Prvá dovolenka autom je s deťmi vždy výzva. Okrem seba a detí je potrebné na cestu pripraviť aj auto, zvoliť správnu autosedačku a zodpovedne uložiť veci do kufra, naplánovať cestu, prestávky a zvoliť správnu hodinu na cestovanie. 

Zvoľte správnu autosedačku 

Výber tej správnej autosedačky je naozaj dôležitý. Pri bezproblémovej ceste vám dokáže ušetriť veľa starostí, ktoré by mohli vzniknúť pri nepohodlí dieťaťa a v prípade nešťastia je správne zvolená autosedačka doslova záchranou života. Určite sa nespoliehajte na takzvané podsedáky, ktoré sú lacnejšou, no naozaj menej efektívnou náhradou. 

Sedačky teda vyberajte zodpovedne a nebojte sa do nej aj viac zainvestovať. Správna autosedačka by mala byť upnutá systémom ISOFIX, ktorý majú už všetky novšie autá. Ak tento systém v aute nemáte, dávajte pozor aby ste sedačku v aute správne ukotvili. Dbajte aj na to aby mala sedačka ochranu aj po bokoch, práve toto dokáže zachrániť život dieťaťu pri bočnom náraze. Táto ochrana musí byť v dostatočnej výške na to aby ochránila aj hlavu vášho dieťaťa. Ďalší dôležitým faktorom je zapínanie. Kvôli ešte krehkej kostre dieťaťa zvoľte skôr širšie pásy v autosedačke, ktoré sú ideálne vystlané. Mechanizmus na zapínanie sa mení vzhľadom na vek a veľkosť dieťaťa, avšak nikdy sa nespoliehajte iba na dieťa a vždy skontrolujte či je správne zapnuté.

Príprava auta na dovolenku 

Rovnako ako musíte pripraviť na dovolenku seba a deti, nezanedbajte ani auto. Aby ste sa vyhli drahým opravám v zahraničí, zastavte sa pred cestou v servise a nechajte si auto celé skontrolovať. Dôležitým faktorom na ceste sú aj pneumatiky. Voľba správneho obutia je dôležitá a v prípade že jazdíte napríklad na celoročných pneumatikách, určite si premyslite všetky možné výhody a nevýhody  celoročného prezutia. V prípade, že máte na aute už niekoľko rokov jazdené pneumatiky, pred dlhšou cestou ich určite nechajte prezrieť v pneuservise, prípadne zvážte ich úplnú výmenu za nové sezónne pneumatiky

Tiež nezabudnite skontrolovať platnosť vášho povinného zmluvného poistenia. Uistite sa, že máte pri sebe zelenú kartu a ostatné doklady od auta a číslo na asistenčnú službu vašej poisťovne.

Správne rozloženie v aute

Správne rozloženie vecí a cestujúcich v aute vám vie počas cesty ušetriť veľa času. Detská autosedačka patrí za vodiča, aby sa v prípade potreby mohol deťom venovať spolujazdec. Ak máte viac detí, priamo za vodiča usaďte do sedačky to najmladšie alebo to, ktoré potrebuje najviac starostlivosti. 

Čas vám dokáže ušetriť aj správne rozmiestnenie batožiny v kufri auta. Ako prvé by ste mali uložiť kufre s oblečením. Keď ich následne posuniete k sedadlám, vznikne vám ďalšie miesto na ďalšiu batožinu, ktorú budete potrebovať častejšie. Ak cesta trvá niekoľko hodín, môžete tam uložiť napríklad širšiu zásobu plienok a hygienických potrieb, malé sladké úplatky a podobne. Pri ukladaní vecí do kufra platí teda nepísané pravidlo, čo budete potrebovať najčastejšie, uložte ako posledné čo najbližšie k veku kufra. Určite sa snažte vyhnúť tomu aby ste si batožinou zakryli výhľad cez zadné okno, pretože to je nebezpečné.

Cesta na dovolenku s deťmi

Veľká dilema každej cesty autom na dovolenku je či cestovať cez deň, alebo v noci. Ak šofér preferuje cestu v noci, vždy je dobré urobiť si na cestu kávu a nespoliehať sa iba na jeho skúsenosti. Ideálne je, keď nespí ani spolujazdec, ktorý ho môže v prípade podozrenia osloviť. 

Cesta na dovolenku v noci je naozaj monotónna a bez akýchkoľvek zážitkov zo sledovania okolia. Okrem toho však má aj svoje výhody a to napríklad kratšie prestávky keďže deti spia alebo napríklad menšie zápchy a menej áut na cestách.

Cesta cez deň je síce dlhšia a pre niekoho aj únavnejšia, avšak môžete si ju spríjemniť napríklad dobre naplánovanou trasou. Ak sa rozhodnete cestovať na dovolenku cez deň, myslite na to, že budete musieť častejšie stáť. Skúste si podľa toho napríklad naplánovať trasu tak, aby sa deti vždy tešili na ďalší úsek cesty a nový zážitok, ktorý ich bude čakať na odstavnom mieste. Hoci kvôli tomu možno budete musieť zájsť viac kilometrov, deti budú mať cestu plnú zážitkov a kým prídete do cieľovej destinácie, často od únavy aj zaspia.