Leto sa blíži a s ním aj vyššia frekvencia výletov a dlhších ciest autom, či už na dovolenku s rodinou, návštevu príbuzných alebo víkendové pobyty. Kedže deti sú tvory vysoko pohyblivé, neposedné, pozornosť vyžadujúce, cesta autom je pre ne väčšinou straaaaaašná nuda.

Na úvod snáď niekoľko rád, ktoré možu vašu cestu s malým dieťaťom uľahčiť.
1. ak sa to dá, plánujte si odchod v čase spánku dieťaťa resp. hodinku pred tým. Deti často v aute zaspia skôr ako je ich bežný čas spánku, lebo auto ich uhojdá a ukolíše. Ak sa na cestu vyberiete tesne po zobudení dieťatka, tak uf, uf, budete mať čo robiť aby ste ho také svieže a plné energie zabavili ☺.
2. aktivity, ktoré chcete s deťmi v aute vykonávať si naplánujte dopredu, pripravte si aj prípadné pomôcky a rekvizity
3. minimálne po dvoch hodinách si dajte prestávku – zastavte sa na kávičku v motoreste (úplne najlepšie, ak je tam detský kútik), alebo ak to počasie dovoľuje, na odpočívadle s preliezkami. Úplne najmenšie detičky prebaľte, dovoľte im povystierať sa, prípadne trošku poloziť alebo pobežkať.

V dnešnej dobe technológií je určite najjednodchším spôsobom pustiť dieťaťu v aute DVD-čko a vec vybavená. V našom seriáli sa ale budeme venovať aktivitám, ktoré dieťatko nie len zabavia ale aj rozvíjajú, vzdelávajú a budujú vzťah dieťa-rodič.

Viacero z nižšie uvedných hier dobre poslúži nie len pri ceste autom ale napríklad aj na prechádzke či turistike, keď potrebujete deti zabaviť aby nemysleli na boľavé nôžky ☺.

V dnešnej časti prinášame prvých 5 veselých hier, určených skôr pre staršie deti:

Počítanie áut 

Zvoľte pre každého hráča inú farbu a počítajte koľko áut tejto farby okolo vás prejde. Vyhráva ten kto ako prvý napočíta napr. 10.

ŠPZ-ky vozidiel
Všímajte si ŠPZ-ky okolo idúcich vozidiel a dieťaťu povedzte z akého mesta vozidlo pochádza. Ak chcete hru urobiť ešte zaujímavejšou vytlačte doma pre deti mapu Slovenska a dieťa musí dané mesto na mape nájsť a zakrúžkovať.

Dopravné značky
Ukazujte a vysvetľujte deťom dopravné značky. Pýtajte sa ich na tie, ktoré ste im už viac krát ukázali a pomenovali.

Abeceda
Zvolí sa téma, napr. ovocie a zelenina, veci v kuchyni, televízne program a pod. Hráči sa striedajú a musia na každé písmenko abecedy povedať vec súvisiacu s danou témou, napr.: ananás, banán, cibuľa, ďatla, egreš, figa, grep, hruška…….

Bzzzz 
Matematická hra pre staršie deti. Zvolí sa číslo – napr. 5. Hráči sa striedajú, a hovoria za sebou idúce čísla od jednotky. Hráč ktorý má povedať zvolené číslo, jeho násobok, alebo číslovku kde sa dané číslo nachádza (napr. 51, 52, 53), povie namiesto neho bzzzz a tleskne rukami. Kto sa pomýli čaká ho trest (je na vás, aký ☺). Príklad: 1,2,3,4, bzzzzz, 6, 7, 8, 9, bzzzzz…..)

Tip: Inšpiráciu na rôzne druhy zábavných hračiek nájdete na stránke NajlepšieHračky.sk

Nabudúce sa budeme venovať zábave pre menšie detičky :-).

Vaša Rodinka spolu.

MINISERIÁL „Hry s deťmi (nie len) počas cesty autom“ – ČASŤ II.
MINISERIÁL “Hry s deťmi (nie len) počas cesty autom” ČASŤ III.