Keď prišlo naše prvé leto v trojici naša bábika mala 7 mesiacov. Veľa kamarátiek – mamičiek sa vzdalo čo i len pomyslenia na letnú dovolenku. Brali ako samozrejmosť to, že s takým malým dieťatkom nebudú riskovať a zostanú prinajmenšom jedno leto v bezpečí domova. Veď predsa nevedia ako by reagovalo na iné prostredie, ako by spinkalo, či by nepreplakalo celé noci a nerušilo iných dovolenkárov apod. My s manželom sme sa od začiatku s touto predstavou nevedeli zmieriť. Nepatríme k dobrodružným typom rodičov, skôr k tým opatrným, a preto jednoznačne vyhral návrh stráviť dovolenku s dieťatkom na Slovensku. Tým predsa nemôžeme nič pokaziť. V prípade akýchkoľvek potiaží nie je problém vrátiť sa kedykoľvek domov.

Vhodnú destináciu sme nemuseli dlho hľadať. Už dlhšie sme chceli navštíviť Oravu a vedeli sme aké požiadavky musí spĺňať zariadenie v ktorom sa ubytujeme s dieťaťom – pekná príroda, areál plný zelene, všade mäkkučká trávička, bazén s teplotou vody vhodnou pre malé dieťa.

Čo sa týka ubytovania chceli sme dve izby aby sme mohli dieťatko uložiť spať a nerušili ho pozeraním telky či večernými rozhovormi pri vínku. Rozmýšľali sme preto o apartmáne. Vybrali sme si hotel Oravský Háj. Musím úprimne povedať, že realita ďaleko predčila to, čo fotky naznačili. Foťák je super vec, ale nikdy nezachytí konkrétny pocit, atmosféru, energiu ktorú dané miesto v skutočnosti má. Oravský háj by som od chvíle, kedy sme sem vkročili premenovala na Oravský Raj. Hneď po prechode hlavnou bránou sa pred Vami otvorí iný svet. Ak hľadáte pokoj, ticho, relax, dokonalú harmóniu, ste na správnom mieste. Krásne dreveničky citlivo zasadené do prostredia, akoby tu stáli odjakživa, dokonale vykosené trávnaté lány kam oko dovidí, tiene starých borovíc a briez, potôčik pretekajúci celým areálom, ktorý nadháňa vodu na mlynské koleso…..romantika ako vyšitá. Miesto pre načerpanie nových síl, dôležitých pre výkon rodičovského povolania a nakoniec aj zdroj čistej energie pre bábätko, tak nevyhnutnej pre jeho zdravý rast. Bonusom boli kone, ktoré sa pasú na pastvinách, ktoré sú súčasťou areálu. Veľmi sa páčili aj našej ratolesti, ktorá takéto veľké „čudá“ videla prvý krát v živote. A my s manželom sme tak mohli každé ráno začínať v sedle pod vedením veľmi milej a fundovanej slečny cvičiteľky. Vždy na striedačku, kým ten druhý absolvoval prvý ranný spánok dieťatka v kočíku. A kočíkovať veru bolo kde. Naše starostlivo vybrané a spísané plány čo všetko navštívime, kde všade pôjdeme skončili už na druhý deň v koši. Jednak udreli veľké horúčavy dokonca aj na Orave a jednak nebolo treba. Nemali sme potrebu nikam chodiť. Všetko čo sme potrebovali sme mali na mieste. Prechádzky v tieni stromov, relax na deke na trávičke, šantenie v bazéne a vo vírivke s ideálnou teplotou, masáže, výborné jedlo počas celého dňa, kávička na terase, jazdenie na koni, poobedný spánok v príjemnom chlade drevenice. Pokoj, relax, boží kľud.

Viac ubytovaní a pobytov na Orave nájdete na ZľavaDňa.sk

Dobrým nápadom bolo zobrať pre našu malú nafukovací bazénik, ktorý sme rozložili hneď vedľa našej drevenice a vegetili tam takmer celý deň. Dieťatko spinkalo každú noc ako „zarezané“ plné nových podnetov a zážitkov, vyšantené, dokonca sa začala prvý krát plaziť. No veď kto by odolal takej mäkkej a lákavej trávičke plnej tajomstiev a prekvapení ☺. Personál bol až neskutočne milý a ochotný. Nebol problém splniť akúkoľvek požiadavku, dokonca aj pripraviť zeleninový príkrm pre dieťa, či rozmixovať a prihriať nami pripravenú stravu. Detská postieľka, detská stolička bola samozrejmosťou. Preliezky a hojdačky v areáli, aj keď pre nás bola v tom čase aktuálna len hojdačka, detský kútik v interiéri pre prípad nepriaznivého počasia. Naše rozhodnutie stáviť tu týždeň dovolenky s bábätkom sme ani na sekundu neoľutovali. Určite sa sem čokoro vrátime, možno aj v zime, keďže v tesnej blízkosti sa nachádza lyžiarsky vlek a po dobrej lyžovačke je možnosť oddýchnuť si vo výrivke či absolvovať masáž alebo sa previezť na saniach s konským povozom. No nie sú to nádherné zážitky pre Vaše ratolesti? Želám aj Vám aby ste mali takú šťastnú ruku pri výbere Vašej dovolenky. Možno aj v Oravskom Háji (Raji). A hlavne, nebojte sa dovolenkovať s bábätkom. Aj ono potrebuje nové podnety, zmenu vzduchu a keď budete v pohode vy, určite bude v pohode aj vaše zlatíčko.

Viac tipov na dovolenky s deťmi nájdete tu: https://dovolenka.sme.sk/s/dovolenka-s-detmi

Poznámka: Obsah pochádza z pôvodnej verzie portálu rodinka-spolu.sk