Starnutie je nezvratný proces, ktorým prechádza každý človek už od narodenia. V boji s ním nám môže pomôcť kyselina hyalurónová, ktorá neslúžil len na vyplnenie vrások či omladenie pleti, ale uľaviť môže aj od bolesti kĺbov či očí. Akým spôsobom môžeme do tela prijať kyselinu hyalurónovú a koľko tento špás stojí?

Čo je kyselina hyalurónová

Molekuly kyseliny hyalurónovej.

Kyselina hyalurónová so vzorcom (C14H21NO11)n je známy hyalurónan (komplikovaný uhľovodík), ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom tele a má schopnosť 1000 násobne viazať viac vody, ako je jej vlastný objem. 

“Kyselina hyalurónová je nesulfátovaný glykozaminoglykán, ktorý je najdôležitejšou zložkou medzibunkovej hmoty. Ľudské telo o hmotnosti 70 kg obsahuje približne 15 g tejto látky, ktorá je neustále obnovovaná,” vysvetlila lekárka Katarína Poláková v článku Hojenie rán pomocou kyseliny hyalurónovej.

Starnutie má za následok ubúdanie kyseliny hyalurónovej, čo sa prejavuje najmä na pleti. “U človeka množstvo kyseliny hyalurónovej v koži klesá vekom približne 6 % za 10 rokov a tento jav hrá kľúčovú rolu v strate pružnosti a dehydratácii pokožky, čo vedieť k tvorbe vrások,” vysvetlila lekárka Martina Neradová v odbornom článku Možnosti korekcie starnutia pleti .

Kyselina listová neviaže na seba len vodu. “Zároveň zadržiava molekuly malých rozmerov ako elektrolyty, živné látky a rastové faktory. Týmto spôsobom umožňuje udržanie vlhkého prostredia, ktoré je priaznivé pre regeneračný proces tkaniva,” hovorí MUDr. Slavomír Urbanček v článku Kyselina hyalurónová a hojenie chronických rán.

Kyselina hyaluronová účinky

Zblízka pohľad na mladú krásnu ženu dotýkajúcu sa jej tváre

Aj keď je vo využití najčastejšie spomínaná výplň kyseliny hyaluronovej na vrásky, táto látka má aj mnohé iné prednosti, vďaka ktorým sa cítime lepšie.  Okrem známych účinkoch na vrásky má:

  • regeneračné,
  • hydratačné,
  • lubrikačné,
  • protizápalové,
  • antioxidačné,
  • zmäkčujúce a
  • vyhladzujúce účinky.

Vo veľkom sa používa kyselina hyalurónová na vlasy, na liečbu jaziev, akné, strií a používaná je aj pri obnove buniek. “ Vo forme krému výrazne urýchľuje hojenie rán, popálenín, či odrenín,” potvrdzuje kekárka Katarína Poláková v článku Hojenie rán pomocou kyseliny hyalurónovej.

Pozitívne účinky kyseliny hyalurónovej sú zaznamenané aj pri liečbe kĺbov. Kyselina hyalurónová obnovuje pružnosť chrupavky, tlmí bolesť a pomáha zmenšiť trenie kĺbu. Pri bolesti kĺbov pomáha tiež protizápalovo.

V neposlednom rade má kyselina hyalurónová aj pozitívny efekt na našu sebadôveru.  “Starostlivosť o vzhľad má pozitívne psychologické účinky, pomáha zlepšiť sebavedomie a vnútornú pohodu,” doplnila lekárka Tereza Gabryšová v článku  Nové generácie výplní na báze kyseliny hyalurónovej .

Druhy kyseliny hyalurónovej

Starostlivosť o pleť, kozmetické ošetrenie, lekárska starostlivosť o pleť, maketa balenia tekutého kozmetického výrobku

V kozmetike sa nevyužíva čistá kyselina hyalurónová, ale jej derivát hyaluronát sodný, ktorý sa lepšie vstrebáva do pokožky a tiež sa ľahšie rozpúšťa vo vode. Na výber máte v súčasnosti produkty, ktoré majú v sebe rôzne hmotnosti spomenutého hyaluronátu sodného.

Výplne, ktorými sa kyselina hyalurónová zavádza injekčne sú na predaj v mnohých značkách. “Kyselina hyalurónová je veľmi bezpečná, žiadaná a finančne lukratívna, preto sa na trh uvádza veľké množstvo rôznych značiek aj v nízkych cenových reláciách,” hovorí lekárka Tereza Gabryšová v článku  Nové generácie výplní na báze kyseliny hyalurónovej. 

Veľmi často ľudia hľadajú kyselinu hyalurónovú 3, čo znamená, že sa jedná o 3 percentný roztok hyaluronátu sodného. Na výber máte ešte 2 % roztok, ktorý je o kúsok slabší.  

Využitie kyseliny hyalurónovej

Kozmetička dáva injekciu s kyselinou hyalurónovou do ženskej tváre

Kyselina hyalurónová sa nevyužíva len v krémoch, ale naše telo ju môže prijať rôznym spôsobom. K najpoužívanejším aplikáciam kyseliny hyalurónovej patrí:

Kyselina Hyaluronová podávaná injekčne

Salón krásny, kozmetický zákrok s kyselinou hyalurónovou

Najznámejšie využitie kyseliny hyalurónovej je aplikácia pomocou ihly. Najnovšie sa používa modelovanie tváre kyselinou hyalurónovou alebo inak povedané contouring tváre s kyselinou hyalurónovou. 

Dámy podstupujú tiež korekciu nosa kyselinou hyalurónovou, ktorá vie na ňom odstrániť drobné chybičky krásy. Veľký efekt na tvári dokáže vykúzliť kyselina hyalurónová na nosovo-ústne vrásky, ktoré nám dokážu pridať na veku. 

Novým trendom je používanie kyseliny hyalurónovej s lidocainom, ktorý spríjemňuje vpich do liečených partií. Či už podstúpite zväčšenie pier kyselinou hyalurónovou alebo výplň kruhov kyselinou hyalurónovou, pripravte si na zákrok približne 20 minút.

Účinok by mal byť viditeľný ihneď, a začervenanie po vpichu ihlou by malo zmiznúť do niekoľko hodín. Aj keď najviac panuje spojenie kyselina hyalurónová a pery, niektorí lekári používajú kyselinu hyalurónovú aj do čela.

Pri úprave vrások sa využíva aj botox a mnohé dámy tak rozmýšľajú, či zvoliť na výplň botox alebo kyselinu hyalurónovú. Najlepšie však bude ak si necháte poradiť od atestovaných lekárov, ktorí zákrok vykonávajú a majú množstvo skúseností s týmito látkami.

Doba trvania účinky kyseliny hyalurónovej v pleti sa líši od značky kyseliny hyalurónovej, ale tiež od pokožky a metabolizmu pacienta.

Mezoterapia

Kyselina hyalurónová sa vo veľkom používa pri estetickom zákroku nazývanom mezoterapia. Jedná sa vstrekovanie kyseliny hyalurónovej spolu s rôznymi vitamínmi do celej oblasti tváre, čo zaručuje jas, hydratáciu a vyhladenie pokožky.

Zákrok sa vykonáva pomocou mikroinjekcií a je potrebné ho viackrát opakovať. “Roztoky sú zložené z vitamínov, minerálov, aminokyselín a kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyalurónová vďaka týmto látkam zachováva hydratáciu, spevnenie a obnovenie pleti,” vysvetľuje lekárka Martina Neradová v článku Možnosti korekcie starnutia pleti. 

Kyselina hyalurónová na vnútorné užitie

Okrem aplikácii kyseliny hyalurónovej vpichmi, môžeme kyselinu užívať aj vnútorne. Najčastejšie ľudia kupujú kyselinu hyalurónovú na pitie ale dostať v obchodoch môžete aj kyselinu hyalurónovú v tabletkách či kapsuliach.

Mýliť vás nemusí ani kyselina hyalurónová v prášku, ktorú nájdete tiež v lekárňach, pričom rozpustenie kyseliny hyalurónovej vám bude trvať pár minút.

Kyselina hyalurónová býva súčasťou výrobkou s rybím kolagénom, ale zlaté časy zažíva aj morský kolagén s kyselinou hyalurónovou na pitie. Pri užívaní kyseliny hyalurónovej tekutinami je dôležité nezabudnúť, že behom trávenia sa rozkladá a do krvy sa dostáva len veľmi malé množstvo tejto látky.  

Krémy s kyselinou hyalurónovou

Tmavovalasá žena dostáva injekciu u kozmetičky

Pri kyseline hyalurónovej netreba zabúdať ani na krémy, ktoré túto zložku obsahujú. Jedná sa najmä o hydratačné krémy s kyselinou hyalurónovou, ktoré slúžia na vyhladenie vrások. 

V kremoch a sérach sa nachádza nízkomolekulárna kyselina hyalurónová, ktorá nemá až také účinky ako vysokomolekulárna kyselina hyalurónová. Tá sa však pre technické problémy v krémoch nepoužíva. Novinkou je tiež make up s kyselinou hyalurónovou, ktoré využívajú najmä ženy s vekom nad 30 rokov.

Krémy či gély s kyselinou hyalurónovou sa používajú aj na rôzne poranenia. “Možno ju použiť na kožné podráždenia i kožné poranenia, akútne i chronické rany, rezné rany a odreniny, popáleniny 1. a 2. stupňa, pooperačné rany, vredy dolných končatín cievneho i metabolického pôvodu, preležaniny, zmeny na pokožke spôsobené rádioterapiou (podráždenie, erytém, suchá pokožka, exsudácia, ulcerácia),” vymenúva lekárka Katarína Poláková v článku Hojenie rán pomocou kyseliny hyalurónovej.

Šampón s kyselinou hyalurónovo

Portrét mladej ženy dostávajúcej injekciu do tváre

Na trhu nájdete tiež šampóny a kondicionéry s kyselinou hyalurónovou, ktoré blahodárne pôsobia na rast vlasov. Kyselinu hyalurónovú môžete využívať aj v sérach na vlasy, ktoré sú určené najmä pre poškodené a rozštiepené končeky.  

Šampóny s kyselinou hyalurónovou nevyužívajú len ženy, ale táto látka je prítomná tiež v mužských šampónoch. Vo veľkom ju vyhľadávajú najmä muži, ktorí trpia nepríjemným vypadávaním vlasov.

Oči a kyselina hyalurónová

Ženské oko. Detail s kontaktnými šošovkami.

Kyselina hyalurónová je  kľúčovou látkou používanom v oftalmológii. Kyselina hyalurónová chráni očné tkanivá, zvlhčuje oči, pomáha v zápaloch a v neposlednom rade sa používa pri  chirurgických zákrokoch ako je operácia šedého zákalu či pri implantácii šošoviek.

Kyselina hyalurónová je súčasťou očných kvapiek a pomáha tiež pri regenerácii očných tkanív. Prípravky s kyselinou hyaluronovou na suché oči, sú v lekárňach bez predpisu.

Kyselina hyalurónová nežiadúce účinky

Ak sa rozhodnete liečiť kyselinou hyalurónovou, nezabúdajte, že sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ktoré ale nie sú veľmi časté. Čo sa týka injekčných preparátov, tie bývajú veľmi dobre znášané, no aj tak sa môžu vyskytnú menšie vedlajšie účinky, ktoré sú len prechodné.

Najčastejšie sa objavujú vyrážky, svrbenie ale môže sa objaviť tiež krvná podliatina, ktorá by mala po pár dňoch zmiznúť. Prvé dni môže byť miesto vpichu mierne opuchnuté čo je pri kyseline hyalurónovej bežné.

Kyselinu hyalurónovú by ste si mali dať aplikovať odborníkom, ktorí sú atestovaní, aby ste predišli hrčkám po aplikácii kyseliny hyalurónovej. Tie sa môžu objaviť pri nevydarenej mezoterapii, ale bežné sú aj hrčky v perách po kyseline hyalurónovej, ktorá je zle vpichnutá. 

Pozor na kyselinu hyalurónovú by ste si mali dávať ak beriete lieky na riedenie krvi alebo aspirín. Ak máte pochybnosti z rôznych recencií o kyseline hyalurónovej, najlepšie urobíte, ak navštívite odborníkov, ktorí vám všetko vysvetlila.

Kyselina hyalurónová cena

kyselina hyalurónová

Cena kyseliny hyalurónovej sa čoraz častejšie znižuje a stáva sa dostupnejšou aj pre menej solventných ľudí. Ak máte hlboko do vrecka stavte na krémy či gély s kyselinou hyalurónovou, ktorú nájdete v krémoch od 5 eur vyššie.

Kvalitnejšie krémy, ktoré zaručujú väčšiu vstrebateľnosť kyseliny hyalurónovej stoja od 50 do 200 eur. Mnohé nájdete v drogériách, lekárňach ale tiež v certifikovaných parfumériách. 

Ak sa rozhodnete pre injekcie kyseliny hyalurónovej navštívte cenníky ambulancií, ktoré zákrok vykonávajú. Už býva bežné, že ich majú zverejnené na internete, kde býva uvedená cena za ampulku 1 ml kyseliny hyalurónovej .

Cena 1 ml kyseliny hyalurónovej, ktorá stačí napríklad na zväčšenie pier sa pohybuje od 100 eur vyššie. Závisí od kvality produktu, ktorý čím je kvalitnejší, tým dlhšie vydrží. Najkvalitnejšie kyseliny hyalurónovej majú účinnosť aj dva roky. 

Kyselina hyalurónová v tehotenstve

Portrét šťastnej tehotnej ženy dotýkajúcej sa bruška

Krémy a gély s kyselinou hyalurónovou nie sú v tehotenstve nebezpečné.  Čo sa týka aplikácii injekčne, mali by ste zákrok odložiť. Štúdia o kyseline hyalurónovej v tehotenstve chýbajú a pre bezpečnosť dieťaťa by ste mali preto s aplikáciou kyseliny hyalurónovou počkať.