Bradavice nie sú len nepekným estetickým problémom, ale môžu nám spôsobiť aj nepríjemné zdravotné komplikácie. Kedy sa nám na tele vytvárajú bradavice a ako ich natrvalo odstrániť? Uprednostníte krém z lekárni, alebo stavíte na prírodnú liečbu? 

Čo je to bradavica?

papilóm zblízka, veľké materské znamienko na koži

Bradavice sú nepríjemné kožné ochorenie, ktoré je ľahko prenosné priamym kontaktom s nakazenou osobou. Najčastejšie sa objavujú na pokožke tela a menej na sliznici ako napríklad v ústach.

“Príčinou vzniku bývajú vírusy patriace do skupiny humánnych papillomavírusov HPV. Najčastejšie sú nimi postihnuté deti, mladšie skupiny ľudí a osoby so zníženou imunitou. Papillomavírusov môže byť viac ako 100 druhov,” píše odborníčka Helena Drozenová v článku Bradavice.

Bradavice sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela a inkubačná doba bradavíc je veľmi dlhá. “Bradavice sa prenášajú z človeka na človeka, a tiež autoinokuláciou. Inkubačná doba je niekoľko týždňov až mesiacov. Papilomavírusy vyvolávajú rôzne klinické prejavy v závislostiach od ich typov,” vysvetlila lekárka Milena Jirásková v článku Bradavice Večný problém.

Druhy bradavíc

Dermatológ vyšetrí materské znamienka pacientke dermatoskopom

Bradavice sa väčšinou delia na negenitálne bradavice, ktoré sa často vyskytujú u detí, mladistvých či starých ľudí. Druhou skupinou sú genitálne bradavice, ktoré sa prenášajú sexuálnou infekciou.

Verrucae vulgares

Jedná sa o bradavice, ktoré sú najčastejšie rozšírené medzi ľuďmi. Objavujú sa na rôznych častiach nášho tela ale tiež v ústach. “Najčastejšia lokalita je na rukách. Zo začiatku majú tvar drobných hlavičiek ako na špendlíku a neskôr vyrastú nad úroveň koži,” vysvetlila Helena Drozenová.

Tento typ bradavíc sa často označuje aj ako starecké bradavice. Časom môžu byť postupne zrohovatené a meniť svoj tvar. Najčastejšia lokalita týchto bradavíc je hlavne na rukách. 

Verrucae plantares

Lekár nalepí náplasť na ranu na pacientovom chrbte. Zašitá rana na chrbte ženy. Doktorove ruky zblízka

Jedná sa plantárne bradavice, ktoré patria taktiež k veľmi rozšíreným bradaviciam medzi ľuďmi. “Plantárne bradavice sú zvláštnou formou a prejavujú sa ako široké lézie bolestivé na dotyk,” píše Drozenová.

Niektorí ľudia ich nazývajú aj hnedé či čierne bradavice, pretože majú v strede ložisko zapríčinené kapilárnym krvácaním. Veľmi rýchlo sa šíria a rovnako tak aj vracajú. 

Verrucae filliformes

Tento druh bradavíc má označenie aj nitkové bradavice. Často sa nachádzajú pri ústach, ale aj nosných dierkach. “Vyskytujú sa ako tuhé, ružové výrastky s hyperkeratotickým povrchom,” vysvetluje Drozenová.

Verrucae planae juveniles

Dermatológ skúma kožu na zadku mužského pacienta pomocou lupy

Bradavice plane juveniles sa často označujú aj ako ploché bradavice, ktoré majú 1 – 4 mm. Objavujú sa hlavne na tvári, rukách, ale vidieť môžeme tento typ bradavíc aj na predlaktiach.

“Postihujú prevažne malé deti a mladé osoby Na tvári môžu byť sfarbené žltou farbou. Sú matné a bodkované. Väčšinou sa strácajú spontánne a sú odolné voči akejkoľvek liečbe,” vysvetľuje Drozenová

Condylomata accuminata

genitalne bradavice

Tento typ bradavíc sa nachádza na mužských, ale i ženských genitáliách. Tvoria sa na miestach kde je vlhké a zaparené prostredie. Tento typ bradavíc môže mať komplikácie pri močení či krvavý výtok. 

A ako vlastne vyzerajú genitálne bradavice? “Vznik i množenie podporuje nedostatočná hygiena. Ružové papulky sa rýchlo menia na mäkké hrebeňové útvary, často stopkaté, ružové až červené so šedobielym povrchom,” vysvetlila lekárka Milena Jirásková v článku Bradavice Večný problém .

Genitálne bradavice sa môžu vyskytovať aj na konečníku, ale aj v tehotenstve. Prenos genitálnych bradavíc na penise či vagíne sa deji priamým kontaktom pri pohlavnom styku. Rizikovými faktormi sú časté striedanie partnerov, nechránený pohlavný styk či opakujúce sa pohlavné choroby.

Genitálne bradavice môžu byť v niektorých prípadoch aj ploché. Cielená liečba neexistuje, avšak môžete ochorenie zmierniť. Použiť môžete aj krémy na genitálne bradavice bez predpisu a roztoky, ktoré nie sú agresívne. 

Koža v okolí genitálií je veľmi citlivá, preto sa vyvarujte odporúčaní ako tea tree olej alebo ocot na genitálne bradavice. Bradavice v tehotenstve by sa mali odstrániť pred pôrodom, pretože je možná nákaza plodu. 

Seboroické bradavice

Tento typ bradavíc je geneticky daný a vyskytujú sa ľudí v strednom veku. Môžu sa nachádzať na ktorejkoľvek časti tela. Výnimkou nie je ani tvár či ruky. Podobajú sa sčasti pečeňovým škvrnám a však majú skôr bradavičnatý tvar.

Veľkostne môžu dosahovať až niekoľko centimetrov a sú najmä kozmetickou prekážkou. U každého pacienta sa môžu prejavovať aj iným počtom. Či už sa objaví len pár bradavíc, alebo niekoľko desiatok. 

Kde sa tvoria bradavice?

bradavica na prste ruky

Ako sme už spomenuli, bradavica sa nám môže vytvoriť na ktorejkoľvek časti nášho tela. Výnimkou nie je ani bradavica na chodidle, päte, či bradavica na oku. Strachovať by sme sa nemali ani v prípade, ak sa nám vytvorila bradavica vo vlasoch. 

Úplne bežne sa nám môže vytvoriť aj bradavica na nose, či bradavica pod pazuchou a krkom. Mnoho ľudí trápi tiež bradavica na chrbte. Všetky bradavice sa prenášajú priamym kontaktom a hlavne v spoločných sprchách, na plavárni či v bazénoch.

Zo začiatku sa jedná o hladký výbežok na koži, avšak neskôr sa stávajú drsnými a členitými. Niektoré bradavice sa tvoria mnohopočetne, ale objaviť na tele sa môže aj jedna či dve bradavice samostatne. 

“Niekedy sa bradavice vyskytujú solitari, inokedy sú mnohopočetné a môžu sa rozrastať a splývať v rozsiahlejšie ložiská. Pretrvávanie bradavíc podporuje chronické mechanické dráždenie, nadmerné potenie, mykotická infekcia,” vysvetlila lekárka Iva Obstová v článku Kožné choroby

Ako odstrániť bradavice?

Žena s uterákom na hlave lupou upozorňuje na znamienka na tvári

Ak sa pýtate čo na bradavice, ste na správnej adrese. Spôsobov ako sa zbaviť nepríjemnej kožnej “ozdoby” je niekoľko. Ak sa bradavice vyskytujú vo veľkom množstve a v neustále sa opakujúcich intervaloch kontaktujte lekára, ktorý vám odborne poradí ako pokračovať v liečbe.

“Viac ako polovica bradavíc spontanne zmizne do cca. 2 rokov. V terapii neexistujú presné pravidlá a žiadna dostupná metóda nie je 100 % účinná, preto je vhodné metódy liečby kombinovať,” vysvetlila Obstová.

Podľa odborníčky Drozenovej liečby závisí na veku, rozsahu, trvania či lokalizácii bradavíc. Existuje lokálna liečba, ktorú si môžete aplikovať doma, ale tiež zákroky, ktoré vám urobí lekár.

Odstránenie bradavíc laserom

Dermatológ odstraňuje materské znamienka zo ženského ramena lekárskym laserom

Jedným zo spôsobov ako odstrániť bradavice je podstúpenie laserovej liečby. Tú vykonáva odborník, ktorý používa väčšinou erbiový laser. Ak sú bradavice veľké a mnohopočetné používa sa pulzný laser. 

Mnoho ľudí nazýva tento spôsob odstránenia bradavíc aj “vypaľovanie bradavíc” pričom po tomto zákroku nezabudnite liečené miesto dôkladne ošetrovať antivírusovými krémami. 

Krém na bradavice

krem na bradavice

Najčastejšie prípravky používané na liečbu bradavíc sú rôzne krémy či najnovšie aj eko balzamy na bradavice. Používané sú často krémy s obsahom kyseliny salicylovej, mliečnej či trichlór-octovej.

Na bradavice sa aplikuje tiež duofilm či fenárová masť. “Môže byť aplikovaná aj kyselina dusičná. Po odstránení sa používa fenárová masť s obsahom fenolu, salicátu a naftolu s vazelínou,” vysvetľuje Helena Drozenová v článku Bradavice

Liečivé masti sa väčšinou aplikujú 2 až 3 krát za deň a následne sa vykonáva 4 denná pauza. Nie je to však všeobecná forma aplikovania a každý pacient či liek má svoje dávkovanie iné. Použiť môžete aj náplaste s kyselinou salicylovou  alebo rôzne roztoky či séra.

Tip: Metód na odstránenie bradavíc je niekoľko. Vyskúšajte jeden z prípravkov, ktorý zoženiete v Benu lekárni.

Tyčinka na bradavice

 Vírusový papilóm na hlave medzi vlasmi.

V lekárňach môžete na liečbu bradavíc nájsť aj pero na bradavice či tyčinky. Tento typ prípravku sa používa ako podpora liečby stanovenej lekárom. Aplikácia pera či tyčinky urýchľuje hojenie bradavíc.

Pero by sme si mali na bradavicu prikladať najviac 2 krát za deň jemným vtieravým pohybom. Krém v tyčinke je možné používať až do doby kedy nám bradavica nezmizne. Pri aplikácii by sme si mali dávať pozor na sliznicu.

Chirurgické odstránenie

Chirurg strihá gázu v operačnej miestnosti v nemocnici

Ak nie je možné vykonávať liečbu krémom či laserom, lekár vám môže odporučiť bradavice chirurgicky odstrániť. Zákrok je bezbolestný avšak po odstránení bradavíc je potrebné sa o postihnuté miesto dôkladne starať. 

Fotoliečba

Bradavice môžete odstrániť aj fotodynamickou terapiou. Jedná sa o žiarenie, ktoré poškodzuje bradavicové tkanivo na bunkovej úrovni. Fotoliečba bradavíc je obľúbená najmä preto, že nepoškodzuje okolité tkanivo, ktoré sa nachádza pri bradavici.

Tekutý dusík

Na odstránenie bradavíc môžete použiť tiež tekutý dusík, ktorý kúpite aj v lekárni a jednoducho si liečbu vykonáte doma. Profesionálne odstraňovanie bradavíc  dusíkom je podľa Drozenovej zložitejšie a vykonáva ho odborník. Na bradavicu sa aplikujú dusík o teplote mínus 196°C na cca. 20 sekúnd. 

Bylinky na bradavice

bylinky proti bradaviciam

Pacienti sa niekedy rozhodnú na odstránenie bradavíc vyskúšať prírodnú liečbu a rôzne rastliny na bradavice. Veľmi známy je lastovičník či tinktúra z lastovičníka na bradavice. Medzi receptami starých materí nájdete tiež odporúčanie  na cesnakový olej či jablčný ocot.

Medzi ľuďmi je známa aj dračia krv na bradavice. Jedná sa o kvapalný roztok z peruánskeho stromu Croton. Vyskúšať môžete tiež propolis na bradavice či ricínový olej.

Zmierniť príznaky by mal aj citrón či banánová šupka, ktorú nájdete ako odporúčania v rôznych recenziách. Ak máte chuť vyskúšať nové veci, môžete na liečbu bradavíc skúsiť bio nimbový olej či cibuľu.