ktorý vám odporučí najlepšiu alternatívu, ktorá pomáha na hemoroidy pri kojení.