Prvé náušnice pre novorodenca starostlivo riešia každý rodičia. Okrem originálneho vzhľadu si musíte dať pozor na kvalitu použitého kovu, spôsob zapínania a zdravotnú nezávadnosť prvých detských náušníc. Kedy dať bábätku prepichnúť ušká, a na čo si dať pozor pri kupovaní dievčenských  náušníc?

Kedy dať vašeme dieťaťu náušnice?

Mladé afro dievča s krásnymi náušničkami

Čas kedy dať vašej ratolesti prvé náušničky nemusí byť u každého rovnaký. Kým v niektorých pôrodniciach prepichnú novorodencovi ušné dierky hneď po narodení, iní radia s prepichovaním počkať. 

Najnovšie sa odborníci zhodujú, že prepichnúť uši malému bábätku radšej odložte až po očkovaní proti tetanu. Väčšina detí býva očkovaná medzi 3. až 6. mesiacom života. 

Ak sa rozhodnete počkať s prepichovaním, alebo nastreľovaním náušníc do vyššieho veku, mali by ste rátať s tým, že dieťatko si môže ušká ťahať a s náušnica manipulovať, čo môže privodiť nepríjemnosti v podobe zápalov. 

V neskoršom veku môže byť nepríjemné tiež samotné prepichovanie, ktorého sa môže dieťatko báť a napokon si ho nebude chcieť dať ani urobiť. 

Aké zapínanie náušníc pre bábätko máte na výber?

typy zapínania náušníc

Pri kúpe detských náušníc nezabúdajte na zapínanie, ktorých máte na výber niekoľko. Aj pri tomto výbere by ste sa mali riadiť vekom bábätka a dbať na jeho bezpečnosť. Jednoduché zapínanie môže byť síce výhodné, no pre malé bábätko nebezpečné, keď môže náušnicu ľahko prehltnúť, alebo stratiť.

Detské náušnice ponúkajú väčšinou  zapínanie na brizuru, balónik, puzetu a klapku. Každé zapínanie je vhodné pre iný vek bábätka, avšak využiteľné aj v staršom veku. 

Detské šrobovacie náušnice majú vzadu balónik, alebo šrobik, s ktorých sa síce ťažšie manipuluje, ale nehrozí zas strata náušníc. Tento typ sa používa už pri väčších deťoch.

spokojné vyspaté dieťa

Najmenšie bábätká mávajú väčšinou zapínanie na brizúru, ktorá sa považuje za ľahký spôsob zapínania. Háčik na zadnej strane náušníc sa navlečie do očka, ktoré je umiestnené na prednej strane. Takéto náušnice môžete kľudne používať až do času, kedy sa malá slečna nerozhodne zmeniť štýl či samotné zapínanie náušníc. 

Pri tomto type náušníc by ste mali byť opatrní a dôsledný pri zapínaní, keďže sa môže skôr uvoľniť ako skrutkovacie náušnice pre novorodencov. 

Na výber máte tiež zapínanie na puzetu alebo takzvaného motýlika. Jedná sa o napichovací typ náušníc, na koniec ktorého sa nasunie puzeta. Tento typ náušníc sa taktiež odporúča pre staršie dievčatá, ale prvých 6 týždňov ich nosia aj bábätká, ktoré si dali náušnice nastreliť.

Pre veľké slečny sa odporúča patent na klapku, ktorý si môžu dievčatá zapnúť aj samé. Manipulácia s týmito detskými náušnicami je veľmi jednoduchá a veľký je tiež výber náušníc s takýmto typom zapínania. 

Z čoho majú byť náušnice pre novorodencov?

materiál náušníc

Keď ste si vybrali zapínanie náušníc pre novorodencov určite poriadne vyberte aj materiál detských náušníc. Nekvalitné náušnice pre deti môže privodiť vašej dcére nepríjemné zápaly alebo alergické reakcie, ktoré sa môžu s bábätkom dlho ťahať. 

Okrem svrbenia, začervenania sa môže pri prepichnutej dierke vytvoriť opuch či zápal z ktorého vyteká hnis. Preto zvolte odporúčané materiály, ku ktorým patrí najmä klasické žlté zlato.

Detské náušnice zo zlata nemajú väčšinou žiadne prímesi iných kovov a takmer nikdy sa nevyskytuje alergická reakcia. Klasické zlaté náušnice sa odporúčajú pre novorodencov, ktorí môžu byť na čerstvé prepichnutie a prvé náušničky extra citliví.

Za veľmi bezpečný materiál sa považuje tiež striebro. Detské strieborné náušnice sa používajú pri prvom nastrelovaní a skúsenosti s nimi majú tiež lekári či zdravotné sestričky. Aj v tomto prípade siahnite po rýdzom striebre, ktoré má ródiovú vrstvu a je vysokokvalitné. 

V ponuke výrobkov sa veľmi často objavujú tiež náušnice pre bábätká z chirurgickej ocele, ktorá patrí k veľmi obľúbeným a bezpečným materiálom. Práve chirurgická oceľ je materiál, ktorý je antialergický a tiež cenovo dostupný.

Výhodou chirurgickej oceli je tiež životnosť náušníc, ktoré sú veľmi odolné a môžete kúpiť veľké množstvo prevedení náušníc z tohto materiálu.

ázijské dievčatko v ružových šatách

Veľkým trendom sú poslednú dobu tiež detské náušnice z ružového zlata, alebo detské náušnice s bielym zlatom.  Aj keď obchody ponúkajú pre bábätká aj tento druh náušníc, mali by ste siahnuť len po kvalitnom spracovaní. 

Ak sú náušnice veľmi lacné a necertifikované hrozí, že sa z nich môžu uvoľňovať prímesi kovov, ktoré sa do tohto typu náušnich pridávajú. Bábätko môže potom uško svrbieť, bude nepokojné a nervózne.

Vyhýbať by ste sa mali materiálom ako je olovo, kadmium, alebo nikel, ktoré môžu byť primiešané do niektorých výrobkov. Jedná sa o vysoko alergické materiály, ktorého môžu vášmu dieťaťu privodiť nepríjemnosti.

Druhy náušníc pre novorodencov

krásna mama v bodkovaných šatoch a jej mladá dcéra pózujú pri levandule

Pri výbere náušníc pre novorodenca sa riadte pravidlom menej je viac. Ak sa vám páčia kruhy, zvolte radšej menšie detské náušnice v tvare krúžkov, ktoré nebudú  bábätko vyrušovať.  

Klasická veľkosť náušnic pre novorodenca býva okolo troch až štyroch milimetrov. Ak vyberáte náušnice pre bábätká môžete zvoliť veľkosť až 8 milimetrov. Maximálne by však náušnice pre deti nemali presiahnuť veľkosť deväť milimetrov. 

Náušnice pre novorodencov by mali byť odľahčené bez veľkých a mohutných doplnkov, ktoré budú dieťaťu prekážať a zbytočne ich ťahať. 

Opatrní buďte aj pri drahých doplnkom ako sú diamanty, keďže sa môže stať, že bábätko náušničku stratí, alebo sa mu v staršom veku už nebudú páčiť a zbytočne “zapadnú” prachom. 

Zlatníctva už ponúkajú detské náušnice v rôznych tvaroch a prevedeniach. V ponuke nájdete kačičky, slovníky, mačky, srdiečka či kvetinky s hviezdičkami a motýlikmi. 

Náušnice pre novorodencov by mali byť maličké a nemali by mať ostré hrany, ktorými by sa mohlo dieťatko poraniť.

Nastrelenie náušníc pre novorodenca

na návšteve u pediatričky

Ušká novorodencov v žiadnom prípade neprepichujte doma, ale navštívte špecializované pracovisko, alebo lekára. Môžete si zvoliť klasické prepichovanie ihlou, ktoré je však už zastaralé a väčšinou sa používa nastreľovanie náušníc, ktoré je pre bábätko bezbolestnejšou metódou.

Prepichovanie ihlou v v pôrodnici vykonáva chirurg, pediater alebo špecializovaní odborníci s oddelenia ORL. V niektorých prípadoch odporúčajú namočiť náušnice na 24 hodín do liehu.

Nastreľovanie náušníc pre bábätko môže byť nepríjemné v tom, že spôsobuje väčší hluk, pri ktorom sa bábätko zľakne a vystraší. Nastreľovanie náušníc patrí síce k drahšej no bezbolestnejšej metóde. 

Lekár vám dá väčšinou pred nastrelením vybrať náušnice, ktoré stoja okolo 10 eur a nastrelia sa priamo na uško dieťatka. Tieto náušnice pre novorodenca môžete po cca 6 týždňoch vymeniť za vlastné, ktoré ste svojej ratolesti vybrali. 

Ako sa starať o ušká bábätka?

dezinfekcia

Ak ste sa rozhodli náušnice pre bábätko nastreliť mala by vám odpadnúť starostlivosť o ušnú dierku. Po nastrelení väčšinou uško nekrváca a nehnisá. 

Ak sa počas ďalších týždňoch objaví začervenanie, alebo hnisanie uška, stačí keď naušničkou pohýbete a ušnú dierku vydezinfikujete. Náušnice by ste nemali z uška skladať, alebo ihneď vymienať za nové, aby sa uško zahojilo.

Vždy keď bábätku manipulujete s náušničkami dodržujte zvýšenú hygienu rúk. Tie by mali byť čisté a suché. Dôležité je tiež, aby sa do zapáleného uška nedostalo pri sprchovaní mydlo či šampón, ktorý môže ranku dráždiť. 

V prípade, že zápal z detských náušníc pretrváva dlhú dobu a bábätko je nepokojné, plačlivé a ušká si neustále chytá, navštívte lekára, ktorý vám odporučí ďalší postup.

Ak bábätku náušnice zložíte a nebude na uško dávať dlhšiu dobu, môže sa stať, že ušná dierka zarastie. Tú by ste už nemali určite doma násilím cez náušnicu prepichovať, ale opäť by ste mali navštíviť špecializované pracovisko. 

Samotné prepichovanie náušníc vás môže stáť okolo 20 eur. Nastreľovanie náušníc stojí viac a výjde vás do 30 eur, keďže v cene bývajú aj náušnice, ktoré sú súčasťou nastrelenia.