Novonarodenci prespia väčšinu času zo svojho dňa a preto je dôležité ako vyzerá postieľka, v ktorej sa nachádzajú. Čomu máme venovať najväčšiu pozornosť pri kupovaní detskej postieľky a koľko nás bude stáť? Ak nechceme nechať nič na náhodu, mali by sme vybrať taký kúsok detskej postieľky, ktorý bude pre nás najpraktickejší a pre bábätko najpohodlnejší. 

Materiál a rozmery detskej postieľky

detská postieľka s baldachýnom a obláčikovými vankúšmi

Detské postieľky sa väčšinou vyrábajú z dreva, ktoré má výborné tepelné vlastnosti a nevytvára bábätku zbytočný chlad, ako je to napríklad s kovmi. Ak plánujete viac detí, alebo chcete investovať do kvalitnej detskej postieľky zabudnite na drevotriesku.

K mäkkému drevu patrí tiež borovica či smrek, ktorá je náchylnejšia na rozkývanie, či ľahšie uvoľnenie skrutiek. Kvalitnejšie postieľky, ktoré znesú aj hyperaktívne dieťa bývajú vyrobené z buku či dubu. Rám detskej postieľky by však mal byť vyrobený z kovu, aby bola celá konštrukcia pevnejšia. 

Pozor by ste si mali dávať aj na nosnosť postieľky, ktorá by nemala prekročiť váhu okolo 15 kg. Tie väčšinou deti dosahujú približne do svojich 3 rokov. Jedná sa o klasickú nosnosť detskej postieľky, no na trhu nájdete aj pevnejšie výrobky.

Ak neviete aký rozmer má mať detská postieľka, môžete siahnuť po najzákladnejších rozmeroch 120×60 alebo 140×70. Na trhu sa však nachádza nespočetné množstvo rozmerov, ktoré si môžete prispôsobiť priestoru, ktorý máte na detskú postieľku vyhradený.

Druhy detských postieľok

Okrem materiálu a rozmerov detskej postieľky, môžete pri postieľke vyberať aj rôzne typy a druhy.

Klasická drevená postieľka

Moderná modro-biela izba pre bábätko

Budúce mamičky majú väčšinou v predstavách zabudované biele drevené postielky ako “nesmrtelnú” klasiku, ktorá postačí každému bábätku. Výhodou tejto detskej postieľky je, že je nadčasová svojim dizajnom, ale tiež farbou, ktorú si môžete zvoliť presne takú, aká vám vyhovuje.

Postieľka s prebaľovacím pultom

Ak máte v dome či byte dostatočný priestor, môžete siahnuť po kombinovanej detskej postieľke, ktorá má na svojom konci prebaľovací pult spolu so šuflíkmi.

Táto multifunkčná postieľka vám pomôže najmä do jedného roka bábätka, kedy je dieťa ešte menšie a musíte ho často prebaľovať. Nemusíte sa tak pri tejto činnosti neustále hrbiť a namáhať chrbát.

Prebaľovací pult na postieľku sa dá v mnohých verziách detských postieľok následne odmontovať a môžete tak ďalší rok využívať postielku samostatne. 

Okrúhla postieľka

Krásne novonarodené dieťa ležiace v okrúhlej postieľke v jemných sivých, modrých a bielych tónoch

Veľký boom medzi detskými postieľkami je poslednú dobu oválna postieľka, ktorú často nazývajú aj rastúca postieľka. Táto postieľka pre bábätká nie je len dizajnovo veľmi pekná, ale má mnohé výhody, ktoré ju radia k multifunkčným postieľkam.

Okrúhlu detskú postieľku môžete zväčšiť vďaka prídavnému pásu, ktorý zatiaľ slúži ako prebaľovací pultík. Postieľka pre novorodenca je zo začiatku maličká v tvare kruhu a neskôr, keď bude dieťatko väčšie, z nej môžete urobiť detskú pohovku či ohrádku na hranie.

Táto moderná detská postieľka sa dá zároveň premeniť na detský stôl so stoličkami. Okrúhla postieľka je však cenovo náročnejšia a jej hodnota sa pohybuje od 300 do 700 eur. Okrúhu postieľku však niekedy nájdete aj v bazári, kde je jej cena nižšia. 

Detská postieľka s polohovateľným bokom

Obrázok polohovateľnej detskej postele pod bielym pozadím

Ak chcete byť pripravení na všetko, mali by ste kúpiť takú postieľku, ktorej sa bude dať znížiť jedna strana mreží. Detskú postieľku tak budete môcť prisunúť k posteli a ľahšie sa vám bude manipulovať s bábätkom v tme či pri hľadaní cumlíku.

Keď bude postieľka vo výške vášho matraca, môžete si uľahčiť nočné kojenie a bábätko počas spánku len  jemne prisunúť k prsníku. Jednoduchšie bude aj ukladanie bábätka do postieľky a odnímateľná bočnica nebude zavadzať pri manipulácii. 

Ak nemá detská postieľka odnímateľnú bočnicu, väčšinou ponúka odpojenie dvoch bočných tyčiek, ktoré pomáhajú najmä pri manipulácii s cumlíkom. Väčšie deti ich využívajú na jednoduchšie vychádzanie z postieľky.

Postieľka pre dvojičky

dve dvojčatá vo veku 8 mesiacov sa hrajú v postieľke

Ak čakáte dvojičky môžete investovať do okrúhlej postieľky, ktoré sa dá predeliť mriežkou a vytvoria sa tak dve samostatné postieľky. 

Ak nechcete kupovať dve samostatné detské postieľky môžete skúsiť detskú postieľku s väčším rozmerom, ktorý býva okolo 100×96. Síce je postieľka o niečo kratšia, ale na šírku je zas vhodná pre dve bábätká. 

Hojdacia postieľka

Ak nie ste naklonení klasickej verzii postieľky môžete skúsiť hojdaciu postieľku. Jedná sa o takzvané kolísky, ktoré sú síce praktické pri uspávaní bábätka, avšak rozmerovo sú maličké.

Väčšie verzie hojdacej postielky sú podľa mnohých rodičov nepraktické, keďže dieťa sa počas spánku dosť prehadzuje a kolísanie ho môže vyrušiť. Komplikovanejšie býva aj vychádzanie dieťaťa z postieľky.

Detské postieľky s úložným priestorom

Moderný interiér detskej izbičky s komfortnou detskou postieľkou

Ak máte menší byt či dom určite využijete postieľku s úložným priestorom. Pod takouto postieľkou sa totiž nachádzajú dve výsuvné šuflíky v rozmeroch postieľky, ktoré môžete využívať na uskladnenie vecičiek pre bábätko. 

Netradičná postieľka

Šťastný pár sa usmieva na svoje dieťa v postieľke

Ak vás žiadna z opísaných postieľok nezaujala a chceli by ste niečo výnimočné môžete siahnuť po prútenej postieľke, ktorá je poslednú dobu veľmi žiadaná. Rozmerovo je taktiež menšia a dieťatko ju rýchlo prerastie. 

Vyhľadávanými sa stávajú aj detské postieľky v tvare domčeka, avšak podľa odborníkov je vhodnejšia pre väčšie deti a nie pre novorodencov.

Ak nechcete zabúdať na bezpečnosť dieťaťa a zároveň chcete originálnu detskú postieľku, môžete siahnúť po postieľke so žirafou, medvedíkom či zajacom. Jedná sa o vyrezávané drevené zvieratká, ktoré sa nachádzajú na čele detskej postieľky. 

Matrac do detskej postieľky

Ak sa pýtate aký matrac patrí do detskej postieľky, ste na správnej adrese. Matrace do detskej postieľky by mali byť pružné, dostatočne tvrdé, prievzdušné a zároveň bezpečné. Nemali by byť príliš mäkké a zbytočne sa ohýbať. Tvrdší matrac je veľmi dobrý na vyvíjajúci chrbátik bábätka.

Matrac ukladáme na rošt detskej postieľky inak povedané klin postieľky a na výber máme niekoľko druhov. K najznámejším patrí matrac z kokosovej peny, ale zvoliť môžete tiež pohánkový, molitanový či latexový matrac do detskej postieľky.

Najviac predávané sú matrace s prírodnými materiálmi ako je bavlna, vlna, potravinové polyméry, peny na báze rastlín či prírodný latex. Tieto matrace sú však aj cenovo drahšie.

Perinka do postieľky

Štýlová posteľ v modernom interiéri detskej izby

Pri kúpe postieľky sa veľmi často objavuje otázka čím prikryť bábätko. Na začiatku, hlavne prvé tri mesiace zabudnite na vankúše do postieľky či paplón do postieľky, ktoré môžu dieťatko pridusiť. Zo začiatku nechajte bábätko zabalené len vo vankúšiku.

Paplónik a vankúš do detskej postieľky využijete keď bude dieťa väčšie a nebude hroziť, že si ho stiahne na tváričku. Kým je bábätko maličké môžete využiť skôr deku do postieľky, ktorou jemne prekryjete zavinovačku ak bude väčšia zima.  

Set do postieľky vankúš a paplón bývajú v niektorých prípadoch k postieľke grátis, spolu s obliečkami do postieľky. Detské návliečky do postieľky potešia deti keď budú väčšie a ocenia rôzne kreslené motívy.

Nezabudnite tiež na nepremokavú plachtu do postieľky, ktorá by mala byť na gumičku, aby si ju dieťatko pri spánku nezosunulo na tváričku. Sady a plachty do postieľky nájdete s rôznymi súpravami do postieľky v obchodoch s detským oblečením alebo sortimentom. 

Detské doplnky do postielky

Výbava do postieľky nie sú len matrac či perinka s plachtou, ale na výber už máte rôzne príslušenstvo do detskej postieľky. Ak sa rozhodnete zainvestovať mnohé obchody ponúkajú tzv. detské postieľky komplety, kde sa nachádzajú všetky potrebné doplnky.

Tip: Moderný nábytok do detskej izby nájdete na jednom mieste v online eshope Möbelix.sk

Mantinel do postielky

Úplne nová detská postieľka

Veľmi využívaným doplnkom do postielky je hniezdo do postieľky, ktoré slúži na ochranu bábätka, aby sa predišlo prievanu, či možnému poraneniu o tvrdé tyčky. 

Keď je bábätko väčšie môžete si dať mantinel okolo celej postieľky a na výber máte rôzne materiály.  Na trhu nájdete pletenec do postielky či vankúšikový mantinel do postieľky, ktoré sú výborné chrániče pred úrazom, ale tiež proti pádu cumlíkov. 

Pletený mantinel do postieľky si môžete vyskúšať vyrobiť aj doma, alebo si ho môžete dať ušiť na mieru. Nezabúdajte však že akékoľvek dekoračné vankúše či vrkoče do postieľky by nemali bábätku zavadzať a ohrozovať ho v bezpečnosti.

Kolotoč nad postielku

Roztomilá detská postieľka pre dievčatá v ružovom prevedení s ručne vyrábanými hračkami

Ak chcete bábätku už od malička poskytovať vnemové podnety skúste mu namontovať hrací kolotoč nad postieľku. Všetky takéto výrobky by mali obsahovať držiak na kolotoč, ktorý sa upevňuje nad postieľku. 

Ak hľadáte niečo výnimočné môžete siahnuť po detskom kolotoči nad postieľku s projektorom, ktorý bude na stenu či strop odrážať rôzne motívy. Na výber máte okrem plastových aj drevené kolotoče nad postieľku.

Okrem kolotočov sú veľmi predávané aj rôzne hračky nad postieľku, avšak aj v tomto prípade dbajte na bezpečnosť dieťatka. 

Kolieska na postieľku

Krásne novonarodené dieťa ležiace v postieľke

Doplnok v podobe koliesok sa vám zíde v prípade, že potrebujete postieľku presúvať. Ak si chcete niekedy navariť a potrebujete bábätko pri sebe určite sa vám zíde možnosť postieľky s kolieskami. 

Prebaľovacia podložka na postieľku

Ak nemáte miesto na postieľku s prebaľovacím pultom, môžete si kúpiť samostatný pult, ktorý pripevníte na postieľku v čase, keď idete bábätko prebaliť. Jedná sa o veľmi praktickú vec, ktorá “ušetrí” váš chrbát. 

Organizér na postieľku

Organizér alebo vreckár nad postieľku pripevníte na bok postieľky a môžete si doň ukladať plienky, masť na zapareniny či vlhčené obrúsky, ktoré chcete mať vždy po ruke. Keď bude dieťatko väčšie môže si tam odkladať hračky alebo cumlíky. 

Baldachýn nad postieľku

Veľmi diskutabilným doplnkom býva baldachýn nad postieľku. Aj keď je baldachýn nad postieľku na stojane, zaberá miesto nad postieľkou a častokrát pri manipulácii s dieťatko zavadzia. Na druhej strane môže pôsobiť útulne a zabraňovať prievanu, ktorý sa môže dostať do postieľky. 

Cestovná postieľka

Detská postieľka

Detská cestovná postieľka vám “padne” vhod ak chodíte často na dovolenky a výlety. Nie vždy sa totiž v hoteli nachádza klasická, skladacia či prenosná postieľka.

Pri kúpe polohovateľnej cestovnej postieľky musíte rátať, že matrac do cestovnej postieľky je tenký a tvrdý, preto by v nej dieťa malo spať naozaj len vo výnimočných prípadoch.  

Ak cestujete naozaj často môžete si k postieľke dokúpiť kvalitný matrac, ktorý budete nosiť samostatne. Cestovnú postieľku kúpite od 40 eur vyššie a častokrát býva vo výpredaji. 

Cena detských postieľok

Aj keď samostatnú postieľku s roštom kúpite už od 55 eur, nezabúdajte, že do nej musíte dokúpiť matrac a potrebnú výbavičku. Ak chcete lacnú postieľku skúste prelistovať inzeráty s označením “predám detskú postieľku”, alebo detské postieľky z bazáru. 

Celá investícia by vás pri rozumnej cene nemala vyjsť viac ako 150 eur, ale rátajte s tým, že hodnota sa môže navýšiť, či znížiť, ak nájdete napríklad detskú postieľku vo výpredaji.