Bicyklovanie s deťmi. Kedy kúpiť prvý bicykel?

V dnešnej dobe, kedy je ľahšie tráviť čas doma pri televízii alebo pri počítači, je dôležité, aby spolu rodiny trávili viac času, a to aktívne. Nakoľko sa po celom Slovensku tvorí čoraz viac cyklotrás a po ceste môžete vidieť naozaj krásne miesta, bicyklovanie patrí medzi čoraz obľúbenejšie rodinné športové činnosti.

Patríte aj vy k nadšencom bicyklovania a chceli by ste do toho zapojiť aj svoje dieťa? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako zaručiť svojim deťom krásne zážitky z bicyklovania.

Bicyklovanie s deťmi

Máte doma malé dieťa a rozhodujete sa, kedy s ním vyraziť na jeho prvý cyklovýlet? Isto sa neviete dočkať, kedy mu ukážete krásy našej krajiny a zároveň si príjemne zašportujete. Povedzme si teda najskôr niečo o tom, kedy je dieťa pripravené na detský bicykel a čo v prípade, že sa chcete bicyklovať s menšími deťmi.

Bicyklovanie s najmenšími

Voziť sa na bicykli môžete v podstate už s bábätkom. Samozrejme, v tomto prípade platia rôzne obmedzenia na základe veku a veľkosti vášho drobca. Chceme predsa, aby sa cítilo pohodlne.

Pri bábätkách sa odporúča používať cyklistický vozík. Vo vozíku za bicyklom dieťa pohodlne leží a vďaka remienkom ho viete zabezpečiť voči pretočeniu či pádu. Naopak, nevýhodou je, že dieťa nemáte pod dozorom. Pri takom malom dieťati však inú možnosť ani nemáte. Ak ho ale viete priebežne kontrolovať, prípadne vás ide viacero, môže to byť stále príjemný cyklovýlet.

Bicyklovanie s väčšími detičkami

V prípade, že už máte väčšie dieťa, ktoré vám vo vozíku neobsedí a taká cesta ho nudí, je vhodné vymeniť cyklovozík za sedačku. Dbajte však na to, aby dieťa už vedelo poriadne sedieť. V opačnom prípade by sedačka na bicykel nebola vhodná pre jeho chrbticu.

Vek, kedy môžete vymeniť turistický alebo skladací vozík za sedačku pre dieťa, odhadujú odborníci približne na 1 až 1,5 roka. V tom veku má už väčšina detí dostatočne pevnú chrbticu a neškodí im ani dlhšie sedenie.

V prípade sedačiek máte dve možnosti. Buď si kúpite sedačku, ktorú budete mať umiestnenú za chrbtom, alebo bude dieťa sedieť v nosiči pre deti pred vami. Zadné detské sedačky sú pohodlnejšie a deti z nich majú výborný výhľad, no pri predných sedačkách zase máte dieťa pod kontrolou. Obe varianty majú svoje pre a proti. Je teda len na vás, pre ktorú sa rozhodnete.

Kedy kúpiť prvý bicykel

Ak sa spýtate viacerých ľudí na ich názor, každý vám odpovie inak. Neexistuje žiadny vyslovene vedecky podložený vek dieťaťa, kedy sa môže začať bicyklovať. Je to skôr individuálna záležitosť, nakoľko sa každé dieťa vyvíja svojím tempom.

Ak sa vám zdá, že je dieťa pripravené na vlastný bicykel, môžete začať detským bicyklom s pomocnými kolieskami. V prípade, že bude vedieť už dostatočne rozoznávať prekážky a v prípade potreby vás poslúchne, môžete skúsiť normálny bicykel, bez pomocných koliesok.

Samozrejme, v prípade, že meníte bicykel s pomocnými kolieskami za ten “dospelácky”, je vhodné ísť sa s dieťaťom bicyklovať najskôr len tak popri dome, prípadne na ihrisko. Dieťa si tak postupne zvykne a naučí sa s bicyklom narábať.

Tip: V Decathlone nájdete všetko pre malých aj veľkých cyklistov.

Samostatní malí jazdci

Jazdí váš drobec už úplne sám a chceli by ste s ním vyraziť na príjemný cyklovýlet? Začnite postupne po menších trasách a zisťujte, aké dlhé trasy zvláda. Podľa toho budete vedieť, ako náročné trasy nabudúce vybrať.

 

Ak by ste potrebovali menší prehľad, tak deti do troch rokov zvládnu väčšinou len veľmi krátke trasy. Do 6 rokov by už mohli zvládnuť aj niekoľkokilometrovú trasu a 8-ročné deti nemusia mať problém ani s 20 km trasami.

Ako sa správne bicyklovať s deťmi

Pri bicyklovaní s deťmi dbajte v prvom rade na to, aby mali deti správne nastavený bicykel. Nebudú si tak zbytočne preťažovať kĺby a nebudú ani neprirodzene zhrbené. Na čo sa ešte zamerať?

Prvoradá je bezpečnosť

Každému rodičovi záleží na zdraví a bezpečí svojich detí. Ak ste sa už rozhodli robiť niečo pre ich zdravie a snažíte sa im ísť príkladom v aktívnom životnom štýle, rozhodne treba dbať aj na ich bezpečnosť.

Ako pri každej činnosti, aj pri bicyklovaní treba byť opatrní a dbať na základné bezpečnostné prvky. V prvom rade je vhodné dieťa pripraviť na to, že sa možno nejakým tým odreninám nevyhne. Pri každom športe je totiž nejaké riziko.

Zároveň však svoje dieťa chceme chrániť. Základom by teda mala byť minimálne prilba. Bez nej by ste dieťa na bicykel nemali ani púšťať. Ak je úplný začiatočník, možno by nebolo na škodu mať aj chrániče kolien a lakťov. Najmä v začiatkoch sú totiž pády častejšie.

Ako vybrať detský bicykel

Ak chcete kúpiť dieťaťu jeho prvý bicykel, zamerajte sa najmä na to, aby mal správnu veľkosť a nastavenie. Pri správnej veľkosti a nastavení si nebudú zbytočne preťažovať svoje kĺby a takisto nebudú neprirodzene zhrbené. V dobrom cykloobchode vám isto poradia.

Ako začať s bicyklovaním

Hovorí sa, že ak chcete dieťa naučiť balansu a čo najskôr ho naučiť istote vo vlastné telo a jeho koordináciu, najlepšie je začať s bicyklom bez pedálov. Dieťa si tak vie ľahšie zvoliť rýchlosť, ktorou pôjde, a zároveň sa samé prispôsobuje v ovládaní.

Takisto je vhodné čo najskôr ho učiť základným pravidlám cestnej premávky, teda toho, ako sa správať na ceste. Vysvetlite mu, ako bicyklovať bezpečne, prečo je dôležité nosiť ochranné pomôcky či v čom sú lepšie cyklotrasy.

TIP: Ak vaše dieťa bicyklovanie naozaj baví a chcete ho podporiť v jeho nadšení, zadovážte mu detské cyklistické oblečenie či detské cyklistické rukavice. Uvidíte, akú radosť mu tým urobíte.

Buďte deťom príkladom

Ako isto viete, deti radi napodobňujú svojich rodičov. Ste pre nich vzorom, a preto je vhodné byť im pozitívnym príkladom. Ak budete sami dodržiavať všetky pravidlá, ľahšie docielite to, že sa aj deti budú snažiť pristupovať k bicyklovaniu poctivo.

Príprava na cyklovýlet

AK sa rozhodnete ísť so svojimi deťmi na cyklovýlet, pripravte sa na všetko. V prvom rade si pozrite predpoveď počasia, aby vás náhodou nezastihol silný dážď či búrka. Podľa počasia prispôsobte svoju výbavu a oblečenie.

Pripravte si dostatok vody a jedla, prípadne nejaké drobné pochutiny či sladkosti pre deti, keby im došla energia. 🙂 Ak budete pripravení na všetko, celý cyklovýlet dopadne na jednotku a deti aj vy si ho užijete.

Pár slov na záver

Dúfame, že ste v tomto článku získali všetky potrebné informácie a vaše prvé cyklovýlety budú stáť za to. Prajeme vám veľa príjemne strávených kilometrov na bicykli a pekné počasie.