Črevná viróza alebo črevná chrípka vás “vyradí” z bežného života za pár hodín. Prečo prichádzajú návaly hnačky a vracania? Čo robiť ak nás choroba pripúta k záchodovej mise? Aj keď črevná viróza nepretrváva u človeka viac dní či dokonca týždňov, môže nám spôsobiť nepríjemné komplikácie.
Ochorenie sa objavuje nielen u dospelých ale aj detí, preto netreba zabúdať na dodržiavanie preventívnych opatrení. Kedy ostať s črevnou virózou doma, a kedy ísť k lekárovi?
Čo je to črevná viróza
Črevná viróza sa nazýva gastroenteritída a jedná sa o zápal žalúdka a tráviaceho traktu. Spôsobujú ju vírusy a baktérie. K vírusom patria najmä norovírusy, enterovírusy, adenovírusy a rotavírusy. Baktérie vinné za črevnú virózu sú zas salmonella, E-coli a camylobacterum. Hnačky môžu byť niekedy spôsobené aj parazitmi, no nestáva sa to často.
Črevná viróza býva rozšírená najmä počas chladných mesiacov, kedy sa vírusy ľahšie udržujú pri živote, a ich šírenie je jednoduchšie. Črevná viróza môže byť spôsobená aj skazenými potravinami, alebo ako vedľajšie príznaky pri liečbe iných chorôb.
Črevná viróza príznaky
Ak sa pýtate ako sa prejavuje črevná viróza u dospelých či detí, odpoveď vás určite nepoteší. Aj keď žiadna choroba nebýva príjemná, pri črevnej viróze to platí dvojnásobne.
K prvým príznakom patrí slabosť, únava, malátnosť a pocit, že budete chorí. U niekoho sa môže objaviť dokonca bolesť v hrdle, mierna bolesť svalov a kĺbov, a mierne zvýšená teplota.
Výrazný zlom nastáva zvyčajne po šiestich hodinách. Ako prvé prichádzajú výrazne kŕče v bruchu a nadúvanie sprevádzané nevoľnosťou. Stolica sa mení na kašovitú alebo tekutú, a jej frekvencia sa zvyšuje. Črevná viróza sa takmer nikdy neukáže bez nepríjemného vracania. Hnačka a vracanie sa väčšinou opakuje aj viackrát za deň, no nie všetky príznaky sa musia vždy u chorého objaviť.
Črevná viróza prenos
Črevná viróza je infekčná rovnako ako chrípka. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, čiže cez dýchací systém až priamo do organizmu človeka. Okrem prenosu vzduchom môžeme črevnú virózu “chytiť” aj prostredníctvom kontaminovanej vody či potravy. Veľký pozor najmä na hygienu rúk.
Aj keď sa črevná viróza prenáša z človeka na človeka veľmi jednoducho, nemusí ju vždy dostať každý, kto prišiel do styku s nakazeným. Veľmi dôležitý je imunitný systém každého človeka, ktorý môže baktériu či vírus zničiť. Rovnako sa môže stať, že človek, ktorý má ochorenie v tele, nakazí kolegu či rodinného príslušníka, a sám pritom žiadne príznaky nemá.
Črevná viróza má takú silu, že sa môže u človeka objaviť aj v krátkej dobe po sebe. Prekážkou jej nie sú ani protilátky, ktoré ešte kľudne môžu kolovať v tele človeka. Veľmi dôležité je však aj v tomto prípade akú má človek obranyschopnosť pred ochoreniami. Črevná viróza má zelenú najmä v chladných mesiacoch február až apríl.
Prenášať črevnú virózu môžu aj muchy, ktoré sú zodpovedné za nákazy najmä v lete či na jeseň. Na svojich nohách majú výlučky chorých nosičov a tie potom prenášajú na odkryté jedlo.
Ako liečiť črevnú virózu
Keď človek dostane črevnú virózu, jediné čo chce je to, aby už “utrpenie” skončilo. Ako prvé čo môžete urobiť pre vaše dobro, je ostať doma. Prvé hodiny býva človek veľmi slabý a môže nakaziť ostatných ľudí. Doma by ste mali zostať aspoň tri dni.
Mnohí dospelí sa s črevnou virózou “popasujú” za jednu noc a na druhý deň už idú do práce. Takýmto prístupom si však oslabujú imunitný systém a črevnú virózu, či iné ochorenie môžu onedlho získať opäť. Dlhšie doma by ste mali pobudnúť aj v prípade, ak máte zvýšenú teplotu. Je to signál, že telo ešte bojuje s vírusom, ktorý sa nachádza v tele.
Pite veľa tekutín
To že zostanete doma, však nezaručí, že črevná viróza jednoducho odíde. Prvé a veľmi dôležité pravidlo je, piť veľa tekutín. Telo je častým vracaním a hnačkami dehydrované.
Dôležité je, aby ste tekutiny prijímali často a v malých množstvách. Veľa tekutín naraz by oslabený žalúdok nedokázal spracovať, a zas by mohli “skončiť” v záchodovej mise. Aj keď prvé “dúšky” tekutín zväčša vyvrátite, netreba sa vzdávať a vodu prijímať po lyžičkách.
Okrem čistej vody a čierneho čaju by sme mali piť aj iónove nápoje. V prípade črevnej viróze totiž z tela nestrácame len tekutiny, ale aj ióny. Vhodné sú tiež minerálne vody alebo colové nápoje. Tie však “popíjame” len v menšom množstve.
V prípade že začínate byť veľmi smädný, unavený, máte suché pery, nos a oči, začnite si sledovať koľko tekutín prijímate. Ak však ide stále všetko “von” z tela a začne sa vám ťažko dýchať, či dokonca modrieť končatiny, vyhľadajte lekára.
Nasaďte diétu
V prvý deň črevnej virózy je dôležité dodržiavať “hladovku”. V čase intenzívnej hnačky a vracania by sme nemali vôbec dráždiť črevnú výstelku jedlom. Prvý deň je dôležité najmä piť. Ak pociťuje po niekoľkých vracania hlad, uprednostnite radšej suchár či staršie pečivo.
Stravu by ste mali začať prijímať vtedy, ak sa na druhý deň cítite lepšie. Druhý až štvrtý deň by ste však mali dodržiavať diétu a jesť len menšie porcie. Zemiaky, mrkva či ryža sú pri črevnej viróze “vítané”. Veľmi dôležité je vyvarovať sa mlieku a mliečnym výrobkom. Rovnako ešte nekonzumujte ani ovocie. Ideálne je začať prvú stravu vývarom.
K bežnej strave by sme sa mali vrátiť po piatich dňoch. Stále by sme si však mali dávať pozor, aby sme nezaťažovali žalúdok príliš mastnými a vyprážanými jedlami. Ideálne je začať polievkami a ľahkými jedlami.
Lieky
Mnohí pri črevnej viróze siahajú po liekoch. Tie sú však pri črevnej viróze takmer zbytočné. Lekári neodporúčajú ani lieky na zníženie teploty, pretože môžu oslabiť imunitný systém, ktorý musí bojovať s ochorením.
Ak za črevnú virózu môže vírus, nebude účinkovať ani čierne uhlie, ktoré na seba viaže toxíny len z baktérii. Rovnako sa jedná aj o iné lieky proti hnačke, ktoré sú na vírusy “krátke”.
Najdôležitejšie pri črevnej viróze sú nápoje a oddych. Po skončení ochorenia by ste mali siahať po probiotikách, ktoré vám upravia črevnú mikroflóru a zamedzia pretrvávajúcim problémom s redšou stolicou a plynatosťou.
Črevná viróza u detí
Dospelý sa dokážu s črevnou virózou vysporiadať jednoduchšie ako deti. Majú silnejší imunitný systém, ktorý dokáže črevnú virózu niekedy poraziť aj za deň.
Pri deťoch sa ale odporúča podať liek proti teplote, aby sa pri vysokej horúčke zabránilo nebezpečným febrilným kŕčom. Obzvlášť dôsledný treba byť pri pití tekutín. Tak ako pri dospelých, aj pri deťoch treba podávať nápoje v malých množstvách.
Deťom môžete podávať aj neperlivú minerálnu vodu, ktorá dodá minerály. Lekári odporúčajú siahnuť aj po rehydratačných nápojoch, ktoré kúpite v lekárni. Rovnako si ho môžete vyrobiť aj doma, ak do vody pridáme lyžičku cukru a lyžičku soli.
Strava musí byť prísna tak isto, ako pri dospelých. Deťom sa skôr odporúča ryža spolu s ryžovým odvarom. Nachádzajú sa v ňom škrobové látky, ktoré majú pozitívny účinok na naše trávenie.
U detí je veľmi dôležité sledovať či nie sú dehydrované. Je potrebné pozorovať ako často dieťa ciká, a či nemá suché pery a nos. V prípade, že dieťa nejde na toaletu viac ako 6 hodín, zvýšte dávky tekutín.
Ako predísť črevnej viróze
Ak chcete predísť črevnej viróze, mali by ste dodržiavať základné hygienické pravidlá. Tie sa netýkajú len dôkladnej hygieny rúk, ale aj pozorným umývaním ovocia a zeleniny. Nemali by sme piť z pohára druhej osoby a mali by sme používať vlastný uterák.
Okrem hygieny by ste mali dbať aj na posilňovanie imunitného systému, ktorý zlepšíme nielen zdravou stravou, ale i pohybom. Doprajte si denne prechádzku či iný pohyb na čerstvom vzduchu. K lepšiemu imunitnému systému pomáha aj otužovanie, ktoré sa čoraz viac stáva populárnejšie..
Nezabúdajte tiež na probiotiká, ktoré sa nachádzajú v kvalitných jogurtoch. Siahnuť môžete aj v po nepasterizovanej probiotickej bryndze z ovčieho mlieka. Probiotiká môžete prijímať aj vo výživových doplnkoch, ktoré by mali mať až miliardu prospešných baktérií.
Črevná viróza inkubačná doba
Inkubačná doba pri črevnej viróze býva rôzna. Najčastejšie sa však udáva, že by sme mali byť obozretní 1 až 7 dní. Každý človek má iný organizmus s rôznym imunitným systémom a presne sa to určiť nedá.
Počas týchto dní by sme sa mali zdržiavať hlavne doma, a ak bývate s rodinnými príslušníkmi, treba sa zdržiavať v jednej izbe a dezinfikovať kľučky na dverách a záchod.
Črevná viróza v tehotenstve
Črevná viróza sa môže objaviť aj v tehotenstve. Ak sa nejedná o veľmi silný priebeh, nie je nebezpečná ani pre mamu a plod. Hnačka na začiatku tehotenstva či v treťom trimestri nemusí byť spôsobená len črevnou virózou, ale aj hormónmi. Netreba teda pri tejto zmene organizmu panikáriť a radšej zvoliť oddych na lôžku.
Rovnako treba dodržiavať vyššie spomenuté pravidlá a v prípade komplikácií navštíviť lekára. Črevná chrípka býva u tehotných žien bežná a do týždňa by mala pominúť
Kedy navštíviť lekára
Ak ste dostali črevnú virózu, liečte sa doma, prípadne zatelefonujte lekárovi. Osobne za lekárom by ste mali prísť vtedy, ak choroba neustúpi ani po troch dňoch, alebo ak neviete ani na druhý deň udržať v tele žiadne tekutiny. Lekári zväčša naordinujú infúzie na zavodnenie.
Ak črevná viróza trvá dlhšie, je možné, že lekár bude musieť naordinovať antibiotiká na bakteriálnu infekciu, alebo rôzne dezinfekčné lieky. Lekára navštívte skôr ak sa jedná o dieťa menšie ako 4 mesiace alebo staršieho človeka, ktorý má oslabený imunitný systém. Rovnako obozretní by mali byť aj ľudia, ktorí majú iné závažné ochorenie.