Prvý školský týždeň ušiel snáď ešte rýchlejšie ako voda a než sa nazdáte, váš prváčik pôjde na strednú. Vytvorte mu už dnes dokonalé prostredie pre štúdium, ktoré bude podporovať jeho zvedavosť a poskytne dostatočnú oporu aj jeho vyvíjajúcemu sa telu.

Ergonómiu nepodceňujte ani u najmenších

Určite si pamätáte, keď bol váš prváčik bábätko. Riešili ste, či kočík, šatka alebo nosítko – čo najviac prospeje jeho vývoju a neuškodí chrbtici?

Ako deti pomaly dospievajú, začneme s nimi riešiť toľko iných problémov, že práve ergonómia môže ísť často bokom. Ale prváčikovia sú stále vo vývoji a správnu oporu potrebujú rovnako ako maličké bábätká.

O to viac, že namiesto toho, aby celý deň behali, budú sedieť v školských laviciach a aj doma strávia viac času sedením ako prirodzeným pohybom. Preto by ich študijný kútik mal byť zariadený v súlade s potrebami ich tela.

Sústreďte sa na správnu veľkosť stola a na ergonomickú stoličku, ktorá by mala byť polohovateľná aj výškovo nastaviteľná. Väčšie investície sa nebojte – pri správnom výbere nebudete musieť nový nábytok kupovať aspoň do strednej školy.

Súčasťou ergonómie je aj správne vetranie

Prváčik sa v izbe nezaobíde ani bez dostatku čerstvého vzduchu . V nevetranej miestnosti sa horšie sústredí aj dospelým. Deti zatvorené v nevetranej miestnosti budú unavené, protivné a veľmi sa obmedzí ich schopnosť učiť sa nové informácie, čo môže byť zvlášť u prváčikov veľmi nepríjemné.

Spánok – základné ingrediencie zvedavosti, kreativity aj pozornosti

Rovnako dôležitý, ako ergonomické riešenie izby, je aj dostatočný a kvalitný spánok. Dbajte na to, aby bola izba, kde váš prváčik spí, dostatočne vetraná. Nepodceňujte výber správneho matraca a vankúša. A ako ho nalákať do postele včas? Kúpte mu detské obliečky s obľúbeným hrdinom, do ktorých sa bude každý večer tešiť.

Pozornosť a kreativitu môžu podporiť aj vône a farby. Prečítajte si, čo všetko dokáže aromaterapia a aký veľký vplyv na nás majú farby.

Poriadok a organizácia ako ďalší faktor úspešného školáka

Síce sa hovorí, že chaos prebúdza kreativitu, ale opak je pravdou. Nezabudnite zaobstarať dostatok úložných priestorov, kam si školák bude schovávať svoje učebnice a zošity. Téglik na ceruzky, vďaka ktorému nebudú písacie potreby rozhádzané po celom stole aj rôzne šanóny, organizéry a nástenku, vďaka ktorým bude mať váš prváčik všetko dôležité na očiach a vždy bude vedieť, kam siahnuť pre tú dôležitú vec, ktorú práve potrebuje.

Najdôležitejšie zo všetkého sú ale rodičia. Právne vo vás váš školák nájde dostatočnú oporu, pomocníka, parťáka a pravú rok na to, aby ho škola naozaj bavila. Práve vy v ňom dokážete prebudiť zvedavosť, kreativitu a radosť z učenia.

Základná škola je náročná nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Ale je to obdobie, na ktoré nakoniec budete spomínať s láskou.