Dojčenie je jednoznačne najlepší spôsob výživy pre vaše bábätko. O tom niet pochýb. Vedeli ste napríklad, že dojčením nepomáhate iba svojmu dieťatku, ale aj sebe? Dojčené dieťa je odolnejšie voči chorobám, má silnejšie vyvinutú imunitu a vy sa vďaka nemu dokážete ľahšie dostať do formy.

Poďme si teda povedať o tom, aké výhody predstavuje dojčenie a čo vás pri dojčení čaká. Rozoberieme aj to, ako správne dojčiť, a to aj s tipmi, ako dojčenie uľahčiť sebe aj bábätku.

Výhody dojčenia

Dojčenie je prirodzené. Materské mlieko je nenahraditeľné, a tak je vždy lepšie, ak sa dá, dať prednosť dojčeniu pred umelou výživou. Aké výhody má teda dojčenie? Mnohé ste možno ani nevedeli.

Zlepšuje bábätku imunitu

Je dokázané, že u dojčených detí sa mnohé choroby, ako napríklad žalúdočné ochorenia, vyskytujú v oveľa nižšom počte ako u tých, ktoré dojčené neboli. Takisto, ak sa už ochorenia vyskytnú, ich priebeh je viditeľne rýchlejší a lepší.

Čím to je? V kolostre, teda prvom mlieku, sa nachádza sekrečný imunoglobulín IgA, ktorý pri budovaní imunity vykonáva dôležitú funkciu. Aj v zrelom materskom mlieku sa nachádza, ale už v nižšej koncentrácií, ako pri kolostre.

Znižuje riziko nadváhy a obezity

Počuli ste už o tom, že dojčením znižujete riziko obezity a nadváhy u svojho dieťaťa? A to nielen v detskom veku, ale aj v dospelosti. Potvrdili to analýzy štúdií publikované v americkom epidemiologickom žurnáli. Ako je to možné? Materské mlieko obsahuje menej inzulínu ako umelé, pričom práve inzulín stimuluje tvorbu tuku.

U mamičiek znižuje riziko rakoviny

Zaujímavým zistením je, že čím dlhšie žena dojčí, tým viac je chránená proti karcinómu prsníka a dokonca aj vaječníkov. Podľa všetkého to súvisí so zmenami v prsnom tkanive, ktoré sú spôsobené práve dojčením. Okrem toho dojčenie potláča produkciu estrogénu.

Ako dojčiť

Povedali sme si niekoľko základných výhod dojčenia, ale je ich samozrejme viac. O materskom mlieku a ďalších výhodách dojčenia sa dozviete viac napríklad v tomto článku. Teraz ale prejdime k samotnému dojčeniu. Technika dojčenia totiž nie je vrodená, treba sa ju naučiť.

Hlavné zásady dojčenia

Podnet pre tvorbu mlieka predstavuje dieťa. Čím častejšie ho budete k prsníku prikladať a čím viac bude sať, tým viac mlieka sa bude tvoriť. Nemusíte sa teda báť nedostatku mlieka. Stačí byť v pohode a mať so svojím bábätkom blízky telesný kontakt.

Čo sa týka vystrekovacieho reflexu, aj ten je podmienený dieťaťom a dráždením bradaviek. Niektoré ženy majú tento reflex silne vyvinutý a mlieko sa im uvoľňuje dokonca už len pri tom, ako dieťa počujú, prípadne ho vidia, či naň len pomyslia.

Správna poloha

Na to, aby dieťa mohlo piť, potrebuje pri pití stláčať nielen bradavku, ale aj väčšiu časť dvorca. A na to, aby uchopilo prsník správne, potrebuje byť aj v správnej polohe. Existuje niekoľko vhodných polôh, takže si isto nájdete nakoniec takú, ktorá vám obom bude vyhovovať.

Pri dojčení sa ale treba držať niekoľkých zásad a prispôsobiť podľa nich samotné dojčenie. Poprvé musíte sedieť pohodlne. Nemali by ste byť nachýlená dopredu. Bábätko prikladáte k prsníku tak, aby ste ho mali čo najbližšie k svojmu telu. Malo by byť čo najbližšie k prsníku a zároveň mať dostatok priestoru.

Ďalšie tipy pre správne dojčenie

Dieťa by malo byť pri dojčení obrátené tvárou k prsníku, pričom si ho hľadá samo. Nedávajte mu prsník priamo do úst. Takisto, ak už bude piť, neodťahujte mu prsník, pretože by sa nevedelo poriadne prisať a znemožnili by ste mu správne prisatie.

Na koniec si dáme aj tip pre mamičky. Pôrod a aj samotné dojčenie dá vášmu telu zabrať. Aby ste mu pomohli od príznakov, ako sú vypadávanie vlasov či zhoršená pleť, vyskúšajte pravidelne užívať kolagén. Funguje ako elixír krásy a po pôrode vám zlepší nielen zdravie, ale pomôže vám dostať sa späť do formy.