Vybuchla tu bomba? To je asi prvá myšlienka, ktorá vám napadne, keď vojdete do detskej izby, v ktorej sa hrali deti. V takých chvíľach sa zdá byť poriadok v detskej izbe nedosiahnuteľným snom.

Upratovanie je však nevyhnutné, a to nielen z estetických dôvodov. Množstvo prachu, plesní a baktérií, ktoré po čase vznikajú môžu spôsobovať alergie, astmu alebo iné zdravotné problémy. Udržiavanie poriadku v detskej izbe tiež pomáha deťom získavať lepšie organizačné zručnosti, pretože sa učia triediť veci, kategórie a organizovať svoje veci.

Zapojte preto deti do procesu udržiavania poriadku. Vysvetlite im, prečo je dôležité udržiavať poriadok a povzbudzujte ich, aby vám pomohli pri upratovaní. Učte ich, ako správne ukladať veci na svoje miesto. Poradíme vám, ako so spoločným upratovaním začať.

nábytok a hračky v detskej izbe

Odstráňte z detskej izby zbytočné veci

Uistite sa, že v detskej izbe nie sú nepotrebné veci a ak sú – odstráňte ich. Ak sú niektoré veci v dobrom stave, zvážte ich darovanie alebo predaj. Len tak sa vám podarí udržať v izbe poriadok a uľahčiť si upratovanie aj o týždeň či mesiac.

Vytvorte si potom jasné a jednoduché pravidlá pre udržanie poriadku v izbe. Napríklad: „Všetky hračky musia byť odložené do skrinky po použití“ alebo „Oblečenie musí byť zavesené v skrini“.

farebná skriňa v detskej izbe

Vytvorte systém organizácie hračiek

V izbe by mali byť skrinky na uskladnenie hračiek, police na knihy a zvlášť skrine na oblečenie. Uistite sa, že majú ľahký prístup k veciam, ktoré často používajú, ale zároveň ich ukladajte na miesto, ktoré im umožní vrátiť ich späť na svoje miesto. Inými slovami, zariaďte detskú izbu prakticky.

Odkladacie priestory by mali byť logicky rozdelené. Vytvorte samostatný priestor na plyšové hračky, autá, figúrky a skladačky. Vyberte si do detskej izby zásuvky, organizéry a nádoby na hračky vo farbách a vzoroch, ktoré sa deťom páčia. Aj to im môže byť motiváciou, aby si odkladali hračky.

V rámci veľkého upratovania vyčistite hračky

Hračky a predmety, ktoré denne deti chytajú do rúk (a často aj „ochutnávajú”) je potrebné občas zbaviť baktérií a špiny. Máme pre vás niekoľko tipov, ako to urobiť:

  • Plyšové hračky zachytávajú prach a roztoče. Väčšinu z nich je možné prať v práčke, ak nie, tak ich aspoň dôkladne vyčistite vysávačom.
  • Plastové hračky odporúčame umývať teplou vodou s kvapkou saponátu a octom, ktorý má antibakteriálne účinky. Veľmi znečistené hračky môžete namočiť do lavóra s vodou a octom či jedlou sódou aspoň na 30 minút.
  • Nie všetky kreatívne hračky zložené z mnohých častí je možné namočiť do nádoby s teplou vodou a následne opláchnuť. Pozor tiež na drevené hračky – na ich čistenie nepoužívajte ocot, ani ich na dlho nenamáčajte. Namiesto toho ich utierajte vlhkou handričkou a následne vysušte.
  • Keď sú všetky poličky, organizéry a nádoby na hračky prázdne, dôkladne ich očistite od prachu a špiny vlhkou handričkou.

Potom všetko uložte späť na svoje miesto.

deti, ktoré upratujú neporiadok

Tip na záver: Neodkladajte upratovanie na neskôr.

Ak sa deti snažia vyhýbať upratovaniu, je dôležité neodkladať to na zajtra. Vysvetlite im, že musia pomôcť udržiavať poriadok, a aký má to vplyv na všetkých v dome a sami im buďte dobrým príkladom.

Vytvorte si každodennú alebo týždennú rutinu na upratovanie a nechajte deti, aby sa k vám pripojili. Napríklad po večeri by mohli zložiť svoje oblečenie, odložiť hračky a vymeniť posteľnú bielizeň. Čo ich dnes naučíte, si so sebou vezmú aj do dospelosti.

Zdroj obrázkov: Freepik.com