Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré každoročne postihuje 10 % svetovej populácii. Ak chrípku nebudeme správne liečiť, môže sa nám vrátiť v podobe nepríjemných komplikácii. Čo najlepšie pomáha na chrípku, a ako chrípku poraziť? Prečítajte si všetky odporúčané rady, lieky, ale aj tipy, ktoré s chrípkou na 100 % zatočia.
Chrípka na Slovensku a vývoj chrípky na Slovensku sa každý rok mení. Zväčša sú v jarných a v zimných obdobiach postihnuté regióny, a však stáva sa, že chrípkou býva postihnuté aj celé Slovensko.
Chrípka sa veľmi často zamieňa s prechladnutím. Oproti ostatným ochoreniam však väčšinou nebývajú pri chrípke prvotné príznaky ako nádcha. Na začiatku ochorenia sa preto k diagnostike odporúčajú laboratórne vyšetrenia, aby sa predišlo otáznikom, či sa jedná o chrípku, alebo prechladnutie.
Čo je chrípka?
Chrípku majú na svedomí RNA vírusy z čeľade Orthomyxoviridae. Známe sú tri antigénne odlišné typy vírusu chrípky. Najčastejšie sa u nás vyskytuje typ A. Typ B je skôr u detí a mladistvých, a typ C má najmenej vážny priebeh.
“Typickou vlastnosťou vírusov chrípky je ich variabilita, ktorá podmieňuje opakujúce sa epidémie po zmene vlastností,” vysvetľuje lekár Ivan Schréter v článku Liečba chrípky
Podľa lekára Jaroslava Kapla je chrípka vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje dýchací ústroj. Chrípka sa radí k infekčným a vírusovým ochoreniam.
Chrípka príznaky
Chrípka má niekoľko príznakov, ktoré sprevádzajú takmer každého pacienta. Veľmi častým príznakov je zvýšená teplota a nestáva sa, že by sa vyskytovala chrípka bez teploty. Teplota pri chrípke býva väčšinou okolo 38 °C.
“Okrem vírusu chrípky sa na ochorení podieľajú aj iné patogény – stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, ktoré najčastejšie postihujú prínosné dutiny, spôsobujú infekcie stredného ucha, môžu spôsobiť až baktériový zápal pľúc,” píše sa v odbornej eseji o Infekčných ochoreniach
Keďže sa jedná o ochorenie dýchacích ciest, býva bežné, že s chrípkou sa objavuje bolesť na hrudi. Ruka v ruke ide aj chrípka a bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje najmä na začiatku ochorenia. K nevoľnostiam sa v niektorých prípadoch môže pridať aj vracanie, avšak to býva často spôsobené dráždením počas kašlania.
K najčastejším príznakom patrí:
- horúčka
- zimnica
- bolesť kĺbov a svalov
- suchý kašeľ
- zdurenie nosa a slizníc
- nádcha nebýva vždy prítomná
- bolesť chrbta
- bolesť v lýtkach
- bolesť očných svalov, slzenie a pálenie očí
- nevoľnosť a nechutenstvo
“Pacient vyzerá toxický, tvár je červená, koža teplá a vlhká, oči slzia, spojivky bývajú prekrvené. Z nosa často vyteká číry sekrét. Sliznice nosa a hrdla sú začervenané. Často sú mierne zväčšené lymfatické uzliny na krku,” píše lekár Ivan Schréter v odbornom článku Liečba Chrípky
Chrípka a jej priebeh
Priebeh chrípky u dospelých býva väčšinou ľahký, a však môže byť až život ohrozujúci. Začína náhlou horúčkou, pocitom mrazu až zimnicou a bolesťami hlavy.
Väčšie ťažkosti trvajú tri dni a sprevádzané sú horúčkou. Tá dosahuje vrchol počas 12 hodín od začiatku ochorenia. Na druhý až tretí deň teplota klesne o cca stupeň.
Po ustúpení teploty sa do popredia dostáva kašeľ a bolesť hrdla, ktoré pretrvávajú okolo 3 dní po teplotách.
“Príznaky ustupujú prii nekomplikovanom priebehu do 5–7 dní, únava môže pretrvávať dlhšie,” vysvetľuje lekár MUDr. Jaroslav Kapla, Ph.D. v článku Chrípka
V odbornej eseji o Infekčných ochoreniach sa píše, že vstupnou bránou infekcie je sliznica nosohltanu oslabená vírusom chrípky, a skôr vzácne sa môže rozvinúť vírusový zápal pľúc. Teplota zväčša netrvá viac ako 4 dni.
Ako liečiť chrípku?
Ak sa pýtate, čo je najlepšie na chrípku, alebo aké sú najlepšie lieky na chrípku, ste na správnej adrese. Chrípku najskôr vyliečite, ak sa budete držať rád svojho lekára. Môžete vyskúšať tiež domáce recepty či homeopatiká.
Domáca liečba
- Dodržiavajte kľud na lôžku
- Dávajte si pozor na hydratáciu. Okrem vody môžete piť aj čaje
- Prijímajte vitamín C. Nájdete ho v šípkovom čaji alebo v citrusoch
- Izolujte sa od ostatných, umývajte si často ruky
- Vetrajte izbu, aby sa vymenil chorý vzduch za svieži
- Horúci kúpeľ nôh pomáha zmierňovať ich bolesť
Lieky na chrípku
- Najčastejšie lieky na chrípku bez predpisu sú antipyretiká. Tie sú výborne aj na tlmenie horúčky
- Často používané tabletky na chrípku sú tiež antitusiká, avšak niektorí lekári upozorňujú, že znižujú odstraňovanie hlienov v akútnom štádiu.
- Liečba antivirotikami sa pri chrípke odporúča len vysoko rizikovým pacientom. Majú totiž okrem výhod aj radu nevýhod, a je potrebné zvážiť ich zavedenie. Dostupnosť antivirotík je na Slovensku veľmi obmedzená.
- Pri veľmi silnom dráždivom kašli niektorí lekári odporúčajú mukolytika.
- Na bolesť najlepšie zaberajú analgetika, ktoré vám predajú v ktorejkoľvek lekárni.
Homeopatiká na chrípku
- Homeopatiká vyberajte podľa symptómov, ktoré vás trápia najviac
- Homeopatickú liečbu môžu užívať deti a tehotné
- Ak máte akútny priebeh, užívajte ich len krátkodobo
Babské recepty na chrípku
- Zázvorový čaj na chrípku vám pomôže lepšie s potením.
- S chrípkou “zatočíte” aj vďaka propolisu, ktorý môžete užívať v mede, tinktúrach alebo sirupoch.
- Na chrípku sú výborné tiež bylinky. K najlepším patrí baza čierna, šalvia lekárska či mäta pieporná. Výborné prírodné lieky na chrípku pripravíte z repíku lekárskeho, rumančeku pravého a feniklu.
- Stránte sa alkoholu. Aj keď sa nájdu ľudia, ktorí vám odporučia varené víno na chrípku, lepšie bude ak ho vynecháte.
- Skúste aj overený recept starej mamy na chrípku, ktorým je kloktanie slanej vody. Tá vám pomôže uľaviť od bolesti hrdla. Soľ zároveň ťahá vodu z opuchnutého hrdla. Ak teda rozmýšľate ako sa vylieč z chrípky, skúste ho.
- Nezabudnite tiež na najznámejší domáci liek na chrípku, ktorým je sirup z medu a cibule. Cibuľu nakrájajte na drobno, zalejte medom, nechajte odstáť.
Antibiotiká na chrípku
Mnohí sa mylne domnievajú, že prvá pomoc pri chrípke, sú antibiotiká. Tými sa však prvotná chrípková infekcia nelieči. Na liečbu chrípky sa odporúčajú vyššie spomenuté tabletky.
Antibiotiká sa odporúčajú len v prípade ak sa zhorší kašeľ či dýchavičnosť, zväčší sa objem hlienu a tiež jeho charakter na hnisavý.
Inkubačná doba chrípky a jej prenos
Inkubačná doba chrípky je krátka, obvykle 1 maximálne však 3 dni. Čo sa však týka chrípky a nákazlivosti je tento čas dlhší.
“Zdrojom nákazy je infikovaný človek, a to už aj na konci inkubačnej doby. Vírus môže byť vylučovaný až po dobu 10 dní. K prenosu dochádza priamym stykom s chorým, vzdušnou cestou alebo nepriamo kontaminovanými sekrétmi chorého,” vysvetľuje lekár MUDr. Jaroslav Kapla, Ph.D. v článku Chrípka.
Ak chcete zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia, často si umývajte ruky, zakrývajte ústa a nos pri kašľaní, a kýchaní. Dôležité je tiež pravidelné vymienanie vreckoviek, alebo používanie jednorazových papierových vreckoviek.
Ak sa pýtate ako dlho trvá chrípka, pripravte sa na týždeň liečenia. Ak máte ťažší priebeh ochorenia, “poležať” si môžete kľudne aj dva týždne. Oslabený organizmus však môžete mať aj tri týždne.
Čo sa týka chrípky a infekčnosti, ochorenie je vysoko infekčné. Vzduch býva kontaminovaný výlučkami horných dýchacích ciest, kvapôčkovou infekciou. Na infekciu sú najviac vnímavé deti, mladiství a osoby zoslabené iným základným ochorením, vysvetľujú v odbornej eseji o Infekčných ochoreniach.
Chrípka u detí
Tak ako u dospelých aj u detí prichádza ochorenie náhle. Príznaky chrípky u detí sú rovnaké ako u dospelých, avšak pri deťoch do 6 mesiacov ochorenie sprevádza hnačka. Komplikácie s ochorením sa často objavujú u detí do 2 rokov.
Lieky na chrípku u detí sa podávajú rovnako ako u dospelých, pričom to platí aj o antibiotikách, ktoré sú predpisované len pri bakteriálnych komplikácií. Dĺžka chrípky u detí prebieha v trvaní od 5 do 10 dní.
Chrípka v tehotenstve
Veľmi často je tiež spomínané spojenie chrípka a tehotenstvo. Aj keď sa v mnohých prípadoch nepreukázalo, že chrípka môže ublížiť plodu, čoraz viac sa na základe výskumov dokazuje, že chrípka je v tehotenstve nebezpečná najmä v období druhého a tretieho trimestra.
Riziká vyplývajúce z ochorenia preukázali, že druhý a tretí trimester je citlivý pre vznik vrodených vád u detí ako defekt neurálnej trubice, rázštep pery či srdcovocievne ochorenia.
Podľa lekárov znižuje riziko týchto ochorení keď budúca mamička pri chrípke užíva antipyretiká, ktoré znižujú horúčku.
Ak sa stane, že prekonáte v tehotenstve ťažký priebeh chrípky, môže vás zastihnúť predčasný pôrod, alebo nízka pôrodná váha bábätka.
Chrípka a jej prevencia
Najlepšou prevenciou pred chrípkou je podľa lekárov a vedcov očkovanie a posilňovanie imunity.
Očkovanie proti chrípke
K dôvodom, prečo očkovať proti chrípke, patrí najmä vysoká chorobnosť a vysoká úmrtnosť na chrípku, komplikácie chrípky, veľká premenlivosť chrípkových vírusov, rezistencia chrípkových vírusov, vznik epidémií rôzneho rozsahu a v neposlednej miere aj ekonomické straty, ktoré chrípka so sebou prináša,” ozrejmuje lekárka Eva Máderová v odbornom článku Odporúčania na očkovanie proti chrípke
Vakcína chrípky obsahuje antigény typu A a typu B, pričom zloženie je každoročne upravené podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.
Ak sa pýtate kedy je najlepšie očkovanie proti chrípke, odporúča sa vykonávať v jesenných mesiacoch pred obdobím zvýšenej aktivity chrípky. Ak očkovanie posuniete na zimu, nemusí priniesť želaný efekt.
Reakcie na očkovanie proti chrípke bývajú len minimálne v trvaní maximálne dvoch dní. Jedná sa o mierne zvýšenú teplotu, bolesť hlavy alebo opuch po vpichnutí.
Posilnenie imunity
K výborným spôsobom ako nedostať chrípku je posilňovanie imunity. Tú si budete zlepšovať cvičením, pitím tekutín, zdravou stravou a zbavením stresu.
Lekári odporúčajú tiež otužovanie, ktoré patrí k najlepším spôsobom ako budovať imunitu. Ku kvalitnému životu pomáha zdravý spánok, vitamín C ale tiež psychická pohoda.
Keď chrípka neustupuje
Ak sa stane, že kašeľ a teplota neustupuje, určite kontaktujte svojho lekára. Chrípku totiž môžu sprevádzať aj komplikácie ku ktorým najčastejšie patrí:
- zápal pľúc
- chrípková pneumónia
- akútna dychová nedostatočnosť.
Chrípka úmrtnosť
Aj keď mnohí z nás nemajú pred ochorením rešpekt, ako napríklad pred rakovinou, netreba zabúdať, že chrípka na má na konte vysoký počet úmrtí. Každoročne sa zaznamenáva takmer 500 tisíc úmrtí na chrípku vo svete.
“Podľa najnovších odhadov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zomrie v Európskej únii každý rok v dôsledku chrípky minimálne 40 000 ľudí. Väčšina z týchto úmrtí je u starších ľudí, ktorí trpia chronickým ochorením, napr. srdcovým alebo pľúcnym,” ozrejmuje odborníčka Eva Máderová v článku Odporúčania na očkovanie proti chrípke
Opatrný treba byť aj pred pandémiou chrípky, ktorá tu naposledy bola v rokoch 1977 až 1978. Kedy a ktorý typ chrípku ju vyvolá nie je ľahké určiť. Jasné však je, že výrazne zaťaží zdravotnícky systém a naruší ekonomický a sociálny režim.