Pálenie záhy, odborne nazývané aj pyróza, patrí k najčastejším príznakom v gastroenterológii. Ak aj vy zažívate nepríjemné pálenie v hrdle, vychádzajúce z hrudníka, mali by ste spozornieť. Čo spôsobuje pálenie záhy a hlavne, čo robiť aby sme sa tohto nepríjemného pocitu zbavili?
Čo spôsobuje pálenie záhy?
Pálenie záhy spôsobuje kyslá žalúdočná šťava, ktorá sa spolu so žalúdočným obsahom vracia do pažeráka. Zvyčajne sa tak deje v spánku, alebo po jedle, ktoré skonzumujeme. Pálenie záhy v noci je úplne bežné najmä pre polohu ležmo, v ktorej sa nachádzame keď sme v posteli.
“Súčasťou žalúdočných štiav je kyselina chlorovodíková čiže žieravina, ktorá sa napríklad v priemyselnej výrobe používa na čistenie kovov. Kým žalúdok je potiahnutý sliznicou odolnou voči pôsobeniu tejto kyseliny, pažerák podobnú ochranu nemá vysvetlila,” Petra Oláhová v prednáške o pálení záhy.
Pálenie záhy sa môže vyskytovať ako nepravidelný a nezávažný symptom, bez morfologických zmien na pažeráku. Avšak ak sa jedná o časté pálenie záhy, ktoré sa opakuje, a na pažeráku sa nachádzajú makro alebo mikroskopické nálezy, jedná sa zväčša o Gastroezofágovu refluxnú chorobu.
Refluxné ochorenie pri ktorom býva poškodená sliznica pažeráku je dôsledkom interakcií mnohých faktorov. Hlavnými príčinami pálenia záhy sú väčšinou: “Agresivita žalúdočného obsahu, štrukturálne usporiadanie prechodu pažeráku a žalúdku, poruchy pohyblivosti a očisťovacie schopnosti pažeráku, zhoršená evakuácia žalúdku,” vysvetlil lekár Radek Kroupa v článku Ako predísť páleniu záhy.
Podľa Kroupu majú veľký vplyv na tento problém tiež vonkajšie faktory ako sú zloženie jedálnička, stravovací režim, lieky znižujúce tlak, fajčenie, kofein, zdvíhanie ťažkých vecí, tehotenstvo a rad ďalších faktorov. Úplne bežné je tiež pálenie záhy po alkohole, ale pálenie záhy sa objavuje aj po pive.
U každého človeka sa môže objaviť iná kombinácia rôznych faktorov, ktoré následne určujú, ako sa bude postupovať v liečbe.
Príznaky pálenia záhy
Mnohí ľudia nevedia presne ako sa prejavuje pálenie záhy a pripisujú tomuto stavu rôzne nepríjemné pocity v oblasti hrudníka. “O ochorení hovoríme vtedy keď nadmerný patologický reflux spôsobuje opakované a obťažujúce problémy vedúce k poškodeniu sliznice pažeráku,” vysvetlil lekár Radek Kroupa v článku Ako predísť páleniu záhy.
Aj pri nepoškodenej sliznici pažeráka sa môže bežne opakovať pálenie záhy v rovnakých situáciách ako po jedle, pri predklone či pri spánku. Pálenie záhy v hrdle je vtedy nepríjemné, avšak zväčša si nevyžaduje lekársku liečbu.
Príznaky, pri ktorých je nutné pálenie záhy riešiť s lekárom, zahŕňajú okrem nepríjemnej bolesti na pažeráku, aj iné prejavy. Farmaceuti v článku o možnostiach samoliečby pálenia záhy hovoria o týchto priznakoch:
- grganie a pálenie záhy je úplne bežným príznakom,
- pálivý až bolestivý pocit za dolným okrajom hrudnej kosti stúpajúci smerom hore,
- návrat žalúdočného obsahu do pažeráka a úst,
- nadmerné slinenie,
- pálenie záhy sa objavuje cca hodinu po jedle,
- často sa objavuje pri obezite,
- v niektorých prípadoch sa môže vyskytovať vracanie,
- bolestivé prehĺtanie či problémy s prehĺtaním,
- opakované infekcie horných dýchacích ciest,
- chrapot a chronický kašeľ,
- zápach z úst a zvýšená kazivosť zubov.
Ak vás páli záha ako príznak refluxu môže sa u vás objaviť nepríjemné pocity cudzieho telesa v krku, opakujúce sa laryngitídy či prejavy astmy.
Čo pomáha na pálenie záhy?
Ak nás páli záha prvé čo nás napadne je vyhľadať čo je na pálenie záhy nájlepšie. Na pálenie záhy pomáha v prvom rade zmena stravovacieho režimu, respektíve “vyhodenie” potravín, ktoré spôsobujú problémy.
“Samotné režimové opatrenia väčšinou v boji s pálením záhy nestačia, ale majú veľký význam pri znižovaní dávky udržiavacej terapii a pri opakovaných problémoch. Rozhodujúce je usporiadanie jedla počas dňa do 5 až 6 menších porcií za deň,” vysvetlil lekár Radek Kroupa v článku Ako predísť páleniu záhy a upozornil, že najhoršie je celodenné hladovanie zakončené veľkou porciou jedla na večer.
Podľa Koupu nemusíme pri pálení záhy dodržiavať prísne diétne režimy, avšak vyvarovať by sme sa mali káve, sladkému čaju, vínu, sladkým, tučným a prekoreneným jedlám.
Veľký pozor by sme si mali dávať na to, aby sme si po jedle hneď nelahli na chrbát, či brucho. Polohou v sede, či v stoji by sme mali dodržiavať do času, kým sa nám nevyprázdni žalúdok.
Ak nás problém trápi najmä v noci a neviete ako sa zbaviť pálenia záhy, mali by ste si zvýšiť polohu hlavy vyšším vankúšom.
Pálenie záhy prvá pomoc
Život s pálením záhy nám uľahčia základné pravidlá a tipy na prvú pomoc, ktoré by mal poznať každý človek s týmto problémom.
- jedlo konzumujte pomaly s vystretých chrbtom,
- pri stresových situáciách sa upokojte hlbokým nádychom do žalúdku,
- pri pálení záhy sa napite vlažnej vody,
- účinným pomocníkom je tiež sóda bikarbóna na pálenie záhy. Stačí si ju dať na špičku jazyka,
- pri jedení nepite veľa tekutín,
- vyhýbajte sa tlaku na žalúdok, obmedzte cvičenie, uvoľnite si nohavice,
- naučte sa spať na ľavom boku, čím predídete refluxu,
- výborný domáci liek na pálenie záhy je zázvor v malom množstve,
- pri liečbe sliznici pažeráku pomáha tiež kurkuma. Stačí pridať lyžičku do jedla,
- zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na probiotiká,
- na fórach o pálení záhy sa odporúča tiež mlieko, ktoré môže odstrániť prvotné nepríjemné pocity, avšak lekári upozorňujú, že vápnik v mlieku podporuje tvorbu kyseliny v žalúdku a mali by ste sa mu vyhýbať
- prvá pomoc je pre mnohých žuvačka, ktorá pomáha produkovať viac slín a “splachovať” tak kyselinu z pažeráku.
Bylinky na pálenie záhy
Proti páleniu záhy je veľmi účinné sladké drievko, z ktorého si môžete vyrobiť čaj na pálenie záhy.
Okrem už spomínaného zázvoru pomôže voda z mäty či anízu, ktoré môžete taktiež vyluhovať a pripraviť si z nich čaj proti páleniu záhy. Skúsiť môžete tiež harmanček, rebríček, bazalku, levanduľu či púpavu s feniklom.
Lieky na pálenie záhy
Pri nepríjemných dráždeniach pažeráku ľudia hľadajú najlepší liek na pálenie záhy, ktorý sa dá zohnať aj bez predpisu, aby nemuseli chodiť za lekárom. Ak sa jedná o miernejšie pálenie záhy bez iných príznakov snažte sa upraviť stravovací režim, alebo zájdite do lekárne, kde sa nachádzajú produkty znižujúce produkciu a agresivitu žalúdočných štiav.
“Väčšina pacientov má skúsenosti s užívaním antacid, ktoré sú voľne dostupné lieky na pálenie záhy. Slúžia na krátkodobú úľavu bez prevencii opakovania a bez zlepšenia slizničného nálezu v pažeráku,” vysvetlil lekár Radek Kroupa v článku Ako predísť páleniu záhy.
Podľa Kroupu nájdeme na trhu prípravky na báze hydroxidu alumínia a magnézia alebo bikarbonáty s alginátom, ktorý vytvára bariéru na žalúdku cez ktorú sa nedostanú kyseliny do pažeráka. Dostupné sú tiež prípravky s omeprazolom, lanzoprazolom či pantoprazolom.
V lekárňach nájdete tiež lieky, ktoré regulujú napätie v črevách, uvoľňujú nepríjemné sťahy v žalúdku a zlepšujú syndróm dráždivého žalúdka. Známy na pálenie záhy je tiež antirefluxný sirup, ktorý znižuje pálenie, tlmí kašeľ a zabraňuje refluxu.
Čo jesť na pálenie záhy
Nepríjemné a dlhodobé pálenie záhy by ste mali riešiť so svojím lekárom, ktorý vám tiež odporučí potraviny proti páleniu záhy. V jedálničku sa nachádza tiež všetko to, čo neutralizuje žalúdočnú kyselinu.
Vyhýbať by ste mali určite ťažko stráviteľným potravinám ako je cibuľa, kapusta, čerstvý chlieb, cesnak, alebo potravinám ktoré podporujú produkciu žalúdočnej kyseliny. Podľa Petry Oláhovej v prednáške o pálení záhy sa jedná o sladkosti, oriešky, alkohol, pálivé a korenené jedlá veľmi horúce alebo veľmi studené jedlá spolu so sýtenými nápojmi, ale tiež červeným a bielym vínom.
Ak máte pocit, že pri pálení záhy nemáte čo jesť, skúste potraviny, ktoré sú priam odporúčané. Patrí medzi ne:
- brokolica
- celozrnné pečivo
- chudé morčacie, kuracie, králičie mäso
- spirula
- paprika, špenát, kapusta
- zeler, mrkva, zemiaky
- marhule, jablká, banány, čučoriedky
- avokádo, broskyňa
- tvaroh, cestoviny
- ovsené vločky a ryby
Pálenie záhy u detí
Pálenie záhy sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a tiež u detí. Jedná sa problém novorodencov, dojčiat nad 6 mesiacov, ale i starších detí. Pri novorodencoch sa nemusí vždy jednať o refluxné ochorenie, inak je to už u dojčiat.
“U dojčiat starších ako 6 mesiacov je ezofageálny reflux takmer vždy patologickým stavom, ktorý sa prejavuje ako refluxná choroba. Tá ma potenciál na vznik komplikácií ako zúženie pažeráka, pyróza, ezofagitída či vred,” vysvetlila farmaceutka Anna Oleárová v článku o refluxe u detí .
Prejavy ochorenia sú podobné ako u dospelých, dieťatko je navyše nepokojné, nervózne a plačlivé. V detskom veku sa v liečbe používajú režimové a diétne opatrenia, nasadzujú sa tiež lieky na znižovanie žalúdočnej kyseliny.
V niektorých prípadoch sa vykonáva aj chirurgická operácia, avšak len ak sa dlhodobo nedarí konzervatívna liečba, a ak je ohrozený život dieťaťa.
Pálenie záhy v tehotenstve
Pálenie záhy a reflux sa objavujú aj v tehotenstve. Za pálením záhy v tehotenstve stojí progesterón, ktorý sa zvýši, uvoľňuje svaly v okolí žalúdku a ľahšie tak prejdú kyseliny do pažeráka.
Progesterón je dôvod pálenia záhy na začiatku tehotenstva, avšak vo vyššom štádiou môže stáť za pálením záhy tiež fakt, že dieťa fyzicky tlačí na žalúdok. Mnohé mamičky si pálenie záhy v tehotenstve spájajú s narodením chlapca, čo samozrejme nie je pravda.
Ak sa pýtate ako na pálenie záhy v tehotenstve, alebo čo najviac pomáha na pálenie záhy v tehotenstve, určite by ste tak ako pri dospelých či deťoch dodržiavať režimové opatrenia v podobe vhodnej stravy či vzpriamenom sedení.
Príznaky pálenie záhy v tehotenstve sú rovnaké ako u obyčajného človeka. Ak vám problém znepríjemňuje život, lekár vám môže predpísať lieky na pálenie záhy v tehotenstve, ktoré by mali zmierniť nepríjemné pálenie.